Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ograniczenia komunikacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Badania prowadzone w wielu krajach wskazują, że czas trwania postępowania sądowego jest krótszy, a liczba zakończonych spraw jest wyższa w państwach, które wydają znaczną część budżetu na digitalizację i gdzie poziom kompetencji cyfrowych w populacji jest wyższy, z powodu większej możliwości skorzystania z nowych instrumentów technologicznych. Celem artykułu było przedstawienie wybranych rozwiązań opartych na ICT w polskim sądownictwie oraz ogólnych ograniczeń związanych z wdrażaniem technologii cyfrowych w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
2
100%
Problem zatorów drogowych, potocznie nazywanych korkami, był i jest przedmiotem licznych analiz. Zjawisko to jest charakterystyczne dla wszystkich aglomeracji miejskich oraz dużych miast. Celem artykułu jest próba wskazania na ekonomiczny, pieniężny charakter kategorii ekonomicznej, jaką jest czas. (abstrakt oryginalny)
Instytucje finansowe, które chcą osiągnąć sukces na rynku muszą w procesie konstruowania sytemu komunikacji marketingowej uwzględnić mechanizm zachowań rynkowych konsumenta oraz stopień jego przygotowania do odbioru przekazu promocyjnego. Jednym z istotnych problemów, na jakie napotykają instytucje finansowe w procesie komunikowania się na rynku usług finansowych jest analfabetyzm finansowy konsumentów. Przeprowadzone badania pokazują, że dotyka on ponad połowy Polaków. Przejawia się nie tylko w niskiej wiedzy o usługach finansowych i regulacjach prawnych związanych z korzystaniem z nich, ale także nieracjonalnymi zachowaniami takimi jak: zawieranie umów bez zapoznania się z nimi czy też brakiem wykształconego nawyku w rozpoznawania sytuacji panującej na rynku usług finansowych. Analfabetyzm finansowy uwidacznia się także w rodzaju źródeł informacji, które są brane pod uwagę przez konsumentów w procesie podejmowania decyzji finansowych. Są to przede wszystkim informacje nieformalne. Instytucje finansowe chcąc podnieść skuteczność swoich działań promocyjnych muszą w pierwszej kolejności skupić się na podniesieniu wiedzy finansowej swoich konsumentów poprzez opracowanie odpowiednich programów z zakresu edukacji rynkowej. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Ograniczenia dla polskich przewoźników na rynku europejskim
100%
Artykuł podejmuje tematykę wszelkich ograniczeń jakie są nakładane na polskie przedsiębiorstwa transportowe, które zajmują się przewozem rzeczy z wykorzystaniem transportu drogowego na rynku europejskim. Struktura tekstu została podzielona na trzy części. Wstęp zawiera ogólne informacje wprowadzające do problemu artykułu. Część druga to charakterystyka transportu drogowego na terenie krajów europejskich. Kolejna część dotyczy rozpoznania ograniczeń dla Polskich przewoźników w wybranych krajach na terenie Europy. Ostatnią częścią artykułu są wnioski sprecyzowane przez autora. Badania zostały przeprowadzone poprzez obserwacje oraz analizę własnego doświadczenia autora w branży TSL. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono koncepcję handlu uprawnieniami do używania samochodu w centrum miasta jako sposobu obniżenia transportochłonności przestrzeni miasta, a także usprawnienia komunikacji w mieście i poprawy stanu środowiska naturalnego.
