Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ocena pracy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Ocena prac badawczych (wiarygodność materiału statystycznego)
100%
Tematem niniejszego artykułu jest zagadnienie oceny prac badawczych, a w szczególności ocena wiarygodności danych statystycznych użytych w badaniu. Pomija się tu sytuację, gdy Autor pracy nie podaje źródła danych, co dyskwalifikuje badanie. Zdarzają się przypadki, gdy Autor powołuje się na konieczność utajnienia źródła danych, wówczas Recenzentowi pozostaje wybór: uznać, że dane są wiarygodne, bądź założenie to odrzucić, a tym samym odstąpić od recenzji pracy. Jak wyeliminować ten istotny mankament recenzji? Odpowiedzi może dostarczyć poniżej sformułowana hipoteza: Jeśli dane statystyczne mają rozkład zgodny z rozkładem Benforda, to z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można zweryfikować wiarygodność danych wykorzystanych w badaniu. W zakończeniu artykułu sformułowano założenia systemu wspomagającego Recenzentów przy formułowaniu ocen prac badawczych. W załączniku zamieszczono wynik badania empirycznego, które z założenia ma wesprzeć proces weryfikacji sformułowanej hipotezy badawczej.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Balanced Scorecard in Serbia: Management innovation or rhetoric game
75%
In performance measurement and management literature, the Balanced Scorecard is the most prominent model. It can be considered as effectiveness measurement, efficiency measurement or performance measurement model. The Balanced Scorecard is one of the newest management innovations and it is in focus of contemporary researchers' attention in management innovation area. The question is if it is something real new in its essence, or just rhetoric came. This paper considers this issue in Serbia, especially.(original abstract)
3
75%
Ocena pracy Policji jest nie tylko zabiegiem medialnym mającym na celu poprawienie wizerunku tej organizacji zwłaszcza w sytuacjach trudnych. To informacja płynąca zarówno do systemu społecznego tej organizacji - policjantów i pracowników cywilnych jak i do otoczenia - społeczeństwa. (fragment tekstu)
Wydanie opinii o pracowniku zależy od woli pracodawcy. Jeśli jednak zdecyduje sięna jej sporządzenie, to nie może ona naruszać dóbr osobistych tego pracownika, powinna być obiektywna, bezstronna i rzetelna. Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia referencji osobie odchodzącej z firmy? Jak tę kwestię reguluja przepisy pracy? Jakie jest w tej sprawie stanowisko Sądu Najwyższego? Autor porusza też kwestię oceny wewnętrzenej, czyli obowiązku kierownictwa dokonywania oceny kwartalnej podległych pracowników. Oraz temat opinii na prośbę pracodawcy.
W niniejszym artykule omówiono nowoczesne systemy oceny i motywacji pracowników. Omówiono przebieg procesu oceny. Przedstawiono zobowiązania osoby oceniającej oraz ocenianej.
Niniejszy artykuł to studium przypadku wdrażania systemu ocen pracy w General Logistics Systems Poland. Przedstawiono korzyści dla firmy, menedżerów oraz podwładnych wynikające z przeprowadzenia takiego systemu ocen, a także sposób przygotowania i przeprowadzenia oceny pilotażowej oraz przygotowania ankiety po ocenie.
