Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obrót bieżący
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki badania wpływu wybranych czynników makroekonomicznych na saldo obrotów bieżących w grupie krajów OECD zastosowane zostały do wyciągnięcia wniosków dotyczących kształtowania się bilansu obrotów bieżących w Polsce. Analiza wykazała, że poziom rozwoju gospodarczego mierzony poziomem PKB na mieszkańca jest ważną długookresową determinantą badanej zmiennej. Silny okazał się również dodatni związek pomiędzy saldem obrotów bieżących a poziomem aktywów zagranicznych netto. W oparciu o wyniki badania dla krajów rozwiniętych podjęto próbę wyznaczania poziomu salda obrotów bieżących w Polsce, który byłby pozbawiony efektów transformacji oraz wpływu czynników losowych.
W artykule wskazano kontrowersyjne aspekty polityki sterowania rachunkiem obrotów bieżących w gospodarce transformowanej, wynikające zarówno z ujęć modelowych, jak i z zewnętrznych i wewnętrznych przesłanek polityki makroekonomicznej. Konkluzja dotyczy wyboru dostępnych strategii - w celu uniknięcia kryzysów związanych z okresowo głębokim deficytem obrotów bieżących.
Nowadays, especially after the global financial crisis of 2008, the external and internal balance of individual countries has become a major area of research. This is even more important in the CEE region, as the crisis has shown that imbalances in this region have significantly increased their sen- sitivity to the crisis. In our research, we aim to explore whether there is, if any, relationship between fiscal policy and the balance of the current account in Poland, Hungary and the Czech Republic. The period which we will analyse is the last two decades since the millennium. Based on a literature review, we examine the relationship between the budget deficit and the current account with econometric methods, Engle-Granger cointegration test and Vector Error Correction Model (VECM). Our results will show that we can find different, if any, relationship between the two factors in the different countries. It means, however, that there are a lot of similarities between these countries, from this point of view they are quite heterogeneous. Thus, in this field, there is not one general solution for every country; each country has to find their way to handle the twin deficit problem.(original abstract)
Artykuł zawiera próbę odpowiedzi na pytanie: czy deficyt budżetowy powodował powstanie luki na rachunkach obrotów bieżących bilansu płatniczego? W tym celu autorka skonstruowała model ekonometryczny opisujący zależności między deficytami w państwach Europy Środkowej : Czechy, Polska, Słowacja, Węgry. (fragment tekstu)
Wielkość deficytu obrotów bieżących bilansu płatniczego stanowi kluczowy wskaźnik charakteryzujący stabilność gospodarczą państwa oraz jego długofalową zdolność do utrzymania wysokiej dynamiki rozwoju ekonomicznego. Parametr ten pilnie obserwują zagraniczni inwestorzy, traktując tendencje w zakresie kształtowania się salda rachunku bieżącego, jako istotne kryterium przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Niepokoić musi zatem fakt sukcesywnego pogłębiania się od 1996 r. nierównowagi w obrotach bieżących bilansu płatniczego Polski. Skala deficytu oraz związane z nim potencjalne zagrożenia dla perspektywicznego rozwoju polskiej gospodarki powodują, że obecnie problem ten jest zaliczany przez ekspertów do największych wyzwań ekonomicznych, przed którymi stoi Polska. Wstrzymanie i odwrócenie tendencji do narastania deficytu bieżących obrotów płatniczych stanowić musi zatem jeden z priorytetów polityki gospodarczej w najbliższych latach. Najważniejszą przyczyną powiększania się ujemnego salda w obrotach bieżących jest strukturalny deficyt w wymianie towarowej. Obecnie problem polega głównie na odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie pobudzić eksport i tym samym zmniejszyć dysproporcję między jego wielkością a rozmiarami importu. (fragment tekstu)
Przy rozpatrywaniu wpływu deficytu budżetowego na przebieg szeregu procesów gospodarczych rozważania obejmują dwa typy gospodarek - zamknięte i otwarte. Zarówno na gruncie teoretycznym, jak i empirycznym wskazują one na liczne negatywne konsekwencje niedoborów budżetowych, za jakie uznać należy m.in. efekt wypychania oraz zjawisko tzw. deficytów bliźniaczych. Celem pracy jest próba przybliżenia istoty i mechanizmu powstawania deficytów bliźniaczych oraz weryfikacja tezy głoszącej, że zjawisko to było obecne w okresie przedakcesyjnym w wybranych krajach postkomunistycznych, które wstąpiły w maju 2004 r. do Unii Europejskiej. Do badań wybrano kraje wchodzące w skład tzw. Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czechy, Węgry, Polskę i Słowację. (fragment tekstu)
Autor, stosując podejście absorbcyjne w modelu makroekonomicznym wyjaśnia, dlaczego gospodarki wysoko rozwiniętych krajów wykazują na ogół relatywnie niskie i bezpieczne deficyty (lub nadwyżki) obrotów bieżących, które nie zagrażają ich stabilności ekonomicznej i procesowi wzrostu, natomiast mechanizmy stabilizacji równowagi płatniczej nie funkcjonują jeszcze dość sprawnie.
