Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 68

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Odpowiedzialność ekologiczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem artykułu jest przybliżenie mało znanych, stosowanych od niedawna mechanizmów związanych z odpowiedzialnością administracyjną za szkody w środowisku. W istotny sposób mechanizmy te różnią się od mechanizmów odpowiedzialności cywilnej za szkody środowiskowe, które jak dowodzi praktyka - okazały się mało skutecznym instrumentem polityki ochrony środowiska. Konsekwentne stosowanie odpowiedzialności administracyjnej może stworzyć silny impuls do rzeczywistego rozwoju ubezpieczeń ekologicznych w Polsce i Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
2
75%
Koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu stanowi odpowiedź na narastającą dynamikę i złożoność interakcji przedsiębiorstw z otoczeniem. Oznacza to m.in. konieczność poszerzania kryteriów oceny przedsiębiorstw o cele pozaekonomiczne, związane z szeroko pojętym interesem społecznym. W tym kierunku opracował koncepcję H.I Ansoff, według którego przedsiębiorstwa jako organizacje służące otoczeniu realizują trzy kategorie transakcji z otoczeniem: techniczne, handlowe i politycznej. Pierwszy etap rozwoju koncepcji społecznej odpowiedzialności charakteryzował się wypełnianiem obowiązków społecznych przez dynamicznie rozwijające się korporacje. Podejmowanie dobrowolnych zobowiązań społecznych było często formą wymuszonej reakcji na narodowe rozwiązania legislacyjne i administracyjne. Zakładały one konieczność większej kontroli państwa nad dynamicznie rozwijającymi się korporacjami. Rosnący udział korporacji w eksploatacji bogactw naturalnych, często o charakterze rabunkowym, uczynił ważnym problem przejmowania przez nie dobrowolnej odpowiedzialności za zanieczyszczenie i ochronę środowiska (fragment tekstu)
3
Content available remote Znaczenie wiedzy w doskonaleniu proekologicznego zarządzania przedsiębiorstwem
75%
W opracowaniu zwrócono uwagę na rolę, jaką odgrywać powinna wiedza w procesie ciągłego doskonalenia przedsiębiorstwa, w którym funkcjonuje system zarządzania środowiskowego. W tym celu scharakteryzowano system zarządzania środowiskiem wg normy ISO 14001 w kontekście procesu ciągłego doskonalenia, przedstawiono bariery, trudności we wdrażaniu SZS wg normy ISO 14001 oraz ukazano zostaną relacje i powiązania występujące pomiędzy systemem zarządzania środowiskowego a systemem zarządzania wiedzą. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Odpowiedzialność wobec środowiska naturalnego w biznesie rodzinnym
75%
w artykule przybliżono kwestie możliwych prośrodowiskowych zachowań przedsiębiorstw na przykładzie przedsiębiorstw rodzinnych. Realizacji zasadniczego celu artykułu podporządkowano poszczególne części pracy, w których przybliżono: wymiar środowiskowy społecznej odpowiedzialności biznesu, determinanty podejmowania działań prośrodowiskowych przez firmy rodzinne. Przytoczono również przykłady z praktyki biznesu dotyczące omawianej problematyki. (fragment tekstu)
5
Content available remote Environmental Finance Denotation and Main Research Areas
75%
Współcześnie kwestie środowiskowe oddziałują na gospodarkę. "Finanse środowiskowe" to termin oznaczający instrumenty i koncepcje finansowe tworzone w celu sprostania współczesnym wyzwaniom środowiskowym. Ważną sekcją finansów środowiskowych są finanse węglowe. Obszar badawczy finansów środowiskowych jest złożony i zawiera finanse publiczne przedsiębiorstw, bankowość, rynki finansowe i ubezpieczenia. Największym wyzwaniem jest to, że finanse środowiskowe są powiązane z etyką, co stwarza wymóg rozwinięcia nowych metod i narzędzi w celu prowadzenia badań w obszarze finansów środowiskowych. Specyfika przedmiotu badania oraz instrumentarium sprawiają, iż finanse środowiskowe należy uznać za odrębną dyscyplinę finansów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie znaczenia wymiaru ekologicznego koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility - CSR) w małych i średnich przedsiębiorstwach. W części pierwszej opisano istotę społecznej odpowiedzialności biznesu. W części drugiej przedstawiono obszar ekologiczny jako podstawowy filar CSR. Natomiast w części trzeciej opisano proekologiczne działania podejmowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa w zakresie CSR. Analizę przeprowadzono w oparciu o dostępną literaturę przedmiotu oraz dane uzyskane z przeprowadzonych własnych badań empirycznych. Wyniki badań wskazują, że przedsiębiorstwa chętnie, choć w różnym zakresie, podejmują działania proekologiczne. Ponadto działania te przynoszą korzyści nie tylko w kontekście wymiaru ekologicznego CSR, ale również w pozostałych obszarach funkcjonowania organizacji. (abstrakt oryginalny)
