Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Odprawa pieniężna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Rozwiązanie umowy o pracę to sytuacja trudna nie tylko dla pracownika, lecz także dla pracodawcy, zwłaszcza gdy wiąże się z trudną sytuacją firmy. Ustawodawca chroni w takich przypadkach pracowników, przyznając im dodatkowe uprawnienie związane z działaniem pracodawcy, jakim jest odprawa. (fragment tekstu)
Pracodawcy rozwiązując z pracownikami umowy o pracę z przyczyn ich niedotyczących mają obowiązek wypłaty zwalnianym pracownikom odprawy uzależnionej od zakładowego stażu pracy. Często w takich sytuacjach rodzi się pytanie o dopuszczalną wysokość odpraw wypłacanych zwalnianym pracownikom oraz o włączanie tych odpraw do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Tym zagadnieniom poświęcone są rozważania autorki. (fragment tekstu)
Odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe w polskich przedsiębiorstwach - według badania firmy Hewitt Associates
Świadczenia pozapłacowe obok wynagrodzeń i narzutów na wynagrodzenia stanowią jeden z ważniejszych pieniężnych elementów kosztów pracy w przedsiębiorstwie. Ich właściwa wycena odgrywa dużą rolę w planowaniu kosztów przedsiębiorstwa i wyceny jego sytuacji majątkowej. Struktura wypłat tych świadczeń oraz struktura wiekowo-stażowa pracowników wpływa na wysokość kosztów w przedsiębiorstwie, natomiast sposób dokonania wyceny kosztu związanego z wypłatami świadczeń pozapłacowych ma wpływ na rozkład tego kosztu w czasie. Do świadczeń pozapłacowych najbardziej powszechnych w polskich przedsiębiorstwach należą: a) nagrody jubileuszowe płatne w trakcie zatrudnienia, b) odprawy emerytalne płatne w momencie przejścia pracownika na emeryturę, c) odprawy rentowe płatne w momencie przejścia pracownika na rentę, d) deputaty wydawane w naturze lub płatne w regularnych odstępach czasu ekwiwalenty pieniężne.(fragment tekstu)
Jak dotąd Sąd Najwyższy nie analizował w swoim orzecznictwie prawa do odprawy pieniężnej w tytułu zwolnień pracowników dokonywanych na podstawie ustawy z 13 marca 2013 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w sytuacji rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Tę lukę wypełnia wyrok z 19 września 2018 r., I PK 123/17. Opracowanie jest poświęcone szerszemu omówieniu tego judykatu. (abstrakt oryginalny)
Kwestia nabycia prawa i wypłaty odprawy emerytalnej jest normowana przepisami kodeksu pracy. Regulacja ta zawarta jest w art. 92і k.p. Stosownie do tego przepisu, nabywa prawo do jednorazowej odprawy emerytalnej w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownik spełniający warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę. Przepisy prawa powszechnie obowiązującego mogą być i zwykle są modyfikowane na korzyść pracownika w tak zwanych swoistych źródłach prawa pracy (np. układach zbiorowych pracy, regulaminach itp.). W art. 92і kodeksu pracy ustawodawca nie uregulował w sposób precyzyjny przesłanek nabycia prawa do odprawy emerytalno-rentowej. Zmusza to zatem organy stosujące prawo, a także doktrynę, do dokonywania wykładni przepisów prawnych jej dotyczących w odniesieniu do indywidualnego przypadku. (fragment tekstu)
Pracownikom samorządowym przysługuje prawo do jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wysokość tego świadczenia jest uzależniona od stażu pracy pracownika. W orzecznictwie wskazuje się, że odprawa emerytalna (rentowa) przewidziana przez ustawę o pracownikach samorządowych pełni funkcję nie tylko kompensacyjną, mającą na celu zmniejszenie niedogodności dla pracownika związanych z zakończeniem zatrudnienia i przejściem emeryturę (rentę), ale zawiera również pewne elementy gratyfikacji za dotychczas wykonywaną pracę. Artykuł porusza zagadnienie prawa pracownika samorządowego do jednorazowej odprawy emerytalnej lub rentowej i został stworzony w szczególności w oparciu o analizę orzecznictwa sądowego z tego zakresu. Dużo miejsca poświęcono przesłankom nabycia prawa do tego świadczenia oraz analizie zagadnienia dopuszczalności pozbawienia prawa do odprawy ze względu na sposób ustania stosunku pracy. (abstrakt oryginalny)
