Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 107

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Odpowiedzialność przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Problematyka kultury organizacyjnej w kontekście społecznej odpowiedzialności biznesu rozpatrywana może być wieloaspektowo. Z jednej strony jest ona jednym z wewnętrznych czynników powstania i rozwoju koncepcji CSR, z drugiej zaś - może dojść do sytuacji, w której pod wpływem realizowania idei społecznie odpowiedzialnego biznesu ukształtowane zostaną niektóre elementy kultury organizacyjnej. W tym przypadku CSR stanie się czynnikiem powodującym zmiany. Taka sytuacja może wystąpić wówczas, gdy zasady społecznej odpowiedzialności biznesu są już wdrożone i przez pewien czas funkcjonują w organizacji. Aspekt kultury organizacyjnej nastawionej na społeczną odpowiedzialność biznesu jest głównym przedmiotem tego artykułu. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule omówiono relacje z interesariuszami w trudnych czasach. Przedstawiono wskazówki jak pozostać społecznie odpowiedzialnym. Przybliżono podejście strategiczne do społecznej odpowiedzialności biznesu.
Współczesne organizacje i rola, jaką pełnią w społeczeństwie, są kwestionowane. W odpowiedzi na oczekiwania społeczne w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) w pracy tej przeprowadzone zostaną rozważania na temat konsekwencji wynikających ze stosowania przez organizacje dwóch zasadniczych modeli społecznej odpowiedzialności biznesu. Do fundamentalnych modeli w zakresie CSR zalicza się model społecznej odpowiedzialności biznesu zaproponowany przez A.B. Carrolla oraz opozycyjny model autorstwa Y.C. Kang i D.J. Wood. Przeprowadzona tutaj analiza dotyczy znanych podejść do kwestii społecznej odpowiedzialności biznesu. W pierwszej kolejności przeanalizowany zostanie model Carrolla, który postuluje ekonomiczny paradygmat jako poziom tworzący fundament piramidy odpowiedzialności. Co ważne, dokonana zostanie także autorska analiza porównawcza modelu odpowiedzialności z modelem potrzeb A. Maslowa oraz wskazane zostaną podobieństwa występujące na poziomie konstrukcji obu modeli. W następnej kolejności przeprowadzona zostanie interpretacja modelu Kang i Wood, którzy w opozycji do modelu Carrolla, konstrukcję swego modelu oparli o prymat moralnych i społecznych obowiązków organizacji. Na podstawie porównania tych teorii, oprócz praktycznych spostrzeżeń, wskazane zostaną implikacje adresowane do menadżerów w zakresie sposobu reagowania na wyzwania społecznej odpowiedzialności biznesu. Najważniejszym wnioskiem jest teza, że piramida społecznej odpowiedzialności biznesu zdefiniowana przez Kang i Wood daje obietnicę uzyskania trwalszych efektów stosowania zasad CSR. Wynika to z elementarnych potrzeb indywidualnego człowieka - definiowanego w tym kontekście jako pracownika - które poprzez dyfuzję kreują poziom kultury organizacyjnej znamiennej dla idei społecznie odpowiedzialnego postępowania. W konsekwencji, w artykule podnoszona jest kwestia zmiany paradygmatu społecznej odpowiedzialności w kierunku rozwiązań, umożliwiających uzyskanie trwałych efektów jej stosowania. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Odpowiedzialność społeczna w MSP - wybrane aspekty realizacji wymagań
100%
W ocenie możliwości rozwoju współczesnych przedsiębiorstw coraz częściej istotne znaczenie przypisuje się miękkim koncepcjom kształtowania ich pozycji rynkowej. Poszukuje się kierunków rozwoju związanych bardziej z charakterystyką ich działania niż posiadanymi zasobami, np. materialnymi. Jest to szczególnie widoczne wówczas, gdy rynkowy sukces przedsiębiorstwa uzależniony jest od jego wizerunku i reputacji, gdy otoczenie przedsiębiorstwa decyduje o możliwości odniesienia przez nie sukcesu gospodarczego.(fragment tekstu)
5
Content available remote Odpowiedzialność wobec interesariuszy z perspektywy małego przedsiębiorstwa
75%
W artykule poruszono temat kształtowania odpowiedzialności wobec interesariuszy z perspektywy małego przedsiębiorstwa. Ukazano znaczenie małych przedsiębiorstw jako kluczowych w gospodarce oraz bardziej szczegółowo omówiono odpowiedzialność wobec pracowników, klientów, dostawców oraz społeczności lokalnej, uwzględniając specyfikę małego przedsiębiorstwa. Analiza problemu została oparta na badaniach własnych i wtórnych oraz na literaturze przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania była analiza znajomości i rozpoznawalności strategii odpowiedzialnego biznesu wśród polskich konsumentów i przedsiębiorców oraz sklasyfikowanie ilościowe wybranych inicjatyw oceniających działania CSR-owe przedsiębiorstw. Konstatując uzyskane wyniki należy podkreślić, że idea społecznej odpowiedzialności biznesu doceniana jest zarówno przez konsumentów, jak i przedsiębiorców. Z roku na rok zwiększa się też ilość zgłaszanych dobrych praktyk, coraz więcej przedsiębiorstw raportuje społecznie, a na stałym poziomie utrzymuje się liczba przedsiębiorstw uczestniczącym w rankingu firm odpowiedzialnych oraz tych, które kwalifikowane są przez GPW do Respect Index. (abstrakt oryginalny)
