Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 186

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ochrona przyrody
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Zachowanie dziedzictwa przyrodniczego jest priorytetem w działalności pielęgnacyjno-leczniczej, prowadzonej przez specjalistów z Polskiego Towarzystwa Chirurgów Drzew-Naczelnej Organizacji Technicznej. Od ponad 30 lat członków tej organizacji łączy wspólna pasja do przywracania zdrowia i dobrej kondycji pomnikom przyrody oraz innym drzewom, okaleczonym, osłabionym i nękanym przez szkodniki. Wsłuchują się w rytm ich życia, diagnozują i podejmują konieczne zabiegi. (abstrakt oryginalny)
Edward Wilson, "ojciec bioróżnorodności", proponuje całkowitą zmianę w naszym podejściu do różnorodności. Używa on terminu "nowy enwironmentalizm" na określenie rewolucji w sposobie myślenia na temat biologicznej ochrony przyrody. Jej celem jest opracowanie nowych sposobów uzyskiwania dochodu z przyrody, bez jej uśmiercania. Badania podjęte w dżungli tropikalnej pokazują, że większe dochody generuje racjonalna gospodarka jej zasobami niż bezwzględna eksploatacja. Carl Sagan podkreśla, że kluczem do przeżycia jest współdziałanie z przyrodą i ono jest w istocie w naszej naturze. (abstrakt oryginalny)
Zmiennowilgotne łąki trzęślicowe, jakkolwiek występują na terenie prawie całego naszego kraju, to jednak nie zajmują zbyt dużej powierzchni. Ich występowanie ogranicza się bowiem do siedlisk dość ubogich i dość silnie uwilgotnionych wiosną i jesienią, a przesychających w okresie późnego lata. W związku z tym ich skład florystyczny jest bardzo silnie urozmaicony, bogaty i piękny z powodu dużego udziału w runi roślin kwiatowych. Największym obecnie zagrożeniem egzystencji łąk trzęślicowych jest zaniechanie koszenia runi i opanowywanie terenu przez rośliny inwazyjne, jak: trzcina pospolita, turzyce i nawłocie, a następnie także przez sukcesję roślinności krzewiasto-drzewiastej. Autorzy uważają, że należy temu zapobiegać ze względu na zachowanie pięknej w swej kolorystyce runi kwiatowej rzadko występujących gatunków roślin. (abstrakt oryginalny)
Choinka naturalna, biorąc pod uwagę aspekty ekologiczne, ma znaczącą przewagę nad sztuczną. Do wytwarzania choinki sztucznej wykorzystuje się produkty przerobu ropy naftowej oraz gaz, a jej rozkład trwał nawet kilkaset lat, zależnie od tworzywa z jakiego została wykonana. Produkcja choinki naturalnej nie jest związana z nadmierną eksploatacją środowiska naturalnego lasów czy pól. Plantacje drzewek choinkowych zlokalizowane są często na słabszych jakościowo gruntach ornych, dają dodatkowe przychody z tej działalności i wzbogacają tereny pod względem krajobrazowym i ekologicznym. Ponadto pozytywnie wpływają na środowisko poprzez zwiększenie szeroko rozumianej bioróżnorodności. Są też często ostoją dla wielu gatunków świata zwierzęcego i wpisują się realizację głównych strategii obecnie realizowanych przez Unię Europejską. (abstrakt oryginalny)
W połowie tego miesiąca w Montrealu zakończyła się Konwencja Narodów Zjednoczonych COP 15 o różnorodności biologicznej (CBD), to druga część, bo pierwsza odbyła się w Kunming w Chinach. Podjęto tam decyzje dotyczące procesów zatrzymania degradacji bioróżnorodności przyrody. WWF wezwała również światowych przywódców do zawarcia międzynarodowego porozumienia dotyczącego tego zagadnienia. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote W poszukiwaniu nowej koncepcji ochrony przyrody : idea renaturalizacji
100%
Ochrona przyrody ma ważne znaczenie we wszystkich dyskusjach o stanie przyrody i występujących obecnie problemach i konfliktach ekologicznych. Współcześnie jej elementem jest szeroko rozumiana koncepcja renaturalizacji odnosząca się nie tylko do odtwarzania stanów natury, ale również do ochrony procesów przyrodniczych. Ekologia renaturalizacji ma charakter transdyscyplinarny i uwzględnia zarówno specyfikę systemów przyrodniczych, jak i uwarunkowania społeczno-gospodarcze ich rozwoju. Renaturalizacja powinna być także komponentem procesu zrównoważonego gospodarowania i dyskusji nad możliwościami substytucji kapitału naturalnego kapitałem antropogenicznym czy problematyką wyceny świadczeń ekosystemów. (abstrakt oryginalny)
