Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  OTC market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Większościowym właścicielem CeTO stała się kilkanaście miesięcy temu Giełda Papierów Wartościowych, co stało się nowym impulsem do poszukiwania pomysłów na reanimację CeTO. Kierownictwo CeTo, które zapewnia, że ta instytucja może się stać liderem w rozwoju rodzimego rynku długu, pracuje nad uruchomieniem platformy handlu dla obligacji i bonów skarbowych korporacyjnych i municypalnych papierów dłużnych.
Dobiegają w Polsce końca przygotowania do uruchomienia rynku pozagiełdowego, w świecie znanego jako OTC (over the counter). (fragment tekstu)
3
Content available remote Rozwój pozagiełdowego rynku papierów wartościowych w Polsce
100%
Celem poniższego referatu jest analiza kierunku oraz barier rozwoju rynku pozagiełdowego na przestrzeni ostatnich lat. Ideą tego sektora powinno być wspomaganie rozwoju młodych, dynamicznych firm. Tego typu przedsiębiorstwa mają trudności z dostępem do środków finansowych, potrzebnych na rozszerzenie skali działalności i wzmocnienie pozycji rynkowej wobec konkurencji. Nie są one jeszcze znane, ani nie mają wystarczającego kapitału, aby zaistnieć na parkiecie giełdowym, muszą zatem szukać innych form pozyskiwania funduszy. W Polsce istnieją idealne warunki do rozwoju rynku pozagiełdowego. Poniżej zostanie pokazane miejsce, jakie zajmuje rynek pozagiełdowy w strukturze rynku finansowego, następnie jego historia, etapy rozwoju oraz plany na przyszłość. (fragment tekstu)
Pierwsze podsumowanie obrotów na pozagiełdowym rynku CTO, który rozpoczął swoją działalność 6 grudnia 1996 r.
Rynek, który tworzono z myślą o notowaniach małych i średnich firm, szczególnie z programu Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, musiał odejść od tej koncepcji. Do końca 1996 roku na CTO nie zadebiutowało 65 spółek z programu NFI, podobnie jak pod koniec ubiegłego roku nie pojawiło się na nim kolejnych 200.
Dominująca pozycja segmentu pozagiełdowego wynika z następujących słabości rynku giełdowego w Polsce: - wysokie (pomimo obniżek) koszty infrastruktury - polski rynek giełdowy odznacza się niską płynnością - konkurencja ze strony rynku OTC w zakresie instrumentów opiewających na kursy walutowe oraz stopy procentowe - konkurencja pomiędzy GPW i WGT w zakresie kontraktów walutowych (skala obrotu oraz standardy kontraktów zdają się potwierdzać, że praw-dopodobnie lepszym rozwiązaniem byłaby koncentracja giełdowego obrotu derywatami na jednym parkiecie). (fragment tekstu)
Budowa CeTO była wspierana merytorycznie i finansowo przez Stany Zjednoczone. Miała ona gromadzić młode, innowacyjne spółki. Ważnym tutaj elementem jest rynek kapitałowy. W modelu europejskim (też w Polsce) funkcję tę pełnią banki. Podkreślono, że NASDAQ, na którym było wzorowane CeTO funkcjonuje w innych realiach stąd niepowodzenie przedsięwzięcia w Polsce. Poza tym przyczyną było połączenie budowy rynku z realizacją Programu Powszechnej Prywatyzacji. Dodatkowo CeTO nie mogła liczyć na wsparcie państwa, tak jak giełda papierów wartościowych. Omówiono problem trudnej sytuacji tego rynku.
8
Content available remote Powstanie i rozwój pozagiełdowego rynku kapitałowego we Francji i w Polsce
75%
Zasadniczym celem opracowania jest przedstawienie wyników badań teoretyczno-empirycznych nad powstaniem i rozwojem pozagiełdowego rynku kapitałowego we Francji i w Polsce. Cel ten wydaje się ważny ze względu na potrzebę wskazań i rekomendacji warunków umacniania roli i znaczenia rynku kapitałowego w rozwoju przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
9
Content available remote Charakterystyka opcji azjatyckich
75%
Opcje azjatyckie występują w obrocie na rynku pozagiełdowym i należą do klasy opcji egzotycznych. Charakteryzują się tym, że zapewniają strukturę dochodu odmienną od tej, którą otrzymać można z opcji zwykłych. Autorka przedstawił rodzaje opcji azjatyckich oraz przedstawiła analizę empiryczną kształtowania się cen opcji azjatyckich. (fragment tekstu)
10
Content available remote Instrumenty pochodne - dobrodziejstwo czy zagrożenie współczesnej gospodarki?