Przedstawiona niżej metoda została opracowana w oparciu o studia literaturowe i szczegółowe badania prowadzone w przemyśle. Pozwala ona określić i wyrazić liczbowo (punktowo) stan organizacji pracy oraz przesłanki kształtujące ten stan, a w konsekwencji służy wartościowaniu stosowanych rozwiązań organizacyjnych z punktu widzenia poziomu ich zhumanizowania. Projektując przedstawioną metodę autorzy starali się przystosować ją w szczególności do oceny stanu organizacji pracy w podstawowych procesach produkcyjnych, które charakteryzują się dużą powtarzalnością zadań roboczych. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono różnorodne sposoby klasyfikowania czasu dla potrzeb racjonalizacji i oceny pracy w sferze technicznego przygotowania produkcji. (abstrakt oryginalny)
W oparciu o literaturę przedmiotu i doświadczenia autora przedstawiono poglądy na temat potrzeby i możliwości mierzenia warunków pracy w przemyśle. Na tej podstawie sformułowano definicję teoretyczną poziomu warunków pracy a także podjęto próbę stworzenia nowego systemu oceny warunków pracy w oparciu o zastosowanie metody taksonomicznej. (abstrakt oryginalny)
Po zakończeniu roku budżetowego w jednostkach samorządu terytorialnego ma miejsce ocena wykonania budżetu. Oceny tej dokonują dwa niezależne podmioty - komisja rewizyjna reprezentująca organ stanowiący danej JST i skład orzekający właściwej regionalnej izby obrachunkowej. I o ile ten pierwszy podmiot faktycznie dokonuje oceny i występuje z wnioskiem w sprawie udzielenia bądź nieudzielenia organowi wykonawczemu absolutorium, o tyle rola drugiego sprowadza się jedynie do opiniowania przedłożonych dokumentów. Ostateczna, właściwa ocena wykonania budżetu ma miejsce jednak na sesji absolutoryjnej, w formie wyniku głosowania organu stanowiącego JST, dotyczącego w kolejności zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu i sprawozdania finansowego, a następnie absolutorium. Wyniki tego ostatniego głosowania niestety niejednokrotnie różnią się od sentencji opinii składu orzekającego regionalnej izby obrachunkowej, jak też opinii i treści wniosku komisji rewizyjnej. Mogą one przynieść rozstrzygnięcie w kwestii absolutorium i ewentualnie uruchomić procedurę odwołania ze stanowiska organu wykonawczego danej JST, lub też tego rozstrzygnięcia nie oznaczać. (abstrakt oryginalny)
Wieloźródłowa ocena pracownika wydaje się być bardziej precyzyjna niż ocena tradycyjna. Stanowi większe źródło informacji o pracowniku, gdyż w przeciwieństwie do oceny tradycyjnej, składa się nie tylko z opinii bezpośredniego przełożonego, ale także z opinii współpracowników, podwładnych, ewentualnych klientów wewnętrznych i zewnętrznych oraz samooceny pracownika. Jest to tzw. ocena 360 stopni.
W niniejszym artykule zaprezentowano proces doboru i oceny pracowników. Omówiono wieloczynnikowe programy oceny, wykorzystywane w procesie rekrutacji zewnętrznej i wewnętrznej przy podejmowaniu decyzji związanych z obsadą wakatów, w procesie identyfikowania i promoci talentów oraz selekcji pracowników do programów rozwojowych. Stanowią one podstawę do definiowania mocnych stron u uczestników, określania ich potrzeb szkoleniowych i możliwości rozwojowych.
Zaproponowane w artykule rozwiązania stosowane są powszechnie w firmach zachodnich. Wychodzi się tam z założenia, że gdy wyniki firmy są najważniejsze, znaczenia nabiera wiązanie rezultatów (wyników) z płacą. (fragment tekstu)
Przedmiot niniejszych rozważań zawiera się w pytaniu czy rada gminy może jednostronnie obniżyć wynagrodzenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (dalej: wójta) bez ich zgody? Poza dyskusją pozostaje bowiem to, że zmiana taka jest możliwa w trybie porozumienia stron, czyli za zgoda wójta. (fragment tekstu)
15
Content available remote Ocena skuteczności pracy oczyszczalni ścieków w Jaśle
75%
Artykuł zawiera ocenę funkcjonowania oczyszczalni ścieków w Jaśle, w wieloleciu 2010 - 2014. Na podstawie wyników badań fizyko-chemicznych ścieków surowych i oczyszczonych wyznaczono wskaźniki niezawodności pracy oczyszczalni takie jak: sprawność oczyszczania, współczynnik niezawodności technologicznej, technologiczną sprawność oczyszczania oraz ryzyko negatywnej oceny działania oczyszczalni, w odniesieniu do następujących wskaźników zanieczyszczeń: zawiesina ogólna, BZT5 , ChZTCr, azot ogólny oraz fosfor ogólny. Na podstawie przeprowadzonych, badań stwierdzono, że średnia redukcja ładunku zanieczyszczeń kształtowała się na poziomie powyżej 90%. Tylko w przypadku azotu ogólnego średnia redukcja była niższa i wynosiła 77%. Bazując na wynikach obliczeń pozostałych wskaźników niezawodności stwierdzono, że badana oczyszczalnia ścieków działała poprawnie i oczyszczała ścieki, których skład spełniał wymogi pozwolenia wodno-prawnego.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono kwestię sposobu opracowywania raportów z oceny 360-stopniowej. Zwrócono uwagę na to czy ważniejsza jest szczegółowość raportu, czy też jego przejrzystość. Zaprezentowano najbardziej korzystne formy prezentacji wyników.
