Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 118

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ochrona wód
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
"Instytucje i programy współpracy bałtyckiej" to pierwsza z trzech publikacji Biura Rozwoju Regionalnego w Gdańsku, dotycząca problematyki bałtyckiej. Zawiera opis programów i instytucji bałtyckich. Przedstawia ich cele, zadania, wzajemne powiązania i adresy. Jest przewodnikiem po instytucjach i programach bałtyckich.
Jezioro Trzesiecko to średniej wielkości jezioro rynnowe o pochodzeniu polodowcowym i powierzchni ok. 300 ha, położone w Szczecinku w województwie zachodniopomorskim na pograniczu Pojezierza Szczecineckiego i Pojezierza Drawskiego. Z uwagi na położenie w centrum 40-tysięcznego miasta, jezioro jest poddane silnej antropopresji i obciążone zanieczyszczeniami komunalnymi, rolniczymi i przemysłowymi. (fragment tekstu)
Bałtyk jest zapewne najlepiej przebadanym morzem na świecie. Podobno jeszcze tylko wielkie jeziora amerykańskie (Ontario, Erie, Huron, Michigan i Górne) - porównywane niekiedy z Bałtykiem pod kątem roli transportowej - mogą się poszczycić równie wielką liczbą analiz naukowych w przeliczeniu na jednostkę powierzchni. O Morzu Bałtyckim wiadomo bardzo wiele. Rozkład temperatur jest dokładnie zbadany. Podobnie - zasolenie, prądy i wszelkie inne charakterystyki siedlisk, jakie się tam znajdują. Dobre rozpoznanie nie przekłada się, niestety, na objęcie morza skuteczną ochroną. (fragment tekstu)
Ziemia nie bez powodu jest nazywana Błękitną Planetą, gdyż to właśnie woda jest jej głównym składnikiem. 3/4 powierzchni Ziemi to morza, oceany, jeziora, rzeki i stawy. I choć jest ona bezbarwna w cienkich warstwach, to w grubych wykazuje niebieskawo-zielone zabarwienie. Występuje też w atmosferze ziemskiej w ilości ok. 4% objętości jako para wodna, mgły, krople deszczu czy płatki śniegu oraz w mocno ostatnio zagrożonych lodowcach. Ponadto zbiera się też w postaci tzw. wód gruntowych. Wiele minerałów zawiera wodę jako tzw. wodę krystalizacyjną. Ze względu na właściwości jest ona jednym z bardziej interesujących - mimo stosunkowo prostej budowy - ale może nawet najważniejszych związków chemicznych. (fragment tekstu)
W AURZE nr 12/11 pisałem o zasadzie "zanieczyszczający płaci", którą wszyscy starają się kierować w swojej polityce ekologicznej. Wprawdzie nie zawsze potrafimy określić, kto jest owym "zanieczyszczającym", ale zadeklarowanie, że będzie zwolniony z odpowiedzialności, budzi sprzeciw. A jednak w stosunkach międzynarodowych zdarza się, że to właśnie poszkodowany, a nie zanieczyszczający płaci za złagodzenie albo rozwiązanie problemu. Oczyszczenie Renu jest przykładem tego zagadnienia. (fragment tekstu)
Oszacowania kosztów i korzyści z tytułu ograniczenia eutrofizacji Bałtyku sugerują, że opracowywany przez Komisję Helsińską program jest uzasadniony ekonomicznie. Innymi słowy, w skali całego zlewiska morza, korzyści z 50-procentowej redukcji zrzutu "nutrientów" są wyższe niż koszty. Ale ten bilans zamyka się dopiero w skali całego zlewiska. Gdyby bilansować korzyści i koszty dla poszczególnych krajów z osobna, okazałoby się, że 50-procentowa redukcja jest zbyt ambitna; koszty, owszem są, ale lokalne korzyści z tytułu poprawy stanu lokalnych ekosystemów są niedostatecznie atrakcyjne. Część korzyści jest bowiem zewnętrznych w tym sensie, że przypada krajom innym niż ten, który podejmuje nakłady. (fragment tekstu)
Coraz więcej uwagi w technologii oczyszczania wód poświęca się obecności mikrozanieczyszczeń organicznych, wykazujących oddziaływania, w tym również szkodliwe, na organizmy żywe. Na szczególną uwagę zasługują mikrozanieczyszczenia organiczne, należące do grupy związków о aktywności estrogenicznej. W artykule przedstawiono efektywność usuwania mykoestrogenów w koagulacji, sorpeji na pylistym węglu aktywnym i nanofiltracji, realizowanych jako procesy pojedyncze i w układach zintegrowanych. (abstrakt oryginalny)
Ranga gospodarki wodnej nie była w Polsce, zwłaszcza w poprzednim ustroju, wysoka. Przeszło dwadzieścia lat po zmianach nadal trudno o optymizm. W tym okresie więcej zrobiono błędów niż rzeczy pożytecznych dla gospodarki wodnej. Byłoby zapewne jeszcze gorzej, gdyby nie ogólnoeuropejskie przepisy, do których Polska musiała się dostosować po wejściu do Unii Europejskiej. Propozycji poprawy sytuacji powstało w ostatnich latach sporo. Większość zainteresowanych zgadza się z krytycznymi uwagami, nie ma natomiast zgody, jeśli chodzi o propozycje naprawy. Dają tu znać o sobie interesy grupowe. (abstrakt oryginalny)
