Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Oddziaływanie opakowania na żywność
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W ostatnich latach na rynku opakowań do żywności obserwowany jest trend do zastępowania klasycznych, sprawdzonych tworzyw sztucznych nowymi, biodegradowalnymi, przyjaznymi środowisku opakowaniami. Polilaktyd (PLA) stanowi najbardziej obiecujący materiał opakowaniowy na rynku opakowań do żywności na bazie biotworzyw. W Polsce twaróg pakowany jest głównie systemem próżniowym z zastosowaniem laminatów PA/PE i dotychczas na polskim rynku żywności nie pakowano twarogów w materiały biodegradowalne. Celem przeprowadzonych badań było określenie zmian właściwości mechanicznych, termicznych oraz barierowych folii polilaktydowych po kontakcie z komponentami twarogów. Roztwór kwasu mlekowego, serwatka i skrzep twarogowy przechowywane były, w opakowaniu z folii PLA, przez 21 dni w warunkach chłodniczych. Oznaczono przepuszczalność tlenu, pary wodnej i dwutlenku węgla, właściwości termiczne oraz mechaniczne przed i po kontakcie folii PLA z komponentami twarogów. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono analizę ilościową i jakościową wybranych metali ciężkich w opakowaniach produktów branży zbożowo-młynarskiej oraz branży zielarskiej. Podjęto próbę określenia zawartości ośmiu metali ciężkich w zużytych opakowaniach zebranych z gospodarstw domowych ze szczególnym uwzględnieniem: kadmu, ołowiu i chromu.
Zapewnienie bezpieczeństwa materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością opiera się na zasadzie, że to podmiot wprowadzający wyrób na rynek jest odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo i zapewnia, że wprowadzone na rynek wyroby są bezpieczne. Działający system nadzoru ma na celu monitorowanie rynku i powinien reagować jedynie w przypadku pojawienia się zagrożenia. Nadzór nad wytwarzaniem opakowań i obrotem nimi sprawują w Polsce Inspekcja Handlowa, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Inspekcja Weterynaryjna, jednak największe kompetencje w tym zakresie posiada Państwowa Inspekcja Sanitarna. Celem prezentowanych w pracy badań była analiza oceny bezpieczeństwa stosowania materiałów opakowaniowych i opakowań, dokonanej przez przedstawicieli organów pełniących nadzór nad rynkiem tych produktów. Zakres badań obejmował ocenę wpływu różnych czynników na bezpieczeństwo zapakowanej żywności, ocenę ważności zagrożeń bezpieczeństwa materiałów opakowaniowych i opakowań oraz ocenę ważności różnych działań wpływających na zapewnienie bezpieczeństwa, związanych ze stosowaniem systemów i standardów zarządzania bezpieczeństwem i jakością, wymaganiem dokumentacji od dostawców oraz prowadzeniem innych działań nadzorujących. Badano także wiedzę pracowników organów nadzoru na temat wymagań prawnych w stosunku do opakowań do żywności. (abstrakt oryginalny)
The demand for fresh pineapple fruit is currently highest for the MD2 pineapple variety. Continuous efforts are made to enhance the quality of MD2 pineapples, including the fruit skin color, flesh color, sweetness, and minimizing sunburn damage. Bagging is one of the pre-harvest methods that can be employed for this purpose. This research aims to find suitable bagging materials that meet the industry's criteria and assess the severity of sunburn in each bagging treatment. A completely randomized design was used in this study, with six different bagging materials and pineapples aged 80 Days After Forcing (DAF). The bagging materials used were the control, blue Polyethylene (PE) bag, white PE bag, black paranet bag, paper bag, and the existing cap-shaped bagging technique using recycled paper from banana bagging, as utilized by PT. Great Giant Pineapple. Each treatment involved 120 pineapple samples harvested at 140 DAF. MD2 pineapples without bagging were found to provide the best results according to PT. Great Giant Pineapple's criteria, with green skin color (1.35%) and uniform yellow flesh (85.62%). (original abstract)
Badania empiryczne prowadzone w obrocie towarowym nasuwają przypuszczenie, ze istnieje zależność wielkości uszkodzeń mechanicznych pieczywa cukierniczego od sposobu pakowania, w tym od: sposobu ułożenia wyrobów w opakowaniu jednostkowym, stopnia unieruchomienia wyrobów w opakowaniu, sztywności opakowania oraz rodzaju wewnętrznego wyposażenia opakowania jednostkowego. W celu zbadania stopnia tej zależności przeprowadzono badania empiryczne jednego z asortymentów pieczywa cukierniczego, aktualnie pakowanego w kraju różnymi sposobami, tj. herbatników o własnościach zgodnych z wymaganiami normy ZN-78/MPSS-H-3-338. (fragment tekstu)
