Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 85

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obrót gospodarczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące faktur elektronicznych w naszym kraju. Na podstawie badań przeprowadzonych w Europie pokazany został stopień wdrożenia faktur elektronicznych w Polsce. Przedstawiono akty prawne regulujące przesyłanie faktur drogą elektroniczną, stosowane rozwiązania techniczne, a także najbliższą przyszłość e-faktur. (abstrakt oryginalny)
Ogół czynności mających na celu ukrycie prawdziwego źródła pochodzenia nielegalnych dochodów uzyskanych z przestępczej działalności i nadania im znamion legalnego pochodzenia nazywany jest praniem pieniędzy. Pranie brudnych pieniędzy to legalizowanie korzyści uzyskanych z działalności przestępczej. Celem artykułu jest próba wskazania, iż środki pochodzące z prania brudnych pieniędzy są zagrożeniem dla systemu gospodarczego kraju. Środki finansowe pochodzące z popełnionych przestępstw gospodarczych powodują powstanie ogromnego kapitału, który służy m.in. do nabycia części legalnej gospodarki za środki uzyskane z podejrzanych transakcji.(abstrakt autora)
Regułą w obrocie gospodarczym jest wystawianie faktur przez sprzedawcę towarów/usług. Przepisy dopuszczają jednak, aby to kupujący lub nawet upoważniona przez dostawcę/usługodawcę osoba trzecia wystawiała faktury w jego imieniu i na jego rzecz. (fragment tekstu)
We wszystkich przypadkach realizacji projeków z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego gwarantem ich powodzenia jest zapewnienie przejrzystości przyjętych rozwiązań oraz mechanizmów broniących przestrzegania interesów wszystkich uczestników tego procesu (w tym również Komisji Europejskiej). Choć nie jest ona stroną zobowiązań konstruujących konkretne przedsięwzięcia typu PPP, to wpływa na ich kształt pośrednio za sprawą Acquis oraz zasad, jakie obowiązują ewentualnych beneficjentów grantów wykorzystywanych przy realizacji danego przedsięwzięcia.
5
Content available remote Obrót gospodarczy jako dobro prawnie chronione przez ustawę o rachunkowości
80%
Celem artykułu jest analiza ustawy o rachunkowości (UoR lub ustawa) z punktu widzenia pełnienia przez nią funkcji ochrony obrotu gospodarczego. Teza sprowadza się do stwierdzenia, że zadaniem UoR w obszarze penalnym jest ochrona obrotu gospodarczego jako dobra prawnego. Zadanie to wywodzi się z informacyjnej funkcji rachunkowości. W artykule zamiennie jest stosowany termin "jednostka", w rozumieniu UoR, i "przedsiębiorstwo", w rozumieniu ogólnym. Ilekroć treść tego wymaga, powoływana jest forma prawna, np. spółka. W artykule zastosowano metodę badania teoretyczno-prawnego i badania nad stanem i funkcjonowaniem prawa obowiązującego. Wykazano, że przepisy UoR nie spełniają funkcji ochrony obrotu gospodarczego z powodu ich nieprecyzyjności i braku określenia celu ich stosowania poprzez wskazania, że to obrót gospodarczy jest przedmiotem ich ochrony, zaproponowano także kierunek zmian przepisów rozdziału 9 UoR(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie znaczenia instytucji umownego i ustawowego prawa odstąpienia od umowy dla współczesnego obrotu gospodarczego. Skupiono się na przepisach Kodeksu cywilnego dotyczących powstania, wykonania oraz skutków odstąpienia. Przytoczono argumenty przemawiające za kwalifikacją art. 492 k.c., jako stanowiącego modyfikację ustawowego prawa odstąpienia. Stwierdzono także, że nie jest dopuszczalne zastrzeżenie umownego prawa odstąpienia w umowie przenoszącej prawo własności nieruchomości. Ponadto przedstawiono kodeksowe rozwiązania w zakresie odstąpienia od umowy przyjęte w Republice Czeskiej i porównano je z polskimi.(abstrakt oryginalny)
