Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obligacje zamienne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Obligacje zamienne są jedynymi hybrydowymi papierami wartościowymi na rynku Polskim. W chwili pisania niniejszego referatu na rynku znajdowały się trzy emisje obligacji zamiennych. Jednakże udział w rynku i płynność tych obligacji nie jest duża. Wartość tych trzech emisji to 48,32 min zł, w porównaniu z wartością całego rynku obligacji przedsiębiorstw i banków 8,2764 mld zł daje 0,6% udziału w rynku. Najczęściej zainteresowani obligacjami zamiennymi są inwestorzy, którzy chcą mieć wpływ na poczynania emitenta (poprzez ewentualną konwersję obligacji na akcję). Najczęściej emitent zostawia sobie amerykańską opcję kupna wyemitowanych obligacji (emitent ma prawo do odkupienia obligacji po określonej cenie), przez co może w niektórych przypadkach wymusić na inwestorze wymianę obligacji na akcje (wymuszona konwersja). Ze względu na fakt dołączania do obligacji zamiennych dodatkowych opcji, co więcej opcji typu amerykańskiego, wycena tych instrumentów nie jest prosta. W niniejszym opracowaniu postaramy się pokazać jedną z metod, jak również uwypuklić problemy pojawiające się w trakcie wyceny tego typu instrumentów finansowych. (fragment tekstu)
2
Content available remote Obligacje zamienne z klauzulą reset
100%
Obligacja zamienna z klauzulą reset (resettable convertible bond) jest instrumentem, w którym w ściśle określonych terminach oraz w przypadku zaistnienia określonych warunków możliwa jest modyfikacja jego istotnych parametrów: ceny konwersji lub współczynnika konwersji. Odróżnia ją to od zwykłej obligacji zamiennej, w której wszystkie parametry są dokładnie określone w warunkach emisji i nie mogą ulec żadnej zmianie bez względu na uwarunkowania rynkowe. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie istoty reset convertible oraz mechanizmu jej wykorzystania. Potwierdzono hipotezę zakładającą, że jest ona instrumentem bardzo korzystnym dla obligatariuszy w okresie trudnej sytuacji na rynku i spadów cen akcji emitenta. Ponadto okazuje się, że nieznajomość dokładnej wartości współczynnika i ceny konwersji w momencie emisji obligacji zamiennej z klauzulą reset powoduje trudności z przeprowadzeniem jej precyzyjnej wyceny. (abstrakt oryginalny)
W publikacji przeanalizowano zalety i źródła ryzyka strategii inwestycyjnej określanej mianem arbitrażu na obligacjach zamiennych. Autor wskazał, iż konsekwencją występowania zależności cenowej pomiędzy obligacją zamienną jako instrumentem pochodnym i akcją jako instrumentem bazowym jest możliwość skonstruowania pozycji generującej dodatnie strumienie pieniężne bez ryzyka strat kapitałowych przy niewielkich zmianach cen akcji. (abstrakt oryginalny)
Wyjaśniono pojęcie i istotę obligacji zmiennych, przedstawiono warunki emisji tychże obligacji oraz omówiono ich ujęcie i wycenę w znowelizowanym prawie bilansowym.
Obligacje zamienne są specjalnym rodzajem papierów wartościowych, których najistotniejsza cechą jest to, że wyemitowane przez przedsiębiorstwo stworzą lub powiększą jego zadłużenie. Wyposażenie tych papierów w prawo do zamiany na akcje oznacza, że obejmujący obligacje mają perspektywę stania się akcjonariuszami firmy-emitenta obligacji. Emisja obligacji zamiennych łączy zatem cechy emisji papierów wierzycielskich i udziałowych. Pytanie zawarte w tytule tego opracowania postawiono, biorąc pod uwagę dwie teorie: asymetrii informacyjnej i hierarchii źródeł finansowania. Teoria asymetrii informacyjnej zakłada, że zarząd (działający w zgodzie z interesami akcjonariuszy) wie więcej o szansach na rozwój przedsiębiorstwa, a więc i jego wartości, niż inwestorzy, a zawłaszcza analitycy rynku kapitałowego. Zachowanie ostrożności przejawiające się w skłonności do utrzymywania w tajemnicy informacji o przyszłości połączyć można z teorią hierarchii źródeł finansowania. Umieszcza ona emisje obligacji zamiennych na trzecim miejscu po finansowaniu ze źródeł wewnętrznych i emisji długu zwykłego. Jest to trzecie z kolei źródło finansowania z punktu widzenia ryzyka firmy. (fragment tekstu)
6
Content available remote Investment Attractiveness of Convertible Bonds Traded on the Catalyst Market
75%
This paper reflects on the characteristics of convertible bonds as a source of financing for the issuer and as a form of capital investment. The author presents certain factors that influence the investment attractiveness of convertible bonds and indicates opportunities that result from the investor's rights incorporated into these hybrid instruments. The empirical part of the paper contains an analysis of particular features of convertible bonds the are traded on the Catalyst market. (original abstract)