Celem pracy było zbadanie zmian potencjału oksydacyjno-redukcyjnego w wybranych przetworach owocowych przechowywanych w różnych opakowaniach i różnej temperaturze oraz wykrycie zależności miedzy wartością potencjału oksydacyjno-redukcyjnego a warunkami,i przechowywania, zastosowanym opakowaniem oraz wybranymi wyróżnikami jakości tych przetworów. (fragment tekstu)
Celem pracy było zaproponowanie najkorzystniejszego rodzaju opakowania dla wybranych ciastek przechowywanych przez okres 30 dni. Jakość produktów określano poprzez pomiar wielkości absorpcji wilgoci przez ciastka typu: biszkopty, herbatniki o smaku waniliowym, herbatniki maślane oraz krakersy zależnie od sposobu i czasu ich przechowywania. Podczas testów wykorzystano 4 różne opakowania jednostkowe, takie jak: opakowanie fabryczne, zamykane opakowanie plastikowe typu box (PP o grubości 0,2 mm), folię spożywcza HDPE o grubości 10 mikrometrów, torbę papierową o gramaturze 80-120 g/m2. Badanie polegało na rejestrowaniu zmian masy każdego ciastka z założonym interwałem. W czasie testu utrzymywano stałe warunki klimatyczne w zakresie temperatury. Do pomiaru wykorzystano szybką metodę wykorzystującą wagę elektroniczną serii AS 220.R2 produkcji Radwag Wagi Elektroniczne. Pomiar masy każdego ciastka był realizowany z dokładnością 0,1 mg. Dla pomiarów masy zastosowano Standardowe Procedury Operacyjne (S0P) celem osiągnięcia rzetelnego i powtarzalnego wyniku. Badania pokazały, że najbardziej odpowiednim opakowaniem jest zamykane pudełko z tworzywa sztucznego. Zmiany masy umieszczonych w nim produktów po określonym okresie przechowywania były najmniejsze. Badania pokazały, że stosując różne rodzaje form opakowań, uzyskuje się różne wyniki mas produktów po określonym czasie przechowywania. Potwierdziło to, że na zmianę masy produktu zasadniczy wpływ ma opakowanie oraz wilgotność otoczenia, w jakim dane produkty są przechowywane. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie. Opakowanie aktywne poprawia bezpieczeństwo mikrobiologiczne i właściwości sensoryczne żywności, przez co wydłuża okres przydatności produktu do spożycia. Do żywności podatnej na zanieczyszczenie mikrobiologiczne należy surowe mięso wołowe. Listeria monocytogenes i Escherichia coli to patogeny powszechnie występujące w surowym mięsie, które są przyczyną zatruć pokarmowych konsumentów na całym świecie. Papier celulozowy jest powszechnie stosowany do pakowania surowego mięsa. Aktywny papier można uzyskać przez powleczenie papieru substancjami przeciwdrobnoustrojowymi. Rolę naturalnych konserwantów mogą pełnić roślinne olejki eteryczne. Celem badań była charakterystyka papieru powleczonego olejkiem eterycznym z kory cynamonowej, olejkiem z liści cynamonowych lub olejkiem goździkowym i ocena jego zastosowania w pakowaniu surowego mięsa wołowego. Wyniki i wnioski. Powleczenie papieru olejkiem eterycznym z kory cynamonowej lub olejkiem goździkowym zmieniło barwę papieru na żółto-białą w stosunku do niebieskobiałej barwy papieru kontrolnego i z dodatkiem olejku z liści cynamonowych. Powleczenie papieru wpłynęło na jego strukturę. Olejki eteryczne wniknęły w puste przestrzenie w papierze i wypełniły pory. Zapakowanie surowego mięsa wołowego powleczonym papierem ograniczyło wzrost Listeria innocua i E. coli podczas chłodniczego przechowywania. Barwa mięsa nie uległa zmianie przez 72 godziny. Uzyskane wyniki wskazują na możliwość zastosowania papieru powleczonego olejkami eterycznymi jako aktywnego opakowania do surowego mięsa wołowego. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote The Role of Packaging Supply Chain in Food Packaging Safety Assurance
84%
The article is devoted to the issue of maintaining food packaging safety across its supply chain. It is essential to assure the safety of packaging, which is possible only by implementation and maintenance of specific safety assurance systems and standards used in the food industry. Food packaging enterprises are obliged to carry out activities and provide appropriate conditions to assure the safety of packaging materials and packaging intended to come into contact with foodstuffs. The article presents the results of research, conducted among packaging supply chain enterprises, on the level of compliance with the requirements.(original abstract)
Celem omówionych w pracy badań było przeanalizowanie wpływu oddziaływania różnych powłok lakierowych i sposobów zabezpieczenia puszek na zmiany wartości odżywczej i innych wyznaczników jakości, wybranych grup przetworów owocowych podczas ich przechowywania w puszkach metalowych. Puszki konserwowe (dwuczęściowe, cynowane elektrolitycznie) pokryte były wewnątrz różnymi wersjami lakierów i emalii. W puszkach przechowywano pasteryzowane owoce wiśni, czarnych porzeczek oraz kompot truskawkowy. Zmiany jakości wywołane interakcją obserwowano w czasie 60 tygodni przechowywania w pomieszczeniu w temperaturze 291 ± K.
