Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 196

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Oferta turystyczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Celem artykułu jest zaprezentowanie aktualnych trendów na polskim rynku turystycznym na przykładzie turystyki wyjazdowej do Tunezji na sezon 2013. Analizę ofert przeprowadzono na przełomie grudnia 2012 i stycznia 2013, podczas premierowej sprzedaży ofert tzw. first minute. Dane uzyskano za pomocą systemów rezerwacyjnych MerlinX, Travella oraz Bluevendoo. Otrzymane wyniki odniesiono do raportu Travelplanet, największego polskiego multiagenta. Dane tego raportu za okres od 15 czerwca do 15 września 2012 r. porównano z danymi Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki (ONTT). Wykorzystano także dane zamieszczone w raportach UNWTO, CBOS oraz PZOT (Polskiego Związku Organizatorów Turystyki). Główną metodą badawczą była analiza materiałów archiwalnych i statystycznych(abstrakt oryginalny)
Na terenie Dolnego Śląska funkcjonuje około 300 gospodarstw agroturystycznych oferujących prawie 3500 miejsc noclegowych. Artykuł zawiera krótką charakterystykę oferty agroturystycznej gospodarstw dolnośląskich.
3
Content available remote Znaczenie produktów lokalnych w różnicowaniu oferty turystycznej regionu
80%
Obszary sieci Natura 2000 to tereny o szczególnych walorach przyrodniczych. Ich odpowiednie wyeksponowanie może przyczyniać się do wzrostu atrakcyjności takich miejsc wśród turystów. Dzisiaj jednak, w sytuacji rosnących wymagań wypoczynkowych, a jednocześnie dążenia turystów do ekologicznego spędzania wolnego czasu wydaje się, że opieranie oferty turystycznej wyłącznie na przyrodzie może okazać się niewystarczające. Szansą na jej urozmaicenie, szczególnie w odniesieniu do terenów sieci Natura 2000, mogą okazać się produkty lokalne. Celem artykułu jest próba zastanowienia się, w jaki sposób produkty lokalne mogą stać się pomysłem na marketingową ofertę turystyczną regionów "naturowych". W opracowaniu posłużono się przykładem województwa zachodniopomorskiego, które ma widoczny potencjał w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Koncepcja krajowego indeksu konkurencyjności oferty turystycznej Polski
80%
Prowadzenie polityki turystycznej wymaga dysponowania wiedzą, która pozwala ocenić sytuację bieżącą i przewidywać kierunki jej rozwoju. Z perspektywy władz administracyjnych każdego szczebla podstawowe znaczenie powinno mieć takie kierowanie rozwojem turystyki, aby wnosiła ona możliwie znaczący wkład w rozwój gospodarczy i tworzenie miejsc pracy na terenie, za który są odpowiedzialne. Oznacza to, że szczególnie pożądane jest wspieranie takich form turystyki, które mogą spełnić tego typu oczekiwania. Trzeba jednak pamiętać, że ostatecznie o tym, jakie formy turystyki będą się rozwijały, zadecydują sami turyści. Współczesny rynek turystyczny jest jednak bardzo konkurencyjny, o potencjalnych klientów zabiega wielu dostawców i wiele miejsc i dlatego podstawowe znaczenie dla skutecznego konkurowania z nimi ma wiedza o oczekiwaniach i opiniach turystów.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przybliżenie problematyki wykorzystania potencjału związanego z dziedzictwem przemysłowym stanowiącym element oferty turystycznej Dolnego Śląska. Na wstępie zaprezentowano turystykę przemysłową i jej wpływ na rozwój oferty turystycznej regionów. Autor przedstawił cechy turystyki kulturowej, a także charakterystykę turystów realizujących ten model turystyki. W artykule wskazano szanse i zagrożenia dla turystyki przemysłowej w Polsce oraz obiekty umożliwiające realizację tej formy turystyki. Autor prezentuje obiekty dziedzictwa przemysłowego stanowiące potencjał gospodarki turystycznej na Dolnym Śląsku oraz perspektywy związane z wdrażaniem strategii rozwoju oferty turystycznej.