Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Odwrotność macierzy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem pracy jest przedstawienie możliwości weryfikowania założeń odnoszących się do rozkładu składników losowych za pomocą analizy dyskryminacyjnej, co stanowi alternatywę do podejścia klasycznego opartego na konstrukcji testów statystycznych. Zaproponowano także koncepcję wykorzystania szeregu Neuman- na do otrzymywania przybliżonej macierzy odwrotnej. Praca obok celu prezentacji teoretycznego ujęcia proponowanych rozwiązań podejmuje również zagadnienie aplikacji omówionych metod do problemu szacowania linii charakterystycznych akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. (fragment tekstu)
W artykule podjęto temat dotyczący pewnych zagrożeń, wynikających ze stosowania pseudo-odwrotności Moore'a i Penrose'a w estymacji parametrów modelu regresji liniowej, gdy macierz zmiennych objaśniających nie ma pełnego rzędu kolumnowego. Celem artykułu jest pokazanie, że w tym przypadku estymator parametrów modelu oparty na pseudo-odwrotności Moore'a i Penrose'a jest obciążony, co skutkuje obciążonymi prognozami. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem opracowania jest wykazanie przydatności metod taksonomicznych w ocenie poziomu życia ludności na poziomie lokalnym, a szczegółowym - dokonanie liniowego porządkowania gmin miejsko-wiejskich województwa zachodniopomorskiego z wykorzystaniem taksonomii pozycyjnej oraz porównanie grup typologicznych obiektów zbliżonych pod względem poziomu życia. (fragment tekstu)
W pracy skoncentrowano się na wyznaczeniu pseudorozwiązań dopuszczalnych i optymalnych oraz przyjęcie ich za rozwiązania sprzecznego zagadnienia programowania liniowego. W celu zdefiniowania pseudorozwiązań dopuszczalnych posłużono się pojęciem macierzy pseudoodwrotnej.
5
Content available remote Selekcja kryteriów oceny jakości maszyn rolniczych metodą korelacji cech
84%
Celem pracy jest selekcja, czyli dobór poprzez eliminację, cech przeznaczonych do oceny jakości maszyn rolniczych. Do ograniczania zbioru parametrów projakościowych wykorzystano metodę korelacji cech, która w sposób arbitralny wskazuje te parametry, których wartości są nadmiernie skorelowane z pozostałymi. Procedura eliminacji kończy się, jeżeli wartości diagonalne w macierzy odwrotnej do macierzy korelacji nie przekraczają 10. W wyniku takiej selekcji pozostają tylko te cechy, które istotnie różnią się między sobą, a więc należy je uwzględnić w ocenie jakości. Wykonano symulacje ograniczania zbiorów parametrów jakościotwórczych dla przykładowych grup maszyn rolniczych. W każdym przypadku końcowy zbiór parametrów nie przekroczył liczby Millera, tj. 9 rozpatrywanych cech, co pozwala dobrze dobrać do nich wagi, niezbędne w kolejnych etapach oceny i wartościowania jakości maszyn rolniczych.(abstrakt oryginalny)
Jeżeli założymy, że zbiór cech potencjalnych daje uporządkowanie liniowe obiektów w oparciu o najpełniejszą informację to jego redukcja, jeżeli uznamy, że jest potrzebna lub niezbędna, powinna dawać taki zbiór cech, porządkowanie obiektów na którym powinno być zbliżone do uporządkowania na zbiorze wyjściowym. Na ile ono jest "poprawne" czy "dobre" nie jest kwestią metod ilościowych a wiedzy merytorycznej i intuicji badacza. Prezentowane tu wyniki analizy pokazują, że wyniki porządkowania oparte o dobór cech dla poszczególnych działów odrębnie a następnie konstrukcję jednej miary syntetycznej są bardzo oddalone od miary obliczonej na całym zbiorze, bez doboru cech, wobec czego podejmując decyzję według jakiej procedury przeprowadzamy badanie musimy mieć świadomość, że będzie to miało wpływ na wyniki porządkowania. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest prezentacja aktualnych idei w teorii rozwiązań uogólnionych w kontekście ich potencjalnego wykorzystania do wspomagania procesów decyzyjnych. Zasadnicze rozważania poprzedzono przedstawieniem genezy problemu i zwięzłą charakterystyką zagadnień decyzyjnych w naukach ekonomicznych. Następnie omówiono zjawisko sprzeczności w optymalizacji, pojęcia uogólnionych rozwiązań dopuszczalnych i optymalnych zadań programowania matematycznego, metodę uogólnionych macierzy odwrotnych, a także koncepcję miar niesprzeczności.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.