Tradycyjne opakowania z założenia nie powinny oddziaływać w żaden sposób na zapakowane w nie produkty. W pewnych przypadkach jednak oddziaływanie między produktem a opakowaniem może przynieść wiele korzystnych efektów, czego najlepszym przykładem jest stosowanie opakowań aktywnych (AP – active packaging), zwanych też interaktywnymi (IP – interactive packaging). W artykule opisano sposoby wykorzystania aktywnych opakowań w celu usunięcia tlenu lub etylenu z opakowania, pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, czy emitowania zapachów pożądanych. Przedstawiono również przyszłość opakowań żywności, czyli tzw. opakowania inteligentne (intelligent packaging). Opakowania te mają w zamierzeniu monitorować lub dostarczać informacje o produkcie, jego jakości, bezpieczeństwie lub jego lokalizacji w trakcie transportu czy magazynowania.
Celem opracowania była ocena możliwości zastąpienia tradycyjnie stosowanego laminatu PA/PE do opakowań aktywnych innymi materiałami z dodatkiem surowców biodegradowalnych. Uwagę skupiono na porównaniu właściwości barierowych laminatu wobec tlenu oraz wybranych materiałów biodegradowalnych. Tlen jest bowiem jednym z głównych czynników obniżających jakość produktów spożywczych.
Dopuszczenie powłok lakierowych do kontaktu ze środkami żywności powinno być przeprowadzone dokładnymi i wszechstronnymi badaniami, dla ustalenia zgodności z warunkami zawartymi w przepisach legislacyjnych i wykluczenie ujemnych następstw kontaktu powłoki z żywnością dla zdrowia konsumentów. W artykule przedstawiono zasady i warunki prowadzenia badań migracji składników powłok lakierowych.
Celem badań było określenie przeżywalności bakterii probiotycznych w biojogurtach naturalnych z mleka krowiego w zależności od zastosowanego wariantu pasteryzacji surowca i rodzaju opakowania. Według zaleceń FAO/WHO przeżywalność bakterii probiotycznych w ostatnim dniu przydatności nie może być niższa niż 106 jtk/ml. Taka liczba bakterii jest minimum terapeutycznym bionapojów. Rodzaj zastosowanego opakowania biojogurtów naturalnych nie wpływał statystycznie istotnie na liczbę i przeżywalność bakterii probiotycznych. Natomiast temperatura pasteryzacji miała statystycznie istotny wpływ, ale jedynie na przeżywalność bakterii B. bifidum - zastosowanie wyższej temperatury sprzyjało wzrostowi populacji tych bakterii. W odniesieniu do liczby Str. thermophilus wpływ ten zauważono jedynie 12 godzin po wyprodukowaniu. (streszcz. oryg.)
