Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obrót kapitałowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem niniejszej pracy jest przedyskutowanie problemu efektywności rynku walutowego w Polsce, na Węgrzech i w Czechach, przed i po kryzysie, pod kątem sensowności interwencji walutowych oraz ich potencjalnych celów. W pierwszej części opracowania dokonano krótkiego bilansu oczekiwanych korzyści i potencjalnych zagrożeń związanych z liberalizacją obrotów kapitałowych. W części drugiej przedstawiono kilka głównych podejść badawczych do analizy zjawiska efektywności rynków walutowych. (fragment tekstu)
Struktura regulacyjna jest w istocie pochodną polityki państwa wobec mediów elektronicznych, w szczególności w stosunku do radia, telewizji oraz Internetu. Dla struktury regulacyjnej istotne znaczenie ma charakter czasowy wspominanych norm prawa, reguł i instytucji. Przystąpienie do UE przyspieszy obieg kapitału, towarów i usług, ożywi kontakty gospodarcze i kulturowe obywateli i przedsiębiorstw, stwarzając szansę relatywnie szybkiego zmniejszenia dystansu cywilizacyjnego dzielącego Polskę od średniego poziomu krajów UE. W obszarze telekomunikacji, radia i telewizji podstawowym warunkiem wykorzystania historycznej szansy jest stworzenie stabilnych, długookresowych i przewidywalnych podstaw regulacyjnych dla działalności firm. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza dopuszczalności statutowego ograniczenia obrotu prawem poboru - zarówno na podstawie wyraźnego postanowienia statutu, jak i wykładni statutu. W dużym uproszczeniu ograniczenia rozporządzania akcjami imiennymi są wprowadzane, aby zapewnić stabilność składu osobowego akcjonariatu oraz selekcję osób, które mają nabyć status akcjonariusza. Ukształtowanie prawa poboru jako uprawnienia do objęcia akcji nowej emisji przemawia za tym, aby statutowe ograniczenia w obrocie akcjami imiennymi dotyczyły również prawa poboru.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ukazuje alternatywne formy lokowania oszczędności w kontekście nowelizacji prawa dewizowego w Polsce (zniesienie wszelkich ograniczeń w obrocie kapitałowym między Polską a krajami UE).
U progu rewolucji przemysłowej, około roku 1770, gospodarka Indii była drugą co do wielkości na świecie. Do lat 70. ubiegłego wieku udział ten zmniejszył się do zaledwie 3 proc. Po odzyskaniu niepodległości w 1947 roku w Indiach zaczęto stosować politykę interwencjonizmu, co poważnie ograniczyło wolność gospodarczą. Dopiero od początku lat 90. trwa proces stopniowej liberalizacji działalności gospodarczej. Od 2003 r. gospodarka Indii należy do najszybciej rozwijających się, czego efektem jest szybki wzrost dochodów per capita, popytu i integracji z globalną gospodarką. Autor omawia czynniki wzrostu gospodarki Indii oraz rozwój rynku kapitałowego, podkreślając, że wielkość akumulacji kapitału będzie miała znaczący wpływ na przyszłe globalne przepływy kapitałowe. (abstrakt oryginalny)
W artykule zbadano stabilność finansów zagranicznych krajów Grupy Wyszehradzkiej (KGW) w latach 1995-2015, analizując poziom i dynamikę salda na rachunku bieżącym i kapitałowym w relacji do PKB. Celem jest porównywanie przyczyn zróżnicowania trendów PKB oraz salda na rachunku bieżącym i kapitałowym w KGW, a także wskazanie możliwych źródeł pogorszenia stabilności finansowej Polski i jej ważnych partnerów gospodarczych w Europie Środkowej. Wykorzystując modelowe związki między saldem bilansu handlowego i czynnikami finansowymi kształtującymi udział salda na rachunku bieżącym i kapitałowym w PKB przeprowadzono statystyczną analizę luki pożyczkowej w bilansie płatniczym KGW. Analizę porównawczą przeprowadzono w dolarach amerykańskich. Zmiany relacji przyrostu PKB i sumy sald na rachunku bieżącym i kapitałowym, kalkulowane dla różnych okresów w latach 1995-2015, pokazują zmiany efektywności wykorzystania oszczędności zagranicy dla wzrostu gospodarczego tych gospodarek. Znaczenie poszczególnych składowych rachunku bieżącego i kapitałowego, mierzone relacją do PKB w poszczególnych krajach, wskazuje na różną wrażliwość stabilności finansowej tych gospodarek na wyniki osiągane w handlu zagranicznym oraz na przepływy finansowe w postaci dochodów inwestycyjnych netto, a także transferów bieżących i kapitałowych. W pracy wskazano, że wrażliwość na transmisję szoku kanałem finansowym jest zależna nie tylko od parametrów cenowych (takich jak kurs walutowy czy stopa procentowa) lecz także od symetryczności przepływów kapitałowych. (abstrakt oryginalny)
