Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Occupational Pension Schemes
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są już w zasadzie faktem. W założeniach mają one zwiększyć przyszłe emerytury Polaków. Czy tak będzie - nie wiadomo. Jednak już dzisiaj jesteśmy pewni, że ich wprowadzenie i codzienne funkcjonowanie przysporzy dodatkowego wysiłku pracownikom działów HR i kadr. (fragment tekstu)
Problem badawczy podjęty w opracowaniu dotyczy oceny skuteczności rozwiązań opartych na ekonomii behawioralnej, które zostały wdrożone w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) w zakresie osiągnięcia powszechności dobrowolnego oszczędzania na cele emerytalne oraz stymulowania dobrowolnych oszczędności emerytalnych w pożądanej wysokości. Przyjęte cele badawcze zrealizowano na podstawie metaanalizy badań przeprowadzonych w krajach, w których już zastosowano behawioralne zachęty do pobudzania dobrowolnych oszczędności emerytalnych. W konkluzji stwierdzono, że zastosowanie rozwiązań behawioralnych, takich jak mechanizm automatycznego zapisu PPK, może przyczynić się do zwiększenia powszechności dodatkowego oszczędzania na emeryturę.Skuteczność PPK w zakresie stymulowania dodatkowych oszczędności w pożądanej wysokości jest jednak ograniczona. Wskazano również, że potencjał ekonomii behawioralnej w PPK nie został w pełni wykorzystany. W szczególności dotyczy to braku mechanizmu automatycznej eskalacji składki oraz braku zachęt behawioralnych po osiągnięciu wieku emerytalnego. (abstrakt oryginalny)
Pracodawców czeka duża zmiana. Będą włączeni w oszczędzanie emerytalne pracowników. Warto zatem wiedzieć, jak będą inwestowane środki i jakie brać pod uwagę kryteria, wybierając dobry program oraz firmę prowadzącą PPK. (fragment tekstu)
Pracownicze Plany Kapitałowe to program dobrowolnego, długoterminowego oszczędzania, w finansowaniu którego, oprócz zatrudnionych, uczestniczą pracodawcy oraz państwo. Oczekiwania co do powszechności tego programu kapitałowego nie sprawdziły się, a po dwóch latach funkcjonowania PPK partycypacja w programie utrzymuje się na poziomie ponad dwukrotnie niższym od zakładanego. Znaczące zwiększenie zainteresowania programem PPK byłoby możliwe pod warunkiem podjęcia przez rządzących działań umacniających zaufanie pracowników do instrumentów systemu emerytalnego oraz intensyfikujących upowszechnianie wiedzy o funkcjonowaniu tego systemu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rolę reprezentacji pracowniczej w świetle ustawy z dnia 4 października 2018 r. o PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są częścią trzeciego filaru polskiego systemu emerytalnego. Tworząc PPK, ustawodawca nałożył na reprezentację pracowników i pracodawcę obowiązek współdecydowania o formie tworzonego planu kapitałowego. Sposób wyłaniania reprezentacji załogi, określony w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych, wzorowany jest na regulacji zawartej w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych. Ustawa o PPK stanowi, że zakładowa organizacja związkowa działająca w podmiocie zatrudniającym wyłącza kompetencje pozazwiązkowej reprezentacji osób zatrudnionych. Zasadność prymatu związku zawodowego nad pozazwiązkową reprezentacją załogi, wynika przede wszystkim z możliwości zagwarantowania stronie zakładowej rzeczywistego udziału w wyborze instytucji finansowej.(abstrakt oryginalny)
Motivation: The pension system in Poland is undergoing another major reform. Between 2019 and 2021 Employee Capital Plans (ECP) are being implemented. This common system of voluntary pension savings schemes is a new element of the third pillar. The purpose of the ECP is to cover the majority of employees and to provide additional pension security for the large part of the labour force in Poland. Since Poland is still implementing the reform, and the system is still quite young, the research background is limited. Aim: This article tries to provide deeper, both legal and economic, analysis of the ECP. On the legal ground, it considers whether ECP provide "cover against biometric risk" or "guarantees a given level of