Opakowania do żywności, poza funkcją zabezpieczającą mechanicznie pakowane produkty i funkcją estetyczną, muszą przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo zdrowotne przechowywanej żywności. Opakowanie przeznaczone do kontaktu z żywnością nie może uwalniać do przechowywanych produktów, składników materiału opakowaniowego w ilościach, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka lub powodować niekorzystne zmiany w składzie żywności, lub pogorszyć jej właściwości organoleptyczne. Wspólnym kryterium oceny przydatności wszystkich opakowań do żywności jest ocena sanitarno-higieniczna, na którą składa się ocena sensoryczna, badanie migracji globalnej i badanie migracji specyficznej. (abstrakt oryginalny)
Brak uniwersalnych praw i modeli tłumaczących procesy migracji z folii opakowaniowych wskazuje na konieczność prowadzenia szerokich badań w tym zakresie. Szczególnie należy analizować wpływ temperatury i czasu kontaktu, a także rodzaju materiału opakowaniowego na procesy migracji. Poznanie praw rządzących migracją pozwoli a jednej strony na produkcję folii bezpiecznych dla zdrowia konsumentów, a z drugiej na tworzenie metod badań precyzyjnie określających poziom migracji. (fragm. tekstu)
W artykule zdefiniowano pojęcie "materiały i wyroby przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością" oraz przedstawiono wymagania prawne pozwalające ocenić bezpieczeństwo ich stosowania zarówno podczas przechowywania, przetwarzania, jak i napełniania oraz użytkowania. Wskazano podstawę prawną obowiązującą na poziomie Unii Europejskiej odnoszących się do tego zagadnienia, przede wszystkim skupiono się na trzech aktach prawnych: Rozporządzeniu (WE) 1935/2004, Rozporządzeniu (UE) 10/2011 oraz Rozporządzeniu (WE) 2023/2006. Opisano procesy i zjawiska, jakie mogą mieć miejsce w trakcie stosowania i przetwarzania materiałów z tworzyw polimerowych (szczególnie mowa tu o opakowaniach do pakowania i przechowywania żywności). Scharakteryzowano zjawisko migracji globalnej i specyficznej oraz metody badań, charakterystykę płynów modelowych oraz dobór warunków badań. Znaczną uwagę poświęcono ocenie sensorycznej opakowań do kontaktu z żywnością, wskazano wybrane normy opisujące metody i sposób przygotowania prób oraz przeprowadzenia badań. W pracy opisano także możliwość dopuszczenia do kontaktu z żywnością tworzyw polimerowych pochodzących z recyklingu na podstawie Rozporządzenia (WE) 282/2008. W podsumowaniu wskazano elementy deklaracji zgodności oraz dokumenty uzupełniające przekazywane pomiędzy kolejnymi uczestnikami łańcucha produkcyjnego, towarzyszące obowiązkowo materiałom i wyrobom z tworzyw polimerowych, przeznaczonym do bezpośredniego kontaktu z żywnością oraz obowiązek ustalenia nowej deklaracji, jeśli w materiale lub opakowaniu dokonano zmian, np. drukowanie, laminowanie, obróbka termiczna i inne. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy było ustalenie zależności migracji fenoli z powłok lakierowanych stosowanych na wewnętrzne powierzchnie puszek konserwowych od temperatury badań, przy ustalonym czasie kontaktu powłoka lakierowa - substancja modelowa i ustalonym stosunku objętości substancji modelowej do powierzchni kontaktu. (fragment tekstu)
Stosowanie przez przemysł opakowaniowy powłok lakierowych zabezpieczających wewnętrzne powierzchnie opakowań metalowych do produktów spożywczych powoduje konieczność prowadzenia systematycznych i szeroko zakrojonych badań nad wpływem powłok lakierowych na pozostające z nimi w kontakcie produkty. Dotyczy to w szczególności substancji, które mogłyby zmienić zapach i smak produktu spożywczego oraz wpływać szkodliwie na zdrowie konsumenta. Celem omówionych w artykule badań było ustalenie, dla wybranych substancji modelowych i artykułów żywnościowych, progu wyczuwalności fenolu - jako podstawowego związku zawartego w powłoce lakierowej, który może spowodować zmianę zapachu. (fragment tekstu)
Zagrożenia dla zdrowia konsumentów mogą być wprowadzone na każdym z etapów łańcucha żywnościowego poczynając od produkcji pierwotnej, a kończąc na przygotowywaniu posiłków w gospodarstwach domowych. Opakowania do żywności odgrywają coraz większą rolę, bo coraz częściej robimy zakupy w marketach, gdzie zdecydowana większość produktów jest pakowana przez producenta. Nie wszyscy producenci opakowań jak również nie wszyscy producenci żywności zdają sobie sprawę z zagrożeń jakie może spowodować opakowanie do żywności. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.