Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 489

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obszar metropolitalny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
1
100%
Wrocław as a regional metropolis posseses many important advantages. The city is the centre of science and education. According to R&D indicators Wrocław comes in a high position in the country. The city has a diverse stucture of industry, incl. high tech. Next important feature is the human capital (good demographic structure, economic activity of population). Moreover, the city is the seat of many cultural institutions. The characteristic feature of Wrocław is a long and rich history. On the other hand, Wroclaw's weak points are e.g. bad state of the industry companies important for city economy, poor road infrastructure (too few ring roads, expressways), too few international passenger connections, too slow development of building, and lack of effective lobbing. The city posseses the status of regional metropolis, but it still has to try to hold this position among others big cities like Poznań or Kraków. The high position of Warsaw is in many respects out of reach (administrative centre, institutional potential, transport connections). In this article author focusses on current chances of development and the most important problems, with which the city has to deal. (original abstract)
Metropolizacja - proces związany z przekształcaniem wielkich miast i nabywaniem przez nie nowych cech i umiejętności - jest wyzwaniem dla gospodarki przestrzennej. Równolegle skutki uboczne prowadzonych przez człowieka procesów gospodarczych wymusiły na społeczności światowej podjęcie globalnych działań prewencyjno-naprawczych, których efektem jest m.in. tworzenie obszarowych form ochrony przyrody. W artykule ukazano przykład różnorodności sąsiedztwa w przestrzeni jakim jest sąsiedztwo metropolii oraz parku narodowego.(abstrakt oryginalny)
Zmiany o charakterze administracyjnym w niewielu przypadkach nadążają za postępem procesów urbanizacyjnych, stąd formalne granice miast rzadko pokrywają się z granicami demograficznymi czy fizjonomicznymi obszarów miejskich. Dlatego niezwykle aktualne, również na początku XXI wieku, jest spójne zarządzanie obszarem metropolitalnym. W artykule opisano najnowsze koncepcje zarządzania obszarami metropolitalnymi, a w szczególności scharakteryzowano metropolitan governance. Ponadto celem artykułu było także wskazanie możliwości wpływania na rozwój lokalny i regionalny przez polskie samorządy terytorialne, właśnie na skutek zarządzania w jednostkach terytorialnych przez pryzmat metropolitan governance.(abstrakt oryginalny)
Article is devoted to the problems of managing the development of the modern metropolies. In a special way draws attention to the management of the social sphere and meeting the social needs of the residents of large cities(original abstract)
Metropolia rozwija się własną ścieżką. Intensywność jej wzrostu przyciąga na zasadzie mnożnikowej kolejne inwestycje. Często inwestorzy zagraniczni decydują się na lokalizację własnych przedsięwzięć w dużym ośrodku osadniczym. Jednak część z inwestorów zagranicznych poszukuje lokalizacji spełniającej określone cechy. Spełnienie tych warunków z reguły nie jest możliwe w obszarze metropolii, w związku z tym inwestorzy w zależności od typu działalności poszukują innych lokalizacji w otoczeniu metropolii.(abstrakt oryginalny)
Współpraca transgraniczna w Europie nasiliła się w ostatnich latach. Na obszarach miejskich przekraczających granice państw powstały instytucje mające na celu rozwiązywanie transgranicznych problemów. Celem artykułu jest analiza współpracy transgranicznej w regionie Wielkiej Kopenhagi. Zastosowano metodę przeglądu literatury poświęconej regionom transgranicznym i współzarządzaniu. Aby zbadać system zarządzania regionem metropolitalnym, zastosowano metodę opisowo-analityczną opartą na analizie danych wtórnych i dokumentów formalnych dotyczących systemu współrządzenia wielopoziomowego w Wielkiej Kopenhadze. Wyniki analizy pozwalają stwierdzić, iż współpraca w regionie między różnymi podmiotami ma długą tradycję. Koncepcja współrządzenia wielopoziomowego jest wdrażana w Wielkiej Kopenhadze i przynosi wymierne efekty, niemniej cały czas pojawiają się bariery i nowe wyzwania na drodze głębszej integracji.(abstrakt oryginalny)
W Unii Europejskiej następuje jakościowa zmiana funkcji granic, które przestają odgrywać rolę barier i stają się miejscami integracji, o czym najlepiej świadczy przykład transgranicznego metropolitalnego regionu Trinational Eurodistrict Basel (TEB). Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie procesu powstania i rozwoju, a także szczegółowa analiza struktury organizacyjnej omawianego regionu metropolitalnego. W rozwoju TEB wyróżniono kilka etapów: rozpoznawczy, instytucjonalizacji, pogłębienia współpracy oraz programowania. Strukturę organizacyjną badanego obszaru określono jako liniową, smukłą, jednowymiarową strukturę funkcjonalną. Na podstawie realizowanego na obszarze TEB projektu Regio S-Bahn Basel pokazano problemy występujące na francusko-niemiecko-szwajcarskim pograniczu. Opracowanie bazuje na analizie danych wtórnych (desk research), m.in. raportów analitycznych, danych statystycznych oraz źródeł internetowych.(abstrakt oryginalny)
