Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Normy ekologiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł omawia normy ISO 14000 dotyczące zarządzania środowiskiem.
Tematem artykułu jest zarządzanie przedsiębiorstwem w aspekcie ekologicznym. Omówiono pojęcie systemu zarządzania środowiskiem oraz zaprezentowano nie sformalizowane (tzw. czysta produkcja CP) i sformalizowane (EMAS, ISO) systemy zarządzania środowiskiem w przedsiębiorstwie, jako przykład kompleksowego podejścia do problemów środowiskowych.
3
100%
Celem opracowania było określenie, czy istnieją w Polsce możliwości rozwoju zrównoważonej biogospodarki bez narażania się na przekroczenie granic ekologicznych. Do oceny wykorzystano zaproponowane przez Global Footprint Network wskaźniki: biopojemności i śladu gruntowego. Przeprowadzono analizę i ocenę kształtowania się biopojemności i śladu gruntowego oraz wielkości eksploatacji biopojemności w latach 1961-2018. Badane wskaźniki przedstawiono na tle Niemiec i różnych regionów Europy. Na podstawie uzyskanych wyników określono perspektywy rozwojowe silnie zrównoważonej biogospodarki w Polsce. Przeprowadzone badania wykazały, że eksploatacja biopojemności w 2018 r. wynosiła 93% i była bliska gruntowej bariery ekologicznej. Oznacza to, że ekologiczny potencjał zwiększenia produkcji biomasy w Polsce jest mały. Większe możliwości rozwoju biogospodarki z ekologicznego punktu widzenia istnieją w całym regionie Europy Wschodniej i Północnej. (abstrakt oryginalny)
Niniejsza publikacja przedstawia wymagania nowej normy PN-EN ISO 14001:2015-09 - "Systemy zarządzania środowiskowego - Wymagania i wytyczne stosowania" w kontekście możliwego wykorzystania przy jej wdrożeniu elementów zunifikowanego języka modelowania UML. Główny element publikacji obejmuje zatem przedstawienie szczegółowych wymagań normy środowiskowej ze wskazaniem możliwości ich zaimplementowania do procesu wspomagania komputerowego systemu zarządzania środowiskowego. (abstrakt oryginalny)
Funkcjonowanie zasady ujednolicania w przepisach prawnych dotyczących ochrony środowiska opartych na obowiązującym systemie standardów określane jest mianem metody nakazowo-kontrolnej (Comand and Control). Jest ona szeroko stosowana, obok instrumentów ekonomicznych, w ochronie środowiska. Sprowadza się ona do tworzenia przepisów prawnych regulujących ochronę poszczególnych komponentów środowiska. Według tego rozwiązania przepisy prawa zgodnie z koncepcją ujednolicania wyznaczają nakazy, zakazy, ograniczenia oraz dopuszczalne wartości zanieczyszczeń. Normy prawne chroniące środowisko pełnią tu głównie rolę reglamentacyjno-ochronną. Tworzą one zasady postępowania oraz określają sankcje za ich nieprzestrzeganie. (fragment tekstu)
Ekologiczne korzyści implikowane wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej są jednym z pozytywnych elementów procesu harmonizacji. Społeczne poparcie jakim cieszy się w Polsce koncepcja wejścia do UE wynika ze spodziewanych korzyści, przede wszystkim zaś zysków o charakterze gospodarczym. Publikacje na temat kosztów jakie kraj będzie musiał ponieść w celu sprostania wymaganym standardom nie są zbyt liczne i nie cieszą się dużą popularnością. Celowe wydaje się więc przeprowadzenie pełnej analizy kosztów i korzyści zjednoczenia z UE. Analiza taka z pewnością obarczona jest sporym ryzykiem błędu. Transformacja gospodarcza jest swojego rodzaju zjawiskiem bezprecedensowym w historii gospodarczej świata i jako taka wymyka się precyzyjnemu opisowi od strony ilościowej. Spoglądając szerzej można dostrzec dwa znaczące procesy: transformacji i zjednoczenia gospodarki z organizmem UE. Procesy te są złożone z wielu kierunków na różnych płaszczyznach szeroko rozumianej działalności gospodarczej. Niektóre z podprocesów wydają się być możliwe do względnie dokładnego opisu ilościowego i jakościowego. Przykładem relatywnie wymiernej aktywności jest zjawisko gospodarczego korzystania ze środowiska, a w jego efekcie zmian jakości środowiska przyrodniczego. Porównanie podstawowych wskaźników jakości środowiska przyrodniczego w krajach UE i w Polsce świadczy o lepszych rozwiązaniach obowiązujących w krajach Unii. Zastrzec przy tym należy, że jakość środowiska postrzegana jest jako wypadkowa systemu prawnego regulującego zasady korzystania ze środowiska oraz egzekucji tego systemu. (fragment tekstu)