Wschodnia część Beskidu Żywieckiego, z górującym nad doliną Skawicy masywem Babią Górą, zalicza się do najcenniejszych przyrodniczo regionów Karpat. Otaczające dolinę strome stoki pokrywają rozległe obszary leśne, z zarastającymi halami i polanami, natomiast w obrębie dna doliny, wzdłuż koryta Skawicy rozciągają się zabudowania. Powyżej nich są pola uprawne i nieużytki. Na tym obszarze znajdują się liczne formy przyrody nieożywionej (formy skałkowe, jaskinie, osuwiska, jeziora osuwiskowe, wodospady). Koryto Skawicy w górnym odcinku jest skalne, a w dolnym występują rozległe żwirowiska, które otacza las łęgowy. Tak duże zróżnicowanie przyrodnicze sprawiło, że w dolinie Skawicy utworzono kilka prawnych form ochrony przyrody. Dotychczasowe działania koncentrowały się jednak w głównej mierze na ochronie przyrody ożywionej, a brak było działań zmierzających do ochrony obiektów przyrody nieożywionej. W artykule omówiono dotychczasowe działania, zmierzające do ochrony przyrody w dolinie Skawicy (funkcjonujące, jak i niezrealizowane), a także przedstawiono propozycje objęcia ochroną nowych obiektów. Zaproponowano utworzenie nowych pomników przyrody ożywionej i nieożywionej, stanowisk dokumentacyjnych i użytków ekologicznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje zagadnienie postaw przedstawicieli grupy etnicznej Samburu wobec obszarowej formy ochrony przyrody w postaci conservancy. Przeprowadzono n = 12 wywiadów eksploracyjnych z przedstawicielami tejże społeczności w północnej Kenii. Celem badań było rozpoznanie sposobu, w jaki ludność Samburu postrzega conservancies, biorąc pod uwagę rzeczywiste i oczekiwane konsekwencje wynikające z rozwoju tej formy ochronnej. Rezultaty badań wskazują, że społeczność Samburu dostrzega wartość conservancies głównie przez pryzmat korzyści ekonomicznych (praca zarobkowa), a także ochrony przyrody, która jest zgodna z ich systemem wartości religijnych (animizm). Rozwój conservancies i związana z tym regulacja w dostępie do zasobów przyrody (pastwiska) są jednak postrzegane jako realne zagrożenia dla ich kultury pasterskiej. Nadto postawy lokalnych społeczności są nacechowane brakiem zaufania do podmiotów zarządzających conservancies, co w kontekście narastających napięć pomiędzy plemionami pasterskimi wokół dostępu do pastwisk, m.in. za sprawą przedłużających się susz (zmiany klimatyczne), może doprowadzić do radykalnego obniżenia poparcia dla idei ochrony przyrody wśród członków starszyzny plemiennej Samburu. (abstrakt oryginalny)
Niektórzy kochają go na tyle, że ich zdaniem powinien zająć miejsce orła w godle naszego kraju. Czy na pewno? To pozostawiamy subiektywnej ocenie każdego z osobna. Pewne jest natomiast, że to jeden z ulubionych ptaków wielu ludzi nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Mówi się, że przynosi szczęście gospodarzom, u których ma gniazdo, chroni także przed pożarem. Dla niektórych ludzi niezwykle ważne jest podczas jakiej aktywności zobaczą pierwszego bociana w danym roku, bo jeśli będzie nim bocian stojący na gnieździe to zwiastuje leniwy rok dla obserwatora, a jak w locie to wróży rok pracowity. Natomiast kiedy bociany przestają odbywać lęgi w dotychczasowym gnieździe to kwestią czasu jest, że i szczęście opuści tego gospodarza. Niektórzy wciąż zatwardziale tłumaczą małym dzieciom, że to bociany przynoszą niemowlaki. Takich wierzeń można by wymienić jeszcze kilka. (abstrakt oryginalny)
Ważnym momentem we wdrażaniu strategii ochrony różnorodności biologicznej było podpisanie Konwencji jej dotyczącej na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 roku. Niestety kolejne działania społeczności międzynarodowej i Unii Europejskiej w tej dziedzinie nie przyniosły zadowalających efektów. W 2020 roku Komisja Europejska przedstawiła strategię na rzecz bioróżnorodności do roku 2030. Plan niezwykle ambitny, zakładający m.in. skuteczną ochronę przyrody na co najmniej 30% obszarów lądowych i 30% ekosystemów morskich w Unii Europejskiej. Strategia podkreśla ogromne znaczenie ochrony przyrody dla gospodarki UE. Zdaniem naukowców, którzy w 2019 roku zaproponowali Globalne Porozumienie na Rzecz Przyrody tylko objęcie ochroną 30% lądów i oceanów do 2030 roku i 50% do 2050 roku daje szansę ludzkości na przetrwanie. (abstrakt oryginalny)
W polskich i czeskich Karkonoszach przyjęto odmienne modele rozwoju bazy dla narciarstwa zjazdowego. Po stronie czeskiej infrastruktura narciarska lokalizowana jest poza najcenniejszymi przyrodniczo obszarami i poza nielicznymi wyjątkami nie wprowadza się jej w najwyższe partie gór. Dzięki temu funkcja rekreacyjna regionu rozwija się z powodzeniem i współistnieje z obszarem chronionym, jakim jest Krkonošský narodní park, w miarę bezkonfliktowo. W polskich Karkonoszach znaczna część infrastruktury dla narciarstwa zjazdowego lokalizowana jest w najwyższych partiach gór, w tym także w piętrze subalpejskim, w strefie ochrony ścisłej. Powoduje to konflikty między inwestorami i lokalnymi władzami z jednej strony a służbami ochrony przyrody z drugiej. Swoistym paradoksem jest to, że badania klimatyczne nie potwierdzają powszechnego przekonania o szczególnie korzystnych warunkach narciarskich panujących w najwyższych partiach gór (zarazem obszarach najbardziej konfliktowych). W świetle powyższych uwag uzasadnione wydaje się zrewidowanie polityki przestrzennej w zakresie rozbudowy bazy narciarskiej, w kierunku poszukiwania rozwiązań w większym stopniu uwzględniających wymagania ochrony środowiska oraz lepiej dostosowanych do lokalnego zróżnicowania warunków klimatycznych. Z kolei rozpoznanie klimatu lokalnego - z racji istotnego znaczenia warunków śniegowych dla turystyki, będącej ważną gałęzią gospodarki regionu - powinno stać się przedmiotem dokładniejszych niż dotychczas badań. (fragment tekstu)