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono działania zmierzające do wykreowania atrakcyjnej oferty turystycznej województwa lubelskiego w zakresie turystyki aktywnej i kulturowej. Dokonano przeglądu dotychczasowych przedsięwzięć zmierzających do opracowania oferty produktów turystycznych oraz ich funkcjonowania. Do szczegółowej analizy, jako przykład innowacyjnej działalności branży turystycznej, wybrano zestaw skomercjalizowanych ofert turystyki przyjazdowej do regionu lubelskiego. Celem pracy jest ocena działań innowacyjnych w zakresie tworzenia powyższej oferty. Osiągnięciu postawionego celu posłużyły analiza literatury przedmiotu i dokumentów strategicznych oraz wywiady bezpośrednie z przedstawicielami lubelskich biur podróży zaangażowanych w jej tworzenie. Ważnym aspektem prowadzonych badań było uzyskanie opinii branży dotyczących procesu kreowania i wdrażania produktów turystycznych z zakresu turystyki aktywnej i kulturowej.(abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest ocena wykorzystania potencjału agroturystycznego Roztocza i wskazanie konkretnych rozwiązań, umożliwiających poprawę obecnej oferty agroturystycznej. Na podstawie wskaźników potencjału agroturystycznego poszczególnych gmin, liczby funkcjonujących w nich gospodarstw agroturystycznych i przygotowanej dla turystów oferty, dokonano typologii gmin, która posłużyła do wskazania konkretnych rozwiązań i kierunków dalszego rozwoju agroturystyki na Roztoczu. Otrzymane wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że potencjał agroturystyczny nie jest tam w pełni wykorzystany. Potwierdzeniem tej tezy jest słabo wykształcony produkt agroturystyczny, a także brak gospodarstw agroturystycznych lub ich niewielka liczba w niektórych gminach o obiektywnie atrakcyjnym potencjale agroturystycznym. Główne działania, mające na celu poprawę istniejącej sytuacji, powinny być kompleksowe i obejmować takie płaszczyzny, jak: działalność szkoleniowa, tworzenie nowych, innowacyjnych produktów agroturystycznych i rozwój już funkcjonujących, poprawa zagospodarowania turystycznego i dostępności komunikacyjnej oraz działalność promocyjna. Przedstawione wyniki badań i rozwiązania mogą zostać w praktyce wykorzystane przez władze samorządowe, organizacje turystyczne, a przede wszystkim przez właścicieli gospodarstw agroturystycznych do dalszego kształtowania produktów agroturystycznych na Roztoczu. (abstrakt oryginalny)
Rozwój kompleksowej oferty turystycznej obszaru jest determinowany działaniami poszczególnych składowych gospodarki turystycznej, w tym przede wszystkim hotelarstwa, gastronomii, transportu turystycznego oraz sektora atrakcji turystycznych. W analizach obszarowego produktu turystycznego często mało dostrzeganym elementem są usługi gastronomiczne oraz działalność podmiotów je świadczących. Niniejszy artykuł jest próbą analizy oferty tematycznej obiektów gastronomicznych w wybranej destynacji turystycznej, jaką jest miasto Lwów. W pracy przedstawiono ogólne informacje dotyczące gospodarki turystycznej Lwowa, następnie przedstawiono marketingowe założenia rozwoju oferty gastronomicznej, zagadnienia budowy strategii rozwoju oferty gastronomicznej na przykładzie lokali gastronomicznych we Lwowie. Wykorzystano koncepcję kreatywnych pomysłów i "antypomysłów" oraz koncepcję strategii "błękitnych oceanów".(abstrakt oryginalny)