75%
W dobie XXI wieku szczególne miejsce wśród czynników wpływających na sytuację gospodarczą na świecie zajmuje światowy rynek finansowy wraz z najszybciej rozwijającym się segmentem instrumentów pochodnych. Instrumentów, których stosowanie charakteryzuje się relatywnie wysokim poziomem ryzyka wynikającym z wykorzystania w ich konstrukcji zjawiska dźwigni finansowej. Skutkuje to możliwością osiągnięcia zarówno zysków, jak i strat wielokrotnie wyższych od zaangażowanego kapitału. Intensywny rozwój rynku instrumentów pochodnych odbywa się już od około 30 lat, a jego tempo charakteryzuje się wysoką dynamiką. Ze względu na niebezpieczeństwo stosowania derywatów związane z negatywnymi skutkami finansowymi, a jednocześnie rosnący ich wpływ na sytuację gospodarczą, co widoczne było w okresie ostatniego kryzysu finansowego, niniejsza praca poświęcona zostanie kwestii korzyści i zagrożeń związanych ze stosowaniem instrumentów terminowych. Celem jej będzie próba odpowiedzi na pytanie, czy instrumenty te stanowią dobrodziejstwo czy zagrożenie dla dalszego rozwoju współczesnej gospodarki. Na potrzeby realizacji założonego celu zostaną wykorzystane następujące metody badawcze: opisowa, porównawcza, analizy literatury przedmiotu oraz analizy przypadków. (abstrakt oryginalny)
Od 1995 r. obserwuje się w Polsce dynamiczny rozwój tynku obligacji komunalnych. Jednostki samorządowe coraz chętniej korzystają z tego instrumentu dłużnego, który jest konkurencyjny w stosunku do tradycyjnego źródła długu, jakim jest kredyt bankowy. Na koniec 2005 r. wartość rynku obligacji komunalnych wyniosła prawie 3,3 mld zł i stanowiła 20% całkowitej wartości rynku obligacji pozaskarbowych w Polsce. Niestety wśród 264 emisji tylko trzy wprowadzone zostały do obrotu publicznego na rynku CeTO (obligacje Ostrowa Wielkopolskiego, Poznania i Rybnika).Sytuacja taka wydaje się niezrozumiała, gdyż zważywszy na korzyści, jakie niesie ze sobą wprowadzenie emisji tych obligacji do obrotu publicznego, koszty z tym związane nie są wysokie.Celem niniejszego opracowania jest wskazanie, dla jakiej wielkości emisji obligacji komunalnych zasadne jest ich wprowadzenie do obrotu publicznego na rynku CeTO (według kryterium wysokości kosztów ponoszonych na rzecz KPWiG, KDPW oraz CeTO). W ramach opracowania zaprezentowano:- syntetyczną charakterystykę sposobów emisji obligacji komunalnych,- korzyści płynące z wprowadzenia obligacji do obrotu publicznego,- kalkulacje kosztów wprowadzenia obligacji do obrotu na rynku CeTO. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule, wykorzystując dane opublikowane przez BIS i NBP po raz pierwszy oszacowano zarówno wielkość krajowego rynku złotego, jak i rynku offshore. W ostatniej części nakreślono perspektywy rozwoju krajowego rynku walutowego i instrumentów pochodnych OTC w najbliższych latach.