W artykule omówiono porosty - swoistą grupę grzybów, szeroko rozpowszechnionych w różnych środowiskach i rosnących na wielu podłożach. Porosty mają swoiste właściwości, wytwarzając między innymi ponad tysiąc sobie tylko właściwych związków chemicznych. Są świetnymi bioindykatorami zmian w środowisku i na całym świecie są wykorzystywane m.in. do oceny zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Odgrywają znaczącą rolę w przyrodzie w retencji wody oraz jako pokarm i siedlisko dla zwierząt. Są jednocześnie modelowym przykładem organizmów silnie zagrożonych w wyniku antropopresji. (abstrakt oryginalny)
W glosowanym wyroku z 21.06.2018 r. (II SA/Ke 341/18) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach zajął się dwoma istotnymi zagadnieniami. Po pierwsze, wskazał, w jaki sposób w praktyce powinna być realizowana zasada czynnego udziału strony w postępowaniu, mająca swoje umocowanie w postanowieniach art. 10 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego. Poglądy wypowiedziane w tym zakresie zasługują na aprobatę. W obecnym stanie prawnym termin do zapoznania się z aktami sprawy oraz wypowiedzenia się w niej musi być tak ustalany, aby ochrona praw procesowych uczestników postępowania miała charakter realny, a nie pozorny. Po drugie, podjął próbę określenia zakresu przedmiotowego pojęcia zadrzewienia śródpolnego lub przydrożnego mającego istotne znaczenie z punktu widzenia zakresu i sposobu ich ochrony w świetle rozwiązań ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody. Uznanie jednak, że zadrzewieniami przydrożnymi śródpolnymi są wszystkie zadrzewienia położone wśród pól i przy drodze, jest przejawem nadinterpretacji, gdyż w tym zakresie muszą być uwzględnione również inne czynniki. (abstrakt oryginalny)
Planning for recreational activities in protected areas involves an understanding of multiple and complex factors. Trails constitute the main recreation facility in protected areas. They are an important and common infrastructure that concentrates visitor movement. Their sustainable planning and management requires an understanding of how the visitors made their selection. The aim of this study was to identify the effect of trail attributes on visitor numbers in the Krkonoše Mountains National Park in the Czech Republic. The methods used in this study present an analytical approach involving geographic information system analysis, field monitoring and data analyses using generalised linear models. The results showed the preferential tendencies among visitors to certain trail attributes. Marginal significance and a rather strong variability in preferences (over 10%) were identified for five trail characteristics: the amount of local attractions; diversity of land cover types; dominant land cover along a trail; soil erosion; and the type of trail surface. In our study, we illustrate an analytical framework for the assessment of trail characteristics that can help guide trail analyses and management efforts. On the other hand, our findings raise new research questions and point to the requirements for further research in order to better understand how environmental attributes influence visitor choice and to use this knowledge for trail planning and management(original abstract)
16
Content available remote Ecological Corridors - Activity of Non-governmental Organizations
75%
Przedmiot i cel pracy: Celem artykułu jest prezentacja aktywności organizacji pozarządowych w zakresie ochrony dziedzictwa przyrodniczego w związku z realizacją przedsięwzięć w ramach Szwajcarsko-polskiego programu współpracy, w obszarze tematycznym: bioróżnorodność i ochrona ekosystemów oraz wsparcie transgranicznych inicjatyw środowiskowych.Materiały i metody: Szczególną uwagę zwrócono na ochronę korytarzy ekologicznych i jej prawne podstawy w związku z realizacją projektu Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne. Wyniki: W opracowaniu wykorzystano dane statystyczne dotyczące aktywności organizacji pozarządowych we wskazanym obszarze tematycznym oraz materiały Szwajcarsko-polskiego programu współpracy i dokumentację projektu Ochrona ostoi karpackiej fauny puszczańskiej - korytarze migracyjne. Wnioski: Działania związane z ochroną dziedzictwa przyrodniczego podejmowane są średnio przez co 20 organizację pozarządową w Polsce. Stopniowo wzrasta zainteresowanie aktywnością w tym obszarze tematycznym, podobnie jak świadomość na temat konieczności działań na rzecz ochrony obszarów umożliwiających migrację zwierząt. (abstrakt oryginalny)
