Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ocena kondycji finansowej banku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Poznanie podstawowych mierników służących ocenie finansowej banku i czynników modyfikujących ich wysokość oraz zrozumienie sposobów ich wykorzystania i stosowania w analizie strategii banku, w porównaniach efektywności ekonomicznej różnych banków.
W pracy podejmujemy próbę zastosowania funkcji dyskryminacyjnej Fishera do oceny kondycji finansowej największych pod względem sumy bilansowej banków należących w 2004 r. do Polskiego Systemu Bankowego (PSB). (fragment tekstu)
W gospodarce rynkowej istnieje wiele przyczyn, wymuszających przeprowadzenie wyceny przedsiębiorstw, np. poprzez transakcję kupna-sprzedaży, jak również fuzje i przejęcia przedsiębiorstw, likwidacje, podziały firm czy podwyższenie kapitału. W zależności od typu wycenianego przedsiębiorstwa lub celu wyceny wykorzystuje się wiele metod. Dzielą się one przede wszystkim na metody majątkowe i dochodowe. Według metod majątkowych biznes jest wart tyle, ile przynależny do niego majątek, a zgodnie z metodami dochodowymi biznes wart jest tyle, ile przyniesie dochodu od dzisiaj do nieskończoności. Wycena przedsiębiorstwa oznacza, że wycenie podlega wyodrębniona pod względem ekonomicznym i prawnym jednostka organizacyjna. (abstrakt oryginalny)
Ocena sytuacji finansowej banku jest interesująca dla wielu podmiotów, jednak nie każdy z interesariuszy jest wstanie w pełni odczytać informacje zawarte w sprawozdaniu finansowym, ponieważ nie ma takiej wiedzy. Analiza "pięciu sił" jest propozycją wstępnej oceny banku dla zewnętrznych podmiotów zainteresowanych kondycją finansową instytucji bankowych. (fragment tekstu)
W czerwcu 2012 r. agencje ratingowe przeprowadziły całą serię obniżek ocen banków. Dla banków działających w Polsce oznacza to kontynuację tendencji zapoczątkowanej jesienią 2008 r. - po upadku amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Komisja Nadzoru Finansowego zapewnia, że funkcjonujące na naszym rynku banki są stabilne - obniżka ocen została dokonana automatycznie, bez szczegółowego badania naszych podmiotów, lecz w oparciu o badanie ich spółek matek. Tymczasem, jak podają cytowani przez autora specjaliści, mimo że zmiana ratingów to konsekwencja obniżki oceny siły finansowej zagranicznych akcjonariuszy, mamy do czynienia z zagrożeniem. Obowiązujące regulacje i struktura kapitałowa polskich banków narażają je na zagrożenie utraty kapitału niezbędnego do refinansowania udzielonych kredytów.
Banki spółdzielcze (BS) stanowią w Polsce jeden z segmentów systemu bankowego. W roku 2002 ich pozycja na rynku bankowym poprawiła się, ich udział w tym rynku zwiększył się z 4,6% na koniec 2001 r. do 5,0% na koniec roku 2002 (biorąc za kryterium sumę bilansową). Wyniki finansowe sektora BS były również w roku 2002 lepsze niż sektora banków komercyjnych. Wyrazem tego był wzrost zysku netto o 11,5% w stosunku do roku 2001, podczas gdy zysk netto banków komercyjnych zmniejszył się w tym czasie. Jednocześnie w 2002 r. liczba BS zmniejszyła się o 39 w stosunku do roku 2001 i wyniosła 605 (Rzeczpospolita" z 19 lutego 2003 г.), na co wpłynęły przede wszystkim procesy łączenia w sektorze. W tym kontekście warto przyjrzeć się bliżej kondycji finansowej tych banków, zwracając szczególną uwagę na to, w jakim stopniu poszczególne banki pracowały na poprawę wyników finansowych i pozycji sektora w 2002 r. Stąd też w opracowaniu podjęliśmy próbę dokonania syntetycznej oceny sytuacji finansowej banków spółdzielczych w badanym roku. Analizie poddaliśmy zbiorowość 100 największych pod względem sumy bilansowej banków, która stanowiła łącznie 70% sumy bilansowej całego sektora. Wśród analizowanych banków spółdzielczych 33 należą do Zrzeszenia Regionalnego - Gospodarczy Bank Wielkopolski (stanowiły one 21% wszystkich banków tego zrzeszenia), 13 do Zrzeszenia Regionalnego - Mazowiecki Bank Regionalny (16,5%), 52 do Zrzeszenia Regionalnego - Bank Polskiej Spółdzielczości (14,2%), a dwa banki były niezrzeszone. (fragment tekstu)