Pomimo, że wody gruntowe są niewidoczne, ich oddziaływanie jest wszędzie. Pod naszymi stopami są niczym ukryty skarb, bo prawie cała słodka woda na świecie, to wody gruntowe i w miarę nasilania się zmian klimatu będą stawały się coraz bardziej istotne dla naszego bytu. Musimy czynić wszystko, aby w sposób zrównoważony móc zarządzać tym cennym zasobem. Wody gruntowe mogą być poza zasięgiem wzroku, ale nie mogą być pomijane w gospodarce wodnej i w żaden sposób nie mogą być zaniedbane - World Water Day-2022. Wszechocean, który obejmuje 71 proc. powierzchni ziemi, zawiera prawie 98 proc. wody naszej planety. Występuje ona w różnych miejscach i formach. Jednak niewielki jej odsetek może być spożytkowany przez ludzi i wynosi on zaledwie około 0,3 proc. Pozostałe 99,7 procent to wody znajdujące się w oceanach i morzach, które poprzez swoje duże zasolenie nie są powszechnie wykorzystywane do celów konsumpcyjnych. Pomimo, że istnieją metody odsalania wody, są one jednak technologicznie zbyt kosztowne i energochłonne, by móc stosować je na skalę przemysłową. Innymi depozytami wody, które jak dotąd również nie stanowią doskonałego źródła dla egzystencji człowieka to lodowce oraz woda zawarta w atmosferze. Pozostają więc do dyspozycji rzeki i jeziora słodkowodne, które są głównym źródłem zasilania w wodę naszych gospodarstw domowych oraz wody zdeponowane pod powierzchnią ziemi. (abstrakt oryginalny)
Roztoczański Park Narodowy (RPN) jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Został powołany w 1974 roku w celu ochrony dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Roztocza oraz udostępniania obszaru Parku dla nauki, edukacji i turystyki. Dbając o środowisko Park w swojej dzielności usunął pokrycia azbestowe, wykonuje termomodernizację z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii przez instalację na dachach obiektów panele słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, w kotłowniach zaś montowane są piece na biomasę. W działania te wpisuje się również stosowanie innowacyjnych technologii w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, związanych np. z odzyskiwaniem wody opadowej do mycia samochodów oraz budowa hydrofitowych oczyszczalni ścieków. RPN od wielu lat upowszechnia wiedzę na temat metod, jakie należy stosować aby jak najefektywniej dbać o środowisko przyrodnicze. Do tego typu metod można zaliczyć technologię oczyszczania ścieków przy zastosowaniu systemów hydrofitowych. Z dotychczasowych badań wynika, że obiekty tego typu zapewniają wysokie efekty usuwania zanieczyszczeń i dają pełną gwarancję uzyskania wysokiego efektu ekologicznego przy niskich kosztach eksploatacji, dzięki czemu mogą być stosowane w celu ochrony środowiska wodnego na terenach chronionych i cennych krajobrazowo. W pracy przedstawiono koncepcję rozwiązania problemów gospodarki ściekowej przy zastosowaniu hybrydowych hydrofitowych oczyszczalni ścieków w 3 osadach leśnych na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zaletami proponowanych oczyszczalni są łatwa i prosta obsługa, duża odporność na nierównomierny dopływ ścieków oraz bardzo niski koszt eksploatacji w stosunku do rozwiązań konwencjonalnych. Naturalny wygląd oczyszczalni hydrofitowych umożliwia ich łatwe wkomponowanie w istniejący krajobraz. (abstrakt oryginalny)
Warunkiem poprawy jakości zasobów wodnych jest ograniczenie wpływu ścieków komunalnych na wody powierzchniowe i podziemne. Szczególnie trudne do rozwiązania jest oczyszczanie ścieków na terenach о rozproszonej zabudowie oraz о zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, dotyczy to przede wszystkim jednostek osadniczych poniżej 2000 RLM, w których dodatkowo powstają zróżnicowane w ciągu roku ilości ścieków. Rozproszona zabudowa jest zasadniczym problemem w rozwiązaniu wszystkich elementów infrastruktury komunalnej, ponieważ narzuca konieczność wyboru między centralnym i decentralnym systemem kanalizacyjnym. W takim przypadku gospodarka ściekowa może mieć charakter i rozproszony, i lokalny. Wśród technologii oczyszczania ścieków komunalnych dla jednostek osadniczych poniżej 2000 RLM dużą popularnością cieszą się sekwencyjne reaktory porcjowe SBR. (abstrakt oryginalny)
