Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 129

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ochrona ubezpieczeniowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Ograniczanie przez państwo społecznej ochrony ubezpieczeniowej powoduje wzrost zainteresowania ubezpieczeniami osobowymi. (fragment tekstu)
Dostosowywanie polskiego prawa w dziedzinie ubezpieczeń do prawa Unii Europejskiej niesie ze sobą wzmocnienie pozycji poszukującego ochrony ubezpieczeniowej i konsumenta usług ubezpieczeniowych.Na rynku usług konsumenckich działa wiele instytucji, które stoją na straży przestrzegania norm prawno-etycznych w relacjach pomiędzy usługodawcami i usługobiorcami. Instytucją ustawowo powołaną do reprezentowania interesów osób ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych lub uczestników pracowniczych programów emerytalnych jest Rzecznik Ubezpieczonych współpracujący z organizacjami konsumenckimi i Rzecznikiem Praw Obywatelskich.Na zakładach ubezpieczeniowych ciążą obowiązki informacyjne, dzięki którym konsumenci usług ubezpieczeniowych uzyskują najważniejsze informacje z zakresu ochro będącej przedmiotem umowy ubezpieczenia. Niezmiernie istotną rolę odgrywa jednak działalność pośredników ubezpieczeniowych - ogniwa łączącego konsumentów z zakładami ubezpieczeń. Staranność w spełnianiu ich obowiązków ma duże znaczenie w rozwijaniu świadomości ubezpieczeniowej i budowaniu zadowolenia klientów. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie jednej z trzech głównych zasad ochrony ubezpieczeniowej, tj. powszechności i jej specyficznych cech, jakie można zidentyfikować w ubezpieczeniu kredytu. Zagadnienie powszechności ubezpieczeń można rozpatrywać z punktu widzenia przedsiębiorców korzystających z ochrony ubezpieczeniowej (powszechność podmiotowa), ubezpieczanych przedmiotów (powszechność przedmiotowa) oraz z punktu widzenia rodzajów ryzyka objętych ochroną zakładu ubezpieczeń (powszechność typów ryzyka objętych ubezpieczeniem). Jak stwierdza J. Handschke, postulat powszechności ochrony ubezpieczeniowej należy zawsze rozpatrywać na tle konkretnego rodzaju ubezpieczeń. Ocena "stopnia" powszechności ochrony ubezpieczeniowej wymaga więc odniesienia liczby podmiotów, przedmiotów i rodzajów zdarzeń losowych objętych ubezpieczeniem do liczby podmiotów, przedmiotów i rodzajów zdarzeń, które mogą lub powinny być objęte ubezpieczeniem. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiona została analiza wykorzystania ubezpieczenia w zarządzaniu ryzykiem przez przedsiębiorstwa z terenu Dolnego Śląska oparta na danych zebranych w badaniu ankietowym w styczniu 2006 r. Dokonano weryfikacji uzyskanych wyników w stosunku do podobnych badań o zasięgu ogólnopolskim prowadzonych przez GUS w latach 2000 oraz 2003, z uwzględnieniem także tendencji rozwojowych w okresie 6 lat oraz ze wskazaniem różnic na tle rozwiniętych rynków ubezpieczeniowych.Z względu na ramy objętościowe artykułu analizę ograniczono do ubezpieczeń majątkowych dobrowolnych. (fragment tekstu)
Brokerzy uznaliby za sukces, gdyby w odpowiedzi na ich ankietę PI U lub grupa najbardziej zainteresowanych towarzystw przeprowadziła sondaż pozwatającyna ocenę, w jakim stopniu brokerzy realizują postanowienia zawarte w"dekalogu".(abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach obserwuje się w Polsce wzrost liczby rowerzystów, co z kolei skutkuje większą liczbą wypadków drogowych z ich udziałem. Z punktu widzenia ochrony ubezpieczeniowej rowerzystów kluczowe wydaje się zidentyfikowanie grup zagrożeń ubezpieczeniowych, które mogą wystąpić podczas użytkowania roweru. Zgodnie z teorią ryzyka eksperci postrzegają ryzyko w sposób obiektywny, czyli na podstawie dostępnych statystyk. Identyfikacji zagrożeń dokonano zatem w oparciu o wiedzę ekspertów ubezpieczeniowych zawartą w stworzonych przez nich produktach ubezpieczeniowych. Posłużono się analizą porównawczą ubezpieczeniowych produktów mieszkaniowych oraz przeznaczonych dla rowerzystów na polskim rynku ubezpieczeniowym. Efektem przeprowadzonego badania jest zidentyfikowanie grup zagrożeń od ognia i innych zdarzeń losowych, kradzieżowych, casco, odpowiedzialności cywilnej, następstw nieszczęśliwych wypadków, assistance, ochrony prawnej, a także zagrożeń wandalizmu oraz dewastacji. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Identyfikacja obszarów dysfunkcyjnych w polisach business interruption (BI)
75%
W niniejszym artykule dokonano identyfikacji zjawisk dysfunkcyjnych występujących w ubezpieczeniu business interruption. Na wstępie przedstawiono ogólną charakterystykę polisy business interruption oraz sformułowano własną definicję tego pojęcia. Następnie przy wykorzystaniu danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz wyników badań wtórnych określono szacunkową wielkość rynku BI w Polsce. W ostatniej części artykułu zaprezentowano zewnętrze i wewnętrzne bariery ograniczające wykorzystanie ubezpieczenia business interruption przez polskie przedsiębiorstwa. W zakończeniu wskazano na pewne działania ze strony zakładów ubezpieczeń, których podjęcie mogłoby się w najbliższym czasie przyczynić do dalszego rozwoju tego typu ochrony ubezpieczeniowej na polskim rynku. (abstrakt oryginalny)
W 1999 r. wprowadzono w Polsce istotne zmiany w funkcjonowaniu publicznego systemu emerytalnego poprzez częściowe zastosowanie finansowania kapitałowego i nowej formuły obliczania świadczeń emerytalnych. Reforma emerytalna była konieczna ze względu na niekorzystne zmiany demograficzne (starzejące się społeczeństwo, obniżający się wskaźnik urodzeń i wydłużające się dalsze przeciętne trwanie życia), społeczne (m.in. zmiana modelu rodziny, aktywność zawodowa kobiet, wzrost poziomu życia) oraz gospodarcze (rosnące obciążenie budżetu wydatkami emerytalnymi i niższe tempo wzrostu gospodarczego). (...) Wobec tak dużych zmian na rynku emerytalnym konieczne stało się powołanie instytucji chroniących interesy przyszłych emerytów w ich kontaktach z prywatnymi podmiotami gromadzącymi i inwestującymi kapitał emerytalny oraz podmiotami wypłacającymi w przyszłości świadczenia. W początkowym etapie wdrażania reformy emerytalnej funkcje nadzorcy nad działalnością otwartych funduszy emerytalnych oraz powszechnych towarzystw emerytalnych pełnił Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi (UNFE), którego głównym zadaniem była ochrona interesów uczestników systemu emerytalnego. (fragment tekstu)
Idea wzajemności, jako mechanizm ekonomiczno-prawny mający na celu łagodzenie negatywnych następstw zdarzeń losowych, sięga średniowiecza i - co ciekawe - znacznie wyprzedza powstanie komercyjnych przedsiębiorstw ubezpieczeniowych. Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych (dalej w skrócie: TUW) powstawały jako wynik inicjatyw lokalnych, w ograniczonych terytorialnie lub zawodowo kręgach społecznych posiadających określony wspólny interes gospodarczy. Uczestnicy takich wspólnot uświadamiali sobie, że ich wspólny interes gospodarczy jest obarczony ryzykiem, a komercyjne towarzystwa ubezpieczeniowe bądź nie oferują ochrony odpowiedniej dla tego interesu, bądź też oferowana ochrona jest zbyt kosztowna. Dopiero z czasem z takich wspólnot powstawały przedsięwzięcia o większej bazie członkowskiej i większym zasięgu terytorialnym. Równocześnie zmieniał się zakres przedmiotowy powstających towarzystw wzajemnych.