Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Odkrycia naukowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Referat ma charakter refleksji epistemologicznej nad badaniami marketingowymi w kontekście ogólnej metodologii badań naukowych. Jego inspiracją była kluczowa w teorii poznania i teorii nauki książka K.R. Poppera Logika odkrycia naukowego. Czym jest odkrycie naukowe - jaka jest jego logika i uwarunkowania - oto pytania stawiane na kanwie lektury pracy i koncepcji K.R. Poppera. Kluczową dla badań naukowych kontrowersję "indukcjonizm - dedukcjonizm" Popper rozstrzyga na rzecz tego drugiego podejścia metodologicznego. Ale czy badania nad "światem marketingu" winny przyjmować tę właśnie perspektywę, czy droga do odkrycia w obszarze badań nad rynkiem, marketingiem i konsumentem winna rezygnować z podejścia indukcyjnego? Zarysowany dylemat metodologiczny w zakresie badań marketingowych nadal pozostaje otwartym i interesującym pytaniem naukowym. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia sylwetki wielkich zdobywców odkrywających nowe lądy. Wspomniano podbój Ameryki przez Hiszpanów i Portugalczyków oraz francuską misję do Chin.
3
Content available remote Odkrycia wielokrotne w ekonomii
84%
Przedmiotem badań historii myśli ekonomicznej są przeszłe koncepcje ekonomiczne, które powstawały na przestrzeni dwóch tysięcy ośmiuset lat. Wiele z nich tworzy współczesny system teoretyczny ekonomii. Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na te wytwory myśli ludzkiej, które historycy nauki nazywają odkryciami wielokrotnymi. W literaturze przedmiotu zagadnienie to było dotychczas zaniedbane, a mniej znanych twórców koncepcji, powstałych w wyniku tych odkryć, całkowicie pomijano. W niniejszym szkicu został również wskazany udział polskich uczonych w odkryciach wielokrotnych. (abstrakt oryginalny)
Wiedza w systemie oświaty jest traktowana bardzo instrumentalnie.Komercjalizacja wiedzy a priorytety polskich uczelni Umiejętność komercjalizacji wiedzy jest w polskich uczelniach nadal czymś rzadkim, odstępstwem od reguły niż standardem. Oczywiście wiele polskich uczelni ma na swoim koncie spektakularne sukcesy w zakresie transferu wiedzy do gospodarki, ale wynikają one z korzystnego splotu pewnych okoliczności, takich jak: pojawienie się nabywcy dla danej wiedzy, korzystnych cech osobowościowych naukowców. (fragment tekstu)
Warto podkreślić, że eksperymentalne sprawdzanie teorii i koncepcji naukowych oraz społecznych powinno dalej być istotą rozwoju nauki i cywilizacji, a zastosowany i sprawdzony przez Kopernika system prowadzenia badań powinien stanowić uniwersalny wzorzec metodologiczny. Istotą tego wzorca powinny też pozostać solidne i precyzyjne badania eksperymentalne. (fragment tekstu)
Powszechnie uznaje się w Polsce, że pierwszym cyfrowym komputerem działającym na lampach elektronowych był ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer), konstrukcja zaprezentowana w 1945 r. na Uniwersytecie Pensylwania przez Johna P. Eckerta i Johna W. Mauchly'ego. Zupełnie nieznany jest fakt, że w 1973 r. odebrane zostały tym konstruktorom prawa patentowe, wyrokiem sądu w Minneapolis, bo jak czytamy w sentencji wyroku - nie stworzyli oni sami, tylko wykorzystali znaną im podstawową ideę, opracowaną jeszcze w 1939 r. przez Johna Atanasoffa i Clifforda Berry'ego i nie wspomnieli nawet o tym. W opracowaniu niniejszym przedstawiono historię powstania ABC (Atanasoff - Berry Computer) na Uniwersytecie Iowa.(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony Konradowi Zusemu - niemieckiemu wynalazcy i konstruktorowi pierwszego na świecie komputera. Artykuł prezentuje życiorys Zusego, jego drogę zawodową i dorobek naukowy.
W artykule przedstawiono informacje o początkach hydroakustyki, gałęzi nauki i techniki niezastąpionej jako narzędzie eksploracji i eksploatacji mórz i oceanów. Zaprezentowano najważniejsze odkrycia naukowe, dzięki którym powstać mogły urządzenia i systemy hydroakustyczne, a także pierwsze doświadczenia i pierwsze systemy obserwacji podwodnej.(abstrakt oryginalny)
Autor koncentruje się na systemach komputerowych dokonujących odkryć w naukach przyrodniczych, głównie w fizyce. O ile odkrycia w bazach danych mają ogromne znaczenie praktyczne, o tyle zastosowanie systemów odkryć do nauk przyrodniczych jest interesujące zarówno z punktu widzenia filozofii nauki, jak i samej nauki. W dalszej części artykułu przedstawiono systemy odkryć empirycznych. Ostatnia część poświęcona jest podsumowaniu rozważań na temat systemów odkryć, wskazując na perspektywy ich rozwoju oraz implikacje dla nauki i filozofii nauki.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.