The article deals of assessing the competitiveness of enterprises in the confectionery industry to improve information and analytical support of ecological management. A unified methodology for assessing the competitiveness of business entities in the context of ecological management has not yet been developed. The article proposes to assess the competitiveness of confectionery enterprises on the basis of an integral index. Its peculiarity is that, in addition to economic production, market characteristics, it also includes environmental ones, which reflect significant environmental aspects (air emissions and the formation of hazardous waste). Calculations were made and the results of the study were tested on the basis of the leading confectionery enterprises of Ukraine. This made it possible to identify among the studied set of enterprises leaders who improved economic results and strengthened their market positions by reducing anthropogenic impact on the environment, introducing ecological management and corporate social responsibility. Taking into account their successful experience will contribute to the improvement of the ecological management system at other enterprises of the confectionery industry. (original abstract)
8
Content available remote Pro-Ecological Actions and Consumer Choices in the ModeloOf Responsible Business
75%
Obecne warunki gospodarowania sprawiają, że w ostatnim czasie bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw mają społeczne i ekologiczne aspekty zarządzania. Jest to podyktowane faktem, że z jednej strony działalność współczesnych przedsiębiorstw coraz bardziej determinowana jest wzrastającą złożonością otoczenia, z drugiej zaś rosnące wymagania różnych grup interesariuszy sprawiają, iż sukces przedsiębiorstwa opiera się nie tylko na dążeniu do maksymalizacji zysku, ale przede wszystkim na braniu odpowiedzialności za skutki swoich działań. Dodatkowo rosnąca świadomość konsumentów sprawia, że coraz więcej przedsiębiorstw w swoich działaniach realizuje koncepcję społecznej odpowiedzialności (CSR). Z tego względu istotne jest podjęcie rozważań odnoszących się do działań i wyborów konsumentów w modelu CSR. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wyników badań dotyczących działań i proekologicznych wyrobów konsumentów. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Ekologiczna odpowiedzialność przedsiębiorstw - przesłanki i uwarunkowania
75%
W artykule przedstawiono ideę odpowiedzialności ekologicznej przedsiębiorstw, jako narzędzie, które pozwala na dynamiczne współdziałania przedsiębiorstwa z otoczeniem. Omówiono tendencje rozwoju tej idei w perspektywie globalnej oraz w perspektywie organizacji gospodarczej. Starano się także pokazać, że budowanie i utrzymywanie prawidłowych interakcji ze środowiskiem jest potencjalnym źródłem przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa na rynku.
Celem artykułu jest zademonstrowanie możliwości rozwiązania EcoTech System wspierającego wdrożenie założeń rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Metodami badawczymi stosowanymi do osiągnięcia tego celu są studia literaturowe i studium przypadku "MSGO - EcoTech System". Normy unijne nakładają na państwa członkowskie wysoki poziom odzysku i recyklingu. Oczywiste jest, że w celu spełnienia poczucia sprawiedliwości społecznej, ci, którzy bezpośrednio przyczynili się do tej sytuacji, tj. konsumenci i producenci, również powinni wziąć udział w tych procesach. Producenci potrzebują jednak narzędzi do monitorowania wydajności i skuteczności swoich działań. Przedstawiany "MSGO - EcoTech System" bazuje na systemie zachęt. U jego postaw leży założenie, iż firmy, które deklarują w swojej strategii biznesu społeczną odpowiedzialność przyłączą się aktywnie tworząc system zachęt. Przykład pokazuje, ze istnieją nowoczesne rozwiązania, które mogą wspomóc firmy w realizacji EPR. Uzyskane wyniki dostarczają wskazówek dla przedsiębiorstw szukających rozwiązań w tym zakresie(abstrakt oryginalny)
Rozszerzona odpowiedzialność producenta jest jednym z nowych kierunków polityki ekologicznej krajów członkowskich OECD. Zgodnie z zasadą EPR odpowiedzialność producenta zostaje przedłużona na pokonsumpcyjną fazę cyklu życia produktów. Producenci są odpowiedzialni nie tylko za wykorzystanie odpadów, ale również do przewidywania w początkowej fazie cyklu życia produktu jego ekologicznego wpływu na środowisko. W pracy autor przedstawia politykę EPR: cele, zadania i instrumenty umożliwiające ich realizację.