benefits" for the purposes of Article 13(2) of EU Directive 2016/2341 (the "IORP II Directive"). If no such cover and no such guarantee are provided, then an ECP scheme is not required to comply with the technical provisions, buffer, and other funding requirements applicable to an IORP which is classified as a "regulatory own fund" in Article 15 of the IORP II Directive. From the economic perspective, the purpose of the article is to answer the question of how much the ECP members are covered against the risk of longevity. To achieve the research objective the method of critical legal dogmatics and the economic analysis of law method are employed. Results: The article explores how the ECP schemes are classified under the IORP II Directive. It also answers the question of how much the ECP members are covered against the risk of longevity. The main finding of this analysis is that the ECP, as a defined contribution plan, does not protect participants from either biometric risk or asset value declines.(original abstract)
Jedną z form realizacji ogłoszonej w 2016 r. Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju - Programu Budowy Kapitału jest planowane na 2019 r. wdrożenie nowego, promowanego przez Państwo mechanizmu dodatkowego, grupowego oszczędzania na emeryturę - pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Kolejna propozycja w obszarze dodatkowego oszczędzania na emeryturę, obok mało popularnych wśród oszczędzających IKE, IKZE i PPE, skłoniła autora do zadania pytania o wpływ wdrożenia PPK na poprawę adekwatności dochodowej polskiego systemu emerytalnego. Dążąc do odpowiedzi na tak sformułowane pytanie w opracowaniu: 1) oszacowano stopień adekwatności dochodowej emerytur w Polsce; 2) przedstawiono rozwiązania proponowane w ramach projektu ustawy o PPK oraz 3) dokonano próby oceny wpływu wdrożenia PPK na zwiększenie adekwatności dochodowej systemu emerytalnego w Polsce. W rezultacie przeprowadzonych analiz stwierdzono, że uczestnictwo w PPK zwiększy adekwatność przyszłych emerytur oraz przyczyni się do zmniejszenia luki emerytalnej, nie umożliwi ono jednak jej pełnego pokrycia. (abstrakt oryginalny)
Polska gospodarka cierpi na znaczący niedobór krajowych oszczędności. Na koniec 2018 r. międzynarodowa pozycja inwestycyjna Polski wynosiła -1,2 bln zł. Oznacza to, że Polska była wtedy dłużnikiem netto wobec zagranicy w kwocie stanowiącej równowartość 55,7% PKB. Dla zachowania równowagi makroekonomicznej w długim okresie istotne jest, aby gospodarka nie była w nadmiernym stopniu uzależniona od finansowania zagranicznego i posiadała również wewnętrzną zdolność do generowania odpowiednio dużych oszczędności. Barierą ograniczającą wzrost krajowych oszczędności jest niska stopa oszczędności w sektorze gospodarstw domowych. Celem artykułu jest próba oceny możliwości wzrostu tej stopy w perspektywie wdrażania w życie powszechnego programu kapitałowego w formie pracowniczych planów kapitałowych (PPK). (fragment tekstu)
9
75%
Pracownicze programy emerytalne (PPE) funkcjonujące w Polsce to programy o zdefiniowanej składce (defined contribution, DC). Wysokość składki jest z góry określona, nieznana jest natomiast wysokość świadczenia, która zależy od wielu czynników, m.in. takich jak suma wpłaconych składek i stopa zwrotu z inwestycji. Ryzyko związane z nieznaną wysokością świadczenia w tym typie programu ponosi uczestnik, który może nie mieć odpowiedniej wiedzy do podejmowania decyzji finansowych lub inwestycyjnych w celu zmniejszenia ryzyka. Rozwiązaniem stosowanym w niektórych krajach są programy zbiorowe DC (collective DC schemes), w których ryzyko ponoszą wspólnie wszyscy ich uczestnicy. Celem artykułu jest charakterystyka programów zbiorowych oraz porównanie wysokości świadczenia, jakie mogą uzyskać uczestnicy programu zbiorowego i tradycyjnego, indywidualnego programu o zdefiniowanej składce. Wykazano, iż wysokość świadczenia uzyskiwanego z programu zbiorowego charakteryzuje się mniejszą zmiennością niż wysokość świadczenia z programu tradycyjnego. Rozważone zostało też dodatkowe zabezpieczenie, które umożliwia poprawę kondycji finansowej programu zbiorowego w razie niekorzystnych warunków finansowych.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Filar kapitałowy w polskim systemie emerytalnym. Od OFE do PPK