7
75%
Koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu stanowi odpowiedź na narastającą dynamikę i złożoność interakcji przedsiębiorstw z otoczeniem. Oznacza to m.in. konieczność poszerzania kryteriów oceny przedsiębiorstw o cele pozaekonomiczne, związane z szeroko pojętym interesem społecznym. W tym kierunku opracował koncepcję H.I Ansoff, według którego przedsiębiorstwa jako organizacje służące otoczeniu realizują trzy kategorie transakcji z otoczeniem: techniczne, handlowe i politycznej. Pierwszy etap rozwoju koncepcji społecznej odpowiedzialności charakteryzował się wypełnianiem obowiązków społecznych przez dynamicznie rozwijające się korporacje. Podejmowanie dobrowolnych zobowiązań społecznych było często formą wymuszonej reakcji na narodowe rozwiązania legislacyjne i administracyjne. Zakładały one konieczność większej kontroli państwa nad dynamicznie rozwijającymi się korporacjami. Rosnący udział korporacji w eksploatacji bogactw naturalnych, często o charakterze rabunkowym, uczynił ważnym problem przejmowania przez nie dobrowolnej odpowiedzialności za zanieczyszczenie i ochronę środowiska (fragment tekstu)
Responsibility in the Today's economic order certainly needs a new synthesis of freedom as well as economic domain requires greater consciousness on the part of economic subjects; it requires the ability to foresee the consequences of actions undertaken, it requires extensive knowledge, a decrease in the importance of making a profit, and it requires an openness to social problems. All this, translated into practice, means that responsibility is an extremely difficult art and one which demands constant improvement. (fragment of original text)
Rachunkowość jest nauką, która identyfikuje zdarzenia gospodarcze, dokonuje ich pomiaru oraz prezentuje ekonomiczne efekty działania jednostek gospodarczych. Obowiązujące obecnie normy prawne nie zobowiązują przedsiębiorstw do ujawniania informacji w sprawozdaniach finansowych o działaniach związanych z ochroną środowiska. W artykule zwrócono uwagę na niepełny ekonomiczny obraz jednostki w związku z istniejącą luką informacyjną związaną z działalnością ekologiczną oraz konieczność harmonizacji przepisów dotyczących ochrony środowiska z prawem bilansowym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł składa się z wstępu, zakończenia i dwóch rozdziałów o charakterze teoretyczno-analitycznym. W pierwszym punkcie przedstawiono najważniejsze założenia nowego paradygmatu w biznesie - tzw. czterolistnej koniczyny. Wskazano w nim również na znaczenie kompetencji, ich rozwoju w procesie osiągania przewagi konkurencyjnej na zmieniającym się rynku. Drugi punkt artykułu stanowi studium przykładu. Na przykładzie polskiej firmy ASTOR, zaprezentowano praktyczne zastosowanie formuły czterolistnej koniczyny. Omówiono w nim sposób rozumienia i prowadzenia biznesu przez zarządzających organizacją. W artykule wykorzystano metodę opisową z wykorzystaniem analizy literaturowej i danych zastanych oraz połączenie metody sondażu diagnostycznego i metody analizy obserwacji indywidualnych przypadków przy wykorzystaniu kwestionariusza wywiadu pogłębionego. Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja źródeł sukcesu firmy ASTOR na polskim rynku. Tak określony cel pozwolił na sformułowanie hipotezy: Kluczowym czynnikiem sukcesu, zapewniającym sprawność operacyjną, wyróżnialność marki i unikalność kultury organizacyjnej, jest profesjonalne podejście do przedmiotu działalności w oparciu o wartości humanistyczne.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest skategoryzowanie postaw korporacji międzynarodowych prowadzących działalność gospodarczą w Rosji (i ewentualnie na Ukrainie) w odpowiedzi na wojnę między tymi krajami, z perspektywy znaczenia ich interesariuszy, oraz określenie wymiarów odpowiedzialności, do której dany podmiot się poczuwa. Zidentyfikowano osiem typów strategii firm oraz wskazano możliwe cztery motywy decyzji o ich przyjęciu. Następnie, w oparciu o teorię interesariuszy, zidentyfikowano prawdopodobne priorytety analizowanych firm w zakresie podstawowych grup interesu w Rosji i na Ukrainie oraz określono wymiary odpowiedzialności biznesu, które postrzegają one jako kluczowe. Przeprowadzona analiza pozwala zobrazować tło i konsekwencje różnych strategii dla głównych interesariuszy. Umożliwia także wskazanie priorytetów firm i tego, kto ma wpływ na kształtowanie ich celów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono analizie wybranych standardów, wytycznych i norm dotyczących raportowania odpowiedzialności społecznej. Przegląd regulacji poprzedzono omówieniem związku raportowania kwestii CSR z rachunkowością. Następnie przedstawiono ramy raportowania w świetle wytycznych GRI oraz omówiono możliwości ich integracji z innymi ogólnymi inicjatywami społecznej odpowiedzialności opracowanymi na szczeblu międzynarodowym. Wskazano także możliwości integracji ogólnych inicjatyw społecznej odpowiedzialności z wytycznymi bardziej szczegółowymi oraz samoregulacjami branżowymi.