Cel. Interpretatywne spojrzenie na współczesny marketing turystyczny w kontekście turystyki etnicznej na przykładzie społeczności berberyjskich. Metoda. Antropologiczna analiza treści i ikonografii ofert biur podróży, stron internetowych w kontekście turystyki etnicznej z uwzględnieniem takich problemów badawczych jak rola i miejsce uczestników kulturowego spotkania. Wyniki. Analiza przestrzeni internetowej pod kątem ofert formułowanych do "potencjalnych klientów" wyłoniła pewne pojawiające się tendencje w sposobie opisywania i przedstawiania lokalnych światów, projektowania relacji i interakcji pomiędzy gośćmi i gospodarzami. Te tendencje nazwane zostały kolejno - etnicznością jako retoryką, etnicznością jako elementem krajobrazu, etnicznością jako dodatkiem i etnicznością jako spotkaniem. Ograniczenia badań i wnioskowania. Zaprezentowane wyniki badań nie pretendują do miana naukowej teorii czy holistycznego opisu turystycznego uniwersum, ale pewnej refleksji antropologicznej wynikającej z konkretnego studium przypadku. Wnioski formułowane są w duchu paradygmatu postmodernistycznego. Implikacje praktyczne. Antropologiczna refleksja nad turystyką etniczną w kontekście społeczności berberyjskich może skłonić do zmierzenia się z dominującymi instytucjami społeczeństwa, nie tylko opisywać współczesną rzeczywistość, ale wpływać na jej charakter i kształt, uwzględniając "epistemologię wielorakich punktów widzenia". Oryginalność pracy. Rozważania nad turystyką etniczną w kontekście społeczności berberyjskich nie były podejmowane na gruncie polskiej humanistyki. Rodzaj pracy. Studium przypadku. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Tourist Popularity of Poland Among the Inhabitants of Stavropol Krai
61%
The article presents the tourist popularity of Poland among the inhabitants of Stavropol Krai (a region located in the south of the European part of the Russian Federation). The research attempted to identify the reasons for discouraging the inhabitants of this region to take a tourist trip to Poland. Also presented the reasons, ways of organization and opinions on the tourist attractiveness of Poland against the background of selected countries among the people who visited Poland. The survey, in the form of an internet survey, was conducted among 141 inhabitants of Stavropol Krai. Based on the results of the research it can be stated that for the inhabitants of this region Poland is an attractive tourist country. However, it must be emphasized that much is still to be done to promote Poland as an attractive tourist destination. A large part of the respondents were not aware of its tourist attractiveness, which was the main reason for the lack of interest in this country. (original abstract)
11
Content available remote Zarządzanie wydarzeniami muzealnymi na przykładzie "Oblężenia Malborka"
61%
Od kilkunastu lat pod koniec lipca Muzeum Zamkowe w Malborku organizuje kilkudniowy Festiwal Kultury Średniowiecznej "Oblężenie Malborka". Ta muzealna oferta wydaje się interesującym przykładem zarządzania procesami rynkowymi poprzez organizację wydarzenia z zakresu odtwórstwa historycznego. Najbardziej newralgicznym zadaniem w tego rodzaju przedsięwzięciach jest zbudowanie zaufania pomiędzy instytucją kultury, która jest głównym organizatorem wydarzeniu, a środowiskiem rekonstruktorów średniowiecznej historii. Przeprowadzone w 2016 roku badania ankietowe umożliwiają lepsze rozpoznanie najważniejszych partnerów malborskiego muzeum. Organizowane od lat wydarzenia "żywej historii" w Malborku odbywają się w zmieniającym otoczeniu społeczno-politycznym i ekonomicznym, co ma wpływ także na pozyskiwanie profesjonalnych grup rycerskich. W okresie dynamicznie rozwijającego się ruchu rycerskiego przedmiotem szczególnej uwagi dla malborskich muzealników jest pozyskanie stosunkowo stałej grupy odtwórców, którzy będą w stanie - bez większego zagrożenia dla zabytku architektury - zrealizować scenariusz kilkudniowego eventu. (abstrakt oryginalny)
