Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ochrona praw dziecka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Jedną z podstawowych zasad na których opiera się Unia Europejska jest poszanowanie praw człowieka i godności osoby ludzkiej. Jest to temat niezwykle obszerny, niemniej jednak wciąż niebywale istotny zarówno z punktu widzenia elit rządzących, jak i całego społeczeństwa. Niniejszy artykuł przedstawia system ochrony praw człowieka, który zapewnia organizacja międzynarodowa jaką jest UE. Omówione zostały przede wszystkim gwarancje traktatowe, które mają zapewnić ochronę praw podstawowych, a także Karta Praw Podstawowych UE i funkcjonowanie Agencji Praw Podstawowych UE z siedzibą w Wiedniu. Na ich podstawie została dokonana analiza stopnia zaangażowania UE w ochronę i promowanie tych praw nie tylko na terytorium państw członkowskich. Przede wszystkim zweryfikowany został stan faktyczny, przez co należy rozumieć stan realnych działań podjętych przez UE dla realizacji swoich założeń. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki związanej z dokonaną w ostatnim czasie nowelizacją przepisów kodeksu postępowania cywilnego w zakresie postępowania w sprawie wniosku o wydanie dziecka złożonego na podstawie konwencji haskiej. Ustawa ta dokonuje zmiany właściwości rzeczowej sądu w tych sprawach, przenosząc je z poziomu sądu rejonowego do wybranych sądów okręgowych, a w postępowaniu odwoławczym jako jedyny właściwy określa Sąd Apelacyjny w Warszawie. Ustawa wprowadza także możliwość złożenia skargi kasacyjnej od postanowienia sądu drugiej instancji. Jak wprost przyznaje Ministerstwo Sprawiedliwości, będące autorem projektu ustawy, jej celem jest "ochrona polskich dzieci". Powoduje to, że ustawie towarzyszą pozaprawne emocje. Mając to na względzie, a przede wszystkim patrząc na cel konwencji, jakim jest dobro dziecka, ocena dokonanych zmian powinna być dokonywana z dużą ostrożnością. (abstrakt oryginalny)
W dzisiejszym świecie istnieje szereg politycznych i gospodarczych zagrożeń dla nieznanej liczby ludzi, ich najważniejszych praw osobistych i wolności. Są to wojny hybrydowe, okupacja wojskowa niektórych innych krajów, konflikty zbrojne, a w konsekwencji zjawiska migracyjne i uchodźcy. Powyższe zagrożenia dotknęły także Ukrainę wraz z początkiem aneksji Krymu i konfliktem zbrojnym we wschodniej części kraju. Kwestia ochrony praw osób dotkniętych tymi zagrożeniami jest jednym z kluczowych zadań stojących przed rządem Ukrainy. Kluczową sprawą jest kwestia ochrony praw dzieci, co jest istotne dla przyszłego istnienia narodu ukraińskiego. Artykuł opisuje współczesne czynniki polityczne i ekonomiczne na Ukrainie i na świecie, które naruszają podstawowe prawa dzieci, a także omawia sposoby ich przezwyciężenia. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote The Child Rights Violations in the Zones of Militarity Conflicts
75%
W warunkach konfliktu wojennego zdarzają się liczne naruszenia praw i wolności dzieci, które mają społecznie niebezpieczne skutki. W ciągu czterech lat walki na wschodzie Ukrainy dzieci doświadczyły wojny, rujnacji, były świadkami śmierci, przeżywały psychologiczne i fizyczne traumy. Niektóre dzieci były wciągnięte w wojskowe działania, niektóre były poddane psychologicznym i seksualnym gwałtom i in. Sporo dzieci w Obwodzie Donieckich i Ługańskim traci możliwość otrzymywania pełnego pakietu usług: socjalnych, humanitarnych, medycznych, itd. Ażeby obronić prawo dzieci w sytuacji wojskowego konfliktu, należy wielu instytucjom państwowym zwrócić uwagę na ten problem i rozwijać systematyczne, konsekwentne kroki w tym kierunku. Działać na rzecz podwyższenia statusu takich ludzi z uwzględnieniem specyfiki konfliktu wojennego, gwarantować jasne socjalne i prawne zabezpieczenia takich osób. (abstrakt oryginalny)