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono autorski punkt widzenia w dyskusji na temat przydatności budżetowania we współczesnym zarządzaniu. Uzasadnione jest wykorzystanie budżetowania w przedsiębiorstwach o wysokim stopniu decentralizacji zarządzania (tzw. decentralizacja federacyjna), gdzie utworzono względnie samodzielne jednostki organizacyjne (ośrodki odpowiedzialności), odpowiadające zarówno za osiągane przychody, jak i ponoszone wydatki. Istnieją natomiast pewne przesłanki, które przeczą racjonalności wykorzystania tej metody w przedsiębiorstwie prowadzących budżetowanie dla poszczególnych komórek i pionów w strukturach opartych na specjalizacji funkcjonalnej (tzw. decentralizacja funkcjonalna).
CSR (Corporate Social Responsibility) to społeczna odpowiedzialność biznesu. Definiuje się jako zarządzanie przedsiębiorstwem oparte na świadomym i zrównoważonym działaniu. Przedsiębiorstwa, które decydują się na CSR budują pozytywny wizerunek na rynku, co ma wpływ na przewagę konkurencyjną. W części teoretycznej omówiono zagadnienia związane z strategii CSR i związek jej z firmami na rynku. W dalszej części artykułu zostały zaprezentowane wyniki badań różnych autorów. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Ład korporacyjny a odpowiedzialność przedsiębiorstwa wobec interesariuszy
75%
Autor przedstawił ład korporacyjny, jako sposób zwiększania odpowiedzialności przedsiębiorstwa wobec jego mniejszościowych akcjonariuszy. W tym celu sformułował hipotezę, iż popularyzacja i upowszechnianie "reżimu" corporate governance poprawi sytuację wszystkich zainteresowanych rozwojem przedsiębiorstwa, a nie mających bezpośredniego wpływu na podejmowane decyzje.
W artykule zaprezentowano główne sposoby komunikowania firm o działaniach prospołecznych, których celem jest informowanie społeczeństwa jak również kształtowanie pozytywnego wizerunku i marki. Ponadto podjęty został problem nieuczciwej i nieetycznej kominikacji o "rzekomo" społecznej odpowiedzialności biznesu. (fragmeny tekstu)
17
Content available remote Ekologiczna odpowiedzialność przedsiębiorstw - przesłanki i uwarunkowania
75%
W artykule przedstawiono ideę odpowiedzialności ekologicznej przedsiębiorstw, jako narzędzie, które pozwala na dynamiczne współdziałania przedsiębiorstwa z otoczeniem. Omówiono tendencje rozwoju tej idei w perspektywie globalnej oraz w perspektywie organizacji gospodarczej. Starano się także pokazać, że budowanie i utrzymywanie prawidłowych interakcji ze środowiskiem jest potencjalnym źródłem przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa na rynku.
18
Content available remote Zakres odpowiedzialności przedsiębiorstwa na przykładzie normy ISO 26000
75%
Celem artykułu jest przedstawienie granic odpowiedzialności przedsiębiorstwa na przykładzie normy ISO 26000. Standard normy ISO 26000 prezentuje zasady odpowiedzialności społecznej, kluczowe obszary oraz sposób integracji odpowiedzialności z działaniami danego przedsiębiorstwa. Ukazuje także wpływ negatywnych oraz pozytywnych działań przedsiębiorstw w różnych obszarach związanych z zagadnieniami dotyczącymi normy ISO 26000. Ponadto, przedstawia jej powiązania z pojęciem odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstwa na rynku krajowym oraz w obszarze międzynarodowym.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zagadnienie interesariuszy jako istoty społecznej odpowiedzialności biznesu. Omówiono zarys koncepcji, a także drogę rozwoju odpowiedzialności biznesu w Polsce. Studia literatury przedmiotu i własne obserwacje autorki pozwoliły na zidentyfikowanie najważniejszych interesariuszy oraz oczekiwań względem przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Pokrótce zanalizowano dane statystyczne dotyczące liczby ubezpieczających się przedsiębiorstw i udział poszczególnych rodzajów ubezpieczeń w przedsiębiorstwach poszczególnych branż, a następnie przedstawiono argumenty przemawiające za koniecznością ochrony ubezpieczeniowej firmy.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.