Marka pracodawcy ma znaczenie nie tylko przy rekrutacjach. Kształtują ją także momenty trudne, jak kryzysy pracownicze czy zwolnienia. Z tegorocznego raportu firmy LHH DBM "Odprawa, outplacement i świadczenia dodatkowe - praktyki rozstaniowe z menedżerami w Polsce" można czerpać konkretne informacje, jak od strony HRM minimalizować ryzyko uszczerbku dla wizerunku pracodawcy w takich sytuacjach. (fragment tekstu)
Prawo do odprawy pieniężnej w razie rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika zostało uregulowane w art. 8 u.z.g. Wysokość tego świadczenia jest uzależniona od zakładowego stażu pracy. Jednak redakcja powołanego przepisu jest na tyle nieprecyzyjna, że może w pewnych przypadkach rodzić wątpliwości interpretacyjne. (...) Ustęp 2 tego artykułu przewiduje ponadto, że przy ustalaniu okresu zatrudnienia, od którego zależy wysokość odprawy pieniężnej, odpowiednie zastosowanie znajduje art. 36 § Iі ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. Zatem do przedmiotowego okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 23і k.p., a także w innych przypadkach, gdy nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego pracownika. Dodatkowo, na mocy art. 10 ust. 1 u.z.g., regulacja art. 8 u.z.g. znajduje odpowiednie zastosowanie do pracowników, których stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn ich niedotyczących, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, mimo niespełniania przesłanek ilościowych z art. 1 ust. 1 u.z.g., pozwalających na zakwalifikowanie tej sytuacji jako zwolnienia grupowe. Żaden z powyższych przepisów nie wyjaśnia, jaki wpływ na wysokość przysługującej pracownikowi odprawy pieniężnej mają przerwy w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy (bądź dotychczasowego pracodawcy i jego następcy prawnego). Nie jest również jasne, jak kształtuje się prawo do odprawy pieniężnej w przypadku, gdyby do rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika doszło więcej niż jeden raz i nastąpiłoby to między tymi samymi stronami. (fragment tekstu)
Z punktu widzenia transformacji polskiej gospodarki, w kontekście dostosowywania się do struktur EWG, przekształcenia w rodzimym górnictwie węgla kamiennego (jak i innych tradycyjnych branżach przemysłu ciężkiego) są niepodważalną koniecznością. Jest to zgodne ze stałą tendencją do zmiany ról poszczególnych sektorów w gospodarce narodowej krajów w dłuższym horyzoncie czasowym. Podobne tendencje występują dzisiaj także w gospodarkach innych krajów, przy czym zmiany struktury gospodarczej wywołują określone skutki społeczne. Koncepcja rekonstrukcji polskiego górnictwa węglowego wynegocjowana została wstępnie ze związkami zawodowymi i zakłada m.in. ukształtowanie do 2010 roku wydobycia na poziomie do 155 min ton, z czego na eksport przypadnie około 30 min ton. Zakładany wzrost koncentracji środków rozwojowych ma pozwolić na zatrudnienie w tym okresie 225 tys. osób, co zdaniem wielu specjalistów jest obietnicą bez pokrycia. W dyskusjach dotyczących polskiego górnictwa mówi się o 110 min ton węgla i poziomie zatrudnienia 130 tys. osób (obecnie 322 tys.) (fragment tekstu)
Autorka referuje orzecznictwo Sądu Najwyższego odnoszące się do skatalogowania sytuacji, w których odprawa przewidziana w art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych wypłacona zwolnionemu pracownikowi staje się świadczeniem nienależnym. Szczególną uwagę poświęca wypowiedziom Sądu Najwyższego odnoszącym się do zwolnień indywidualnych w trybie powołanej ustawy (art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r.). (abstrakt oryginalny)