Analiza sektora finansowego przyjmuje zgoła inną formę, aniżeli tradycyjna analiza przedsiębiorstw Analizując sprawozdania finansowe podmiotów gospodarczych już na początku można stwierdzić, czy analizowane dokumenty dotyczą instytucji finansowej czy innego podmiotu. W strukturze przedsiębiorstw produkcyjnych, czy też handlowych w strukturach ich aktywów dominuje majątek rzeczowy. Z kolei w sprawozdaniach finansowych instytucji finansowych dominującym składnikiem ich majątku są instrumenty finansowe. (abstrakt oryginalny)
Autorka stara się udowodnić, że na podstawie informacji dostępnych dla klientów korzystających z usług bankowych (w tym deponentów) można z dużym prawdopodobieństwem wskazać banki znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej. Omawia symptomy wskazujące na złą sytuację ekonomiczno-finansową poszczególnych banków oraz elementy pozwalające określić prawdopodobieństwo wystąpienia upadłości banku. Zaprezentowano systemu wczesnego ostrzegania dla deponentów, oparty na danych sprawozdawczych i informacjach pozafinansowych powszechnie dostępnych. Omówiono też istotę ryzyka upadłości banku i stabilności systemu bankowego oraz zasady konstruowania i stosowania bardziej skomplikowanych systemów wczesnego ostrzegania, tworzonych przez instytucje zewnętrzne w stosunku do banków oraz ekspertów.
Artykuł poświęcono stosowanej obecnie w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG) metodyce oceny banków komercyjnych i spółdzielczych, rozumianej jako system identyfikacji banków zagrożonych niewypłacalnością oraz system identyfikacji bezpieczeństwa depozytów w sektorze bankowym. Prezentowana metodyka jest kolejnym w BFG etapem rozwoju systemu identyfikacji banków zagrożonych niewypłacalnością.
Wycena wartości banku w sytuacji kryzysowej nastręcza wiele trudności. Szczególnie trudny jest wybór metody wyceny, a wątpliwości potęgują się, gdy na kryzys w banku nakłada się kryzys finansowy krajowy lub międzynarodowy. Autor proponuje nowy model wyceny − według sumy wartości klientów banku. Przydatność takiego modelu wynika z faktu, że w sytuacji kryzysowej niektóre aktywa banku tracą gwałtownie na wartości, ale klienci o określonych cechach stają się relatywnie bardziej wartościowi. Ze względu na specyfikę bankowości niezbędna jest adaptacja znanych modeli wyceny wartości klienta, które były konstruowane przede wszystkim dla przedsiębiorstw produkcyjnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest wprowadzeniem do omówienia stosowanych w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG) metod oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej banków oraz instrumentów oceny zagrożeń w sektorze bankowym. Przedstawiono funkcje działalności analitycznej BFG, środowisko informacyjne BFG, proces przetwarzania informacji w BFG, prognozowanie ocen zagrożenia oraz trzy filary działalności BFG.
Zwrócono uwagę na niewielkie wykorzystanie informacji pochodzącej z rynków finansowych w procesie nadzorczym. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, na ile wyniki- zaprezentowanych w artykule - badań empirycznych uzasadniają włączenie sygnałów rynkowych do procesu nadzorczego.
