Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obrót płatniczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie: dlaczego długookresowe przekroczenie bezpiecznej wielkości deficytu obrotów bieżących może być groźne dla gospodarki.
Ogół czynności mających na celu ukrycie prawdziwego źródła pochodzenia nielegalnych dochodów uzyskanych z przestępczej działalności i nadania im znamion legalnego pochodzenia nazywany jest praniem pieniędzy. Pranie brudnych pieniędzy to legalizowanie korzyści uzyskanych z działalności przestępczej. Celem artykułu jest próba wskazania, iż środki pochodzące z prania brudnych pieniędzy są zagrożeniem dla systemu gospodarczego kraju. Środki finansowe pochodzące z popełnionych przestępstw gospodarczych powodują powstanie ogromnego kapitału, który służy m.in. do nabycia części legalnej gospodarki za środki uzyskane z podejrzanych transakcji.(abstrakt autora)
Deficyt w rachunku obrotów bieżących bilansu płatniczego wzrósł w 1999 r. bardzo poważnie. Wyniósł on, jak wynika z wstępnych danych NBP, 11,7 mld USA, co odpowiada po przeliczeniu według przeciętnego w roku kursu USD 7,6 procent nominalnego PKB.
Zarządzanie ryzykiem systemu płatniczego wymaga skutecznego nadzoru. W Polsce pełniony jest on przez Narodowy Bank Polski i Komisję Nadzoru Finansowego. Stabilność finansowa kraju zależy m.in. od sprawnie i bezpiecznie wykonywanych rozliczeń pieniężnych. Systematycznie rośnie poziom obrotów w systemach płatności. Jednym z celów artykułu jest określenie, w relacji do rocznego PKB, wartości strumienia pieniądza, który w 2012 r. był przedmiotem transferu w systemach płatności uznanych w Polsce za systemowo ważne (SORBNET i ELIXIR). Analizowane są również inne systemy płatności, w tym kartowe, które z roku na rok przetwarzają coraz większą liczbę i wartość transakcji. Poruszono wątek zarządzania płynnością przez polskie banki z punktu widzenia efektywności rozrachunku w pieniądzu banku centralnego. Ryzyka występujące w systemie płatniczym są ze sobą silnie skorelowane. Ważne zarówno z punktu widzenia nadzorców, jak i samych dostawców usług płatniczych jest zwracanie uwagi na wzajemne zależności pomiędzy różnymi rodzajami ryzyka i świadome kontrolowanie ich poziomu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi uściślenie i uzupełnienie rozważań W.M.Orłowskiego nt. związków deficytu obrotów bieżących z głównymi zmiennymi makroekonomicznymi. Rozważania te zostały opublikowane w "Ekonomiście" nr 1-2, s. 11-30
Artykuł omawia strukturę bilansu obrotów płatniczych Polski w okresie intensywnej liberalizacji wymiany handlowej a także przewidywane zmiany struktury bilansu obrotów płatniczych Polski w okresie uzyskiwania członkostwa w UE.
Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego od 1996 r. deficyt bilansu płatniczego pogłębia się.
Artykuł porusza następujące zagadnienia: deficyt w obrotach bieżących a deficyt bilansu płatniczego, źródła napływu kapitału, potencjalne zagrożenia dla bilansu płatniczego.