5
75%
Prawa dziecka należą do najistotniejszych i najbardziej wymagających regulacji zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w ustawodawstwie krajowym. Zarówno w Konwencji o prawach dziecka, jak i w prawie polskim wyrażony został nakaz kierowania się dobrem dziecka. Klauzula dobra dziecka wypełniana jest treścią przez doktrynę oraz judykaturę. Dobro dziecka stanowi wartość nadrzędną, inne dobra i interesy nie powinny mieć pierwszeństwa przed tą zasadą. W przypadku kolizji interesów dobro dziecka powinno mieć znaczenie priorytetowe. Artykuł ten ma na celu przedstawienie kondycji praw dziecka w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem klauzuli dobra dziecka w świetle Konwencji o prawach dziecka i polskich przepisów. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Światowa Konstytucja Praw Dziecka
75%
W artykule autor przedstawia genezę przyjęcia Konwencji o Prawach Dziecka oraz przybliża jej cele i założenia. Zamiarem przyjęcia tego aktu prawnego przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, było przedstawienie dziecka nie tylko jako własności rodziców lub opiekunów prawnych, lecz także ukazanie przedstawicieli najmłodszego pokolenia jako podmiotów praw, niezależnie od obywatelstwa, koloru skóry, rasy, języka, wyznawanej religii lub przynależności do pewnej grupy kulturowej. Jako akt normatywny o randze międzynarodowej Konwencja o Prawach Dziecka w istocie jest "Światową Konstytucją Praw Dziecka", winna więc być znana każdemu człowiekowi, chociażby przez to że dzieci stanowią trzecią część, istot ludzkich zamieszkujących Ziemię. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule autorka zwraca uwagę na konieczność realizacji dwóch wartości stosowania prawa podczas orzekania w sprawach dotyczących dzieci. Te dwie wartości to elastyczność i efektywność. Jednoczesna ich realizacja nie wyklucza się, gdyż w toku stosowania prawa szczególnie istotne jest podejmowanie decyzji zgodnie z zasadą ochrony dobra dziecka i nastawieniem na realizację funkcji ochronnej. W tym kierunku formułowana jest teza badawcza. Badania były prowadzone w oparciu o orzecznictwo, które daje szeroki obraz, jaki jest kierunek podejmowania decyzji w sprawach administracyjnych, cywilnych, karnych i innych w polskiej perspektywie. Artykuł ma charakter naukowo-badawczy. Punkt widzenia zaprezentowany w pracy ma na celu wyraźne podkreślenie konieczności równoczesnej realizacji elastyczności i efektywności, co w perspektywie polskiej niestety jest trudne do wykonania. (abstrakt oryginalny)
Jedną z umów należących do traktatowego systemu ochrony praw człowieka Narodów Zjednoczonych jest Konwencja o prawach dziecka przyjęta w dniu 20 listopada 1989 r. Stanowi ona główny dokument międzynarodowej ochrony praw dziecka. Na jej podstawie powstał organ mający na celu zapewnienie przestrzegania praw zawartych w Konwencji - Komitet Praw Dziecka. W późniejszych latach do Konwencji przyjęto trzy protokoły fakultatywne. Dwa pierwsze dotyczą prawa materialnego - Protokół fakultatywny do Konwencji o prawach dziecka w sprawie angażowania dzieci w konflikt zbrojny oraz Protokół fakultatywny do Konwencji o prawach dziecka w sprawie handlu dziećmi, dziecięcej prostytucji i dziecięcej pornografii (oba z dnia 25 maja 2010 r.). Trzeci Protokół fakultatywny do Konwencji o prawach dziecka w sprawie procedury składania zawiadomień z dnia 19 grudnia 2011 r. wprowadza reformę Komitetu Praw Dziecka przez procedurę indywidualnych i międzypaństwowych zawiadomień. Treść niniejszego opracowania dotyczy analizy wprowadzonych zmian i stanowi próbę oceny ich praktycznego zastosowania. (abstrakt oryginalny)