13
Content available remote Pricing Inputs and Outputs in Banking: An Application to CEE Countries
63%
Cel: Problemem związanym z badaniami nad wydajnością i produktywnością w bankowości jest to, że niektóre cenowe nakłady i wyniki wykorzystywane do szacowania funkcji kosztów, przychodów i zysków mogą cechować się wątpliwą jakością i tym samym wpływać na wiarygodność mierników kondycji finansowej. Autorzy zwracają uwagę na tę kwestię i koncentrują się na systemach bankowych w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie, dyskusyjnie, problem ten może być nawet bardziej palący. Metodyka badań: Autorzy zastosowali formy parametryczne funkcji kierunkowych, aby uzyskać ceny cienie bankowych nakładów i wyników i porównali je z aproksymantami cen typowo stosowanymi w badaniach empirycznych. Główną ideą było wykorzystanie kosztu, przychodu i maksymalizacji zysku jako kryteriów optymalizacji w celu wyprowadzenia zasad cenowych, które pozwoliły na znalezienie cen cieni zarówno dla nakładów, jak i wyników. Wykazano, jak wiedza na temat ceny jednego czynnika może być wykorzystana do wyników cenowych, a także, jak wiedza na temat ceny jednego wyniku może być wykorzystana do nakładów cenowych wraz z informacją o ilościach nakładów i wyników. Zastosowano również koszt całkowity do nakładów cen cieni oraz przychód całkowity do wyników cen cieni. Wnioski: Badania wykazały różnice pomiędzy cenami cieniami a aktualnymi cenami, sugerując, że mix nakładów i / lub wyników może nie być spójny z minimalizacją kosztów bądź maksymalizacją przychodów czy zysków. Stwierdzono także, że najwyższa wydajność banków występuje średnio w Estonii, chlubiącej się też najwyższą stopą kapitalizacji banków w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość artykułu: Badanie wyraźnie odróżnia się od tradycyjnej literatury dotyczącej wydajności i produktywności poprzez koncentrację na cenach i polityce cenowej i ich oddziaływaniu na nakłady i wyniki. Ograniczenia: Ceny nie są łatwo zauważalne w odniesieniu do problemów z pożyczkami. Z tego powodu przedstawione w artykule podejście wskazuje na drogę pozwalającą obliczyć ceny cienie w przypadku złych wyników w bankowości. Jest to istotne, ponieważ stanowi oznakę utraty dobrych wyników, aby obniżyć złe wyniki jednostki.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Rating jako element oceny wstępnej sytuacji finansowej banków
63%
Celem artykułu było przedstawienie ratingu jako systemu oceny finansowej banków. W artykule opisano funkcje systemu ratingowego, jego istotę, znaczenie i metodologię oraz przedstawiono przykładową ocenę ratingową pięciu banków.
15
63%
W artykule dokonano oceny sytuacji finansowej banków komercyjnych w Polsce. Analiza wskaźnikowa pokazała największe zróżnicowane badanych jednostek pod względem produktywności rzeczowego majątku trwałego, udziału należności zagrożonych i płynności ogólnej. Wskaźniki finansowe stanowiły podstawę dla procesu grupowania banków w klasy o podobnej kondycji finansowej. Za pomocą metody hierarchicznej Warda wyodrębniono pięć skupień. Najbardziej rentowne okazały się banki z klasy pierwszej, natomiast najbardziej produktywne - z czwartej. Stosunkowo najgorsza sytuacja finansowa cechowała podmioty należące do skupienia trzeciego. (abstrakt oryginalny)
Rating ocenia uprzednio zdefiniowane właściwości danego podmiotu. Składa się z pięciu bazowych elementów: przedmiotu oceny, skali ocen, kryteriów branych pod uwagę w procesie ratingowym, właściwego przebiegu procesu oceny i monitoringu ratingowego. Kryteria brane pod uwagę w procesie ratingu uwzględniają parametry ilościowe i jakościowe.
Jednym z zadań Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest sprawowanie funkcji kontrolnej w związku z udzielaniem pomocy finansowej podmiotom objętym systemem gwarantowania. Dokonano charakterystyki Profilu Oceny Banku służącego identyfikacji źródeł generowania ryzyka i czynników kształtujących to ryzyko. Wyodrębniono sześć obszarów działania banku, które są poddawane badaniu celem identyfikacji źródeł ryzyka: obszar adekwatności kapitałowej, obszar efektywności działania, obszar kosztów działania, obszar jakości należności, obszar struktury bilansu, obszar płynności. Badanie przeprowadzono na próbie 36 banków komercyjnych i spółdzielczych korzystających z pożyczek z funduszu pomocowego według stanu na 30 września 2003 r.
Omówiono wyniki prac nad metodami prognostycznymi stosowanymi obecnie w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG). Docelowy zakres prognoz dokonywanyh w BFG obejmuje dwie ścieżki: przewidywanie ocen sytuacji ekonomiczno-finansowej banków i ocen zagrożeń sektora bankowego oraz przewidywanie poziomu podstawy określenia stawek funduszu ochrony środków gwarantowanych i opłaty rocznej, tj. depozytów sektora niefinansowego i instytucji samorządowych oraz aktywów i zobowiązań pozabilansowych ważonych ryzykiem. Poruszono również problematykę zakresu prognozowania, miejsca prognoz w metodyce oceny banków oraz wyjaśniono koncepcję modułu szacowania ryzyka.
Artykuł poświęcono praktycznym aspektom funkcjonowania systemu monitorowania banków w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym rozumianym jako system identyfikacji banków zagrożonych niewypłacalnością (system ratingowy) oraz identyfikacji problemów w tych bankach (system ratingowy i analizy szczegółowe.
Na XI Forum Bankowym (16 marca, 2005) przeprowadzono wszechstronną ocenę sytuacji polskiej bankowości w rok po akcesji Polski do Unii Europejskiej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.