Z każdym rokiem kryptowaluty stają się popularniejsze i odgrywają coraz istotniejszą rolę w obrocie gospodarczym. Wzrost znaczenia wiąże się nie tylko ze zwiększonym zainteresowaniem tą tematyką, ale również narastającymi problemami zarówno natury teoretycznej, jak i praktycznej. Jednym z podstawowych zagadnień budzących wątpliwości jest prawna klasyfikacja Bitcoina jako środka płatniczego, który w zamyśle twórcy ma w istocie pełnić funkcję cyfrowego pieniądza. Pierwszym państwem, które zdecydowało się na zrównanie statusu kryptowaluty z rodzimą walutą, był Salwador, za którym podążyła też Republika Środkowoafrykańska. Problematyka ta, będąca jeszcze do niedawna teoretyczna, stała się praktyczna i coraz częściej zaczyna sprowadzać się nie do pytania, czy Bitcoin jest prawnym środkiem płatniczym, ale kiedy nim będzie. W artykule zostają omówione okoliczności akceptacji kryptowalut przez te państwa, wydźwięk międzynarodowy oraz analiza, czy Bitcoin na gruncie prawa polskiego może być uznany za prawny środek płatniczy.(abstrakt oryginalny)
W praktyce międzynarodowego obrotu gospodarczego obserwowana jest coraz większa rola jaką odgrywają rozmaite klauzule umowne o charakterze adaptacyjnym, których mają na celu przystosować stosunek umowny do szczególnej zmiany okoliczności. Wśród nich szczególne piętno odcisnęły klauzule siły wyższej (fr. force majeure) oraz klauzule hardship, mające za zadanie w rozmaity sposób chronić stronę umowy dotkniętą zmianą okoliczności, kierując się przy tym zasadami słuszności, sprawiedliwości oraz równowagi kontraktowej. Łagodzą one tym samym klasyczną zasadę związania stron postanowieniami stosunku obligacyjnego - pacta sunt servanda, wprowadzając w życie nową koncepcję umowy otwartej, nieustannie ewoluującej w celu odzwierciedlenia celu, w jaki zawiązany został stosunek umowny między stronami. Zakres znaczeniowy klauzul hardship i force majeure w poszczególnych typach kontraktów, ich szczegółowa interpretacja, a także potencjalna kolizja w obliczu coraz szerszego zastosowania stanowią obecnie jeden z najbardziej aktualnych problemów międzynarodowego prawa gospodarczego na świecie. (abstrakt oryginalny)
Wpis wieczystoksięgowy ostrzeżenia o prowadzeniu postępowania restrukturyzacyjnego posiada znaczenie dla perspektyw restrukturyzacji sytuacji ekonomicznej i dalszego funkcjonowania dłużnika oraz wierzycieli w obrocie gospodarczym. Mianowicie ujawnia ograniczenie lub wyłączenie dłużnika w rozporządzaniu prawem do nieruchomości odpowiednio na rzecz nadzorcy sądowego, zarządcy lub rady wierzycieli. W ten sposób także zapobiega przesłankom nieważności czynności prawnych podejmowanym względem nieruchomości bez udziału wyżej wskazanych podmiotów z naruszeniem art. 67 ust. 1 pr. rest. Na skutek ujawnienia wpisu tego ostrzeżenia podmioty zamierzające dokonać czynności prawnej dotyczącej nieruchomości na podstawie art. 2 u.k.w.h. w zw. z art. 62613 § 1 k.p.c. uzyskują informację o zmianie jej stanu prawnego związanej z prowadzonym postępowaniem restrukturyzacyjnym. Wpis ten posiada znaczenie dla perspektyw restrukturyzacji sytuacji ekonomicznej dłużnika i jego dalszego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Przy czym posiada on znaczenie prakseologiczne, mianowicie zapobiega wszczynaniu postępowań sądowych związanych z nieważnością czynności prawnych. (abstrakt oryginalny)
Choć to Unia Europejska wiedzie prym w światowym eksporcie, a Stany Zjednoczone sprzedają mniej towarów za granicę niż UE (a nawet mniej niż same Niemcy), to jednak w imporcie nie mają sobie równych. Stąd tak istotną sprawą dla eksporterów z całego świata, w tym Polski, jest obecność na rynku amerykańskim. Warto zatem wiedzieć, że amerykańskie postępowanie antydumpingowe zostało tak skonstruowane, aby jego wynik w dużej mierze zależał od współpracy eksporterów podejrzanych o dumping z prowadzącymi je organami.