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę przedstawienia roli ubezpieczycieli kredytu w zarządzaniu ryzykiem należności w małych przedsiębiorstwach rodzinnych. Specyfika działalności małych firm rodzinnych, a także zakres ryzyka należności powinien znaleźć swoje uzasadnienie w budowanych relacjach między ubezpieczycielami kredytu a sektorem małych przedsiębiorstw rodzinnych. W artykule wskazano również na znaczenie ochrony ubezpieczeniowej w małych firmach rodzinnych przez pryzmat korzyści płynących ze współpracy z ubezpieczycielami kredytu. (abstrakt oryginalny)
Zasada realności ubezpieczeń posiada szczególny charakter, który różni ją od innych zasad ochrony ubezpieczeniowej. Nie można bowiem traktować jej jako postulat, do realizacji którego należy w miarę możliwości dążyć, jeżeli nie stoją temu na przeszkodzie różne praktyczne względy. W zasadzie tej bowiem sformułowany jest bezwzględny wymóg, wręcz konieczna cecha ubezpieczeń, bez której ubezpieczenia nie tylko nie mogłyby należycie spełniać swoich różnorodnych funkcji, nie tylko traciłyby dla ubezpieczających swój sens, ale nawet z instytucji w pełni uzasadnionej i nader pożytecznej stałyby się zgoła szkodliwe(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest analiza prawna sytuacji, gdy w ramach jednej umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) ochroną ubezpieczeniową jest objęty nie tylko ubezpieczający, ale i inne podmioty (ubezpieczeni). Taka sytuacja rodzi problem ochrony ubezpieczeniowej tych podmiotów za szkody wyrządzone sobie nawzajem oraz szkody wyrządzone w relacji: ubezpieczający - ubezpieczeni. Zagadnienie to dodatkowo komplikuje ujęcie pozycji poszkodowanego w ubezpieczeniu OC, który według art. 822 §1 k.c. jest "osobą trzecią", co na pierwszy rzut oka wyklucza ochronę roszczeń między ubezpieczonymi w jednej umowie ubezpieczenia OC. W praktyce dla objęcia ochroną ubezpieczeniową roszczeń wzajemnych stosowane są klauzule będące polskimi odpowiednikami "cross liability clause". Klauzule te mają zapewnić ubezpieczonym taką ochronę, "jakby dla każdego z nich była wystawiona oddzielna polisa" (fragment jednej z klauzul). Poruszana problematyka jest złożona, ale staramy się przedstawić ją w możliwie przystępnej formie, stąd liczne zestawienia i diagramy. Zależy nam, aby tekst miał walory poznawcze i dydaktyczne.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wskazanie przesłanek nowej konstrukcji produktu w zakresie ubezpieczeń rolnych oraz tego, jakie ta konstrukcja powoduje konsekwencje wokół tradycyjnych umów ubezpieczenia. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest analiza zmian wprowadzanych w wybranych produktach ubezpieczeniowych, kierowanych do gospodarstw domowych, oraz wskazanie kierunków rozwoju oferty ubezpieczycieli kierowanej do gospodarstw domowych. Możliwą do zastosowania metodą badawczą, która pozwoli na wskazanie kierunków modyfikacji oferty ubezpieczeniowej, jest porównanie produktów ubezpieczeniowych oferowanych przez wybranych ubezpieczycieli (analiza porównawcza zapisów ogólnych warunków ubezpieczenia) oraz przeanalizowanie zakresu ubezpieczenia w nowych produktach wprowadzanych do oferty ubezpieczeniowej. (fragment tekstu)
Głównymi uczestnikami światowego rynku ubezpieczeniowego są: Japonia, Stany Zjednoczone oraz kraje członkowskie Unii Europejskiej. Ich łączny udział w rynku światowym w 1995 roku wynosił ponad 86%. Warto zauważyć, że w Japonii, podobnie jak innych krajach azjatyckich,70% do 80% zebranych składek stanowiły składki z ubezpieczeń na życie. Taka sytuacja może być tłumaczona słabością systemu zabezpieczenia społecznego w tym regionie świata. Natomiast w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Unii Europejskiej nie występowała znacząca różnica w poziomie zebranej składki przez towarzystwa oferujące ubezpieczenia na życie i towarzystwa ubezpieczeń majątkowych. W Stanach Zjednoczonych w 1996 roku składki z ubezpieczeń na życie stanowiły około 40% sumy zebranych składek, natomiast w krajach Unii Europejskiej około 50%.(fragment tekstu)
