Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obsługa gotówki
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W czasach liberalizacji rynku usług pocztowych i wchodzenia na rynek nowych podmiotów świadczących usługi pocztowe obecny monopolista Poczta Polska powinien zacząć szukać nowych rynków. Jednym z rodzajów działalności, którymi Poczta Polska się nie zajęła, są usługi cash processingu. Obejmują one szeroki wachlarz czynności związanych z transportem i obróbką pieniędzy.
Artykuł dotyczy zagadnień związanych z transportem wartości pieniężnych. Omówiono zmiany jakie wprowadza ogłoszone jesienią ubiegłego roku "Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne."
|
2012
|
nr 9
94-95
Transakcje gotówkowe wciąż są najpopularniejszą formą rozliczeń - osiem na dziesięć transakcji w Europie to transakcje gotówkowe, przy czym ponad 80 proc. klientów banków przynajmniej raz w miesiącu wypłaca gotówkę z bankomatów. Wraz z rosnącą z roku na rok ilością gotówki w obrocie rosną koszty jej obsługi ponoszone przez banki i przedsiębiorstwa handlu detalicznego. Autor artykułu poświęca uwagę nowoczesnym systemom zarządzania gotówką, znacznie redukującym koszty obsługi gotówki.
Our paper revisits the determinants of company cash holding. It attempts to explain the cash holding behavior of firms' managers by investigating non-financial companies listed on the London Stock Exchange from 2011 to 2016. Our results indicate that firm size, leverage, cash flow, cash flow volatility, and investment opportunity exert influence on such cash holding behavior. It can be explained by the tradeoff theory, the pecking-order theory and free cash flow theory. Our results may shed light on the decrease in the cash holding level for the post-crisis period. (original abstract)
|
|
nr 1
72-73
Amerykanie są wygodni i najchętniej załatwiali by sprawy urzędowe nie wychodząc z samochodu. Banki wyszły naprzeciw tym oczekiwaniom i tak powstała bankowość "drive thru". Przed bankami utworzono bowiem stanowiska, do których podjeżdża się samochodem jak do dystrybutora na stacji benzynowej. Głośnik i mikrofon pozwalają się porozumieć z pracownikiem banku. Wszelkie rachunki, dokumenty czy pieniądze umieszcza się w specjalnej tubie, którą wrzuca się do otworu transmisyjnego. Udogodnienia te są nieodłącznym elementem przełamywania kryzysu w tej branży, a tu jak się okazuje, nieźle radzą sobie przedstawiciele amerykańskiej Polonii. (abstrakt autora)
System płatniczy jest trzecim filarem każdego systemu bankowego, oprócz polityki pieniężnej i nadzoru bankowego Podstawowymi elementami krajowego systemu płatniczego są: system płatności nisko- (ELIXIR i EuroELIXIR) i wysokokwotowych (SORBNET i SORBNET-Euro). Wśród tego pierwszego elementu najpoważniejszą kategorię stanowią bezgotówkowe i gotówkowe płatności masowe. Z badań przeprowadzonych przez Narodowy Banki Polski wynika, że polski system płatniczy w przypadku rachunków masowych w siedemdziesięciu pięciu procentach oparty jest na płatnościach w gotówce.
Płatności bezgotówkowe są coraz popularniejsze, ale gotówka jeszcze długo pozostanie w obiegu powodując koszty wynikające nie tylko z jej produkcji, ale i obsługi. Nowoczesny bank jest dostępny dla swoich klientów przez całą dobę. Umożliwiają to różne systemy informatyczne, które ułatwiają komunikację i dzięki którym bez potrzeby wizyty w banku można wykonać przelewy czy poznać saldo bieżące. Jednak poza transakcjami wirtualnymi pozostaje jeszcze dostęp do gotówki, który zapewniają gęsto rozstawiane bankomaty, które wymagają dostarczenia do niej odpowiedniej ilości gotówki przygotowanej do wypłacania, a z wpłatomatów odbioru banknotów. Jak się szybko okazało, obsługa tych urządzeń nie jest prosta a do tego okazuje się kosztowna. Chociaż pracy fizycznej nie dało się całkowicie wyeliminować, to oszczędności przyniosła informatyka, a dokładnie pakiet Visiona Cash Management.