Wspieranie rodzin na początku XXI wieku stało się priorytetem państw i społeczeństw myślących perspektywicznie, dostrzegających procesy mające negatywne oddziaływanie na ich rozwój oraz funkcjonowanie. Jednym z nich jest wspieranie rodzin niewydolnych w swojej opiece rodzicielskiej, mających problemy z zapewnieniem dzieciom prawidłowego rozwoju w sensie biologicznym i psychofizycznym. Państwami, które od dziesięcioleci angażują się w tym obszarze, jest wspólnota Norden. Artykuł przedstawia funkcjonowanie instytucji Barnevernet - Służba Ochrony Praw Dzieci w Norwegii, oraz opinie Polaków zamieszkujących Norwegię na temat tej jednostki. Celem opracowania jest próba odpowiedzi na pytania dotyczące genezy różnic w podejściu do sposobów niesienia pomocy rodzinom niewydolnym, w odniesieniu do dzieci w Polsce i Norwegii. Autorzy wykorzystują do badań analizę komparatywną, bazują również na metodzie wywiadu uczestniczącego, ponieważ część materiałów jest pochodną badań przeprowadzonych w Norwegii przy jej użyciu(abstrakt oryginalny)
Prawo dzieci do ochrony przed wszelkimi formami przemocy opisane zostało w różnego rodzaju dokumentach i regulacjach międzynarodowych, jak i w przepisach (prawo) wewnętrznych państwa. Podstawowym dokumentem międzynarodowym w tej mierze jest Konwencja o prawach dziecka1 oraz dokumenty wobec niej sekwencyjne (komentarze Komitetu Praw Dziecka ONZ), a także stosowne rekomendacje Rady Europy i Unii Europejskiej, w których prezentowane są standardy ochrony dzieci oraz formułowane zobowiązania i zalecenia co do wprowadzania w państwach odpowiednich rozwiązań mających urzeczywistniać ochronę dzieci przed różnymi formami przemocy. Państwa, które ratyfikowały Konwencję (Polska uczyniła to w 1991 roku), są zobowiązane do wypełniania jej przepisów. Komitet Praw Dziecka ONZ, monitorując realizację w poszczególnych państwach praw dziecka zawartych w Konwencji, co pewien czas wydaje specjalne komentarze dotyczące poziomu wdrażania poszczególnych praw zapisanych w jej artykułach. Bezpośrednio problemu przemocy wobec dzieci dotyczyły dwa komentarze Komitetu: z 2006 oraz 2011 roku. Treść tych uwag jest wiążąca także dla Polski, jako państwa strony Konwencji z 1989. Warto zatem przyjrzeć się komentarzom Komisji ONZ, aby mieć obraz swoistych standardów, w których ramach problem przemocy wobec dzieci powinien być w Polsce rozwiązywany. (fragment tekstu)
Przemoc doznawana w dzieciństwie jest zapewne jednym z gorszych doświadczeń, jakie mogą przydarzyć się człowiekowi. Ważnym czynnikiem, mogącym pomóc w wydobyciu się z niszczących wspomnień o przemocy z okresu dzieciństwa, jest sposób, w jaki na cierpienia dziecka zareaguje jego bliższe i dalsze otoczenie. Jakże bolesnym doświadczeniem dzieciństwa musi być poczucie osamotnienia w doznawaniu krzywdy, brak reakcji ze strony innych na wysyłane - świadomie lub nie - sygnały o zagrożeniu. W niniejszym artykule przyglądam się zjawisku "niezauważania" krzywdzenia dzieci, nieudzielania im pomocy. Z perspektywy psychologii społecznej, a także socjobiologii