Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 199

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obrót nieruchomościami
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
1
Content available remote Rynek pośredników nieruchomości i jego dysfunkcje
100%
W artykule przedstawiono rolę rynku nieruchomości w Polsce, a w szczególności rolę agencji nieruchomości. Wykazano, że rynek usług pośredników nieruchomości ma wiele cech rynku monopolistycznego, kwalifikujących go jako rynek quasi-monopolistyczny.
We wszystkich państwach Unii Europejskiej istnieją ograniczenia dotyczące obrotu nieruchomościami. W państwach przystępujących do Unii Europejskiej w latach 70. okresy przejściowe w dziedzinie liberalizacji obrotu nieruchomościami wynosiły średnio od 2 do 30 miesięcy, przystępujących w latach 80. od 2 do 6 lat, w latach 90. okresy przejściowe wynosiły 5 lat. W artykule omówiono formalnoprawne uregulowania kwestii zakupu nieruchomości wśród państw członkowskich w podziale na trzy grupy.
Omówiono projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego państwa. W tym projekcie znalazły się rozwiązania, które stworzą trwałe podstawy gospodarowania w polskim rolnictwie, jak również takie które budzą wątpliwości, a w szczególności dotyczą norm obszarowych oraz kręgu osób uprawnionych do nabywania nieruchomości.
Omówiono zadania, sposób i niektóre warunki działania Agencji, znajdującej się jeszcze w stadium organizacji.
Rynek drogich apartamentów i domów w Polsce systematycznie się rozwija. Nie przeszkodziło temu nawet zatrzymanie mieszkaniowego boomu. W luksusowych apartamentach nie ma recesji. Niemal codziennie pojawiają się ogłoszenia lub informacje o kolejnych nowych projektach mieszkaniowych z najwyższej półki cenowej, powyżej 15, a nawet 30 tys. zł za metr kwadratowy. Rozwojowi tego segmentu rynku sprzyja wzrost cen działek. Nie odbywa się to jednak równomiernie w całej Polsce. (abstrakt oryginalny)
W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej sprawa nabywania nieruchomości przez cudzoziemców stała się tematem gorących polemik w różnych środowiskach, przepisy unijne umożliwiają bowiem swobodny przepływ kapitału w państwach wspólnoty. W negocjacjach akcesyjnych strona polska wystąpiła z wnioskiem o osiemnastoletni okres przejściowy na zakup gruntów rolnych i leśnych umożliwiający utrzymanie krajowych zasad nabywania nieruchomości przez cudzoziemców w stosunku do obywateli UE. Podstawowe znaczenie miały tu argumenty o charakterze ekonomicznym - obawa przed gwałtownym wzrostem cen nieruchomości po przystąpieniu Polski do UE i spadek dostępności nieruchomości dla obywateli polskich, prawnym - zagrożenie spekulacją nieruchomościami w przewidywaniu znacznego wzrostu ich cen oraz historycznym - emocje i obawy, jakie rodzi w społeczeństwie nabywanie przez cudzoziemców nieruchomości w Polsce, szczególnie na tzw. ziemiach odzyskanych. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcony jest zmianom instytucjonalnym zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. Poruszono kwestie dotyczące wprowadzenia nowego standardu europejskiego oraz jego wpływu na regulację zawodu w Niemczech. Przedstawiono rozwój liczbowy grupy zawodowej w Polsce oraz pomysł Ministerstwa Gospodarki na zniesienie licencji pośredników w obrocie nieruchomościami. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Klauzule niedozwolone w obrocie nieruchomościami
75%
Obecnie katalog przepisów prawnych związanych przedmiotowo z gospodarką nieruchomościami, obejmuje zarówno akty prawne rangi ustawy (w tym kodeksy) jak i rozporządzenia, dotyczące bezpośrednio stosunków prawnych w gospodarce nieruchomościami; jak i szereg aktów, które swym zakresem przedmiotowym czy podmiotowym dotykają rodzajowo innej problematyki, ale za pośrednictwem pojedynczych przepisów prawnych formułują reguły postępowania mające znaczenie dla funkcjonowania całej problematyki związanej z nieruchomościami. (np. planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, prawo budowlane, ochrona środowiska). Co do zasady jednak; gospodarka nieruchomościami oparta została, o stosunki cywilno-prawne, gwarantujące ich uczestnikom równorzędność. Tym samym, wszelkie działania sprzeczne z dobrymi obyczajami, rażąco naruszające interesy stron zobowiązań umownych - uznaje się jako niedozwolone postanowienia umowne. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Nabywanie nieruchomości rolnych w Polsce
75%