Metropolie, nazywane często "lokomotywami wzrostu", koncentrują najważniejsze funkcje, inwestycje i innowacje, a także wyspecjalizowane usługi oraz szkoły wyższe. Wszystkie te elementy bezpośrednio lub pośrednio przedkładają się na jakość życia mieszkańców i stanowią nieodzowny element rozwoju współczesnej gospodarki. Z tego względu istotne jest prawidłowe funkcjonowanie i stały rozwój polskich obszarów metropolitalnych. Artykuł przedstawia podstawowe zagadnienia dotyczące delimitacji polskich obszarów metropolitalnych oraz zawiera propozycje ich rozwiązania i prawnego uregulowania. (abstrakt oryginalny)
Centra handlowe funkcjonujące w zewnętrznych obszarach dużych miast mogą być przyczyną wielu zmian o różnorakim charakterze. Oddziaływanie centrów handlowych może spowodować utratę podstaw funkcjonowania małych miast, w tym pełnionych przez nie funkcji usługowych, na rzecz otaczających obszarów wiejskich. Centra handlowe poprzez oddziaływania konkurencyjne mogą się przyczyniać także do podniesienia jakości świadczonych usług. Celem pracy była ocena oddziaływania, głównie ekonomicznego, centrów handlowych na przedsiębiorców działających w małych miastach i na obszarach wiejskich w subregionie centralnym województwa śląskiego na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych. Umożliwiły one wykazanie, że centra handlowe nie stanowią znaczącej konkurencji dla przedsiębiorców działających w subregionie centralnym województwa śląskiego, a przyczyniają się do poprawy jakości i konkurencyjności świadczonych usług. (abstrakt oryginalny)
Dzienna mobilność odgrywa istotną rolę w budowaniu relacji przestrzennych, w szczególności w obrębie obszarów silnie zurbanizowanych. Złożoność tych związków stała się przesłanką dla przeprowadzenia badań na temat relacji małe miasto-metropolia na przykładzie Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego. Ich celem była identyfikacja kierunków i pomiar skali powiązań wynikających z dojazdów do pracy oraz miejsc nauki, definiowanych jako dzienna mobilność. Badania opierały się na ankietowaniu gospodarstw domowych metodą ustalonej ścieżki. Ankietę przeprowadzono w 10 małych miastach Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego w latach 2010-2013. Objęła ona łącznie ponad 3,6 tys. gospodarstw domowych i 12 tys. mieszkańców, co stanowi blisko 10% ogólnej populacji badanych ośrodków miejskich.(abstrakt oryginalny)
Z przedstawionych tu i z wielu innych, licznych powodów Lublin jest zwykle nisko oceniany pod względem atrakcyjności inwestycyjnej w rankingu dużych miast. Niskie znaczenie ośrodka wojewódzkiego pociąga za sobą również niską ocenę całego regionu pod tym względem. Potrzebna jest więc strategiczna idea planowego kształtowania rozwoju miasta, wskazująca sposoby usunięcia wymienionych tu oraz innych ograniczeń rozwojowych. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest określenie skali konwersji użytków rolnych położonych w wybranych obszarach metropolitalnych Polski. Analizy prowadzono z uwzględnieniem położenia gruntów w stosunku do rdzenia obszaru metropolitalnego oraz ich przydatności do produkcji rolniczej. Badania wykazały, że w latach 1996- -2014 w wybranych do analizy obszarach metropolitalnych użytki rolne były przekształcane na cele nierolne ponad dwukrotnie szybciej od średniej krajowej, przy czym ten proces przebiegał najbardziej intensywnie w rdzeniu obszaru metropolitalnego, nieco słabiej w pierwszej strefie gmin otaczających rdzeń, a najsłabiej w gminach leżących na obrzeżach obszaru metropolitalnego. Pozytywnie zweryfikowano hipotezę, że odległość gminy od rdzenia obszaru metropolitalnego istotnie różnicuje przebieg procesów konwersji, a wysoka jakość warunków przyrodniczych produkcji rolnej (w istotny sposób) nie ogranicza procesu wyłączania ich z produkcji. (abstrakt oryginalny)
Polskie obszary metropolitalne, poza Warszawą, mają raczej charakter lokalny, ale ich struktura pracujących w usługach jest zbliżona do struktury pracujących w tym sektorze w metropoliach europejskich. Warszawa swoim charakterem usługowym mieści się w profilu metropolii europejskich, choć niewątpliwie potrzebne będą wysiłki w kierunku zwiększenia udziału pracujących w sektorze usług, a szczególnie usług nierynkowych. Przemiany strukturalne w zakresie czterech sektorów ekonomicznych gospodarki na obszarach metropolitalnych są zauważalne, mimo że przebiegają dość wolno. W strukturze pracujących w analizowanych podregionach szczebla NTS-3 powinno zmierzać się do bardziej wyraźnego rozwoju sektora usług. (fragment tekstu)