Ocena okresowa powinna stanowić dla firmy cenne źródło informacji na temat poziomu realizowanych przez nią celów biznesowych oraz posiadanego potencjału kompetencyjnego. Warto więc zadbać o jej rzetelność oraz rozwojową funkcję wobec organizacji oraz dla jej poszczególnych pracowników. (fragment tekstu)
Planowanie zatrudnienia to podstawa racjonalizacji działań związanych z zarządzaniem kadrami w każdym przedsiębiorstwie. Określa ono zapotrzebowanie na pracowników w aspekcie ilościowym (ilu pracowników potrzeba), jakościowym (jakie kompetencje powinni mieć pracownicy), a także czasowym (w jakim czasie należy zapewnić potrzeby kadrowe). Uwarunkowania produkcji jednostkowej i małoseryjnej związane ze zróżnicowanym asortymentem produkcji, większą zmienność programu produkcyjnego powodują zapotrzebowanie na określoną wielkość oraz kwalifikacje pracowników zmienia się dynamicznie. Dlatego też w takich warunkach pożądane jest, by pracownicy byli elastyczni funkcjonalnie, potrafili szybko i sprawnie dostosować się do nowych zadań pracy, potrafili zastępować współpracowników na różnych stanowiskach. O uniwersalności pracownika decydują jego kompetencje, czyli wiedza, zdobyte umiejętności, postawy i zachowanie, jak np. gotowość podejmowania się nowych zadań, szybkość adaptacji na innym stanowisku, utrzymanie wysokiej wydajności pracy. Elastyczność funkcjonalna pracowników ułatwia planowanie przebiegu procesu produkcji, powoduje, że stanowiska pracy są równomiernie obciążone, praca jest bardziej rytmiczna, bez przestojów i kosztownych godzin nadliczbowych. Znaczącym parametrem oceny wykonalności programu produkcyjnego oraz spełnienia wymagań czasowych zleceń jest odpowiedni wskaźnik kompetencji załogi. Z drugiej strony jednak, im wyższy poziom kompetencji załogi, tym wyższe koszty wynagrodzeń oraz koszty pracy, a w efekcie koszty produkcji. Wyzwaniem zatem staje się poszukiwanie optymalnej wielkości i jakości zasobów ludzkich, która będzie podstawą utrzymania konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku. Analiza różnych wariantów ilościowo-jakościowego zatrudnienia wraz z oceną skutków czasowych oraz kosztowych poszczególnych wariantów jest możliwa przy wykorzystaniu metody symulacji. Symulacja pozwala na śledzenie zmian w kosztach pracy w zależności od przyjętych strategii działania przedsiębiorstwa, m.in. zmian w wielkości zatrudnienia, stanie kompetencji załogi, terminach wykonania zleceń itp. Podstawą przeprowadzenia symulacji kosztów pracy bezpośrednio produkcyjnej jest wdrożenie systemu wartościowania stanowisk pracy i różnicowania stawek płac. Systemy wynagrodzeń oparte na właściwie przeprowadzonym wartościowaniu pracy zapewniają przejrzystość struktury płacowej, zwiększają motywacyjną funkcję płac oraz pozwalają na przewidywanie kształtowania się kosztów pracy (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono sytuacje, w których warto wprowadzić system ocen 360 stopni. Ocena taka jest zazwyczaj bardziej obiektywna niż ocena tradycyjna. Jednak jest znaczniej trudniejsza do przeprowadzenia, zarówno od strony metodologiczno-organizacyjnej, jak i psychologiczno-społecznej. Nie zawsze jest potrzebna i nie zawsze może spełnić nadzieje w niej pokładane. Właściwie zastosowana daje organizacji znaczny impuls do rozwoju.
Kiedy informacja zwrotna po procesach rozwojowych - takich jak assessment center i feedback 360 stopni - spełnia swoją rolę? Przyzwyczailiśmy się sądzić, że powinna być przekazywana w formule jeden na jeden i że powinniśmy przekazywać tyle, ile druga strona jest w stanie udźwignąć. Czy te warunki zawsze muszą być spełnione? A jeśli inne osoby włączą się w proces rozwojowy uczestnika już na etapie jego spotkania z informacją zwrotną? A jeśli na kompleksową informację zwrotną mamy tylko 20 minut? Co wtedy? (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.