Streszczenie: Jeszcze do niedawna zwiększenie korzyści finansowych, a tym samym budowanie wartości było domeną wielu przedsiębiorstw. Wraz ze wzrostem świadomości społecznej, jak i wzrostem nieetycznych zachowań na rynku, wiele przedsiębiorstw coraz częściej podejmuje działania odnoszące się do realizacji norm moralnych wpisujących się w pojęcie społecznej odpowiedzialności. Społeczna odpowiedzialność biznesu jest przykładem koncepcji, która ma na celu maksymalizację zysku (aspekt ekonomiczny), ochronę środowiska (aspekt ekologiczny), a także pracowników i społeczności lokalnych (aspekt społeczny). Należy podkreślić, iż problem odpowiedzialności w zarządzaniu współczesnym przedsiębiorstwem jest złożony i wielowymiarowy. Celem opracowania jest prezentacja, a także przedstawienie wyników badań dotyczących CSR, jako koncepcji której wdrożenie w struktury zarządcze wynika ze wzrostu społecznych i ekologicznych oczekiwań rynkowych wobec sektora przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie przesłanek i założeń koncepcji CSR oraz ECSR a następnie) pokazanie w jaki sposób wdrożenie mechanizmów społecznej i ekologicznej odpowiedzialności konsumentów determinuje skuteczność implementacji CSR i ECSR. W konkluzjach artykułu wskazuje się na konieczność przeprowadzenia wielowymiarowych badań konsumentów, pozwalających na zdefiniowanie determinant skuteczności wdrażania założeń społecznej i ekologicznej odpowiedzialności konsumentów. (abstrakt oryginalny)
Zadaniem instrumentów ekonomicznych w ochronie środowiska jest ograniczanie i neutralizowanie uciążliwości gospodarki. W polskim systemie ochrony środowiska instrumenty te były stosowane od początku lat osiemdziesiątych XX wieku, a ich najistotniejszym zadaniem było przeniesienie społecznych kosztów ochrony środowiska do rachunku kosztów jednostki gospodarczej i osób fizycznych. W artykule omówione zostały najważniejsze i najczęściej stosowane ekonomiczne instrumenty proekologiczne: opłaty, opłaty produktowe i depozyty ekologiczne, subwencje oraz prawa do emisji.
Celem badań była identyfikacja i ocena czynników otoczenia istotnych dla rozwoju strategii przedsiębiorstw branży gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce. Analiza strategiczna otoczenia ma coraz większe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania organizacji. Przyczyną jest wzrost niestabilności otoczenia zewnętrznego organizacji. Analizą objęto strategiczne obszary otoczenia organizacji sektora świadczącego usługi odbioru odpadów komunalnych wyznaczone przez M. E. Portera. Wyniki wskazują, że w branży zachodzą zmiany w strukturze podmiotów, głównie w większych miastach. Branża ma szansę na rozwój w przyszłości. W otoczeniu podmiotów świadczących odbiór odpadów komunalnych największą siłą przetargową dysponują ich dostawcy. Konsumenci, będący jednocześnie bezpośrednimi odbiorcami tych usług, w większości są rozproszeni. Dla podmiotów omawianej branży pojawiają się szanse na wzrost konkurencyjności pozacenowej, ale związane jest to ze wzrostem społecznej i ekologicznej odpowiedzialności konsumentów. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Fifty Shades of Green - or the Environmental Context of Accommodation Services
63%