9
Content available remote Monitoring Workers' Remittances and Benefits in Uganda : the Statistical Issues
75%
Due to the increasing importance of remittances to Uganda, efforts are underway by the Central Bank and Central Statistics Office in the country to improve the regulatory and monitoring of environment. A multifaceted approach is used. This includes the enactment of a new law and regulations, improving administrative reporting and carrying out surveys in the major remitting countries and in Uganda. However, these have issues of collecting complete, accurate and timely data. (original abstract)
Ostatnie lata to okres dynamicznego rozwoju rynku usług płatniczych. Coraz większe zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi wykazują zarówno przedsiębiorstwa, zwłaszcza międzynarodowe korporacje rozliczające się z partnerami z różnych krajów, jak i ludność. Mieszkańcy, szczególnie krajów rozwiniętych, są coraz bardziej mobilni - coraz częściej podejmują pracę za granicą (bądź tam studiują), a czas wolny spędzają podróżując po całym świecie. Rośnie zatem popyt na usługi płatnicze, rośnie jednak też ich podaż. Tradycyjnymi dostawcami tych usług są banki, dla których usługi płatnicze, wobec spadku dochodów z działalności depozytowo-kredytowej spowodowanego między innymi zawężaniem się marży odsetkowej, są bardzo atrakcyjnym źródłem dochodów nieobciążonych ryzykiem. Duży potencjał rynku płatności dostrzegły także inne podmioty - poczta, sieci handlowe czy operatorzy telefonii komórkowej. Wzrost konkurencji nie doprowadził jednak do ujednolicenia sposobów dokonywania płatności, nawet na obszarach, na których płatności dokonywane są w jednej wspólnej walucie, takich jak Unia Gospodarcza i Walutowa. Przeciętny konsument ciągle napotyka na przeszkody w dokonywaniu płatności, zwłaszcza na rzecz odbiorców zagranicznych. By je zlikwidować, konieczne są dalsze zmiany na rynku płatności, stanowiące wyzwanie dla jego uczestników, w tym w szczególności dla banków. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie przeobrażeń dokonujących się na europejskim rynku płatności, ich konsekwencji dla banków i ich klientów oraz reakcji strategicznych banków na te zmiany. (fragment tekstu)
Powstanie jednolitego rynku wewnętrznego w ramach Unii Europejskiej, a następnie wprowadzenie wspólnej waluty zdecydowanie przyspieszyło proces integracji europejskiego rynku finansowego. Dotychczasowe doświadczenia pokazują jednak, że tempo integracji w poszczególnych segmentach rynku finansowego jest zróżnicowane, a osiągnięte efekty niejednokrotnie znacznie odbiegają od oczekiwań. Jednym z obszarów rynku, na którym jak dotąd nie udało się osiągnąć spektakularnych postępów w zakresie integracji jest rynek detalicznych usług finansowych. Na rynku tym występują nadal liczne bariery utrudniające dostęp do niego zarówno dostawcom, jak i odbiorcom usług finansowych. Obszarem, gdzie ich występowanie ma szczególnie niekorzystne następstwa jest rynek płatności. Skutkuje to m.in. wydłużaniem czasu rozliczeń, wysokimi kosztami, a w skrajnych przypadkach nawet brakiem pewności ich realizacji. Procesem, który zmierza do ograniczenia tych negatywnych zjawisk jest standaryzacja usług płatniczych na rynku europejskim. Celem referatu jest przedstawienie przesłanek procesu standaryzacji usług płatniczych na rynku europejskim, jego zakresu oraz skutków dla uczestników rynku płatności. (fragment tekstu)
Zbadano związek pomiędzy rozwojem gospodarczym a sprawnością i bezpieczeństwem narodowego systemu płatniczego. Wskazano na te aspekty funkcjonowania systemu płatniczego, które są uwarunkowane poziomem rozwoju gospodarczego a także sprzyjają temu rozwojowi.
Aktywność gospodarcza przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych wymaga dużej staranności przy określaniu warunków kontraktu oraz wyborze form płatności i partnera handlowego. Autor podkreśla rolę banków w przygotowaniu warunków kontraktu, problem bezpieczeństwa w sposobie płatności oraz konieczność dokładnej analizy treści kontraktu. Zwraca uwagę, iż dobór partnera handlowego powinien być poprzedzony zgromadzeniem wiarygodnych informacji, w czym pomoc świadczyć mogą banki i wywiadownie gospodarcze.