Z uwagi na wejście w życie ustawy z dnia 26 kwietnia 2019 roku o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz niektórych innych ustaw (2019) Dz. U. poz. 1080, dokonano szeregu zmian dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi. Powyższa nowelizacja odbyła się poprzez dodanie kolejnych unormowań ujętych w ramach dotychczasowych lub nowo utworzonych artykułów, ustępów i punktów opatrzonych dość rozbudowaną numeracją i posługujących się metodą odesłań. Znaczące rozbudowanie ustawy oraz liczne nieścisłości sprawiają, że poprawne odczytanie nowelizacji i przyjęcie odpowiedniej metody jej stosowania w praktyce stanowi wyzwanie i budzi liczne wątpliwości interpretacyjne. Niniejsze opracowanie ma na celu podjęcie próby wskazania sposobu działania w przypadku dokonywania czynności z zakresu obrotu nieruchomościami rolnymi. Ze względu na mnogość potencjalnych problemów i konieczność ich pogłębionej analizy omówiono w niniejszym artykule jedynie wybrane kwestie z zakresu obrotu prawnorolnego. Dla ustalenia zasad nabywania nieruchomości rolnych w Polsce kluczowe jest określenie pojęć nieruchomości rolnej i gospodarstwa rolnego. Dlatego też na początku rozważań dokonano przedstawienia ewolucji tych definicji oraz przedstawiono ich obecne brzmienie w wyżej wymienionej nowelizacji z 2019 roku. W dalszej kolejności omówiono zakres pojęcia nabycia nieruchomości rolnej jako wyznacznika reguł obrotu nieruchomościami rolnymi. Zasygnalizowane zostały również wybrane zasady, którymi należy się kierować podczas nabywania nieruchomości rolnych w świetle obecnie obowiązujących przepisów. W niniejszym artykule została wykorzystana metoda analityczno-prawna. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Wybrane aspekty wpływające na rynek nieruchomości w Polsce
75%
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na wybrane aspekty, które mają istotny wpływ na kształtowanie rynku nieruchomości w Polsce. Kryzys ekonomiczny dokonał w Polsce wiele zmian na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Obecnie można zaobserwować względną stabilizację tego rynku, przy dość wysokim poziomie cen. Popyt na nieruchomości mieszkaniowe zależy od wielu czynników o charakterze ekonomicznym, społecznym, psychologicznym itp. Emigracja, spadek liczby urodzeń, starzenie się społeczeństwa, a także niestabilna sytuacja gospodarcza to tylko niektóre czynniki ekonomiczno-społeczne, które będą miały istotny wpływ na sytuację na rynku nieruchomości w okresie najbliższych kilku lat. Autorka podejmuje próbę wychwycenia najważniejszych czynników z punktu widzenia nauk ekonomii. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi przedstawienie zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami przy współpracy z bankami komercyjnymi. Opisane w nim kwestie przybliżają czytelnikowi zakres obowiązków obu stron, a także korzyści wynikające z wzajemnej współpracy. Banki, dążąc do zwiększenia swojej sprzedaży przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów zawierają stosowne umowy, natomiast pośrednik chcąc zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku zobligowany jest do przedstawienia odpowiedniej oferty kredytowej swoim klientom. Dzięki takiej współpracy rynek może dynamicznie się rozwijać i tylko od nas samych zależy, czy zyskamy cenny czas czy też sami będziemy przeglądać oferty rynkowe pozostając w labiryncie przepisów prawnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano nowe możliwości Systemu Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami (AMRON). W drugim etapie przebudowy tego systemu wprowadzono mapy cyfrowe, nowe raporty analityczne oraz moduł Help-desk, pozwalający w pełni zautomatyzować komunikację użytkownika aplikacji z Centrum AMRON.
W artykule podjęto problem relacji podstawowych czynników ekonomicznych i społecznych oraz aktywności lokalnego rynku nieruchomości. Obszar badań ograniczono do pojedynczego rynku lokalnego, a mówiąc ściślej do rynku nieruchomości w Krakowie i jego najbliższych okolicach. W pracy skupiono się na segmencie rynku mieszkaniowego - głownie dlatego, aby uczynić badania węższymi, ale pogłębionymi, czego nie gwarantowałoby scharakteryzowanie rynków nieruchomości różnego typu. (fragment tekstu)
Zaostrzenie przepisów dotyczących nabywania gruntów rolnych miało niewątpliwie wpływ na zachowania uczestników rynku nieruchomości. Widoczne to było zwłaszcza w grudniu 2015r., a następnie w kwietniu 2016r., gdzie miała miejsce rekordowa liczba zawartych transakcji sprzedaży gruntów rolnych. Analiza rynku pokazuje, iż ta "przymusowa" sytuacja nie miała jednak znaczącego wpływu na wielkość uzyskiwanych w tych miesiącach (grudzień 2015r. i kwiecień 2016r.) cen jednostkowych - nie zauważono ich drastycznego spadku ani wzrostu. Zmiana przepisów spowodowała zatem jedynie przyspieszenie decyzji sprzedających i kupujących o sfinalizowaniu transakcji. Dalsze miesiące - IV kwartał 2016r. i I kwartał 2017r. wskazują na stabilizację sytuacji odnośnie ilości zawieranych transakcji. (fragment tekstu)
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej nastąpiły duże zmiany w obrocie nieruchomościami rolnymi z udziałem cudzoziemców. W artykule omówiono zagadnienie kontroli i monitoringu obrotu nieruchomościami z udziałem cudzoziemców. Przybliżono prawne możliwości i ograniczenia.