Zgodnie z klasyfikacją NACE, turystyka obejmuje m.in. takie obszary, jak: zakwaterowanie, usługi związane z gastronomią, działalność biur podróży, organizacja wycieczek i inne usługi rezerwacyjne, rozrywka, działalność muzeów i innych obiektów kulturalnych. Oznacza to, że przemysł turystyczny jest bardzo złożony i zróżnicowany, ale pierwsze miejsce, do którego udaje się turysta zaraz po przyjeździe, jest miejscem zakwaterowania. Z tego względu w artykule podjęto się analizy jakości zakwaterowania w obiektach zlokalizowanych w dwóch wybranych miastach położonych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego: Świnoujściu (w Polsce) i Jurmali (na Łotwie). W tym artykule autorki dążą do: 1) sporządzenia listy braków w jakości oferty zakwaterowania; 2) określeniu kierunków niezbędnych udoskonaleń oraz 3) wskazania różnic między oczekiwaniami turystów w wybranych miastach. Aby zrealizować zdefiniowane cele przeanalizowano wszystkie negatywne opinie (ponad 1700) opublikowane na stronie www.booking.com, odnoszące się do 70 obiektów noclegowych w Jurmali oraz do 58 w Świnoujściu. (abstrakt oryginalny)
W obliczu wielu już szczegółowo omówionych zagadnień dotyczących turystyki kulturowej za przedmiot niniejszego opracowania przyjęto aspekt kształtowania oferty na rynku turystyki kulturowej, z punktu widzenia organizatora turystyki. Celem tekstu jest zatem ukazanie złożoności tego procesu, jak również podkreślenie znaczenia identyfikacji cech potencjalnych odbiorców. W części teoretycznej wskazano m.in. specyfikę funkcjonowania biur podróży - organizatorów turystyki (w aspekcie formalnym i funkcjonalnym). Pokazano również istotę tytułowego kształtowania oferty, podkreślając wagę jej postrzegania m.in. przez pryzmat poszczególnych faz imprezy turystycznej. Ponadto rozważania teoretyczne zilustrowano przykładem, odnosząc kształtowanie oferty do potrzeb, możliwości i oczekiwań konkretnej grupy jej odbiorców i użytkowników - turystów seniorów. Przedstawiono wyniki badań empirycznych - sondażowych, przeprowadzonych z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety wśród osób starszych w Warszawie, Łodzi i Poznaniu (n=610). (abstrakt oryginalny)
Turyści odwiedzali najczęściej badane gospodarstwa agroturystyczne w miesiącach wakacyjnych. Atrakcją przyciągającą całe rodziny oprócz walorów przyrodniczych terenu były użytkowane zwierzęta oraz produkty żywnościowe własnej produkcji. W badanych gospodarstwach występowały tylko pospolite gatunki roślin uprawnych, spotykane w tradycyjnych, rodzinnych gospodarstwach rolnych. Natomiast brak było gatunków znanych, mogących uzupełniać ofertę żywieniową lub edukacyjną. Ponadto, niewiele gospodarstw oferuje obsługę prostych maszyn rolniczych. Tylko połowa właścicieli miała odbyte kursy w zakresie agroturystyki. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie jest próbą analizy ewolucji terminologii wykorzystywanej w naukach o turystyce, dotyczącej zagadnień produktu turystycznego oraz określeń pochodnych. Zarówno w międzynarodowej jak i krajowej literaturze przedmiotu zagadnienie produktu turystycznego budzi wiele kontrowersji semantycznych i strukturalnych. Problem ten wynika głównie z faktu stosowania tego pojęcia przez przedstawicieli różnych nauk a także środowisk branżowych. Ponadto zagadnienie produktu turystycznego pozostaje w stałym procesie rozwoju, traktując rozwój w wymiarze zarówno teoretycznym jak i pragmatycznym. Celem opracowania jest przybliżenie stosowanych terminów obejmujących kategorię produktu turystycznego oraz zaproponowanie koncepcji kompleksowej oferty obszaru turystycznego, którą tworzą elementy cząstkowe. Artykuł posiada głównie wymiar teoretyczny, ale podejmowane zagadnienia mają charakter utylitarny. Wykorzystano metodę krytycznej analizy literatury przedmiotu, operacji logicznych oraz heurystyki. Podjęte rozważania mają charakter oryginalny. Efektem opracowania jest konstrukcja koncepcji kompleksowej oferty obszaru turystycznego. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu dokonano skrótowej oceny wybranych atrakcji turystycznych Majorki. Turystów przybywających na wyspę przyciągają nie tylko piękne piaszczyste i kamieniste plaże, malownicze zatoczki, ale i parki narodowe czy położone na wyspie jaskinie. Turystów przyciąga też sięgające czasów najdawniejszych bogactwo historyczne, reprezentowane przez liczne zabytki zarówno świeckie, jak i sakralne. To miejsce warto odwiedzić choćby dla poznania wspaniałej kultury i sztuki oraz zwyczajów i obyczajów miejscowej ludności. Druga część artykułu przedstawia analizę infrastruktury turystycznej Majorki, dostępności komunikacyjnej, a także metodę planowania strategicznego (analizę SWOT). Majorka ma szczególny urok, który przyciąga turystów i sprawia, że powracają na wyspę wielokrotnie. (abstrakt oryginalny)
17
61%
W artykule poddano analizie wybrane muzea regionalne w Republice Czeskiej, które mieszczą się w obiektach zabytkowych: zamkach i pałacach, klasztorach i świątyniach oraz ratuszach, kamienicach lub rezydencjach miejskich. Celem pracy jest określenie roli, jaką zabytkowa siedziba - a w zasadzie jej wnętrza - może pełnić w narracji muzeum (jedynie tło dla wystawionych zbiorów, integralna część ekspozycji czy też główna atrakcja przyciągająca odwiedzających). Artykuł ma głównie charakter przeglądowy. Przeprowadzone analizy wykazały dużą różnorodność podejść w badanym względzie, a ich efektem jest zestaw dobrych wzorców wykorzystania historycznych siedzib w ofercie muzealnej. Materiał do pracy autor uzyskał w czasie swoich podróży po Republice Czeskiej oraz w oparciu o literaturę i strony internetowe poszczególnych instytucji (w celu aktualizacji informacji). Dla pogłębienia analiz zaprezentowano podstawowe dane statystyczne dotyczące m.in. liczby muzeów w całym kraju, liczby wystaw stałych i czasowych, powierzchni wystawienniczej, dodatkowej działalności instytucji muzealnych, ich finansów, ale przede wszystkim frekwencji. (abstrakt oryginalny)
This paper presents an overview of the issues related to the readiness of Polish hotel establishments to develop business tourism services. The main purpose is to evaluate the adaptability of hotel facilities to support business tourism in Poland. It presents the results of a survey, carried out amongst managers of selected hotels serving business customers across Poland. The results indicate that business tourism in Poland has development opportunities. However, for its effective utilisation, hotel establishments should develop their resources in terms of both quantity and quality.(abstrakt oryginalny)
Głównym zadaniem touroperatorów jest kształtowanie takiej oferty produktów turystycznych, która z jednej strony zaspokoi oczekiwania klientów, a z drugiej pozwoli przedsiębiorstwu na osiągnięcie określonych zysków oraz stabilnej pozycji rynkowej. Wobec tego muszą oni nieustannie pracować nad udoskonalaniem swoich propozycji nie tylko poprzez ulepszanie istniejących już produktów, ale także przez kreowanie nowych. Celem artykułu jest wykazanie, że wprowadzanie do oferty nowych destynacji, mimo iż wiąże się z pewnym ryzykiem, może przynieść touroperatorowi wiele korzyści i zapewnić mu stabilny rozwój. Przeprowadzona wszechstronna analiza statystyczna danych dotyczących turystów biura podróży Itaka podróżujących do Grecji wykazała stałą tendencję wzrostową ruchu turystycznego w ramach tej destynacji. Wyniki badań pozwalają sformułować opinię, że rozwój oferty greckich destynacji jest dla biura podróży Itaka dobrym rozwiązaniem.(abstrakt oryginalny)
Ukazano aktualny stan rozwoju bazy agroturystycznej w Polsce, wraz z działaniami stowarzyszeń agroturystycznych i potrzeb ich współdziałania zgodnie z istotą agroturystyki. Bazy agroturystyczne znajdują się głównie w tradycyjnych regionach turystycznych. Analiza danych dowodzi, że działalność ta nadal się rozwija, ale daleko jej jeszcze do doskonałości, gdyż wzrost ilościowy nie jest w pełni połączony z poprawą jakościową i zróżnicowaniem ofert.
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.