75%
Wdrażany od lipca 2019 Program Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), obowiązkowy dla pracodawców, ma być powszechny i masowy, a jego wprowadzenie jest powiązane z ostateczną likwidacją drugiego filaru emerytalnego (OFE). Celem artykułu jest przeanalizowanie rozwiązań systemowych zastosowanych w programie PPK, w związku z koncepcją równoczesnej przebudowy systemu zabezpieczenia emerytalnego, przedstawienie argumentów przemawiających za i przeciw tym przedsięwzięciom z punktu widzenia różnych aktorów i próba dokonania oceny, jakie szanse powodzenia mają wprowadzane obecnie zmiany. Koncentrując się przede wszystkim na kapitałowym fragmencie systemu zabezpieczenia emerytalnego artykuł przedstawia też szersze tło, jakim były głębokie reformy całego systemu emerytalnego w 1999 r. i późniejsze wycofywanie się z części tych reform. Artykuł oparty jest na szczegółowym badaniu rozwiązań prawnych, analizie literatury przedmiotu oraz raportów instytucji nadzorujących fundusze emerytalne.Wyniki analizy wskazują na brak spójności w niektórych rozwiązaniach reformy z 1999 r. oraz na niekonsekwencje w jej realizacji, co doprowadziło do wycofywania się z kapitałowej części systemu.Wnioski z przedstawionej analizy pokazują, że dodatkowe oszczędzanie na starość w obecnej sytuacji demograficznej jest wskazane i niezbędne zarówno z przyczyn ekonomicznych, jak społecznych. Jednak zaprojektowane przez rząd rozwiązania systemowe są podporządkowane głównie bieżącym interesom państwa i nie stwarzają naszym zdaniem potencjalnym uczestnikom programu dostatecznych zachęt do uczestniczenia w nim.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Co z ubezpieczeniami społecznymi?
75%
Celem artykułu jest próba kompleksowej prezentacji i oceny rezultatów reformy zabezpieczenia emerytalnego wdrożonej w 1999 roku. Przedstawiona jest również ewolucja pierwotnego kształtu wprowadzonych zmian i aktualne koncepcje nowych reform. Artykuł zawiera także sugestie autora dotyczące alternatywnych kierunków dalszych zmian. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Gromadzenie środków w pracowniczym planie kapitałowym
75%
Celem artykułu jest omówienie i analiza podstawowych sposobów gromadzenia środków w ramach systemu PPK. Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych przewiduje, że rachunek uczestnika PPK będzie zasilany przede wszystkim ze środków własnych samego uczestnika oraz podmiotu zatrudniającego. Dlatego główna uwaga zostanie skupiona na wpłatach podmiotu zatrudniającego oraz wpłatach uczestnika PPK. Analiza obejmie również wpłaty powitalne oraz dopłaty roczne, które są finansowane ze środków publicznych i mają stanowić zachętę do uczestnictwa w PPK. Dodatkowym celem artykułu jest wyodrębnienie funkcji poszczególnych wpłat i dopłat oraz wstępna ocena mechanizmu gromadzenia środków na rachunku uczestnika PPK. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problematykę funkcjonowania pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Głównym celem badania jest ocena PPK pod kątem ich zdolności do mobilizacji dodatkowych oszczędności emerytalnych. Jako metodę badawczą wykorzystano metaanalizę rezultatów zaprezentowanych w innych opracowaniach. Badaniu poddano cztery grupy czynników wpływających na decyzje oszczędnościowe: zachęty finansowe, czynniki behawioralne, edukację finansową oraz marketing społeczny. Odnosząc te czynniki do założeń systemu PPK stwierdzono, że słusznie położono w nim nacisk na czynniki behawioralne, a w ramach zachęt finansowych zdecydowano się na dopłaty do oszczędności. Ponadto odnotowano, że w ramach PPK nie uwzględniono edukacji finansowej oraz marketingu społecznego. W konkluzji wskazano, że dzięki kombinacji czynników behawioralnych i finansowych PPK wpłyną na wzrost poziomu oszczędności emerytalnych w Polsce, jednak kwestia skali tego wpływu w zakresie stopy oszczędności oraz powszechności oszczędzania pozostaje otwarta.