Szeroko pojmowany rynek nieruchomości wydaje się być coraz częściej postrzegany jako rynek międzynarodowy. W wyniku integracji Europy, a tym samym zapewnieniu wolnego przepływu kapitału, ludzi oraz towarów nieruchomości stały się obiektem zainteresowania różnych osób oraz jednostek gospodarczych. W związku z powyższym, zasadnym wydaje się traktowanie o warunkach nabywania nieruchomości w innych krajach należących do Unii Europejskiej. Artykuł w sposób syntetyczny oraz bardzo ogólny charakteryzuje proces nabywania nieruchomości w Austrii i Portugalii. Autor podjął próbę przedstawienia najważniejszych etapów przy zawieraniu transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości w wyżej wymienionych krajach. (abstrakt oryginalny)
Instytucja ta oparta jest na zakazie rozporządzania przez określony podmiot nieruchomością w sposób ją naruszający. Jej istotą jest eliminacja innych podmiotów ubiegających się o tę samą rzecz. Prawo to ma zastosowanie tylko do zbywania nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, nie stosuje się go przy zbywaniu nieruchomości przez innych właścicieli. Skutki prawne zawarcia umowy zbycia nieruchomości z pominięciem pierwszeństwa w nabyciu są różnie oceniane. Większość orzeczeń wskazuje na brak sankcji nieważności. Dominuje pogląd że odpowiedzialność odszkodowawcza ma charakter jedynej sankcji. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł przedstawia wielkość i strukturę zmian w sprzedaży nieruchomości cudzoziemcom w Polsce w latach 2004-2006. Analiza liczby transakcji z udziałem cudzoziemców i powierzchni nabytych przez nich nieruchomości jednoznacznie wskazuje na ich ogromny przyrost w ciągu zaledwie trzech lat po akcesji. Przyrost ten jest najbardziej widoczny w przypadku nieruchomości lokalowych, szczególnie lokali komercyjnych. W przypadku oceny skali transakcji nieruchomości rolnych i leśnych w porównaniu z okresem przedakcesyjnym nie spełniły się obawy przeciwników integracji Polski z Unią Europejską i nie nastąpiła masowa wyprzedaż ziemi, chociaż wzrost sprzedaży gruntów był znaczny i wyniósł 79% w latach 2004-2006. Efektem wzmożonych transakcji na rynku nieruchomości po akcesji Polski do UE jest wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych, powstawanie nowych miejsc pracy, wprowadzanie nowoczesnych standardów zarządzania i usług.(abstrakt oryginalny)
19
75%
Wobec wprowadzonych rygorystycznych ograniczeń dotyczących nabywania nieruchomości rolnych - w tym podstawowej zasady, zgodnie z którą nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, a ustawowe wyjątki od tej zasady mają bardzo ograniczony zakres - możliwość nabycia nieruchomości rolnej za zgodą Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych stanowi w wielu przypadkach jedyną możliwą drogę. Rygoryzm przyjętych rozwiązań w zakresie nabywania nieruchomości rolnych stanowił tym samym przyczynę wprowadzenia rozwiązania, które ma ten rygoryzm nieco łagodzić. Natomiast wiele wątpliwości mogą budzić poszczególne rozwiązania dotyczące uzyskania zgody Prezesa ANR na nabycie nieruchomości rolnej. Szczególnie dotyczą one przesłanek ustawowych, od spełnienia których zależy, czy taka zgoda zostanie wydana. (abstrakt oryginalny)
Uchwalając ustawę z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, parlament zdecydował o wprowadzeniu do dotychczas obowiązującej regulacji - ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego - istotnych zmian, ustanawiających z dniem 30 kwietnia 2016 r. nowy, rygorystyczny reżim obrotu nieruchomościami rolnymi w Polsce. Jeszcze na etapie projektowania nowych rozwiązań prawnych dochodziło w debacie publicznej oraz w procesie konsultacji do zgłaszania uwag i zastrzeżeń, ze wskazaniem, że procedowany w parlamencie project ustawy po wejściu w życie "zamrozi" w istocie obrót nieruchomościami rolnymi w Polsce, zagrozi realizacji prawa dziedziczenia i zniweczy słuszne interesy w toku, podjęte przez podmioty prawa. Między innymi z tych względów ustawodawca w trakcie postępowania legislacyjnego zdecydował się na zastosowanie wyłączeń spod nowych zasad obrotu gruntami rolnymi. Celem artykułu jest identyfikacja i charakterystyka zastosowanych przez ustawodawcę wybranych wyłączeń oraz próba wyjaśnienia wątpliwości wykładniczych dotyczących hipotez norm prawnych określających zakres stosowania wprowadzonych rozwiązań prawnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.