Wprowadzenie na rynek nowego systemu płatności wykorzystującego innowacyjny instrument płatniczy niesie ze sobą znaczące ryzyko fiaska przedsięwzięcia. Nierozpowszechniony system płatności cechują niskie efekty sieci i skali. Pierwsze związane są z wąską grupą użytkowników, drugie natomiast z wysokimi kosztami stałymi systemu, którego uruchomienie wymaga na ogół wysokich nakładów infrastrukturalnych i marketingowych, zaś liczba transakcji w początkowej fazie działania bywa niewielka. Ponadto brak przejrzystości kosztowej instrumentów płatniczych utrudnia nowym systemom płatności konkurowanie z istniejącymi rozwiązaniami płatniczymi. W sytuacji braku bezpośrednich opłat transakcyjnych płatności gotówką lub kartą płatniczą (debetową, kredytową) uważane są za darmowe. Artykuł podzielono na dwie części. W pierwszej opisano efekty sieci i skali oraz teorię rynków dwustronnych. W drugiej znalazła się analiza czynników sukcesu w przezwyciężaniu problemu masy krytycznej ("jajka i kury") przez pieniądz sieciowy (głównie na przykładzie systemu PayPal) oraz pieniądz hardwarowy (głównie na przykładzie systemów elektronicznych portmonetek z Hongkongu i Singapuru). (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono autorski podział i metodę pomiaru kosztów i korzyści instrumentów płatniczych w przekroju czterech głównych podmiotów łańcucha płatności - banku centralnego, banków komercyjnych, punktów handlowo-usługowych i konsumentów. Zaproponowaną teoretyczną koncepcję badania można by zastosować do analizy instrumentów płatniczych w Polsce. Próby były już podejmowane przez autora samodzielnie i wraz z zespołem badawczym. Jednak - ze względu na szeroki zakres badania, jego znaczny koszt i niechęć potencjalnych podmiotów do ujawniania wrażliwych danych - nie udało się dotąd przeprowadzić kompleksowej analizy. Natomiast sukcesem zakończyły się badania na węższą skalę, dzięki którym lepiej poznano problematykę (w tym kosztową) instrumentów płatniczych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Polska postrzegana jest w świecie jako przykład sukcesu w upowszechnianiu płatności kartowych oraz implementacji nowoczesnych technologii płatności zbliżeniowych. Stosunkowo wysokie opłaty interchange fee i brak realnej konkurencji ze strony krajowego systemu kart płatniczych zachęca do inwestowania i współpracy ze światowymi potentatami organizacji płatniczych, takimi jak MasterCard i Visa. W roku bieżącym obniżone zostaną prowizje od płatności kartami a opłata interchange wyniesie maksymalnie tylko 0,2 lub 0,3%. (abstrakt autora)
Bank centralny pracuje nad regulacjami, które będą miały ogromny wpływ na rynek obsługi gotówki, ale jednocześnie otworzy to drogę do stosowania najnowocześniejszych technologii, pozwalających zarządzać gotówką taniej, bezpieczniej i bardziej efektywnie. Nowe przepisy mają zbliżyć nas do regulacji obowiązujących w strefie euro. Dla części firm działających w tej branży może to oznaczać konieczność zainwestowania w nowoczesne urządzenia. Zmiany obejmą wszystkich uczestników rynku, bowiem jedną z kluczowych przesłanek tych regulacji jest zapewnienie szybkiego wykrywania fałszywych banknotów i poprawa jakości gotówki w obiegu. (abstrakt oryginalny)
Kryzys finansowy z roku 2008 i wynikające z niego spowolnienie gospodarcze uwydatniło zalety posługiwania się gotówką. W mediach pokazywano kolejnych klientów, którzy bezskutecznie próbowali wypłacić pieniądze z banków, które znalazły się w kłopotach. Choć pieniądz elektroniczny jest wygodniejszy i bezpieczny w użytkowaniu, to na świecie nadal rośnie zapotrzebowanie na gotówkę. Nowatorski projekt EUROTHENTIC ma doprowadzić do opracowania taniego modułu sprawdzania gotówki. Ma on kontrolować banknoty, rejestrować ich obraz i poddawać analizie z wykorzystaniem sieci neuronowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.