Artykuł przedstawia refleksję nad modelami komunikacji społecznej i marketingowej w perspektywie, jaką tworzy zaproponowany przez E.N. Lorenza termin efektu motyla. Ukazują one naturę komunikowania: role uczestników, sposoby kodowania i wyrażania treści przekazu, funkcje i charakter mediów w transmisji informacji, czynią to jednak z określonym prawdopodobieństwem. Identyfikują warunki skuteczności komunikowania w osiągnięciu założonych celów, istotę i rodzaje szumów oraz akcentują rolę kontekstu komunikowania. Te dwa ostatnie elementy są ważne, jednak niewystarczające. Ich znaczącym dopełnieniem jest metafora efektu motyla. Wskazuje ona nie tylko na bariery i niepewność, niekiedy nawet chaos w komunikowaniu, lecz podkreśla, że na końcowy efekt mogą wywierać wpływ także takie elementy, które a priori są traktowane jako zupełnie nieistotne lub niewiele znaczące. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Wymiana informacji i bariery komunikacyjne w gospodarstwie domowym
100%
Artykuł przedstawia specyfikę wymiany informacji w gospodarstwie domowym pomiędzy poszczególnymi jego członkami. Analizuje typy komunikacji wewnątrz gospodarstwa domowego i jej uzależnienie od typu struktury gospodarstwa domowego. Prezentuje badania autorki jako wykonawcy grantu badawczego MNiSW nr 0926/B/H03/2009/36 prowadzonego we współpracy z Wyższą Szkołą Bankową we Wrocławiu na reprezentatywnej grupie badawczej 500 respondentów z terenu wybranych aglomeracji - Wrocław, Szczecin, Białystok, Kraków, Rzeszów, Poznań, Warszawa w trzech warstwach miast centralnych, pozostałych miast i obszarów wiejskich realizowanych na zlecenie wykonawców przez CBOS. W wynikach badań własnych omówiono rodzaje informacji podlegające wymianie wewnątrz gospodarstwa domowego dotyczące ważnych decyzji w zakresie zakupu dóbr i oszczędzania, uzależnionych od typu struktury gospodarstwa domowego czy rodzaju decyzji. W dalszej części wskazano na wartości konstytuujące gospodarstwo domowe jako grupę społeczną oraz pojawiające się na tym tle bariery komunikacyjne w takich opcjach jak: zarabianie i wydatkowanie pieniędzy. W części podsumowującej wskazano na najważniejsze czynniki determinujące wymianę informacji oraz zaburzające poziom jej skuteczności.(abstrakt autora)
Dolny Śląsk jest obszarem o bardzo silnie rozwiniętej sieci kolejowej. Jego aktualny układ kształtował się od połowy XIX w. i przechodził przez wiele etapów rozwoju - od początkowego tworzenia głównego szkieletu linii kolejowych aż do dobudowywania połączeń lokalnych. Analiza dotyczy głównie etapu likwidacji linii kolejowych oraz zawieszeń w ruchu osobowym po 1945 r. na terenie województwa dolnośląskiego. Istotnym elementem takiego procesu jest rozkład w przestrzeni (np. tereny peryferyjne, najmniejsze miejscowości). Autorzy dokonali oceny powiązań między likwidacją ruchu osobowego a poten- cjałem demograficznym miejscowości, które utraciły dostęp do transportu kolejowego. Ponadto w analizie zawarta jest ocena ( case study ) przebiegu wybranych procesów likwidacji kolejowych tras osobowych oraz weryfikacja planowanych prac odtworzeniowych na sieci kolejowej.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest odpowiedź na pytanie, na ile możliwa jest identyfikacja współzależności pomiędzy rozwojem wielofunkcyjnej gospodarki oraz poziomem rozwoju infrastruktury technicznej i dostępnością komunikacyjną na obszarach wiejskich. Badania zostały przeprowadzone na przykładzie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich w woj. małopolskim.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Zatory komunikacyjne w organizacji - zarys koncepcji
84%
W opracowaniu połączono zagadnienie elastyczności organizacyjnej z procesami komunikowania. Głównym celem było stworzenie zarysu koncepcji zatorów komunikacyjnych w organizacji. Osadzono je na gruncie podejścia systemowego do organizacji ze względu na to, że pozwala ono uwzględniać wzajemne wpływy i zależności zarówno w poszczególnych jej podsystemach, jak i między nimi oraz organizacją i jej otoczeniem. W związku z powyższym przedstawiono pojęcie elastyczności organizacji oraz szczegółowo opisano zjawisko komunikacyjnego zatoru w organizacji. (abstrakt oryginalny)
Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej części omówiono istotę teorii progów, sformułowanej przez B. Malisza i problem zaadoptowania metody analizy progowej do zagadnień transportowych. W części drugiej sprecyzowano terminologię odnoszącą się do czynników hamujących rozwój takich jak: próg, bariera, ograniczenia oraz przedstawiono klasyfikacje ograniczeń progowych aglomeracji miejskich.
The aim of this article is to present those categories of semantic noise which result in significant divergence between the message sent and the message received in the process of international communication. For the purpose of the research one area of international communication was chosen, namely business communication. The international aspect of this type of communication is reflected in the choice of the research material: samples of business communication terminology coming from international English are contrasted with their Polish equivalents. The level of semantic divergence between the message sent in international English and the message received in Polish depends on (1) the translatability of a particular lexical item from English into Polish, (2) the strategies of translation adopted in the process of communication, and (3) the methods applied in defining the meaning of a new lexical item. The sources of semantic noise can be divided into three categories. The first category refers to all those situations when the semantic noise occurs, because one English lexical item has several Polish equivalents, and they are not identical semantically or contextually. The noise results then, from the fact that each choice of a particular Polish equivalent requires some kind justification and explanation why this equivalent is used and not any other from the pool. The second category of sources groups such situations in which several English terms have only one equivalent in Polish. As a result the process of communication may not only be hindered but broken completely. Finally the third category describes such situations in which an English lexical item has no equivalent in Polish. Using English terminology in Polish text is a common technique then, but the noise in the communication process results from the language competence of both the sender and the receiver of the message. (fragment tekstu)
Współpraca przedsiębiorstw wykonujących przewozy aglomeracyjne powinna przynieść wymierne korzyści pasażerom, współdziałającym ze sobą przedsiębiorstwom oraz władzom samorządu terytorialnego zasilającym system transportu miejskiego publicznymi pieniędzmi. Sposoby rozwiązywania pojawiających się problemów utrudniających integrację transportu miejskiego (zjawisko kongestii, zagrożenia dla środowiska naturalnego i dla jakości życia w miastach spowodowane dynamicznym rozwojem motoryzacji indywidualnej) było tematem artykułu.