analizuję motywy, jakie rządzą podejmowaniem decyzji przez ludzi. Poruszam aspekty związane z tzw. obojętnym przechodniem ("przypadkowym świadkiem") i towarzyszącym mu często zjawiskiem rozproszenia odpowiedzialności. Przez krzywdzenie dziecka rozumiem "każde działanie przeciwko dziecku lub zaniechanie działania na rzecz dziecka - przez osoby indywidualne, instytucje lub społeczeństwo oraz jakiekolwiek skutki tych działań, pozbawiające dziecko jego praw i wolności i/lub zaburzające jego optymalny rozwój" (Gil, 1970). W takim ujęciu krzywdzącymi osobami są nie tylko ci, którzy nie podejmują odpowiednich kroków, by np. uchronić dziecko przed dostępem do materiałów pornograficznych, jak i ci, którzy zaniedbują dziecko emocjonalnie, ale też osoby postronne, które obserwując czyjeś zachowania krzywdzące dziecko, nie podejmują działań mających na celu jego ochronę. (fragment tekstu)
Dzieciństwo - witraż bolesny. Nie jest trudno dzisiaj dobrać ciemne kolory do tego witrażu. Wystarczy sięgnąć do statystyk, do badań, do sprawozdań z działalności pozarządowych organizacji, do świadectwa newsów medialnych. Media czerpią siłę (zyski z oglądalności) z podawania informacji o dzieciach, które zmarły w szpitalu po zakatowaniu ich przez konkubenta matki, o dzieciach - ofiarach ojcowskiego molestowania, o dzieciach porzuconych przez rodziców, którzy korzystając z otwartych granic, pognali za mirażem kariery i pieniądza, zapominając o obowiązkach rodzicielskich, o dzieciach głodnych, niedożywionych, bo ich opiekunowie - często uzależnieni od alkoholu - nie są zdolni do stworzenia im warunków godnego życia, normalnego rozwoju. Takie newsy rozchodzą się bardzo szybko, zapadają w pamięć bardzo wielu odbiorców. Taka ich codzienna dawka może zaowocować... zobojętnieniem bądź postawą niedowierzania, skłonnością do uogólniania: "dawniej tak się nie działo", "za moich czasów to było nie do wyobrażenia". Taka idealizacja przeszłości nie jest uprawniona. Bez większego trudu można w przeszłości znaleźć przykłady krzywdy dziecięcej. Wiele z tych krzywd ma długi, historyczny rodowód, wiele form przemocy wobec dzieci pojawia się współcześnie, czasami zmieniając środowisko, miejsce na mapie świata. Czasami krzywda dziecięca zmienia swój kształt, nasilenie, ale ciągle trwa... I nie pomaga odwoływanie się do faktów uchwalania deklaracji o prawach dziecka. Paradoksalnie, pojawianie się wzniosłych deklaracji praw dziecka do życia bez przemocy - istnienie tej przemocy i krzywdy potwierdza. (fragment tekstu)
W ostatnim półwieczu obserwuje się w Europie duży wzrost urodzeń pozamałżeńskich. Zjawisko to, jako jeden z objawów gwałtownych przemian w obyczajowości i mentalności społeczeństw, nasiliło się w latach osiemdziesiątych. Widoczne są dążenia państw europejskich do ujednolicenia przepisów dotyczących dzieci pozamałżeńskich. Wyrazem tych dążeń jest, między innymi, Europejska Konwencja o Statusie Prawnym Dziecka Pozamałżeńskiego z 1 października 1999 roku. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na potrzebę przewartościowania występującego w polskiej teorii i praktyce pedagogicznej podejścia profilaktycznego do dzieci z rodzin z problemem alkoholowym. Obecnie koncentruje się ono głównie na diagnozowaniu czynników ryzyka oraz na skutkach ich oddziaływania na rozwój dziecka, projektowaniu i realizacji strategii profilaktycznych polegających na niwelowaniu i/lub eliminowaniu tych skutków (najczęściej wobec samego dziecka bez uwzględniania sytuacji jego rodziny)2 (por. też: Pituła, 2008, s. 64-87). W artykule zachęcam do poszukiwania i wykorzystania dostępnych propozycji oddziaływań profilaktycznych w odniesieniu do dzieci z grup ryzyka, które zalicza się do tzw. profilaktyki pozytywnej. K. Ostaszewski określa ją jako działalność ukierunkowaną na rozwijanie mocnych stron i zasobów, dzięki którym młody człowiek staje się bardziej odporny na działanie czynników ryzyka, czyli bardziej przygotowany do życia w świecie zagrożeń (Ostaszewski, 2006, s. 6). (fragment tekstu)