Pierwsza część tytułu została zapożyczona od E.L James, australijskiej pisarki, autorki bestsellerowej trylogii "Pięćdziesiąt odcieni..." - z nadzieją, że inicjatywy tworzenia zielonych hoteli osiągną podobny sukces. Niniejsze studium, oparte na badaniach wtórnych, koncentruje się na sprzecznościach pomiędzy celami przemysłu hotelarskiego a celami ochrony środowiska oraz na problemie zrównoważonego rozwoju. Autor zaprezentował różnorakie metody, rozwiązania i techniki odnoszące się do strategii środowiskowych stosowanych przez hotele oraz ich operacyjną realizację. Rozwiązania te przedstawione są w postaci pięćdziesięciopunktowej listy obejmującej zrównoważone technologie, zaadaptowane sprawdzone systemy oparte na zainicjowanym przez siebie i wielokrotnie nagradzanym projekcie Węgierskiego Stowarzyszenia Hoteli. Różnorodność możliwości ochrony środowiska w przemyśle hotelarskim ukazuje wielość sposobów "bycia zielonym". Ujawnia motywacje pochodzące ze świadomości ekologicznej oraz korzyści i zagrożenia wynikające z działań uwzględniających zasadę zrównoważonego rozwoju w perspektywie długoterminowej. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Aspekt środowiskowy w strategii przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej
63%
W artykule zaprezentowano rozważania na temat znaczenia aspektu środowiskowego w strategii przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej. Głównym celem artykułu jest wskazanie aspektu środowiskowego w strategiach przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej przy uwzględnieniu koncepcji ekologicznej odpowiedzialności biznesu opartej na kryteriach środowiskowych. Została przedstawiona istota ekologicznej odpowiedzialności biznesu. Wskazano rolę ekologicznej odpowiedzialność biznesu w działalności przedsiębiorstwa. Przeprowadzono analizę informacji zawartych w raportach rocznych przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej dotyczących strategii podmiotów i zidentyfikowano w nich aspekt środowiskowy. (abstrakt oryginalny)
1. Koncepcja odpowiedzialności za środowisko stanowi ważny element społecznej odpowiedzialności biznesu, lokując się w coraz szerszej i zróżnicowanej strukturze obszarów odpowiedzialności. 2. Warunkiem skuteczności koncepcji jest zapewnienie porozumienia pomiędzy inicjatywami globalnymi i tworzenie warunków ich wdrażania w skali mezo i mikro. 3. Środowisko konkurencyjne firm i sektorów, a także całych gospodarek kształtuje polityka gospodarcza i ekologiczna światowych mocarstw oraz związków państw, zależna od ich interesów strategicznych. 4. Wykorzystanie prawidłowych interakcji ze środowiskiem jako źródła przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa wymaga ich tworzenia w łańcuchu wartości i rozpatrywania w konwencji kompetencji ekologicznych. (fragment tekstu)
Wyrazem ewolucji w zachowaniach współczesnych konsumentów jest przejście od koncepcji konsumpcjonizmu do idei konsumpcji zrównoważonej, której istotnym elementem jest konsumpcja ekologiczna. Konsumenci poprzez podejmowanie odpowiedzialnych wobec społeczeństwa i środowiska naturalnego działań oddziałują na zachowania przedsiębiorstw i wdrażanie przez nie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu. Celem artykułu jest próba wykazania, że współczesny konsument, coraz bardziej świadomy i odpowiedzialny ekologicznie, przez swoje decyzje jest w stanie skutecznie wpływać na działania przedsiębiorstw podejmowane w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu i ich proekologiczną orientację. Działania te z kolei przyczyniają się do kształtowania pożądanych relacji z interesariuszami, w tym z konsumentami. Podstawę podjętych rozważań stanowi przegląd literatury przedmiotu oraz własne doświadczenia i obserwacje autorki. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote CSR jako źródło przewagi konkurencyjnej i ograniczenia ryzyka biznesowego MMŚP
63%
W artykule skoncentrowano się na społecznej odpowiedzialności biznesu, rozumianej jako obowiązek moralny lub prawny odpowiadania za swoje lub czyjeś czyny albo jako przyjęcie na siebie obowiązku zadbania o coś lub kogoś. Skupiono się na elementach, którymi powinna przejawiać się społeczna odpowiedzialność biznesu, to jest na ukierunkowaniu działalności na aspekty ekonomiczne, ekologiczne i etyczne. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.