Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Non-waste technologies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W celu uchwycenia pełnego efektu ekologicznego zachodzi konieczność poszerzenia granic układu oceny. Dla jednostki produkcyjnej wymiar bezpośredni efektu ekologicznego to oszczędności z tytułu tańszych opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska i likwidacja kar za przekroczenie dopuszczalnych norm jego obciążenia, jednakże pełna ocena powinna polegać na wyliczeniu całkowitej wartości zapobieżonej straty, ekologicznej, bowiem opłaty i kary to tylko część tej wartości. W praktyce gospodarczej trudno w każdym przypadku przedkładać wyliczenie całkowitej szkody ekologicznej, która może być uniknięta. Jest to bardzo trudne, a czasami może być niemożliwe. W związku z tym proponuje się, aby do rachunku przyjmować jako efekt unikniętej szkody ekologicznej poziom zaoszczędzonych opłat i kar. Tam, gdzie jest to możliwe oraz w przypadkach konieczności wyboru wariantu technologicznego lub w przypadku podejmowania decyzji o charakterze strategicznym, należy się opierać na wyliczeniach pełnej unikniętej szkody ekologicznej. (fragment tekstu)
Możliwości biznesowych zastosowań technologii GSM wykraczają poza możliwości wynikające z wykorzystania dowolnego telefonu. Sie­ci opar­te na tym sys­te­mie ofe­ru­ją usłu­gi zwią­za­ne z trans­mi­sją gło­su, da­nych (np. do­stęp do in­ter­ne­tu), wia­do­mo­ści tek­sto­wych, a na­wet mul­ti­me­dial­nych. Artykuł podaje przykłądy zastosowania sieci GSM w biznesie, objaśnia kluczowe terminy i podaje ciekawostki dotyczące najnowszych rozwiązań technicznych.
Do 2007 roku co czwarta puszka aluminiowa i co drugi karton po telewizorze będą musiały zostać wykorzystane jako surowiec wtórny. O recykling muszą zadbać sami przedsiębiorcy lub wynajęte przez nich specjalistyczne firmy usługowe.
Skuteczność działań zmierzających do wdrażania technologii mało- i bezodpadowych zależy w decydującej mierze od stosowania odpowiednich parametrów i narzędzi ekonomicznych. Jeżeli bowiem prawno-administracyjne narzędzia są oderwane od interesów ekonomicznych, jeżeli w praktyce nie są równolegle i konsekwentnie stosowane i nie integrują odpowiedzialności prawnej z odpowiedzialnością ekonomiczną, to są nieskutecznym środkiem oddziaływania na środowisko w kierunku zgodnym z interesem ogólnospołecznym. Przykładem jest chociażby polski system prawny w zakresie ochrony środowiska, uznany za jeden z lepszych w świecie, a mimo to stan środowiska wywołuje coraz większe zaniepokojenie społeczeństwa. Warunkiem poprawności funkcjonowania rachunku ekonomicznego jest prawidłowy system cen. Prawidłowa cena musi w przybliżeniu odpowiadać wartości zarówno w odniesieniu do jednostki konkretnego wyrobu, jak też odpowiedniej pod względem kwalifikacji, trudności i złożoności pracy żywej. Oznacza to, że musi to być cena ustalona na podstawie ekonomicznego prawa popytu i podaży przy zrównoważonej gospodarce rynkowej, zarówno w zakresie obrotu środkami produkcji, jak też konsumpcji. Ważne jest przy tym, aby ta równowaga rynkowa nie była osiągana za pomocą metod naruszających stabilność ogólnego poziomu cen. Stan taki określa się jako równowagę rynkową i pieniężną. Naruszenie poziomu cen w sposób administracyjny w celu osiągnięcia zrównoważenia podaży z popytem /bez zwiększania podaży/, a więc zmniejszenia siły nabywczej pieniądza, traktuje się jako naruszenie równowagi pieniężnej. (fragment tekstu)
Cel: przedstawienie przydatności narzędzi dostępnych w rachunkowości zarządczej w obszarze rachunku kosztów, poprzez możliwość monitorowania procesu zarządzania zasobami, w tym gospodarką odpadami, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Autorzy przedstawiają znaczenie koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym w gospodarce odpadami, wskazując jej pozytywny wpływ na środowisko i wyniki finansowe przedsiębiorstw. Metodologia: analiza i krytyka literatury. Hipotezy: H1. Wdrażanie koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym powinno być wspierane za pomocą narzędzi rachunkowości zarządczej. H2. Rachunki kosztów (rachunek kosztów docelowych, rachunek kosztów cyklu życia produktu i rachunek kosztów działań) pomagają wyodrębnić koszty środowiskowe. Wartość dodana: Wskazanie potencjalnych korzyści wynikających z efektywnej gospodarki odpadami oraz roli rachunkowości zarządczej (w postaci zastosowania rachunków kosztów) w tym procesie.(abstrakt oryginalny)
Prawie 60 procent firm z sektora przemysłowego w Polsce zamierza zwiększyć wydatki na ochronę środowiska w ciągu najbliższych pięciu lat. Z tego 10 procent pragnie zwiększyć nakłady kilkakrotnie. Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają wpływ tego procesu na ich firmy. Główne efekty tych zmian to modernizacja technologii i wzrost konkurencyjności.
Jedną z integralnych części krakowskiej ekospalarni jest ścieżka edukacyjna. Celem jej powstania było uświadomienie zwiedzającym roli prawidłowego funkcjonowania nowoczesnego systemu gospodarki odpadami w mieście oraz przybliżenie procesu termicznego przekształcania odpadów. Cykl tablic w prosty, ale nie infantylny sposób obrazuje skomplikowane procesy zachodzące w ekospalarni. W prezentacji pomogła agencja marketingowa BeeStudio. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.