W historii krajów postsocjalistycznych można zaobserwować cechy wspólne jak i odmienne. Ma to związek z niejednorodną strukturą i szerszymi charakterystykami gospodarki tych krajów przed rozpoczęciem programów przebudowy oraz z wybraną strategią. Dotyczy to również Czech, Polski, Węgier, Słowacji i Słowenii. Wszystkie (z wyjątkiem Słowenii) przeżyły epizody kryzysu związane z głębszym deficytem rachunku obrotów bieżących, jako symptomem narastającej nierównowagi zewnętrznej i wewnętrznej, oraz z ryzykiem, jaki niesie ze sobą taki deficyt.
W uproszczonym modelu makroekonomicznych oddziaływań fundamentalnych odpowiadających za ewolucję bilansu obrotów zagranicznych za kluczowe uznaje się wahania oszczędności krajowych w relacji do produktu krajowego brutto (funkcji oszczędności krajowych) oraz zmiany stopy inwestycji krajowych (funkcji inwestycji krajowych). Czynniki kształtujące dynamikę funkcji oszczędności krajowych oraz inwestycji krajowych, a także ich wzajemne relacje wynikające z teorii ekonomii i badań empirycznych - można natomiast potraktować jako nośniki fundamentalnych oddziaływań, które determinują mechanizmy procesu równowagi zewnętrznej w długim okresie. Do takich nośników sił oddziaływujących na długoterminową dynamikę relacji krajowych oszczędności i inwestycji krajowych należą: stopa wzrostu gospodarczego, warunki demograficzne i stopy procentowe.
10
Content available remote Problem nierównowag na rachunkach obrotów bieżących w strefie euro
63%
Problem rosnących i trwałych nierównowag zewnętrznych jest najczęściej sprowadzany do deficytu na rachunku obrotów bieżących w Stanach Zjednoczonych oraz nadwyżek na rachunkach obrotów bieżących w państwach Azji Wschodniej i Środkowego Wschodu. Relatywna marginalizacja zjawiska nierównowag na rachunkach obrotów bieżących w krajach strefy euro może wynikać z faktu, że saldo na tym rachunku całej strefy euro jest w quasi-równowadze. (fragment tekstu)
Cel: Zagraniczne przepływy gospodarcze odzwierciedlone w bilansie płatniczym kraju są ważnym czynnikiem stabilności gospodarczej. Jednocześnie przepływy eksportowe i importowe towarów, usług i dochodów w dużej mierze zależą od czynników zewnętrznych, takich jak zamknięte granice, istnienie sankcji gospodarczych, współzależność finansowa między krajami itp. Celem badania jest ocena stanu bieżących operacji bilansu płatniczego Republiki Białorusi w obecnych warunkach handlu zagranicznego. Materiały i metody badawcze: Analiza oparta jest na danych Narodowego Komitetu Statystycznego i Narodowego Banku Republiki Białorusi. Zastosowane metody analizy i syntezy to analiza porównawcza, systemowa i statystyczna; metoda uogólnień; metoda graficzna i tabelaryczna itp. Wyniki: Analizie poddano składowe rachunku bieżącego bilansu płatniczego Republiki Białorusi za lata 2015-2021. Podsumowano czynniki wpływające na dynamikę eksportu towarów i usług oraz dochodów pierwotnych i wtórnych Białorusi w latach 2015-2021. Zidentyfikowano wpływ pandemii i sankcji zewnętrznych w krótkim okresie na dynamikę przepływów eksportowo-importowych kraju. Wnioski praktyczne: Wyniki badania mogą być wykorzystane do udoskonalenia systemu analiz, oceny bilansu płatniczego kraju. Dzięki nim można także określić zależność zagranicznej działalności gospodarczej kraju od nadzwyczajnych czynników zewnętrznych, prognozować zdolność wewnętrznych rezerw gospodarki do wytrzymania wpływu wstrząsów zewnętrznych zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Wnioski i podsumowanie: Bilans płatniczy Republiki Białorusi charakteryzuje się głównie ujemną wartością dla transakcji bieżących. Główną przyczyną jest ujemne saldo towarów. Wpływ wstrząsów zewnętrznych w postaci zamykania granic między krajami i istnienia sankcji gospodarczych został zrekompensowany w 2021 r. gwałtownym ożywieniem i wzrostem gospodarki światowej. Wzrost popytu i cen na światowym rynku surowców i żywności zapewnił krajowi dodatnie saldo na rachunku obrotów bieżących. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano zmiany realnych długoterminowych stóp procentowych krajów G7 w latach 1960-2008, pod kątem ich wpływu na bilanse obrotów bieżących w tych krajach. Przeanalizowano również zagraniczne inwestycje bezpośrednie, relacje wartości tych inwestycji do nakładów brutto na kapitał trwały oraz do PKB. Wyliczono zależności statystyczne pomiędzy realnymi długoterminowymi stopami procentowymi ex ante i zagranicznymi inwestycjami bezpośrednimi w latach 1990-2008. Wyniki te pozwoliły określić wrażliwość przepływów kapitałów zagranicznych na poszczególnych rynkach na zmiany stóp procentowych. Wpływ realnych długoterminowych stóp procentowych ex ante na bilanse obrotów bieżących i przepływy kapitału w krajach G7 jest zróżnicowany co do siły i do tempa zmian. Obserwowany jest jednak korzystny wpływ spadku realnych stóp procentowych na bilanse obrotów bieżących i bilanse handlowe. Występuje ujemna zależność pomiędzy zmianami realnych stóp procentowych a napływem zagranicznych inwestycji bezpośrednich, tzn. spadkowi stóp procentowych towarzyszy wzrost wartości napływu inwestycji i odwrotnie. Kraje Europy Zachodniej oraz Japonia wykazują wyższą wrażliwość na zmiany stóp procentowych niż Stany Zjednoczone. (abstrakt oryginalny)
The author draws our attention to the fact that in the years 1980- 1985, beside deficit in current account of developing countries, there were also great deficits in industrial countries, especially in the U.S.A. Owing to that, total deficit of those countries amounted approximately to 250 mld dollars and could not be, like the surplus in the years 1950-1979, a source of cover for deficits of developing countries. The deficits in current turnover caused enormous expansion of foreign bank credits, which found expression in the increment in foreign assets and commercial bank obligations by 2.764 mld dollars on a global scale in the years 1970-1985. The comparison of those surpluses with deficits in various subperiods of the years 1970-1985 revealed that increments in credits were 3-20 times as high, and on the average, in the whole period - more than five times as high. It becomes evident that on the international scale, as in internal relations, the expansion of credit that is necessary to compensate for surpluses and deficits in individual sectors must be several times higher than their balance.(original abstract)
W artykule przedstawiono analizę teorii obrotów bieżących w ujęciu międzyokresowym jako istotne rozwinięcie tradycyjnego podejścia traktującego deficyt tego bilansu jako zakłócenie. Nowatorstwo tej teorii polega na ujęciu równowagi transakcji bieżących jako zakłócenie wynikającej z optymalizacji konsumpcji w długim okresie czasu. Przy takim podejściu krótkookresowa nierównowaga obrotów bieżących nie jest zakłóceniem, ale staje się częścią optymalnego wyboru maksymalizującego międzyokresową funkcję użyteczności.
W artykule zbadano stabilność finansów zagranicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej (KGW) w latach 1995-2015, analizując poziom i dynamikę salda na rachunku bieżącym i kapitałowym w relacji do PKB. Celem jest porównywanie przyczyn zróżnicowania trendów PKB oraz salda na rachunku bieżącym i kapitałowym w KGW, a także wskazanie możliwych źródeł pogorszenia stabilności finansowej Polski i jej ważnych partnerów gospodarczych w Europie Środkowej. Wykorzystując modelowe związki między saldem bilansu handlowego i czynnikami finansowymi kształtującymi udział salda na rachunku bieżącym i kapitałowym w PKB przeprowadzono statystyczną analizę luki pożyczkowej w bilansie płatniczym KGW. Analizę porównawczą przeprowadzono w dolarach amerykańskich. Zmiany relacji przyrostu PKB i sumy sald na rachunku bieżącym i kapitałowym, kalkulowane dla różnych okresów w latach 1995-2015, pokazują zmiany efektywności wykorzystania oszczędności zagranicy dla wzrostu gospodarczego tych gospodarek. Znaczenie poszczególnych składowych rachunku bieżącego i kapitałowego, mierzone relacją do PKB w poszczególnych krajach, wskazuje na różną wrażliwość stabilności finansowej tych gospodarek na wyniki osiągane w handlu zagranicznym oraz na przepływy finansowe w postaci dochodów inwestycyjnych netto, a także transferów bieżących i kapitałowych. W pracy wskazano, że wrażliwość na transmisję szoku kanałem finansowym jest zależna nie tylko od parametrów cenowych (takich jak kurs walutowy czy stopa procentowa) lecz także od symetryczności przepływów kapitałowych. (abstrakt oryginalny)
Obrót bieżący - jako szczególna konstrukcja prawna został wyodrębniony w nowej ustawie dewizowej. Stanowi on uzupełnienie innej konstrukcji, mianowicie obrotu kapitałowego i łącznie z nim wchodzi do obszaru pojęciowego obrotu dewizowego z zagranicą.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.