Wykorzystanie nowych uwarunkowań zewnętrznych związanych przede wszystkim z procesem integracji europejskiej, a także wewnętrznych, determinowanych kształtującym się wprawdzie dopiero na terenie wrocławskiego obszaru metropolitalnego układem o charakterze sieciowym, ale, co najważniejsze, wykazującym cechy egzogeniczności i przez to będącym w miarę konkurencyjnym, stanowi niewątpliwie ogromną szansę dla decydentów i mieszkańców tej części Polski. Przedsięwzięcia podejmowane w tym zakresie i realizowane w optymalny sposób z pewnością wpłyną na modernizację struktury społeczno-ekonomicznej i przyczynią się do podniesienia siły konkurencyjnej całego Dolnego Śląska. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie działań samorządu województwa dolnośląskiego w zakresie podniesienia dostępności komunikacyjnej powstającego Wrocławskiego Obszaru Metropolitalnego. Autorzy, wychodząc od analizy procesów formowania się obszarów metropolitalnych na świecie i w Europie, przedstawiają działania prowadzone w ostatnich latach przez władze regionu dolnośląskiego w zakresie budowy nowoczesnej infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniczej. Wśród prowadzonych projektów na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie władz samorządu województwa w budowę nowoczesnej kolei metropolitalnej, w tworzenie Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego CETC oraz w projekt aktywizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej. Wszystkie te działania mają na celu wzmocnienie głównego ośrodka wzrostu w województwie dolnośląskim, jakim jest powstający Wrocławski Obszar Metropolitalny. (abstrakt oryginalny)
17
100%
Artykuł dotyczy bydgosko-toruńskiego układu funkcjonalno-osadniczego analizowanego z perspektywy historycznej oraz współczesnych uwarunkowań determinujących granice tego obszaru. Wraz z pojawieniem się terminu "aglomeracja bydgosko-toruńska" na przełomie lat 60. i 70. XX w. zapoczątkowana została dyskusja na temat zasadności wydzielenia analizowanego układu oraz traktowania go jako całość bądź rozłącznie. Współczesną delimitację BTOM opracowano na podstawie sumarycznego wskaźnika urbanizacji i uzupełniono o analizę powiązań funkcjonalnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia koncepcję obszaru metropolitarnego w aspekcie strukturalnym oraz z punktu widzenia jego funkcjonalności.
19
Content available remote Local Authorities' Funds as Sources of Revenues of the Metropolitan Association
100%
The objective of the study is to analyse and evaluate the legislation in force governing the sources of revenues of metropolitan associations. The statutory catalogue of the sources of revenues of metropolitan associations includes funds derived from local authorities that, to a limited extent, may be influenced by the bodies of metropolitan associations or the bodies of member municipalities. In the course of research, with the application of the dogmatic-legal method supplemented with an empirical-analytic method, the following hypothesis has been verified: a potential lack of relevance of funds, in static terms, with respect to the scope of public tasks of metropolitan associations as provided for by the Act may be adjusted jointly by their bodies and their members. The principles of the amounts and collection of subscriptions from the municipalities in the Górnośląsko (Upper-Silesian)-Zaglębiowska Metropolis, the proportion of personal- income tax receipts from natural persons residing within said municipalities, and the procedure under which subsidies are made from municipality budgets to metropolitan association budgets have been presented. It has been determined that the main source of revenues is the proceeds of personal-income tax. Subscriptions have been found to be of supplementary importance, whereas subsidies from municipality budgets have not been recorded. (original abstract)
Jednym z głównych wymiarów najsilniej różnicującym polską przestrzeń i wpływającym na proces powiększania się różnic międzyregionalnych są wielkie miasta. Obecnie jednak już nie sam status miasta i dominacja pozarolniczych sektorów gospodarki są wyznacznikami zdolności do rozwoju. Uważa się bowiem, iż jedynie miasta wielkie (a szczególnie Warszawa, Poznań, Kraków, Wrocław, Trójmiasto), o zróżnicowanej strukturze gospodarki, połączone z Europą względnie dobrą infrastrukturą transportową i telekomunikacyjną, bogato wyposażone w różnorodne instytucje (w tym placówki badawczo-rozwojowe), zamieszkiwane przez ludność dość dobrze wykształconą, są w stanie nawiązać kontakty z konkurencyjną gospodarką globalną. Oznacza to konieczność włączenia polskich metropolii w sieć metropolii europejskich i w ten sposób uzyskania dynamizacji rozwoju całej gospodarki. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.