Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ochrona rynku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Nadużycia w obszarze celno-podatkowym powodują, że służba celna stała się strażnikiem bezpieczeństwa i ochrony rynku. Dla przedsiębiorców prowadzących legalną działalność ważne jest ograniczenie szarej strefy w zakresie obrotu nielegalnymi towarami, dla społeczeństwa ważna jest ochrona przed napływem towarów niebezpiecznych dla życia i zdrowia, dla budżetu państwa istotne znaczenie ma skuteczny i efektywny pobór należności celnych i podatkowych. Ze względu na fakt, iż służba celna to organ mający pełne kompetencje w zakresie nadzoru i kontroli nad wszystkimi towarami przewożonymi przez granice celne, jej rola w procesie ochrony rynku jest priorytetowa. Celem artykułu jest przedstawienie istoty funkcji ochronnej oraz zidentyfikowanie i charakterystyka kierunków działań podejmowanych przez organy celne w obszarze bezpieczeństwa i ochrony rynku.(abstrakt oryginalny)
Swoboda obrotu towarowego sprzyja powstawaniu nadużyć w obszarze celno- -podatkowym, a w stosunku do służb celnych powoduje wzrost wymagań w obszarze bezpieczeństwa i ochrony rynku. Skuteczne i efektywne wykonywanie zadań celnych w tym zakresie przez unijne służby nie byłoby możliwe bez wzajemnej współpracy. Wachlarz działań podejmowanych przez administracje celne państw członkowskich, w ramach współpracy celnej, jest bardzo szeroki. Są to zarówno działania o charakterze ogólnym, jaki i szczegółowym - ukierunkowanym na konkretne przestępstwa celne. Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie istniejących, w ramach obowiązujących rozwiązań prawnych, możliwości i form współdziałania służb celnych w procesie zapewniania bezpieczeństwa i ochrony rynku, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu instytucjonalnego współpracy celnej(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest refleksja nad systemem ochrony konkurencji i polityką rynkową Unii Europejskiej w tej perspektywie, jaką tworzy koncepcja strategii konkurencji M.E. Portera. Stanowi zarazem element pewnej konkretyzacji modelu pięciu sił Portera o elementy, które nawiązują do sfery regulacji prawnej konkurencyjnych zachowań rynkowych przedsiębiorstw na rynku wewnętrznym UE. Rozważania są ujęte w trzy punkty. W pierwszym podkreślono zarys koncepcji i podstawowe elementy strategii konkurencji M.E. Portera. Analiza nie jest krytycznym studium na temat konkurencyjności, lecz stanowi selektywne spojrzenie na formy rywalizacji i zarazem możliwej współpracy przedsiębiorstw, które znajdują swój wyraz w strategiach konkurowania. W drugim punkcie zaprezentowano elementy architektury systemu ochrony konkurencji na rynku europejskim. Uwagę skoncentrowano na tych elementach, które w istotny sposób wypełniają teoretyczne ustalenia Porterowskiej koncepcji konkurencji. Odnoszą się one do legalnych ram zachowań rynkowych przedsiębiorstw i sił wewnątrz sektora, a więc elementów bezpośrednio determinujących ich zachowania rynkowe. Trzecim punktem jest egzemplifikacja problemu unijnej polityki ochrony rynku i konkurencji, ukazująca wybrane formy i strategie naruszenia systemu prawa UE i ich konsekwencje dla przedsiębiorstw ze strony Komisji Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia strukturę rynku węgla kamiennego w Polsce, chłonność krajowego rynku, organizację i zasady dystrybucji węgla, ceny węgla kamiennego, a także import i ochronę rynku wewnętrznego.
O wielkości sprzedaży ciągników decyduje przede wszystkim kondycja ekonomiczna polskiego rolnika a także, jak twierdzą "ludzie z branży", import ciągników używanych. "Ursus" od trzech lat zabiega o zmianę tej sytuacji. Problemem jest dobór odpowiedniego instrumentu ochronnego, który byłby wsparciem w procesie restrukturyzacji przedsiębiorstwa.