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie sposobu typizacji czynów zabronionych i zakresu penalizacji w przepisach karnych zawartych w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych, a następnie wskazanie tych rozwiązań, które w praktyce mogą sprawiać poważne problemy interpretacyjne. W ustawie o pracowniczych planach kapitałowych stypizowano osiem wykroczeń i jedno przestępstwo. Przedstawiona przez autora ocena przepisów karnych pomieszczonych w rozdziale 16 ustawy jest bardzo krytyczna, przede wszystkim z uwagi na sankcje za wykroczenia. Są one całkowicie niespójne z sankcjami przewidywanymi za wykroczenia w Kodeksie wykroczeń i innych ustawach. Ustawodawca albo przewiduje zbyt wysoką górną granicę kary grzywny za wykroczenie, albo określa górną granicę kary grzywny w sposób niemożliwy do jednoznacznego ustalenia, odwołując się do niezdefiniowanego funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego. Ten ostatni sposób określenia sankcji karnej za wykroczenie narusza zasadę nulla poena sine lege. Autor nie poprzestaje na krytyce przepisów karnych, lecz w końcowej części artykułu - oprócz uwag podsumowujących - przedstawia postulaty de lege ferenda.(abstrakt oryginalny)
System emerytalny w Polsce jest przykładem realizacji wielu reform i zmian, z których część jest sprzeczna i dyskusyjna. Celem artykułu była wstępna ocena pracowniczych planów kapitałowych (PPK) jako elementu stanowiącego uzupełnienie III filara systemu emerytalnego. Artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny. W pracy zastosowano analizę porównawczą oraz metodę skupień do oceny polityki inwestycyjnej prowadzonej przez fundusze zdefiniowanej daty (FZD). Przeprowadzone badanie dowodzi, że polityki inwestycyjne funduszy działających w ramach PPK są do siebie zbliżone i że można wyróżnić spośród nich trzy dominujące, których efektem są podobne wyniki FZD. Wydłużony okres zwrotu instytucji zarządzających funduszami PPK zwiększa ryzyko wycofania oferty niektórych instytucji finansowych w przyszłości. Ocena programu PPK pozwala stwierdzić, że program ten może zwiększyć oszczędności emerytalne Polaków. Autor postuluje także potrzebę zwiększania wiedzy uczestników rynku w zakresie potrzeby i form oszczędzania na emeryturę.
In recent decades, an increased effort to increase private retirement savings can be observed, especially in countries where public pensions have been the main source of livelihood during retirement. To increase participation in occupational as well as individual pension plans, states often use financial incentives (personal income tax reductions, preferential tax rates, subsidies). However, experience from studies in various countries shows that these incentives may not be efficient and/or attract mainly high earners. Mobilizing Poles to save for retirement in light of the paradigm shift in pension security in Poland caused by the 1999 reform has proven to be a major challenge. Given the mediocre development of the private pension plan market, a new type of workplace pension plans based on automatic enrollment called Employee Capital Plans (ECP) began to be implemented in 2019. However, despite the plan's favorable funding mechanism, especially from the perspective of low- and middle-income earners, participation remains low. In the article, we argue that a change in the manner in which program participants are being reported their earned rates of return could increase interest in ECP participation. Following the investment performance of 60 FZDs, operating within the framework of ECP in Poland, we show that the total returns presented by the managers of FZDs and Polish FSA are lower than the returns measured from the perspective of participant contributions using the IRR method. Significantly higher results are also achieved by those with low earnings, who can make reduced contributions to ECP. Thus, we recommend the introduction of a standard for the presentation of ECP investment results from the participant's point of view, taking into account the ECP financing mechanism(original abstract)