Autorka referuje dorobek orzeczniczy Sądu Najwyższego odnośnie pojęcia przyczyny niedotyczącej pracownika w rozumieniu ustawy o zwolnieniach grupowych i powiązanego z tym prawa do odprawy z art. 8 tej ustawy. Czyni to na tle najnowszego judykatu Sądu Najwyższego z tego zakresu, w którym Sąd po raz pierwszy wprost wskazał, że nie każda sytuacja nienależytego wypełniania obowiązków przez pracownika może być kwalifikowana jako przyczyna dotycząca pracownika oraz, że jednostronne wypowiedzenie umowy przez pracownika nie przekreśla nabycia przez niego prawa do odprawy przewidzianej w tej ustawie. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia kwestie odnoszące się do określenia następstw prawnych przejęcia szkoły publicznej do prowadzenia przez osobę fizyczną. Chodzi zwłaszcza o to, czy nauczyciel takiej szkoły przejmujący ją do prowadzenia może złożyć, na podstawie art. 5 ust. 5m ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, oświadczenie o odmowie przejścia do niej. Rozważania są oparte na kanwie uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 19 maja 2016 r., III PZP 2/16. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia kwestie związane z przyznaniem pracownikom samorządowym prawa do odprawy emerytalnej w przypadku rozwiązania z nimi stosunku pracy na podstawie art. 52 § 1 k.p., opierając się na dotychczasowym dorobku orzeczniczym Sądu Najwyższego. Wskazuje na szereg argumentów przemawiających za tezą, że rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 52 § 1 k.p. skutkuje brakiem związku między rozwiązaniem stosunku pracy i przejściem na emeryturę. Chociaż artykuł skupia się na prawie do odprawy emerytalnej przysługującej pracownikom samorządowym, to uwagi w nim zawarte można odnieść również do odprawy przysługującej na podstawie art. 921 k.p. (abstrakt oryginalny)
Komentarz do nowych aktów prawnych związanych z FGŚP. Realizacja świadczeń z Funduszu na rok 1999, także w ujęciu tabelarycznym.
Artykuł poświęcony jest problematyce odpraw pieniężnych należnych pracownikom, którzy kończą swą karierę zawodową, a ich stosunek pracy ustaje wskutek przejścia na emeryturę lub rentę. Przedstawiono w nim przesłanki warunkujące nabycie prawa do odprawy emerytalnej lub rentowej, przewidziane w różnych przepisach prawa pracy, w tym w ustawach szczególnych (tzw. pragmatykach zawodowych). Omówiono także charakter prawny odprawy, jako świadczenia powszechnego, obligatoryjnego i jednorazowego. Wskazano podstawową funkcję odprawy, którą jest złagodzenie skutków materialnych i moralnych w związku z zaprzestaniem przez pracownika aktywności zawodowej. W treści artykułu przytoczono orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz zasygnalizowano istotne zmiany poglądów zmierzające w kierunku liberalizacji i upowszechnienia prawa do odprawy emerytalnej lub rentowej.(abstrakt oryginalny)
Nowy rok przyniósł wiele zmian w ustawach podatkowych. Jedna z nich dotyczy opodatkowania odszkodowań i zadośćuczynień wypłaconych pracownikom. Pracodawcy jako płatnicy PIT są odpowiedzialni za prawidłowe obliczenie i wpłacenie tego podatku do urzędu skarbowego. Zatem to zakład pracy ponosi w całości ryzyko związane z ewentualną niewłaściwą interpretacją lub błędnym zastosowaniem przepisów ustawy o PIT. (fragment tekstu)
Autorka prezentuje wszystkie uchwały Sądu Najwyższego Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w sprawach pracowniczych, które zapadły w 2009 r. Artykuł zawiera również ich omówienia sporządzone na podstawie uzasadnień. (abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje sporną kwestię polegającą na twierdzeniu, iż odprawa pieniężna nie przysługuje pracownikowi prowadzącemu działalność gospodarczą na własny rachunek w momencie rozwiązania umowy o pracę, z przyczyn dotyczących zakładu pracy, tak jak to się dzieje w innych przypadkach.
Artykuł podejmuje problem restrukturyzacji zatrudnienia w górnictwie, hutnictwie, przemyśle obronnym, przemyśle lekkim i PKP. Omawia system dodatkowych osłon, wykraczający poza powszechnie obowiązujące prawo (kodeks pracy, ustawa o tzw. zwolnieniach grupowych). Są to: odprawy pieniężne bezwarunkowe, zasiłki socjalne, kontrakty szkoleniowe, urlopy. Zwraca uwagę na duże zróżnicowanie zakresu i form tych osłon w poszczególnych sektorach.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.