Tekst ma charakter przeglądowy i dotyczy problematyki pojęcia "dobra dziecka" jako negatywnej przesłanki udzielenia rozwodu w perspektywie badań prowadzonych na zlecenia sądów w Opiniodawczych Zespołach Specjalistów Sądowych. Przedstawiono w nim prawne i psychologiczne ujęcia dobra dziecka w kontekście kryzysu w rodzinie, jakim jest rozwód. Prezentowane są również uwagi dotyczące zakresu badań prowadzonych przez specjalistów OZSS w przedmiocie wpływu rozwodu na dobro dziecka oraz wybrane problemy, jakie wiążą się z ich specyfiką. Na podstawie wybranej literatury przedmiotu, orzecznictwa i praktyki pracy specjalistów z zakresu psychologii w OZSS, przedstawiono także subiektywne poglądy dotyczące metodologii badania wpływu rozwodu na dobro dzieci. Główną tezą tekstu jest pogląd o kontrowersyjności zlecania przez sądy rodzinne badania negatywnej przesłanki orzeczenia rozwodu przez specjalistów OZSS. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja praw dziecka narodziła się w XVII i XVIII wieku. Jako instytucja prawna uznana na całym świecie, prawa dziecka pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie obserwujemy rozległy i stale rosnący, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, proces ich kodyfikacji. Uchwalono dziesiątki wiążących umów międzynarodowych, wiele dokumentów międzynarodowych o charakterze niewiążącym oraz wiele krajowych aktów prawnych dotyczących praw dziecka i wyznaczających standardy w zakresie ich ochrony. Poszczególne jednostki, instytucje i państwa są zobowiązane do ich implementacji i poszanowania.(abstrakt oryginalny)
Międzynarodowy akt prawny, jakim jest Konwencja o Prawach Dziecka uchwalona jednomyślnie przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada1989 roku, to Katalog (zbiór) praw wszystkich dzieci na całym świecie. Dlatego też nazywana jest Światową Konstytucją Praw Dziecka. Ten system ochrony praw dziecka wydaje się być prawie doskonały. Ale, na pytanie, czy w Polsce przestrzegane jest naturalne prawo dziecka do samostanowienia, czy przestrzegane są prawa i wolności osobiste, odpowiadamy, że niestety zaniedbania w tym zakresie są faktem. Istotnym problemem jest np. idea przemiennej opieki rodziców nad dzieckiem po rozwodzie, kwestia jawności adopcji, prawo dziecka do wypowiadania się w sprawach jego dotyczących, prawo do kontaktów osobistych z bliskimi osobami za granicą, tajemnica korespondencji, "upodmiotowiania ucznia" i prawo do życia bez przemocy. To tylko niektóre problemy wymagające nowych rozwiązań. Dlatego niezbędna jest edukacja całego społeczeństwa na temat naturalnego prawa dziecka do samostanowienia: do tożsamości, wolności wyrażania poglądów, religii, prywatności, godności i szacunku oraz innych praw i wolności osobistych. To są zadania Terenowych Komitetów Ochrony Praw Dziecka. Mogą o to zabiegać jedynie ludzie głęboko rozumiejący potrzebę wcielania w życie postanowień Konwencji o Prawach Dziecka. (abstrakt oryginalny)