Celem ogólnym niniejszej monografii jest ocena możliwości atestacji determinant użyteczności raportów finansowych w procesie rewizji finansowej. Z zamiarem tym wiążą się cele cząstkowe, w szczególności: określenie roli rewizji finansowej w transferze informacji pomiędzy podmiotem gospodarczym a otoczeniem ekonomicznym, 6 wskazanie zakresu podmiotów i raportów podlegających ocenie w procesie rewizji finansowej, określenie standardów i metod badania użyteczności raportów finansowych w procesie rewizji finansowej, ocena struktury i zawartości sprawozdania biegłego rewidenta z badania sprawozdań finansowych przez pryzmat cech jakościowych informacji sprawozdawczych. Struktura opracowania podporządkowana została przyjętym celom i składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym scharakteryzowano znaczenie rewizji finansowej w procesie komunikowania się przedsiębiorstwa z interesariuszami, zakres i funkcje rewizji finansowej. Następnie przedstawiono biegłego rewidenta jako zawód zaufania publicznego, opisano cechy i znaczenie tego zawodu dla zachowania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. W ostatnim punkcie omówiono rangę informacji finansowych dla zróżnicowanego grona interesariuszy. Rozdział drugi poświęcono przedstawieniu procesu badania raportów finansowych. Zwrócono uwagę na ryzyko wystąpienia w nich istotnych zniekształceń spowodowanych błędem, manipulacją lub oszustwem oraz wskazano obszary występowania tego ryzyka. Omówiono reakcję biegłego rewidenta na oszacowane ryzyka istotnego zniekształcenia sprawozdania i zasady korygowania stwierdzonych nieprawidłowości. Fragment ten zakończono przedstawieniem zasad i kryteriów oceny raportów finansowych w sprawozdaniu biegłego rewidenta z badania. W rozdziale trzecim skupiono się na ocenie wpływu rewizji finansowej na jakość raportów finansowych udostępnianych odbiorcom zewnętrznym. Zaprezentowano wyniki badań empirycznych i dysertacji naukowych dotyczących wpływu rewizji finansowej na określone atrybuty sprawozdań finansowych. W rozdziale czwartym ukazano strukturę raportu z badania sprawozdania finansowego. Przedstawiono również wyniki analizy zawartości informacyjnej sprawozdań z badania sprawozdań finansowych wybranych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, przeprowadzonej pod kątem atestacji użyteczności tych raportów finansowych.(fragment tekstu)
W artykule podjęto problematykę rozwiązań informatycznych wdrożonych do polskiego postępowania rejestrowego oraz ich znaczenia dla obrotu gospodarczego. Ukazano funkcjonowanie systemu teleinformatycznego (Portal Rejestrów Sądowych) w postępowaniu rejestrowym w zakresie rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy. Wprowadzone rozwiązania technologiczne usprawniły postępowanie rejestrowe, choć widoczne pozostają pewne mankamenty funkcjonalności systemu Portalu Rejestrów Sądowych, które wymagają jego udoskonalenia. Walorem cyfryzacji postępowania rejestrowego jest sprawny dostęp do akt rejestrowych oraz dokumentów finansowych podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego, co stanowi przejaw zasady jawności postępowania rejestrowego oraz usprawnia obrót gospodarczy. Przeprowadzona analiza prowadzi do wniosku, że wdrożone rozwiązania stanowią słuszny kierunek reformatorski, który wymaga jeszcze doprecyzowania. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę wybranych rozporządzeń dotyczących obrotu gospodarczego, a wydawanych w ramach przekazanych kompetencji Unii Europejskiej. Zawiera on zestawienie wybranych aktów prawnych z prawem krajowym i wskazuje na istniejące luki de lege ferenda. Przedstawia niebezpieczeństwa z tego płynące, takie jak niemożność nadania klauzuli wykonalności czy przyczyny nieważności postępowania sądowego. Podsumowanie zawiera propozycję i kierunki koniecznych zmian, a także wykładnię przepisów, którą należałoby stosować w celu uniknięcia istniejących problemów. (abstrakt oryginalny)
Zapewnienie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w ostatnich piętnastu latach było, obok utrzymania pozycji rynkowej, restrukturyzacji kosztowej i prac rozwojowych jednym z głównych wyzwań, przed jakimi stanęło kierownictwo Apatora. Na początku lat dziewięćdziesiątych przedsiębiorstwo praktycznie straciło swój najważniejszy rynek - Związek Radziecki (55% ogółu przychodów), co zmusiło Firmę do poszukiwania nowych odbiorców i nowych produktów. Działania te nałożyły się na ogólnokrajowe problemy związane z hiperinflacją, recesją gospodarczą i mnogością nowych, nieznanych wcześniej podmiotów gospodarczych. Dla uzupełnienia obrazu "grozy" należy dodać jeszcze, że tradycyjnie apatorowskim rynkiem było górnictwo węgla kamiennego, które zostało wyjęte "spod klosza" i rzucone na uwalniający się rynek. W takich warunkach prowadzenie biznesu stało się podobne do "chodzenia po polu minowym". (fragment tekstu)
