Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obligacje klimatyczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Stan i perspektywy rozwoju rynku obligacji klimatycznych
100%
Stymulacja inwestycji sektora prywatnego poprzez rozwój rynku obligacji jest jedną z możliwości zwiększenia przepływów kapitału na sfinansowanie przedsięwzięć przyczyniających się do budowy gospodarki niskoemisyjnej. Odpowiednie bodźce regulacje, prośrodowiskowe programy rządowe czy standaryzacja i certyfikacja rynku, to tylko niektóre działania mogące przyczynić się do jego wzrostu. Artykuł wskazuje także na czynniki rozwoju obligacji klimatycznych, determinowane zarówno stroną popytową, jak i podażową tego rynku. Ponadto, zostały przybliżone pierwsze szacunki odnośnie wielkości i struktury rynku obligacji klimatycznych. (abstrakt oryginalny)
Cel - Artykuł poświęcono analizie struktury współczesnego rynku obligacji klimatycznych. Podstawowym celem badania było określenie tendencji na globalnym rynku tych instrumentów. Analizie poddano czas zapadalności i rentowność w dniu wykupu instrumentów, walutę, w której denominowane są obligacje, rynki, na których są plasowane oraz kraj pochodzenia emitenta. Badaniem objęto także sposób płatności odsetkowych oraz cel emisji. Metodologia badania - Wykorzystano przede wszystkim analizę danych bazy Thompson Reuters Eikon. Posłużono się podstawowymi narzędziami statystycznymi: średnią arytmetyczną, medianą oraz odchyleniem standardowym. Badanie statystyczne uzupełniono studiami literaturowymi raportów poświęconych obligacjom klimatycznym. Wynik - Rynek obligacji klimatycznych, mimo stosunkowo młodego wieku, rozwija się bardzo dynamicznie. Zaobserwowano coraz większą aktywność emitentów prywatnych. Rośnie także liczba emisji oferowanych przez podmioty skandynawskie. Coraz większe znaczenie mają emisji realizowane przez międzynarodowe banki rozwoju na terenie krajów rozwijających się. Zwiększa się także różnorodność celu emisji. Oryginalność/wartość - Artykuł jest jedną z nielicznych publikacji poświęconych obligacjom klimatycznych. Jest to również jedna z pierwszych prac podejmujących temat tych instrumentów od strony empirycznej i analitycznej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono ocenie dotychczasowych doświadczeń polskiego rządu w zakresie emisji zielonych obligacji. W artykule przedstawiono istotę zielonych obligacji oraz zilustrowano wartość i strukturę emisji zielonych obligacji rządowych przeprowadzonej przez polski rząd. Na tym tle podjęto próbę oceny przeprowadzonego procesu emisyjnego wraz ze wskazaniem szans i zagrożeń finansowania na rynku zielonych obligacji.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote The Role Bonds in Financing Climate Resilient Economy
80%
Obligacje klimatyczne są nową kategorią instrumentów finansowych powiązanych z finansowaniem ochrony środowiska naturalnego. Zasadność wyłonienia takiego segmentu rynku z jednej strony wynika z konieczności akceleracji inwestycji sektora prywatnego w celu finansowania gospodarki odpornej na zmiany klimatu, z drugiej strony daje możliwość szybszej identyfikacji zielonych inwestycji przez stronę popytową tego rynku. Inwestycje w technologie niskoemisyjne w celu sprostania wytycznym ustanowionym w Protokole z Kioto czy inwestycje dostosowawcze będące konsekwencją nasilających się ekstremalnych zjawisk pogodowych są jedynie przykładami źródeł potrzeb kapitałowych. Jak dotąd, potencjał rozwoju rynku zielonych obligacji nie został w pełni wykorzystany. W przyszłości najważniejszym bodźcem w rozwoju tego rynku będą obecnie tworzone zielone standardy emisji. Szansą dla rozwoju rynku zielonych obligacji jest także potencjał inwestorów instytucjonalnych (niejednokrotnie zrzeszonych w organizacjach klimatycznych) reprezentujących dziesiątki bilionów dolarów i chcących uwzględniać kwestie klimatyczne w strategiach inwestycyjnych. Nie bez znaczenia jest także poszerzenie spektrum instrumentów powiązanych z ochroną klimatu o zielone sukuk. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.