Antycykliczny bufor kapitałowy (CCyB) stał się jednym z kluczowych instrumentów makroostrożnościowych wykorzystywanych do przeciwdziałania procykliczności oraz nadmiernej akcji kredytowej. Celem artykułu jest analiza doświadczeń krajów unijnych, w których zdecydowano się na ustalenie dodatniego wskaźnika bufora antycyklicznego. Analizie poddano 10 krajów unijnych, które w latach 2014-2018 aktywowały bufor antycykliczny. Główne rozważania koncentrują się na analizie metodologii i przesłanek decyzji organów wyznaczonych w tych krajach. Wnioski z artykułu wskazują na ograniczoną użyteczność metodologii bazylejskiej. Dokonany przegląd doświadczeń pokazuje, że luka kredytowa wykorzystana jest jedynie jako wskaźnik pomocniczy, a decyzje w zakresie kalibracji bufora bazują na szerszym zestawie zmiennych, obejmującym m.in. ceny nieruchomości, zadłużenie, a także ryzyko geopolityczne. Ponadto, w niektórych krajach strategie makroostrożnościowe zakładają utrzymywanie niezerowego poziomu CCyB w normalnych warunkach.(abstrakt oryginalny)
Ten rok zdaniem szefów giełdy będzie przełomowy dla rynku instrumentów. Do obrotu wchodzą nowe produkty, tj. kontrakty terminowe na obligacje skarbowe, pojawiają się także nowi gracze. Szefowie giełdy twierdzą, że w najbliższej przyszłości do grona członków dołączą kolejne banki, co zwiększy płynność obrotu kontraktami na obligacje.
Celem niniejszej publikacji jest dostarczenie podstawowych informacji w zakresie stosowania cen transferowych przez podmioty powiązane w świetle regulacji polskiego i międzynarodowego prawa podatkowego, a także charakterystyka narzędzi przewidzianych przepisami prawa, które pozwolą na eliminację ryzyka podatkowego związanego ze stosowaniem cen transferowych. Instrumentem takim jest niewątpliwie zawarcie uprzedniego porozumienia cenowego w sprawie ustalania cen transferowych, dzięki któremu podatnik zyskuje pewność i bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. (fragment tekstu)
Obrót bieżący - jako szczególna konstrukcja prawna został wyodrębniony w nowej ustawie dewizowej. Stanowi on uzupełnienie innej konstrukcji, mianowicie obrotu kapitałowego i łącznie z nim wchodzi do obszaru pojęciowego obrotu dewizowego z zagranicą.
Transakcje pochodne mogą stanowić zagrożenie dla bilansu płatniczego. Jednak każde z ograniczeń dostępu inwestorów zagranicznych do jednego z segmentów rynku (przy co najmniej jednym zliberalizowanym) powoduje przeniesienie inwestycji w instrumenty stwarzane dzięki inżynierii finansowej.
Kapitał pieniężny jest jednym z trzech klasycznych czynników produkcji, występującym obok zasobów ludzkich (pracy) oraz ziemi. We współczesnej gospodarce szczególnie mocno podkreśla się rolę kapitału finansowego oraz ludzkiego, uzupełniając te czynniki niekiedy o postęp techniczny. Kapitał finansowy, uznawany powszechnie za czynnik fundamentalny i główną siłę rozwoju gospodarczego każdego kraju, jest czynnikiem o wysokiej mobilności, odznaczającym się skłonnością do przemieszczania się w kierunku obszarów oferujących najwyższe przychody. Przepływ kapitału i towarzyszący mu transfer technologii, staje się zatem jednym z najważniejszych procesów zachodzących we współczesnych gospodarkach, głównym źródłem ekspansji i najszybciej rozwijającym się rodzajem transakcji zagranicznych. Integracja i liberalizacja gospodarki światowej oraz powszechne wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych na rynkach finansowych, umożliwiają swobodny przepływ kapitału między poszczególnymi państwami. Wolne zasoby kapitałowe z gospodarek rozwiniętych napływają do krajów o niższym stopniu rozwoju, gdzie odczuwany jest ich niedostatek, a tym samym, gdzie kapitał może potencjalnie przynieść wyższą stopę zwrotu. Zjawisko to likwiduje dysproporcje w rozmieszczeniu bogactwa na świecie, zwiększając krajom słabiej rozwiniętym dostęp do kapitału, który może zostać wykorzystany na sfinansowanie rozwoju gospodarczego i zmniejszenie dystansu dzielącego je od dojrzałych gospodarek. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia zagadnienia związane z dostarczaniem informacji przez rachunkowość w celu zarządzaniu ryzykiem obrotu kapitału. Ponadto analizie poddano ryzyko w ocenie danych rachunkowych. W opracowaniu przedstawiono klasyfikację obowiązkowych rezerw w przedsiębiorstwach ukraińskich i innych. W badaniach podkreślono również rolę problemu kreacji i wykorzystania rezerw obowiązkowych. Przedstawiono ponadto główne komponenty systemu rezerw, mające wpływ na zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie oraz na stosowanie głównych zasad rachunkowości. Celem artykuły jest objaśnienie dotychczasowych warunków stosowania rekomendacji w praktyce rachunkowości w zarządzaniu ryzykiem przedsiębiorstw rolniczych. (abstrakt oryginalny)
Ze względu na potencjalne korzyści z punktu widzenia biznesowo-organizacyjnego, a w pewnym zakresie również podatkowego, połączenie odwrotne bywało ostatnimi czasy często spotykaną formą restrukturyzacji w ramach grup kapitałowych. W toku procedury połączenia odwrotnego pojawiają się jednak istotne ryzyka prawne, z których szczególnie doniosły jest problem dopuszczalności rezygnacji z procedury podwyższania kapitału zakładowego i umarzania udziałów (akcji) własnych. W artykule autorzy zajęli stanowisko w sporze dotyczącym wydania udziałów lub akcji własnych uzyskiwanych w dniu połączenia wspólnikom spółki przejmowanej oraz podjęli próbę określenia skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego przy wyborze "bezpiecznego" wariantu połączenia, a także podatkowych skutków umorzenia udziałów (akcji) własnych w podatku dochodowym. (abstrakt oryginalny)
W Polsce funkcjonuje już regularny rynek pochodnych instrumentów finansowych. Z dużym prawdopodobieństwem można sądzić, że w najbliższych latach zmianie ulegnie struktura obrotów - wzrosną bowiem obroty rynku giełdowego, kosztem rynku międzybankowego.
Przedmiotem tej części książki jest ocena sytuacji płatniczej krajów Unii Europejskiej według kryterium osiągania jednego z celów polityki makroekonomicznej, jakim jest zachowanie równowagi bilansu płatniczego5 (równowagi zewnętrznej). W sytuacji gdy saldo rachunku obrotów bieżących, saldo rachunku obrotów kapitałowych i saldo rachunku obrotów finansowych (z wyłączeniem rezerw walutowych oraz błędów i opuszczeń statystycznych) nie równoważą się, powstała luka płatnicza musi być pokryta przez transakcje aktywami rezerwowymi. Brak tych transakcji świadczy wprawdzie o równowadze bilansu płatniczego, ale nie oznacza zrównoważenia jego sald cząstkowych, które z punktu widzenia niniejszej pracy wydają się również istotne. Z tego względu bardziej precyzyjnie jest mówić o stabilnej sytuacji płatniczej kraju jako celu polityki gospodarczej niż stricte o równowadze bilansu płatniczego. Kwestię dyskusyjną stanowi jednak konieczny do analizy sytuacji płatniczej stopień dezagregacji miary zbiorczej, jaką jest bilans. W próbie rozwiązania tego dylematu pomocne wydaje się nawiązanie do ogólnej teorii systemów. Odwołując się do poglądów L. von Bertalanffy'ego6, można przyjąć założenie, iż rozkładanie części danej całości na mniejsze elementy i poddawanie ich analizie, by następnie złożyć je w całość, jest metodologicznie wątpliwe. Traktując zatem bilans płatniczy jako pewną całość, której części stanowią poszczególne rachunki, analiza porównawcza koncentruje się na częściach bilansu, lecz bez szczegółowej analizy elementów, czyli transakcji ujmowanych w rachunkach. (fragment tekstu)
W opracowaniu omówiono takie zagadnienia jak: istota, mechanizm i rodzaje przepływów kapitału, korzyści płynące ze swobodnego obrotu kapitałowego, lotne fundusze a międzynarodowy obrót kapitałowy. Przedstawiono również efektywność mechanizmu rynkowego a międzynarodowy obrót kapitałowy.
Nowe prawo Unii Europejskiej regulujące kwestie związane z prospektem emisyjnym zastępuje system "wzajemnego uznawania" prospektów emisyjnych przez państwa członkowskie zasadą "jednego paszportu". Ponieważ system ten zaczął obowiązywać od niedawna, nie sposób na razie ocenić jego skuteczności w zwiększaniu efektywności wspólnego rynku kapitałowego w UE lub też znaczących ułatwień w transgranicznym pozyskiwaniu kapitału.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.