Celem artykułu jest pokazanie w ujęciu praktycznym aspektów bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w dużych firmach produkcyjno- handlowych zarządzanych przez management złożony z pracowników kontraktowych nie będących udziałowcami, jak również średnich i małych podmiotów kierowanych przez właścicieli. Chcę ukazać realne zagrożenia dla bezpieczeństwa obrotu ekonomicznego takich przedsiębiorstw oraz punkty krytyczne w których bezpieczeństwo obrotu staje się iluzją . Spróbuję uświadomić ,że opisywane zjawiska mają charakter ciągłej rynkowej gry, jaką można porównać do nieustannej wojny. Ukażę wpływ braku wykorzystywania metod naukowych przez "praktyków". (abstrakt oryginalny)
Artykuł, na podstawie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym z dnia 24 maja 2000 r., przedstawia podstawowe zasady funkcjonowania Krajowego Rejestru Karnego oraz możliwości jego wykorzystania. Jest on nieoceniony przy prawidłowym sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości, jednak jego znaczenie wykracza daleko poza dziedzinę prawa karnego, o czym może świadczyć znaczna ilość aktów prawnych nakładających na różne podmioty obowiązek korzystania ze zgromadzonych w nim danych. Baza danych Krajowego Rejestru Karnego przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Jej stosowanie jest też konieczne w zarządzaniu zasobami ludzkimi. (abstrakt oryginalny)
Intensywny wzrost regulacji prawnych i pozaprawnych oraz powstawanie nowych instytucji egzekwowania prawa zwiększają ryzyko wystąpienia braku zgodności u podmiotów uczestniczących w obrocie gospodarczym. Przedsiębiorstwa, chcąc uniknąć konsekwencji wynikających z braku zgodności z obowiązującymi regulacjami, wdrażają unormowania compliance mające na celu minimalizowanie ryzyka ich wystąpienia. Dotychczas zjawisko to dotyczyło tylko największych przedsiębiorstw działających w szczególnych branżach. Aktualnie unormowania compliance stają się coraz popularniejsze w małych i średnich przedsiębiorstwach, jak również są strategicznym czynnikiem rozwoju i wzrostu konkurencyjności. Mając powyższe na uwadze, celem artykułu było przedstawienie genezy i okoliczności rozwoju unormowań compliance. Przyjęto i omówiono hipotezę, że genezy compliance należy doszukiwać się na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Następnie przytoczono wydarzenia, które miały kluczowy wpływ na rozwój unormowań compliance, tj. aferę Watergate i śledztwo Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, nadużycia dotyczące zamówień publicznych w amerykańskim przemyśle zbrojeniowym lat osiemdziesiątych, powołanie Komisji Krajowej ds. Oszustw w Sprawozdawczości Finansowej i utworzenie Komitetu Organizacji Sponsorujących Komisję Treadwaya, reformę prawa karnego Ronalda Reagana, pracę Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju na rzecz zwalczania korupcji oraz skandale korporacyjne z lat dwutysięcznych (Enron, WorldCom). (abstrakt oryginalny)
W obecnych czasach składy konsygnacyjne są dla przedsiębiorstw coraz częściej warunkiem konkurencyjności. Są również skuteczną alternatywą w stosunku do dostawy na czas. Dlatego też magazyny konsygnacyjne istnieją, i będą istnieć, nawet w warunkach niepewności przepisów. Niniejszy artykuł przybliża tematykę dotyczącą consignment stock i call-off stock w Polsce oraz wyjaśnia, czym one są i jak funkcjonują. Celem artykułu jest ocena wprowadzonych uproszczeń dla transakcji realizowanych za pośrednictwem składów konsygnacyjnych (consignment stock) oraz call-off stock, głównie przez zagraniczne podmioty.(abstrakt oryginalny)
19
61%
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie na ryzyko finansowe, które podejmuje podmiot gospodarczy. W szczególności zwrócono uwagę na ryzyko wynikające z braku zastosowania adekwatnego instrumentu finansowego do redukcji zidentyfikowanego ryzyka, a także z doboru niewłaściwych parametrów zawieranych transakcji. Skutkuje to wyższym ryzykiem finansowym danego podmiotu. Ryzyko to, będące pochodną braku specjalistycznej wiedzy na temat oferowanych przez instytucje finansowe produktów, jest przez to szczególnie ważne w mniejszych podmiotach gospodarczych, które w większym stopniu wykorzystują opinie pracowników instytucji finansowych. Do realizacji tego celu zastosowano metodę opisową oraz metodę analizy przypadków. W artykule wykorzystano rzeczywistą umowę, którą zawarł eksporter z bankiem w połowie 2008 roku, w okresie umacniania polskiej waluty.(fragment tekstu)
Transformacja ustrojowa przełomu lat 1989/90 spowodowała, zdaniem autora, powstanie i wzrost nowego rodzaju przestępczości gospodarczej. Autor omówił ustawę o ochronie obrotu gospodarczego z 1994 r., jako głównego aktu prawnego, mającego zapewnić bezpieczeństwo reform gospodarczych, oraz niektóre przepisy prawa karnego dotyczące obrotu gospodarczego.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.