Elektroenergetyka jest dziedziną, która wywiera znaczący wpływ na środowisko przyrodnicze. Oddziaływanie to można rozpatrywać w dwóch aspektach: zażywanie energetycznych surowców kopalnych i zanieczyszczanie środowiska naturalnego gazami, pyłami i innymi odpadami procesu spalania. Konieczność dostosowania się do zaostrzonych wymagań środowiskowych i ekonomicznych dla jednych elektrowni stanowi szansę a dla innych jest to poważne zagrożenie. Elektrownie muszą być konkurencyjne aby umieć dostosowywać się do zmieniającego się otoczeniem. (abstrakt oryginalny)
Artykuł składa się z dwóch części. Pierwsza z nich opisuje dane statystyczne odnoszące się do sektora motoryzacyjnego w Polsce. Zawarto w niej informacje dotyczące produkcji, zakupów i rejestracji nowych i używanych pojazdów w Polsce oraz w Unii Europejskiej. Odniesiono się ponadto do trwającego kryzysu uwzględniając prognozy na najbliższe lata. W pierwszej części ujęto również informacje dotyczące wieku pojazdów oraz liczby pojazdów, które zostały sprowadzone do Polski z zagranicy. Zawarto ponadto informacje dotyczące dróg istniejących i budowanych w kraju. W drugiej części artykułu, uwzględniając powyższe dane, przeprowadzono analizę dotyczącą oceny emisji szkodliwych składników spalin w odniesieniu do pojazdów w Polsce. Przedstawiono normy emisji spalin EURO oraz liczby pojazdów zarejestrowanych spełniający normy na przestrzeni dziesięciu lat. Uwzględniono przy tym pojazdy z silnikami o zapłonie samoczynnym i iskrowym. Powyższe dane zestawiono otrzymując porównanie ogólnej liczby pojazdów osobowych z ZS i ZI zarejestrowanych w kraju z liczbą pojazdów z silnikami o ZS i ZI spełniającymi normy EURO. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono zagadnienie dotyczące ryzyka w organizacji, które jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem działalności biznesowej na dynamicznie rozwijającym się rynku. Opisany został sposób postępowania z ryzykiem na etapie planowania systemu zarządzania zgodnie z postanowieniami projektu normy ISO/DIS 9001:2015, a także sposób zarządzania ryzykiem, analizy skuteczności podejmowanych działań dotyczących ryzyka oraz wskazano na potrzebę rozwijania i doskonalenia systemu zarządzania ryzykiem.(abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano podstawowe etapy rachunku opłacalności przedsięwzięcia polegającego na wdrożeniu i utrzymaniu systemu zarządzania środowiskowego zgodnego z wymaganiami normy PN ISO 14001. Do oceny efektywności ekonomicznej wybrany został wskaźnik dynamiczny NPV - wskaźnik bieżącej wartości netto (Net Present Value).
W artykule zaprezentowano metodykę klasyfikacji oraz liczenia kosztów i korzyści związanych z wdrożeniem systemu zarządzania środowiskiem zgodnego z wymogami normy PN ISO 14001.
Purpose: The aim of this study is to determine a structure of brand personality at an ecological level and to develop norms for positioning a particular brand in relation to other brands by means of brand personality scales. Methodology: We present the results of a study in which 1,642 participants aged 15 to 82 (mean 35.3; 51.9% females) were involved. Each respondent marked three to four brands from different categories of goods and services on a 20-item adjectival list for measuring brand personality. As a result, 6,548 descriptions of 224 brands from 46 categories were collected. Findings: Our analyses show that the structure of the differences among brand personalities on the Polish market can be described in terms of four dimensions: competence, spontaneity, subtlety, and egoism. The established dimensions explain 85% of the variance. A distribution of the results within the scales applied served as a basis for establishing specifc norms for each of the four scales. Limitations: The norms established have a country-level character and are inclusively adequate and reliable for companies that purchase products and services on the Polish market. Originality: Our study presents a new, ecological approach to thinking about brands. Namely, it enables a more precise determination of the position of a certain brand in relation to many other competing brands and allows for a more effcient use of the potential for constructing brand personality. (original abstract)
W ostatnim czasie w Polsce zauważalny jest wzrost zainteresowania rolnictwem ekologicznym tak wśród producentów, jak i konsumentów żywności ekologicznej. Z roku na rok liczba gospodarstw ekologicznych rośnie. Obserwuje się także zmiany w powierzchni użytków rolnych. Autorzy artykułu przeprowadzają analizę porównawczą rozwoju gospodarstw rolnych w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Jednocześnie zwracają uwagę na odpowiedzialność, jaka spoczywa na producentach żywności ekologicznej. Opisano proces kontroli gospodarstw ekologicznych i przetwórni. W artykule znajduje się również wykaz organów kontrolnych wyznaczonych do tego celu.