Wykorzystanie obligacji zamiennych do finansowania przedsiębiorstwa pozwala efektywnie wykorzystać dostępne na rynku kapitałowym środki. W warunkach giełdowej bessy spółka może pozyskać więcej kapitału w porównaniu z emisją akcji. W warunkach rynku byka podmiot może obniżyć oprocentowanie swoich obligacji i dzięki temu może obniżyć koszt pozyskanego kapitału. Łatwo zauważyć, jak wszechstronnym może się okazać emitowanie obligacji zamiennych, gdyż z jednej strony pozwalają one wyemitować "potencjalne" akcje po cenie wyższej od aktualnie dostępnej na rynku, a z drugiej strony dają możliwość nabycia tych samych akcji taniej, gdy ich cena przekroczy określony poziom. Czas od emisji obligacji zamiennych do ich konwersji na akcje określa się mianem czasu konwersji i jest to jeden z najważniejszych parametrów determinujących sukces całego przedsięwzięcia. Zaprezentowane w opracowaniu badania wskazują, że emitenci obligacji zamiennych oraz inwestorzy często niewłaściwie wykorzystują te papiery wartościowe. Wpływa to na czas konwersji i opłacalność wykorzystania obligacji zamiennych.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Analiza pojemności zadłużeniowej emitentów obligacji zamiennych
75%
Artykuł jest poświęcony badaniom pojemności zadłużeniowej emitentów obligacji zamiennych na akcje w ujęciu statycznym i dynamicznym. Literatura dotycząca pojemności zadłużeniowej prezentuje wiele możliwości jej pomiaru, jednak nie istnieje piśmiennictwo związane z analizą tego zagadnienia w kontekście wykorzystania długu poszerzonego o prawa konwersji na kapitał własny. Artykuł podejmuje próbę uzupełnienia tej luki. Badanie mające na celu ustalenie cech finansowych emitentów obligacji zamiennych na akcje biorące pod uwagę ryzyko związane z zadłużaniem się i zdolność do obsługi zadłużenia, a także specyficzne cechy emisji, zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie amerykańskich spółek giełdowych w okresie 2001-2011. Wyniki badań wskazują na istotne zależności zmiany pojemności zadłużeniowej od stopnia ryzyka wystąpienia trudności finansowych analizowanych spółek. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było wyjaśnienie roli jaką pełnią obligacje zamienne z opcją call w procesie inwestycyjnym współczesnych przedsiębiorstw. Analiza obejmowała 1705 emisji długu hybrydowego przeprowadzonych w latach 2004-2014 przez przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe mające swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych (1138 emisji), Europie (270 emisji) i Azji (297 emisji). Otrzymane wyniki pozwalają przypuszczać, że na emisję obligacji zamiennych z opcją call z myślą o zdobyciu funduszy na sfinansowanie nowych inwestycji decydują się przede wszystkim spółki amerykańskie i europejskie, a realizacja nowych projektów najprawdopodobniej ma przyczynić się do poprawy ich złych wyników finansowych. Wydaje się, że podobna strategia nie jest prowadzona przez przedsiębiorstwa azjatyckie, które mogą dokonywać emisji długu zamiennego w celach innych niż inwestycyjne. (abstrakt oryginalny)
Obligacja zamienna pozwala finansującemu na zarządzanie strukturą kapitałową i dostosowanie procesu pozyskiwania finansowania do planowanej płynności finansowej i możliwej do osiągnięcia stopy zwrotu z kapitału. Przeprowadzone badania nad naturą premii konwersji obligacji zamiennych na akcje notowanych na tokijskiej giełdzie papierów wartościowych wskazują, że kupon i czas konwersji nie wpływają istotnie na premię konwersji badanych obligacji zamiennych. Oznacza to, że jest ona determinowana przede wszystkim przez cenowe czynniki rynku akcji emitenta. Ponadto zaobserwowano niską wartość premii konwersji w warunkach występowania wartości wewnętrznej, co dowodzi silnie opcyjnego charakteru obligacji zamiennych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest scharakteryzowanie i wykazanie różnic między emitentami zwykłych obligacji zamiennych i obligacji zamiennych z dołączoną opcją put/call. Badanie zostało przeprowadzone na podstawie 379 emitentów tych instrumentów na rynku amerykańskim w latach 2002-2011 spoza sektora finansowego. Okazuje się, że decyzje o emisji put/call convertibles podejmują spółki obarczone wyższym ryzykiem inwestycyjnym, o czym świadczy m.in. wyższy poziom zadłużenia czy gorsza relacja wartości emisji to wartości aktywów trwałych. Dołączenie opcji call/put do zwykłych obligacji zamiennych ma na celu obniżenie ryzyka inwestycyjnego emitenta, co może spowodować zwiększenie popytu na ten rodzaj papierów wartościowych ze strony inwestorów. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Why Do Firms Issue Convertible Bonds with a High Initial Conversion Premium?