In this paper author investigates the influence of problems with overdue receivables on the expectations of Polish companies with respect to their future financial situation. It is established, that expected problems with delays are significant factor that influences future stale of finances in a company. It is shown that relatively the highest impact of receivables on the future situation of companies is observed in the telecommunication sector, while in case of the financial sector the impact is very moderate. A counterintuitive relation between company size and the impact of receivables is established. The analysis has shown that large enterprises, although generally much better prepared for delays are much more affected by the changes in the payment pattern of their customers controlling the current financial situation. (original abstract)
Podmioty uczestniczące w międzynarodowym obrocie handlowym, a występujące najczęściej w charakterze nadawców i odbiorców przesyłek towarowych, od dawna już posługują się we wzajemnych rozliczeniach instytucją akredytywy dokumentowej. Odgrywa ona wciąż istotną rolę w sferze rozliczeń w międzynarodowym obrocie płatniczym, pełniąc z jednej strony funkcję klasycznego instrumentu zabezpieczenia płatności, a zarazem będąc sposobem dokonania zapłaty, i to mimo dokonywających się stale licznych zmian w handlu międzynarodowym, a zwłaszcza w technologii transportu towarów. Tak jak przed ponad 50 laty, gdy pojawiła się pierwsza koncepcja akredytywy dokumentowej, tak również i dzisiaj jeszcze ostrożni sprzedawcy zwlekają z wydaniem towaru przed otrzymaniem zań zapłaty. Natomiast nabywcy zainteresowani są - co jest rzeczą dość oczywistą - możliwością wykonywania swojego prawa dysponowania nabytym towarem jeszcze przed spełnieniem ze swej strony świadczenia pieniężnego. Zważywszy jednak, że w praktyce, zwłaszcza obrotu międzynarodowego, dokonanie zapłaty w momencie faktycznego wydania towaru nabywcy możliwe jest jedynie w rzadkich wypadkach, choćby ze względu na znaczną z reguły odległość dzielącą kontrahentów i związaną z tym konieczność dokonania przewozu, przeto niezbędnym stało się posługiwanie się rozwiązaniem kompromisowym w postaci akredytywy dokumentowej. Jej istota sprowadza się w najkrótszym ujęciu do spełnienia świadczenia pieniężnego w zamian za fikcyjną w sensie fizycznym dostawę towaru. Innymi słowy, akredytywa dokumentowa umożliwia płatność w zamian za równoznaczne dostawie przekazanie dokumentów przenoszących prawo własności lub kontrolę nad towarem, a określonych wyraźnie w treści klauzuli umownej, zastrzegającej obowiązek otwarcia akredytywy. Nie sposób pominąć tu również odgrywających istotną rolę właściwości kredytowych akredytywy. Banki mianowicie zobowiązują się warunkowo wobec ustanawiających akredytywę importerów - odbiorców do dokonania sprzedawcom zapłaty już w chwili przedłożenia przez nich lub przez przewoźników, którymi się posługują, odpowiednich dokumentów zgodnych w swej treści z wymogami określonymi przez kupujących w treści wniosku o ustanowienie akredytywy. Stosunek akredytywy opiera się więc na umowie zawartej między akredytującym a beneficjantem, np. na odpowiednich postanowieniach umowy dostawy czy sprzedaży. Szczególny stosunek prawny powstający w wyniku jej zawarcia jest źródłem obowiązku akredytującego (kupującego) otwarcia akredytywy na rzecz akredytowanego (sprzedawcy). W konsekwencji kupujący zlecając bankowi ustanowienie na rzecz sprzedawcy akredytywy dokumentowej zobowiązuje bank do dokonania zapłaty sprzedawcy za towar, i to tylko na podstawie przedłożenia przez tego ostatniego ustalonego rodzaju dokumentu o odpowiedniej treści. Innymi słowy, roszczenie sprzedawcy do banku zobowiązanego do zapłaty za przesyłkę jest więc uzależnione od przedłożenia stosownych dokumentów przewozowych, stwierdzających wysłanie towarów na rzecz kupującego. Spełnienie świadczenia pieniężnego następuje więc wówczas bez względu na okoliczność, czy rzeczy zostały już faktycznie dostarczone do określonego umową sprzedaży miejsca przeznaczenia, jak też bez względu na uprzednie skorzystanie przez nabywcę ze swego prawa do sprawdzenia prawidłowości dostarczonego towaru. Natomiast sprzedawca jest o tyle zobowiązany do wcześniejszego spełnienia swego świadczenia, iż musi on najpierw przekazać przewoźnikowi rzeczy do przewozu, a dopiero w jego następstwie otrzyma dokumenty przewozowe, niezbędne dla skorzystania z udogodnień, jakie stwarza mu akredytywa dokumentowa. (fragment tekstu)
