Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obszary depresji społecznej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zaprezentowano różne definicje depresji społeczno-ekonomicznej w kontekście regionalnym oraz w odniesieniu do pojęcia dywergencji. Autorzy przedstawili wyniki analizy porównawczej pogrążonych w depresji miast Ukrainy i określają główne problemy tych miast. Proponują także możliwe sposoby przeciwdziałania problemowi depresji społeczno-gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
2
100%
Identyfikacja i pomiar różnic regionalnych ma fundamentalne znaczenie dla programowania polityki służącej ograniczaniu nierówności społeczno-gospodarczych między poszczególnymi obszarami. W krajach UE funkcjonuje szereg podejść do identyfikacji obszarów, które wymagają właściwie ukierunkowanej przestrzennie polityki publicznej. Odzwierciedla to różne postrzeganie w Unii, ale nie tylko tego, co stanowi przestrzenny problem, który wymaga właściwie ukierunkowanych interwencji państwa. Różne podejścia do wyznaczania obszarów objętych interwencją publiczną są wynikiem różnych możliwości wyboru wskaźników do identyfikacji występowania problemu, identyfikacji priorytetów lub łączenia wyników takiej analizy. Pamiętać należy także, że interwencje publiczne są również wynikiem decyzji politycznych. W artykule przeanalizowano wybrane problemy i trudności, które pojawiają się przy pomiarze różnic rozwojowych, a w szczególności: - różnice będące przedmiotem zainteresowania interwencji publicznych, - wskaźniki, które mogą być stosowane do pomiaru zidentyfikowanych różnic. (abstrakt oryginalny)
Celem podjętych badań było określenie obciążenia opieką i depresyjności opiekunów osób opiekujących się chorymi przewlekle w domu, określenie rodzaju problemów i czynników wpływających na ich występowanie.(fragment tekstu)
Obszary depresji społecznej - to regiony, w których występują problemy całkowitego lub częściowego zubożenia. Przedmiotem artykułu jest kwantyfikacja poziomu życia w województwach Polski Południowo-Wschodniej, za pomocą wskaźnika syntetycznego scharakteryzowanego przy pomocy mierników osiągniętego poziomu zaspokojenia potrzeb oraz czynników służących do liczbowego wyjaśnienia przyczyn zmienności stopnia ich zaspokojenia.
Przedmiot i cel pracy: Niniejsza praca koncentruje się na związku przyczynowym między poziomami terytorialnymi deprywacji dochodowej a depresją. Celem jest naświetlenie znaczenia zależności przestrzennej w tym związku. Materiały i metody: Praca wykorzystuje Szkocki Wskaźnik Wielokrotnej Deprywacji jako źródło danych w celu modelowania poziomu depresji istniejącego w Szkocji zależnie od deprywacji dochodowej oraz zmiennych kontrolnych dotyczących zdrowia i poziomu edukacji. Do modelowania zastosowano metodę OLS (zwykła metoda najmniejszych kwadratów), aby potwierdzić związek przyczynowy, jak również stworzono model SARMA (przestrzenna autoregresyjna średnia ruchoma), aby uchwycić również wymiar przestrzenny. Wyniki: Znaleziono dowody na to, że przestrzeń geograficzna ma wpływ na związek między depresją a deprywacją, jak rów nież można założyć istnienie efektu rozlewania się ich na sąsiednie obszary, a tym samym również efektu mnożnikowego. Wnioski: Wzięcie pod uwagę przestrzennego efektu mnożnikowego podczas podejmowania decyzji o alokacji środków mogłoby pomóc w lepszym ukierunkowaniu polityki dotyczącej np. dobrostanu społecznego i zdrowia psychicznego.(abstrakt oryginalny)
Omówiono wyniki badań obszarów ubóstwa i depresji społecznej na przykładzie województwa elbląskiego. Badania dotyczyły rodzajów zagrożeń społecznych, struktury społecznej występujących zjawisk i ich przestrzennego rozkładu.
Autor analizuje zjawisko ubóstwa w Polsce w okresie przemian ostatnich lat z odniesiem do okresu realnego socjalizmu. Omawia ramy pojęciowe lokalizacji zjawiska ubóstwa w społeczeństwie, jego istotę i przyczyny, obszar ubóstwa i "Linię" ubóstwa oraz jego problematykę społeczną.
Scharakteryzowano polsko-słowacką strefę przygraniczną omawiając: pozarolniczą działalność produkcyjno-usługową, kształtowanie systemów infrastruktury techniczno-ekonomicznej, regionalną i lokalną współpracę gospodarczą oraz istniejące i potencjalne obszary depresji społeczno- gospodarczej i warunki ich ograniczenia.
Przedmiotem artykułu jest szeroko rozumiany problem ubóstwa: jego definicje, minimum społeczne (socjalne), granice ubóstwa, wybór jednostki dla której mierzony jest poziom dochodu (osoba, gospodarstwo domowe), wpływ przekształceń systemowych w gospodarce Polski na powstawanie obszarów ubóstwa.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.