Nie wiem, kto w starożytności stwierdził, że historia jest matką nauk, nie wiem, kto pierwszy powiedział "mądry Polak po szkodzie". Pamiętamy czasy, gdy mówiono "uczmy się na błędach" i późniejsze, w których modne było powiedzenie "nie uczmy się na błędach, uczmy się na uniwersytetach". Teraz znów żyjemy w epoce, w której "należy mówić o przyszłości, a nie o przeszłości", bo "historia niewiele w gruncie rzecz)' wie i prawie każdy uczeń jest od niej mądrzejszy" (Jerzy Szacki Gazeta Bankowa nr 27). Tymczasem prawda jest taka, że "wiele rzeczy powtarza się w niej, tj. historii, w sposób wręcz zatrważający" (Janusz Tazbir "Polska na zakrętach dziejów"), a wynika to z powtarzania tych samych błędów lub tych samych kłamstw.(abstrakt oryginalny)
Umowa o przeniesienie całości lub części umów ubezpieczeń" vel "przeniesienie portfela ubezpieczeń", jak verba legis nazywa omawianą w niniejszym opracowaniu instytucję prawną przepis art. 181 ust. 1 ustawy o działalności ubezpieczeniowej (dalej: udu), jest niewątpliwie konstrukcją prawa kontraktowego. Wskazuje na to termin "umowa", jak też okoliczność, iż mamy do czynienia ze zdarzeniem prawnym określającym uprawnienia i obowiązki podmiotów prywatnych, aktualizujące się wskutek złożonych przez nie względem siebie oświadczeń woli. Jednocześnie uwagę zwraca, że ustawodawca nie uznał za stosowne bliżej dookreślić, co stanowi essentialia negotii takiej umowy. Uwzględniwszy to, że mamy do czynienia z autonomiczną konstrukcją prawa cywilnego (o czym przesądził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 października 1994 r.2), warto zgłębić jej jurydyczny charakter(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza efektywności ochrony ubezpieczeniowej świadczonej przez TUW-y. Wskazano obszary w których TUW-y mogą osiągać wyższą efektywność, i zagrożenia wynikające z zasady wzajemności, które tę efektywność obniżają. Dotychczasowe rozumienie efektywności jest jednak niewystarczające ze względu na specyfikę TUW-ów, gdyż nie obejmuje ono takich elementów, jak: wpływ na więzi społeczne, samorządność, budowa zaufania pomiędzy klientami a ubezpieczycielem. (abstrakt oryginalny)
Działalność ubezpieczeniowa polega przede wszystkim na świadczeniu ochrony ubezpieczeniowej, choć jednocześnie w miarę rozwoju rynków finansowych i powstawania nowych produktów finansowych firmy ubezpieczeniowe dywersyfikują portfel świadczonych usług oferując, obok usług ochrony ubezpieczeniowej, bogatą ofertę produktów finansowych, pozwalających inwestorom na lokowanie nadwyżek wolnych środków pieniężnych.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest prezentacja najważniejszych społeczno-ekonomicznych funkcji przedsiębiorstw ubezpieczeniowych, a także próba oceny roli, jaką spełniają w gospodarce polskiej. Do oceny wykorzystano takie mierniki, jak: udział składki ubezpieczeniowej w PKB, wartość składki ubezpieczeniowej, przypadającej na jednego mieszkańca, udział wydatków gospodarstw domowych na ubezpieczenia w wydatkach ogółem, rozmiary inwestycji przedsiębiorstw ubezpieczeniowych, obciążenia fiskalne i parafiskalne zakładów ubezpieczeń oraz liczbę zatrudnionych w sektorze ubezpieczeniowym. Okres badawczy obejmuje lata 2000-2003. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.