Głównym celem norm środowiskowych ISO 14000 jest dostarczenie wytycznych przedsiębiorstwom w zakresie zarządzania wpływem ich produktów, procesów lub usług na środowisko. Zasadniczo standardy te mogą być podzielone na dwie kategorie, odpowiednio do nacisku, jaki kładą na poszczególne obszary przedsiębiorstwa. Pierwsza skupia się na ocenie organizacji, druga na ocenie produktu. Razem składają się na sześć elementów charakteryzujących się szeroką rangą dyscyplin środowiskowych: środowiskowy system zarządzania, audyt środowiskowy, ocena działalności środowiskowej, środowiskowe etykiety i oznakowanie, analiza cyklu życia, środowiskowe aspekty w zakresie standaryzacji produktów.
16
Content available remote Ecological Ethics. Values and Norms in Local Rural Communities
84%
W zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich, obejmującym gospodarkę, społeczności lokalne i przyrodę, istotną rolę powinna spełniać etyka. W artykule przedstawiamy teoretyczną i empiryczną charakterystykę podstawowych zagadnień etyki ekologicznej. W pierwszej kolejności scharakteryzowano jej filozoficzne podstawy, zwracając uwagę na poglądy ontologiczne i antropologiczne wybranych myślicieli. Zaproponowano uniwersalną koncepcję etyki ekologicznej, w której zawarte zostały odpowiednie wartości oraz normy moralne, wskazujące na ich realizację. W dalszej kolejności zwrócono uwagę na empiryczną stronę etyki ekologicznej, która przejawia się w świadomości mieszkańców wsi. Przedstawione zostały wybrane wyniki badań empirycznych na ten temat, przeprowadzonych na polskiej wsi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyniki te poprzedza krótka dyskusja poświęcona relacjom etyki ekologicznej z etyką gospodarki rynkowej. Artykuł powstał na bazie analizy odpowiedniej literatury przedmiotu, dokumentów urzędowych oraz rezultatów badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
Autor scharakteryzował rodzaj zanieczyszczenia środowiska spowodowanego przez samochody, omówił przedsięwzięcia stosowane w USA zmierzające do radykalnego ograniczenia emisji szkodliwych spalin samochodowych i przedstawił własne propozycje, które poprawiłyby stan powietrza atmosferycznego w Polsce.
Autor posługując się przykładami dotyczącymi produktów typowych dla polskiego eksportu (np. węgiel, cement) omawia najważniejsze z punktu widzenia jego struktury ograniczenia i zagrożenia, a także szanse wynikające z konieczności podporządkowania się międzynarodowym porozumieniom ekologicznym a także z zaostrzenia polskich regulacji ekologicznych.
Zasadnicze znaczenie dla ekologizacji i rozwoju rynków produktów ekologicznych mają: po pierwsze, kształtowanie się popytu na produkty ekologiczne, po drugie, powstanie w gospodarce warunków sprzyjających rozwojowi podaży tych produktów, po trzecie, sprzyjająca rozwojowi tych rynków polityka państwa i obowiązujące regulacje dotyczące gospodarczego korzystania ze środowiska przyrodniczego zarówno w procesie pozyskiwania surowców, wytwarzania, jak i konsumowania dóbr, a także składowania i przechowywania odpadów poprodukcyjnych i pokonsumpcyjnych. (...) Regulacje ekologiczne będą sprzyjały rozwojowi rynków produktów ekologicznych, jeżeli będą się przyczyniały do stworzenie warunków i sposobów liczenia i internalizacji kosztów zewnętrznych, stworzenia warunków do powszechnej i skutecznej, zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej, egzekucji zobowiązań za korzystanie ze środowiska oraz będą sprzyjały wzrostowi świadomości ekologicznej społeczeństwa, połączonemu ze zmianą preferencji i wzorców konsumpcyjnych. (fragment tekstu)
Czynnikiem sprawczym działań eliminujących ołów na każdym etapie procesu wytwarzania substancji z jego udziałem są zaostrzenia i restrykcje już wprowadzone lub zapowiedziane legislacyjnie w wielu krajach. UE zamierza wprowadzić całkowity zakaz stosowania ołowiu w elektronice od roku 2008.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.