W artykule autorka zaprezentowała rozwój i rolę rynku pracowniczych programów emerytalnych w Polsce. Przedstawiono wyniki przeprowadzonej analizy liczby i struktury programów emerytalnych ze względu na formę zarejestrowanego programu, liczbę uczestników, konstrukcję składki, wartości aktywów wypłat i wypłat transferowych. Ponadto zawarto prawne uwarunkowania konstrukcji składki ubezpieczeniowej oraz zasad wypłat, wypłat transferowych i zwrotów z programu. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Istota nadzoru nad otwartymi funduszami emerytalnymi w Polsce
75%
Celem opracowania jest charakterystyka nadzoru nad otwartymi funduszami emerytalnymi w Polsce. W artykule przedstawiono uprawnienia nadzorcze Komisji Nadzoru Finansowego, która została powołana ustawą z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym. Komisja przejęła zadania zniesionych przepisami tej samej ustawy organów - Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, a od 1 stycznia 2008 r. przejęła także kompetencje Komisji Nadzoru Bankowego. Zadaniem Komisji jest ochrona interesów osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych oraz uczestników pracowniczych programów emerytalnych. W artykule opisano współpracę Komisji Nadzoru Finansowego z Rzecznikiem Ubezpieczonych, Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, organami nadzoru ubezpieczeniowego lub emerytalnego innych państw oraz depozytariuszem. Uzupełnieniem artykułu jest wykaz kar nałożonych przez Komisję Nadzoru Finansowego na powszechne towarzystwa emerytalne w latach 2010-2013 oraz zestawienie liczby skarg wpływających do Rzecznika Ubezpieczonych z zakresu zabezpieczenia emerytalnego w tym samym okresie.(abstrakt oryginalny)
Wiedza Polaków o nowym systemie emerytalnym jest znikoma. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że emerytury publiczne będą na poziomie niezabezpieczającym przeżycia osobom starym. Podejmowane od 2004 roku działania modernizacyjne w tym systemie także nie zmieniają istotnie stanu wiedzy na ten temat. Kolejna decyzja o wprowadzeniu w Polsce pracowniczych planów kapitałowych (PPK), będącego elementem III filaru emerytalnego, nie poprawiła wiedzy społeczeństwa w tym zakresie. Jak wynika z literatury przedmiotu, wprowadzone w 2019 roku Pracownicze Plany Kapitałowe zawierają pewne rodzaje zarządzania, a mianowicie zarządzanie wiedzą, zarządzanie zasobami ludzkimi oraz zarządzanie finansami. Niniejszy artykuł prezentuje aspekty zarządzania występujące w funkcjonowaniu PPK, gdzie podstawą ich sprecyzowania było badanie ankietowe przeprowadzone wśród podmiotów uczestniczących w planie, czyli 134 pracodawców (kreatorów PPK określających reguły zarządzania składkami) i 821 pracowników (uczestników podejmujących decyzje o uczestniczeniu w planie). Celem niniejszego artykułu jest prezentacja opinii uczestników PPK na temat zidentyfikowanych aspektów zarządzania funkcjonujących w tym elemencie III filaru emerytalnego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyliczenia efektywności sektorowej programów emerytalnych w latach 2012-2014 w Czechach, Polsce, na Słowacji i na Węgrzech. Porównania następują w obrębie systemu danego kraju (dla Polski i dla Słowacji), a następnie wykonano porównanie efektywności inwestycji programów pomiędzy krajami. Porównania międzynarodowe są uzasadnione tylko na poziomie wyników relatywnych w stosunku do efektywności rynku kapitałowego poszczególnych krajów. Za porównaniem międzynarodowym przemawia też podobna historia polityczno-gospodarcza badanych krajów na przełomie wieków XX i XXI. Analiza wskaźników rozwoju gospodarczego, sytuacji demograficznej oraz społecznej krajów wykazuje ich znaczne podobieństwo. Dla kontrastu, przykład Słowacji pokazał, że sektor funduszy emerytalnych pozostaje nieskuteczny, gdyż charakteryzuje się niższą stopą zwrotu i wyższym ryzykiem niż sektor pracowniczych funduszy emerytalnych, opartych o dobrowolną umowę między pracodawcą a pracownikiem. W Polsce oba sektory okazały się skuteczne. Sektor funduszy emerytalnych cechuje zarówno wyższe stopy zwrotu jak i wyższe ryzyko. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.