W dobie globalizacji istnieje wymóg zmian w systemach płatności i rozliczeń, spowodowany rozwojem technologii i trendów jej wykorzystania, przede wszystkim Internetu i sieci globalnych, interaktywnej komunikacji, infrastruktury bezpieczeństwa oraz zwiększenie komunikacji międzynarodowej. Artykuł opisuje wybrane systemy elektronicznych płatności działające w Europie i nowe trendy w ich rozwoju. (abstrakt oryginalny)
The paper deals with cashless payments during the pandemic situation caused by Covid-19. The aim of the paper will be to use the method of analysis and comparison of selected data to answer the following research question: Has the pandemic caused by Covid-19 contributed to increasing the share of non-cash payments? The authors base their research on the hypothesis that \"the pandemic period had a significant impact on the development of cashless payments\". From the performed research, the authors came to the conclusion that based on the methods used, the established hypothesis was not confirmed and the answer to the research question had to be given in the negative. (original abstract)
Dyrektywa 2007/64/WE w sprawie usług płatniczych (PSD 1) uregulowała kwestie ochrony konsumentów w zakresie usług płatniczych. W pierwszej kolejności należy wskazać, że konsument uprawniony został do otrzymywania wszelkich niezbędnych informacji przed wykonaniem konkretnej transakcji płatniczej, jak i po jej wykonaniu. Po drugie, konsument powinien zostać zaznajomiony z wszelkimi opłatami, które jest zobowiązany ponieść za płatności dokonywane w sklepach, w tym w sklepach internetowych. Po trzecie, PSD 1 zapewniła ochronę praw konsumentów w przypadku nieautoryzowanych lub nieprawidłowych opłat naliczanych na konsumenckim rachunku płatniczym. Po czwarte, w ramach PSD 1 nastąpiło otwarcie rynku usług płatniczych, co umożliwiło podmiotom innym niż banki świadczenie usług płatniczych. W celu należytej ochrony pieniędzy konsumentów przedmiotowe instytucje poddane zostały szczegółowej regulacji (nadzorowi). Prawodawca unijny, ustanawiając nowe ramy świadczenia usług płatniczych w ramach Unii Europejskiej (PSD 2), doszedł jednak do wniosku, że istniejąca ochrona konsumenta - użytkownika usług płatniczych, jest niewystarczająca. Z tego też względu zdecydował się na wprowadzenie nowych instrumentów prawnych, których zadaniem jest wzmocnienie tej ochrony. Po dokładnym ich przeanalizowaniu wydaje się, że część z nich należy ocenić pozytywnie, niemniej w stosunku do pozostałych regulacji należy podnieść uwagi krytyczne. (abstrakt oryginalny)
W 2019 r. weszły w życie zmiany w zakresie przepisów dotyczących cen transferowych. Kierunki możliwych (postulowanych) zmian były przedmiotem cyklicznych dyskusji w ramach pięciu seminariów Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego (IFA) w Polsce, które zostały zorganizowane w 2018 r. Następnie, w styczniu 2019 r., odbyła się Konferencja IFA dotycząca ogólnego prawa podatkowego. Wnioski z tych inicjatyw dyskusyjnych są na pewnym poziomie ogólności spójne. Na przykładzie problematyki cen transferowych autorka - przyjmując perspektywę dużego podatnika - prezentuje współzależność interesariuszy systemu podatkowego w Polsce, których współdziałanie powinno urzeczywistnić ideę pewności w prawie podatkowym. Jak ułożyć "podatkową kostkę Rubika"?(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.