W dobie postępującej światowej integracji ekonomicznej i politycznej znaczenie roli państwa - suwerena zmienia swój dotychczasowy charakter, a ingerencja w gospodarkę wolnego rynku nabiera cech działań interwencyjnych, zwanych interwencjonizmem państwowym. W systemie gospodarki rynkowej, opartej na instytucji własności prywatnej, decyzje ekonomiczne są podejmowane przez poszczególnych przedsiębiorców. W systemie tym państwo nie może bezpośrednio nakazać określonej działalności, np. inwestycji, rodzaju produkcji, rozpoczęcia, zwiększenia albo zmniejszenia eksportu, zmiany jego struktury itp. Może natomiast, działając w interesie ogólnospołecznym, zakazać: określonej produkcji (np. szkodliwej dla zdrowia), wywozu z kraju produktów o charakterze strategicznym, eksportu określonych technologii, maszyn i urządzeń, przywozu pewnych produktów szkodliwych dla zdrowia, nieodpowiadających normom lub nieposiadających odpowiednich atestów itp. Artykuł ten ma na celu zaprezentowanie wykorzystania narzędzi polityki handlowej w dobie liberalizacji obrotów międzynarodowych. (abstrakt oryginalny)
Służba Celna, postrzegana najczęściej jako poborca podatkowy, obecnie pełni także funkcję strażnika bezpieczeństwa i ochrony obrotu towarowego. Wypełniając tę funkcję, Służba Celna stara się działać tak, by odpowiadać oczekiwaniom podmiotów gospodarczych. Przedsiębiorcy prowadzący legalną działalność gospodarczą oczekują od organów celnych z jednej strony skutecznego ograniczania szarej strefy w zakresie obrotu nielegalnymi towarami, a z drugiej ograniczenia działań kontrolnych, które niekorzystnie wpływają na czas i koszty prowadzenia działalności. W efekcie strategii realizowanej przez Służbę Celną wobec przedsiębiorców katalog ułatwień stosowanych w obsłudze celnej został znacząco rozbudowany. Niektóre z wprowadzonych rozwiązań nie tylko upraszczają obsługę celną, a tym samym prowadzenie działalności przez przedsiębiorców, ale są także pozytywnym elementem działań podejmowanych przez organy celne w obszarze bezpieczeństwa i ochrony rynku. Charakterystyka najważniejszych rozwiązań, a także ocena ich wpływu na skuteczność działań podejmowanych przez organy celne w procesie zapewniania bezpieczeństwa i ochrony obrotu towarowego jest celem niniejszej publikacji.(abstrakt oryginalny)
Wspólnota Europejska stosuje środki ochronne w przypadku, gdy przywóz danego produktu do Wspólnoty został gwałtownie zwiększony (nie ma określonego progu) oraz został dokonany na takich zasadach i warunkach, które powodują lub mogą powodować poważną szkodę wspólnotowym producentom wytwarzającym produkty podobne lub bezpośrednio konkurujące. Należy zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne tych środków. Środki stosuje się przeciwko całemu importowi danego towaru, bez względu a jego pochodzenie, oraz nie są one instrumentem stosowanym przeciwko nieuczciwym praktykom w handlu przez kraje trzecie.
Dynamicznemu otwieraniu krajowych rynków towarzyszą działania "osłonowe" rodzimych producentów energii elektrycznej. Większość krajów Unii wprowadza okresy przejściowe i regulacje prawne, pozwalające poprawić pozycję konkurencyjną krajowych wytwórców. Mimo zbliżającego się momentu akcesji Polski do UE, ciągle nie ma, odpowiadającej kryteriom unijnym, koncepcji ochrony krajowych wytwórców, co grozi znacznym ograniczeniem produkcji energii elektrycznej w kraju.