Problematyka prawnej ochrony drzew i krzewów występujących na terenach miast i wsi została poddana regulacji ustawy z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody i stanowi przedmiot zadań własnych gminy, które, m.in., zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 12 ustawy o samorządzie gminnym z 1990 r., polegają na zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty w zakresie spraw związanych z zielenią gminną i zadrzewieniami. Do 2001 r. zagadnienie to związane było z przepisami ogólnymi prawa ochrony środowiska, a dokładnie z ustawą z dnia 31.01.1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska, z której zostało wyodrębnione i przeniesione do obowiązującej wówczas ustawy z dnia 16.10.1991 r. o ochronie przyrody. (fragment tekstu)
Community-based Conservation (CBC) has been regarded as one of the most appropriate approaches to the sustainable utilization and conservation of natural resources. Wetlands are believed to provide attributes, functions, and services that positively affect the daily livelihoods of members of the local community. Bearing in mind the incentives wetlands provide, if community members are not involved in the activities aimed at the management and conservation of wetlands then they result in being degraded. This study was initiated to explore how community livelihood activities influence CBC of wetlands in Uganda. A cross-sectional research design was used to collect qualitative and quantitative data. A questionnaire survey was conducted among four hundred households to collect information concerning community livelihood activities taking place in wetlands. Additionally, more information was obtained from National Environment Management Authority, and Wetlands Management Department staff using another non-structured questionnaire. Key informant interviews and direct observations were also used to collect data. Overall, the gathering of materials for building and crafts, fuel wood collection, clay and sand mining and practicing agriculture in wetlands are some of the reasons that have caused wetland degradation. Low levels of awareness, unclear ownership of wetlands and inadequate funding has not enabled Agencies responsible for implementing the Policies and Laws aimed for protecting and conserving wetlands from being degraded. Therefore, these above mentioned problems must be addressed in order for wetland resources to be sustainably utilized and conserved by members of the local community(original abstract)
Ochrona przyrody jest w obowiązującym stanie prawnym jednym z kierunków ochrony środowiska. Ochrona przyrody to nie tylko przemyślane koncepcje i plany, lecz także codzienne przestrzeganie reguł ochrony określonych w przepisach o ochronie przyrody. Oczywiście, przestrzeganie tych reguł zależy od świadomości i wychowania ludzi, ale dobrze jest, jeżeli jest ktoś, kto zajmie się czuwaniem nad tym, aby te reguły były przestrzegane. Ustawodawca pomyślał o tym stwarzając podstawy do powołania straży ochrony przyrody. (fragment tekstu)
The aim of this paper is to evaluate the engagement of self-governments in Polish communes in the creation of and support for functioning of legal forms of environmental protection. Its empirical part contains the presentation of the results of a questionnaire survey carried out on a group of 52 commune heads managing communes within the territory of the Lubelskie Voivodship situated in the south-eastern part of Poland. The conclusions drawn on the basis of said results make it possible to identify selected problems associated with the engagement of local communities in this essential, in terms of protection of natural values, field of activities and to supplement the relatively small, as far, number of previously published studies devoted to this issue. From the conducted analysis, it appears, among others, that very few protected objects have been launched by commune authorities in the period of last ten years. Additionally, attention has been paid to some unfavourable phenomena contributing to this situation and particularly to the insufficient level of financing of protection forms, unsatisfactory level of knowledge possessed by the staff of officials, generally insufficient identification of the potential of the natural environment resulting from long overdue or lacking stocktaking or from frequent omissions in the scope of the assessments of projects with an impact on the environment.(original abstract)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.