Celem rozdziału jest zaprezentowanie zmian w zakresie dynamiki rozwoju i struktury rynku pozagiełdowych instrumentów pochodnych w Polsce w latach 2004-2010. Analiza obejmuje zarówno procentowe, jak i walutowe instrumenty pochodne. O ile światowy rynek pozagiełdowych instrumentów pochodnych rozwijał się mimo globalnego kryzysu, o tyle dane z rynku krajowego wskazują na spadek wartości obrotów na rynku OTC w Polsce. Wyższą w Polsce niż na świecie awersję do ryzyka widać zwłaszcza w danych o transakcjach instrumentami pochodnymi stopy procentowej, w Polsce rynek ten skurczył się o 42%. Z kolei w segmencie walutowych instrumentów pochodnych był to spadek o 14%. Do głównych przyczyn takiej sytuacji należy zaliczyć: zmniejszenie transakcji spekulacyjnych realizowanych przez banki z powodu podwyższonego ryzyka oraz centralizacji zarządzania ryzykiem w międzynarodowych grupach bankowych, do których należy większość dużych banków w Polsce, a ponadto niewielki udział w rynku niebankowych instytucji finansowych i przedsiębiorstw, które poniosły duże straty na opcjach walutowych oraz podwyższenie wymagań stawianych przedsiębiorstwom przez banki. (abstrakt oryginalny)
The article presents the analysis of the changes of derivates market structure in Poland before and after the implementation of regulations on OTC derivatives market, which was imposed in EU by EMIR (European Market Infrastructure Regulations). That was implemented by EU Parliament and EU Council ordinance No. 648/2012 dated on the 4th of July 2012, on the derivatives being the subjects of trade outside of the regulated market, central counterparties and transactions repository. The article describes the origin of the world financial crisis in 2008 as well as regulations which were published 2010-2012 in USA and EU aiming to reduce the possibility of critical situations occurrence in following years. Furthermore, Poland's most popular OTC derivatives and local derivatives regulations have been characterized in the paper. The assessment of introducing in 2012 regulations on OTC and its value structure has been performed. (original abstract)
Celem artykułu jest analiza potencjalnych korzyści oraz negatywnych konsekwencji na rynku instrumentów pochodnych w Polsce spowodowanych dostosowaniem rynku OTC (ang. over-the-counter) do Rozporządzenia EMIR (ang. European Market Infrastructure Regulation). Autorka podjęła próbę ustalenia przyczyn kryzysu, na które odpowiedzią jest EMIR. Następnie została przedstawiona geneza (w tym porównanie z ustawą Dodd-Frank) i etapy powstania rozporządzenia. Opracowanie wymienia obowiązki kontrahentów finansowych i niefinansowych oraz podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czy regulacje będą remedium na powtórkę kryzysu. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Rejestracja i rozliczanie transakcji instrumentami pochodnymi OTC w Polsce
75%
Niniejsza praca stanowi analizę nowych rozwiązań w zakresie funkcjonowania rynku pozagiełdowych instrumentów pochodnych w Polsce, w szczególności dotyczących rejestracji transakcji tymi instrumentami oraz ich rozliczania. Przedstawia obecny stan infrastruktury instytucjonalnej w tym obszarze (instytucji kwalifikowanego centralnego kontrpartnera i repozytorium transakcji) w Polsce na tle innych krajów Europy oraz zakres realizowanych zadań, jakie wynikają z regulacji rynku derywatów OTC. (skrócony abstrakt autora)
Artykuł przybliża zagadnienia związane z pozagiełdowym rynkiem pochodnym instrumentów finansowych, a w szczególności kwestie odnoszące się do zasad jego funkcjonowania, regulacji i przede wszystkim możliwości jego zdefiniowania.
Zaprezentowano istotę i rozwój rynku pozagiełdowego (Over-the-Counter Market - OTC) stanowiącego możliwość łatwego i taniego pozyskania kapitału. Ma to duże znaczenie szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie spełniają giełdowych wymagań dopuszczenia ich akcji do obrotu. NASDAQ - pierwszy rynek OTC stał się jednym z najlepiej rozwiniętych rynków akcji na świecie. W pracy omówiono i przedstawiono ważniejsze alternatywne rynki akcji: AIM (Wielka Brytania), Neuer Markt (Niemcy), Noveau Marche` (Francja).
Zaprezentowana w artykule struktura harmoniczna AB=CD dowodzi, że zrealizowane za jej pomocą inwestycje charakteryzują się bardzo wysoką stopą zwrotu przy jednoczesnym zaakceptowaniu ryzyka początkowego. Zgodnie z przedstawioną koncepcją transakcja zostaje zainicjowana w POO (potencjalnym obszarze odwrócenia), obliczonym przy wykorzystaniu podstawowych zniesień Fibonacciego. Należy zaznaczyć, że POO jest wyznaczany na wiele godzin (dni, tygodni, miesięcy - co zależy od użytego interwału czasowego) wcześniej niż zostanie zawarta rzeczywista transakcja. Po przeprowadzeniu takiej projekcji należy złożyć zlecenie kupna (lub krótkiej sprzedaży) z limitem ceny oraz zlecenie stop-loss. W artykule pokazano obliczenia wyznaczające POO, w którym zwykle dochodzi do odwrócenia krótkoterminowego trendu w trakcie korekty. Wprawdzie nie jest to "złoty środek" na osiąganie zysków (ponieważ taki nie istnieje), to jednak posługiwanie się projekcją AB=CD sprawia, że rentowność inwestycji należy uznać za imponującą, co dowiedziono empirycznie i potwierdzono testem weryfi- kującym hipotezę. Formację harmoniczną AB=CD zaprezentowano na najbardziej płynnym rynku, jakim jest EURUSD. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.