Chociaż produkcja mebli w Rosji stopniowo rośnie, krajowi producenci w coraz większym stopniu wypierani są z własnego rynku. Dlatego uporczywie walczą o wprowadzanie coraz wyższych barier chroniących przed importem. Ponieważ zaś operują na ogół w segmencie mebli tanich, na te właśnie meble podwyższono stawkę celną aż o 50 procent
Na początku 2016 roku ma wejść w życie Pogłębiona i kompleksowa umowa o wolnym handlu (Deep and Comprehensive Free Trade Agreement - DCFTA) - handlowa część układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Ukrainą. Oznacza to, że Ukraina otworzy szerzej swój rynek dla towarów importowanych z państw członkowskich UE (Unia otworzyła swój rynek w kwietniu 2014 r. w wyniku jednostronnej liberalizacji). W artykule postawiono następujące pytanie badawcze - czy szersze otwarcie na konkurencję zagraniczną nie wzmocni nastrojów protekcjonistycznych wśród ukraińskich producentów. Bardzo trudna sytuacja gospodarcza Ukrainy w 2015 r. i nikłe widoki na poprawę w 2016 r. oraz liczne próby wprowadzenia środków protekcjonistycznych w latach 2009-2015, motywowane m.in. znaczną liberalizacją handlu w związku z akcesją Ukrainy do WTO, wskazują, że z taką możliwością należy się liczyć. W artykule przeanalizowano środki polityki handlowej, które władze ukraińskie starały się zastosować w celu ochrony bilansu płatniczego bądź krajowych producentów w tym okresie oraz możliwości ochrony rynku ukraińskiego na mocy umowy DCFTA. W podsumowaniu przedstawiono argumenty za i przeciw potencjalnemu wzrostowi tendencji protekcjonistycznych na Ukrainie po wejściu umowy DCFTA w życie. (abstrakt oryginalny)
Polityka celna jest ważnym elementem polityki gospodarczej państwa. Poprzez oddziaływanie na wielkość obrotów handlowych wywiera ona wpływ na kształtowanie się dochodu narodowego, inflacji, poziomu zatrudnienia oraz salda i struktury bilansu płatniczego. Odpowiednia zatem struktura środków taryfowych i racjonalnie prowadzona polityka celna państwa jest stymulatorem rozwoju handlu zagranicznego, tym samym jest jednym z czynników wzrostu gospodarczego kraju. Prowadzenie właściwej polityki celnej jest przy tym szczególnie ważne dla gospodarki kraju będącego w okresie transformacyjnych przemian systemowych. Skuteczny i przejrzysty system celny jest bowiem warunkiem sine qua non w efektywnym przechodzeniu z gospodarki częściowo autarkicznej w otwartą gospodarkę rynkową. Wprowadzenie na początku 1990 roku pakietu reform instytucjonalnych (mającego za jeden z głównych celów stworzenie podstaw gospodarki rynkowej, przede wszystkim zniesienie kontroli nad handlem wewnętrznym i zagranicznym) implikowało otwarty charakter gospodarki krajowej - gospodarki - w której wymiana handlowa z zagranicą jest głównym elementem decydującym o rozwoju ekonomicznym kraju. Autodynamika uruchomionych procesów spowodowała, iż w tej sytuacji zmieniła się rola ceł w polityce handlowej kraju i ich znaczenie dla szeroko rozumianej polityki gospodarczej. Przed państwem stanęło zatem wyzwanie stworzenia podstaw funkcjonowania handlu zagranicznego, którego warunkiem koniecznym jest przejrzysta i skuteczna polityka celna. Przedmiotem niniejszych rozważań jest próba zidentyfikowania endogenicznych determinant, które w sposób zasadniczy ukształtowały poziom i strukturę realizowanej polityki celnej Polski w dotychczasowym okresie przeobrażeń społeczno-gospodarczych, jakie mają miejsce w naszym kraju. (fragment tekstu)
Autor podkreśla konieczność prowadzenia długofalowych działań prowadzących do wzrostu gospodarczego i tworzących podstawy trwałego rozwoju. Wskazuje cel podstawowy - konkurencyjność polskiej gospodarki. Konkurencyjność rozumie szeroko, we wszystkich ekonomicznych, społecznych i kulturalnych aspektach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.