Warunkiem sine qua non ochrony zdrowia i życia dziecka już w okresie prenatalnym jest świadomość matki, że spożywanie alkoholu zagraża nie tylko jej życiu i zdrowiu, ale przede wszystkim życiu i zdrowiu znajdującego się w jej łonie dziecka. Aby skutecznie zapobiegać występowaniu omawianych w artykule zaburzeń u dzieci, należy działać na wielu poziomach. Szeroko zakrojona kampania informacyjna przeznaczona nie tylko dla kobiet starających się o potomstwo, lecz także skierowana do całego społeczeństwa mogłaby znacząco wpłynąć na zwiększenie świadomości zagrożeń. Należy dołożyć wszelkich starań, aby informacja na temat szkodliwości spożywania alkoholu w czasie ciąży dotarła do jak największej grupy kobiet - przyszłych matek. Istnieje potrzeba wypracowania wspólnego stanowiska prawno-medycznego, edukacyjnego, informacyjnego, wskazującego najważniejsze wartości w zakresie dobrobytu i kształtowania prozdrowotnego stylu życia. Potrzebny jest dyskurs naukowy, interdyscyplinarny, krajowy, globalny - bo sama problematyka alkoholowa jest tematem "top-globalnym" i wymaga pogłębionej analizy.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera analizę charakteru debaty sejmowej dotyczącej równouprawnienia kobiet i mężczyzn, z uwzględnieniem problematyki ochrony praw dzieci, która toczyła się w Sejmie Ustawodawczym RP w latach 1947-1952. W podjętych rozważaniach wykorzystano metodę krytycznej analizy treści dostępnych materiałów źródłowych oraz metodę biograficzną, poszukując odpowiedzi na pytanie, kim były posłanki walczące o prawa kobiet w okresie stalinizmu, a także, czy ich aktywność nosiła znamiona sprawczości? Podstawę źródłową stanowią sprawozdania stenograficzne z posiedzeń sejmu, prasa oraz literatura wspomnieniowa. Intencją posłanek, m.in. M. Jaszczukowej, E.Pragierowej, I. Sztachelskiej, S. Garncarczykowej oraz Z. Tomczyk, była realizacja postulatu zmiany przepisów prawnych w taki sposób, aby zasada równouprawnienia kobiet stała się możliwa w praktyce. Było to również sztandarowe hasło przedstawicieli nowej, komunistycznej władzy ludowej i jednocześnie początek okresu określanego w historiografii mianem stalinizacji kraju. Procedowano normy i przepisy, które miały stworzyć warunki prawne, a tym samym urealnić możliwość podejmowania przez kobiety aktywności na różnych polach na równi z mężczyznami. Istniejący dysonans pomiędzy postulatami uprawomocnianymi ideologią a normami kulturowymi nie przeszkodził w nowelizacji prawa. Posłanki inicjujące te zmiany mogły mieć poczucie sprawstwa, a ich działania z pewnością przyczyniły się do zmian na rzecz równouprawnienia płci w Polsce tego okresu.(abstrakt oryginalny)
Praca dzieci jako problem międzynarodowy nabrała znaczenia w debatach politycznych, ekonomicznych i naukowych pod koniec lat 80. XX wieku. Wówczas opinia publiczna świata zachodniego uświadomiła sobie ogrom problemu, który kiedyś dotykał przemysłowe kraje Europy, a obecnie dominuje w krajach rozwijających się. Ten trend zainteresowania warunkami pracujących dzieci dobrze ilustruje przyjęcie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 r. Konwencji o Prawach Dziecka (CRC), której do końca 2013 r. nie ratyfi kowały tylko dwa państwa (Somalia i Stany Zjednoczone)1. Konwencja ta jest wynikiem międzynarodowej debaty i zobowiązuje państwa, które ją ratyfikują do zapewnienia dzieciom ochrony od niebezpiecznej pracy, zagwarantowania im edukacji i opieki zdrowotnej oraz do umożliwienia im rozwijania ich zdolności i potencjału. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.