Referat omawia problematykę skażenia środowiska naturalnego poprzez niewłaściwe odprowadzanie wód deszczowych z dróg i autostrad. Przedstawiono krytyczne podejście do różnych systemów oczyszczania wód opadowych pochodzących z ulic zgodnie z M. Armbruster i G. Morandini oraz omawia stworzony przez firmę AWAS system spełniający założenia wytycznych dotyczących stosowania rozwiązań technicznych na obszarach ochrony wód.(abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono analizę porealizacyjną jako narzędzie kontroli zastosowanych rozwiązań ochrony wód powierzchniowych w drogownictwie. Obowiązujące przepisy ochrony środowiska w UE oraz Polsce wymagają nowoczesnego podejścia w projektowaniu i realizacji inwestycji drogowych pod kątem ochrony środowiska. Jednym z ważniejszych problemów do rozwiązania w tym zakresie jest ochrona wód. Wykonane obiekty podlegają w większości przypadków procesowi sprawdzenia w ramach analizy porealizacyjnej. W referacie poza informacjami związanymi z przepisami, opisano charakterystyczne wyniki analiz porealizacyjnych dotyczących urządzeń oczyszczających wody spływające z jezdni. Wnioski z tych analiz wskazują na brak konieczności stosowania separatorów za wyjątkiem miejsc szczególnie wrażliwych na możliwe zanieczyszczenie.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy wielopłaszczyznowych relacji zachodzących między nieruchomościami i wodami. Własność wód i gruntów pod wodami oraz zasady ich obrotu rynkowego przedstawiono w świetle obowiązujących regulacji prawnych. Wskazano na obszary ograniczonego rozwoju i użytkowania nieruchomości z powodu szczególnej ochrony wód oraz zagrożenia powodzią. Zwrócono uwagę na dodatkowe koszty utrzymania nieruchomości wynikające z korzystania z usług wodnych w zakresie odprowadzanie wód opadowych i roztopowych, odprowadzania wód pochodzących z odwadniania gruntów w granicach miast oraz ze zmniejszenia naturalnej retencji terenowej. (abstrakt oryginalny)
Bałtyk stał się pierwszym światowym laboratorium, w którym przeprowadzono olbrzymią ilość badań i doświadczeń. Posłużyły one za podstawę do opracowania metod i sposobów ochrony wód przed zanieczyszczeniami. Niemałą rolę w tych działaniach odegrała Polska.
W pracy wykonanej na XXXV Olimpiadę Wiedzy Ekologicznej zajęłam się jednym z najważniejszych obecnie problemów środowiska, jakim jest niedobór wody i niewłaściwe gospodarowanie wodą. Anomalie klimatyczne, które w ostatnim czasie pojawiają się coraz częściej, nie wpływają pozytywnie na ilość dostępnej wody. Zauważyłam, że ten problem jest mi bliski, bo występuje też w moim miejscu zamieszkania, jakim jest Hajnówka - brama do Puszczy Białowieskiej. Po rozmowach z mieszkańcami zrozumiałam, że mimo iż tak wiele robi się dla propagowania właściwych wzorców zachowania, które mają chronić środowisko, to problem niewiedzy i nieświadomości występuje w mniejszych miejscowościach. Stereotypy są silnie zakorzenione w ludzkiej świadomości. Jednak ludzie są otwarci i gotowi na zmiany, trzeba tylko dać im ciekawe pomysły i uświadomić, jak wiele w swoich domowych gospodarstwach mogą zrobić dla ochrony zasobów wody na naszej planecie. (fragment tekstu)
Wzrost popytu na ryby doprowadził do nadmiernej eksploatacji światowych zasobów. Łączne straty poniesione przez globalne rybołówstwo w ostatnich trzech dekadach oceniono na 2,2 biliona USD. Dlatego istnieje pilna potrzeba wprowadzenia zasad odpowiedzialnego i zrównoważonego rybołówstwa.
19
Content available remote Jezioro Aralskie - największa katastrofa ekologiczna minionego stulecia
75%
Autor zaczął od podania podstawowych informacji o Jeziorze Aralskim (geneza powstania, położenie geograficzne). Jednak tematem jego zainteresowania była degradacja tego jeziora i początek jednej z największych katastrof ekologicznych na Ziemi w ubiegłym wieku. W wyniku nieefektywnego zarządzania zasobami środowiskowymi Jezioro Aralskie zanika. Jakie będę tego konsekwencje zdrowotne, ekologiczne i gospodarcze autor prognozuje w dalszej części.
Ochrona wód zajmuje szczególną pozycję w problematyce ochrony środowiska, ponieważ obok aspektów ekologicznych stanowi podstawę prawidłowej gospodarki zasobami wodnymi. Problemy kompleksowej ochrony wód, w tym także ich czystości, kodyfikuje Prawo wodne. Zgodnie ze sformułowaniem zawartym w tytule niniejszej pracy analizowano tylko metody rachunku efektywności stosowane w dziedzinie ochrony wód powierzchniowych przed zanieczyszczeniem. Natomiast nie objęto zakresem opracowania metod odnoszących się bezpośrednio do zagadnień racjonalnej gospodarki wodą. Metody rachunku ekonomicznej efektywności przedsięwzięć w dziedzinie ochrony wód powierzchniowych przed zanieczyszczeniem.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.