As no effective treatment or vaccine have yet been developed, the only way to prevent the spread of SARS-Cov-2 is to introduce social distancing measures. Scientific discussion regarding their actual effectiveness and socio-economic consequences has only just begun. Both declining mobility and changes in mobility patterns are obvious effects of social distancing. The main objective of this article is to present spatial diversity of changes in regional and local mobility in Poland with the use of data gathered and provided by Google LCC. As for the regional dimension, the mobility has declined steadily in most of the analysed areas. The regional changes were more visible only in the case of the following categories of areas: grocery & pharmacy and parks. The initial correlation analysis has shown that distribution of those changes more or less reflects spatial voting patterns. Both historical and cultural factors may explain such results, including ingrained habits, collective attitudes towards politics and group values. In the local context, illustrated by the analysis of changes in travel time from housing areas in Gdańsk, Gdynia and Sopot to the business and science centre in Gdańsk-Oliwa, a noticeable yet spatially diversified decrease in drive time (by private car) has been observed. The most significant reduction in travel time was recorded in peripheral areas accessible by high-speed roads which are normally jammed during peak hours. The mobility constraints have led to highly reduced traffic congestion, and consequently, shortened the travel time. (original abstract)
W 1995 roku wprowadzono w Częstochowie strefę ograniczonego (płatnego) postoju (SOP) w centrum. W referacie zaprezentowano analizę efektywności ekonomicznej tego rozwiązania. Zdaniem autorów, miasta, które przygotowują się do wdrożenia podobnych rozwiązań, mogą skorzystać z przedstawionych wniosków i doświadczeń specjalnego zespołu d/s Parkingów przy Urzędzie Miasta Częstochowy.
W artykule omówiono wzajemne relacje polityki transportowej i parkingowej w aglomeracjach miejskich. Autor rozważył ponad to rolę parkowania w sterowaniu ruchem, a także promocji środków transportu alternatywnych do samochodu.
Konstrukcja rozkładu jazdy pociągów dla wprowadzenia zamknięć torowych to złożony p roblem decyzyjny. Musi być przeprowadzona w sposób staranny i dokładny, aby przygotowana organizacja ruchu nie generowała opóźnień na sieci kolejowej. Szczególnie istotne jest także to, aby na stacjach granicznych dla zamknięć torowych nie powstawały konge stie. W artykule przedstawiono metodę kształtowania rozkład u jazdy pociągów dla wprowadzenia zamknięć torowych. I stotą zaproponowanej metody jest to, by zachować kształt oferty przewozowej zgłoszonej przez przewoźników w ramach rocznego rozkładu jazdy pociągów i przy uwzględnieniu ograniczeń dotyczących zamknięcia torowego skonstruować nowy, racjonalny rozkład jazdy pociągów. Zaprezentowano mo del matematyczny, który pozwoli na skonstruowanie zastępczego rozkładu jazdy pociągów. Do jego rozwiązania proponuje się wykorzystanie algorytmu pszczelego oraz algorytmu A*.(abstrakt oryginalny)
Masowe użytkowanie samochodów osobowych w miastach pociąga za sobą wiele ujemnych skutków, także ekologicznych. Opracowanie poświęcono problemowi niwelowania tych skutków przez odpowiednią politykę komunikacyjną prowadzoną za pomocą instrumentów ekonomicznych (podatki, opłaty) i administracyjnych (ograniczenia w ruchu, zakaz parkowania). Scharakteryzowano także politykę komunikacyjną państw wysoko rozwiniętych, postulując wprowadzenie także w Polsce powszechnej na Zachodzie formy podróżowania w systemie Park and Ride.
W artykule zwrócono uwagę na negatywne oddziaływanie motoryzacji na środowisko człowieka. Zdaniem autora, dla poprawy tej sytuacji koniecznych jest szereg przedsięwzięć normalizacyjno-legislacyjnych w sferze polityki transportowej, a także przedsięwzięcia o charakterze organizacyjno-technicznym i ekonomicznym.
Przedstawiono wyniki konferencji w Amsterdamie, na której ustanowiono Europejski Klub Miast Bez Samochodu. Podpisano kartę, wytyczającą cele działania klubu. Zaprezentowano podjęte już działania w różnych miastach europejskich (Aachen, Amsterdam, Ateny, Bolonia, Granada, Kopenhaga, La Rochelle, Lizbona, Londyn).
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.