75%
Celem artykułu jest identyfikacja przyczyn emisji obligacji zamiennych z wysoką początkową premią konwersji. Analiza trzystu emisji długu zamiennego przeprowadzonych w latach 2004-2014 przez spółki ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji działające w sektorze produkcyjnym i usługowym wykazała, że obligacje zamienne z wysoką premią konwersji są wykorzystywane przez niedowartościowane przedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, które traktują dług zamienny bardziej jako alternatywę dla emisji akcji niż dla zwykłych obligacji korporacyjnych bez wbudowanej opcji konwersji. Emisja obligacji zamiennych najprawdopodobniej ma pozwolić tym spółkom na podniesienie kapitału własnego w późniejszym czasie i na dużo lepszych warunkach w porównaniu z publiczną emisją akcji. (abstrakt oryginalny)
Obligacja zamienna jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia (wykupu obligacji). W przypadku obligacji zamiennej świadczenie emitenta może mieć charakter pieniężny lub niepieniężny.
Celem artykułu jest przedstawienie uproszczonej metody wyceny obligacji zamiennych na akcje. Algorytm wyceny przedstawiono na konkretnym przykładzie obligacji.
A convertible bond may be an attractive financial instrument that helps to achieve the optimal capital structure of a company. In this paper, we analyze 562 issues of bonds from the American market between 2002-2013. Using regression trees analysis, we give some hints with respect to the design of convertible debt financing, which is the main goal of the paper, considering the most important characteristics of the issuers' financial standing and the parameters of issued convertibles. Our research let us formulate a few conclusions. Firstly, we identified some relationships between a conversion premium, a conversion period and a conversion ratio applied by issuers. Secondly, it turned out that most of the issuer's financial characteristics were not statistically significant for the issued convertibles. Finally, we found out that the share of fixed assets in the balance sheet amount seems to be one of the most important factors determining the internal structure of issued hybrid instruments, which supports the assets substitution theory. (original abstract)
Wyróżniono czynniki pozytywnie i negatywnie skorelowane z ceną obligacji zamiennej. Stworzono specjalne parametry wrażliwości cen obligacji zamiennych na poszczególne czynniki. Podkreślono, że na podstawie wartości omawianych w artykule parametrów wrażliwości obligacji zamiennych, znajdujących się w portfelu inwestora, można określić jego priorytety inwestycyjne.
Scharakteryzowano obligacje zmienne oraz przedstawiono ich strukturę. Zwrócono uwagę także na powiązania między obligacjami zmiennymi na akcje a prognozą cen akcji i kosztem kapitału przedsiębiorstwa.
Struktura obligacji zamiennych na akcje musi być skorelowana z potrzebami emitenta. Należy, w związku z tym, określić cele strategiczne przedsiębiorstwa, finansowe, cele akcjonariuszy oraz transakcyjne. Od tego zależy, czy będzie to korzystna lokata czy też ryzykowny papier właścicielski. Omówiono problem skali ryzyka niewypłacalności i ryzyka zmiany stopy procentowej.
W niniejszym artykule dokonano charakterystyki obligacji zamiennych jako niekonwencjonalnego (hybrydowego) instrumentu finansowego, dającego inwestorom możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnej stopy zwrotu, a emitentom - efektywnego pozyskania kapitałów. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba rozwiązania następującego problemu badawczego: czy, i jeśli tak, to dlaczego, regulacja statyczna banków powinna zostać zastąpiona regulacją dynamiczną i jaką rolę w tym procesie mogą odegrać obligacje typu CoCo. Mając na uwadze tak sformułowany problem badawczy, w opracowaniu postawiono następującą hipotezę badawczą: obligacje odwrotnie zamienne (CoCo) wykorzystywane do obniżenia ryzyka bankowego mogą stanowić w sytuacjach kryzysowych ważny instrument w procesie dynamicznej regulacji instytucji sektora bankowego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.