Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Oil business groups
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule przedstawiono powstanie i działanie rosyjskiego przedsiębiorstwa naftowego JukoSibnief Oil o rynkowej wartości 35 mld USD, które będzie czwartym co do wielkości produkcji koncernem naftowym świata.
ExxonMobil ma wielką bazę surowcową, nie ryzykuje więc utraty zysków, szukając możliwości zwiększenia wydobycia. Największy giełdowy koncern naftowy nie wygenerowałby najwyższych zysków w branży- zarówno w okresie ożywienia, jak i recesji - gdyby reagował na każdą zmianę cen. Ubiegłoroczny gwałtowny wzrost cen ropy i gazu ziemnego oraz wysokie marże rafinerii przyczyniły się do rekordowego zysku netto sięgającego 25,3 mld USD oraz 24- proc. stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału.
Zwrócono uwagę na komfortową sytuację, w jakiej znajduje się nowy minister skarbu Wiesław Kaczmarek, jeśli chodzi o konsolidację sektora naftowego. Negocjacje w sprawie szczegółów zakupu akcji PKN Orlen prowadzone są z węgierskim MOL-em, austriackim OMV, a do tego nowa ekipa ma jeszcze możliwość zezwolenia na fuzję spółki z Rafinerią Gdańską. Załączono dane na temat wyników finansowych, akcjonariatu oraz kursów akcji i obrotów na giełdzie PKN Orlen, OMV i MOL-a.
Omówiono potrzebę konsolidacji austriackiego koncernu naftowego OMV, węgierskiego MOL-a oraz polskiego PKN Orlen. Podkreślono, że środkowoeuropejski koncern naftowy mógłby oprzeć się ofensywie zachodnich lub wschodnich gigantów.
Współczesna gospodarka kształtowana jest przez procesy nieustannych zmian. Zmianom tym podlegają zarówno uczestnicy procesów, jak i relacje między nimi. Podmioty gospodarcze coraz częściej zacieśniają stosunki między sobą, a przemieszczanie dóbr zaczyna mieć charakter coraz bardziej kompleksowy. Te wszystkie procesy traktowane jako jedno zjawisko, które tworzy struktury ekonomiczne, organizacyjne, techniczne i przestrzenne określane są mianem struktur łańcuchowych ukierunkowanych na tworzenie wartości. Mają one charakter dynamiczny i ulegają nieustannej strukturalizacji, co powoduje, że zmianom ulegają również podmioty je realizujące. Ta problematyka stała się przyczynkiem do powstania niniejszego opracowania, którego celem jest przedstawienie ewolucji łańcucha dostaw ropy naftowej (surowca) do Polski oraz ukazanie w tym łańcuchu projekcji funkcji i uwarunkowań rozwoju portu naftowego w Gdańsku. (fragment tekstu)
Prezentowany artykuł dotyczy raportowanej przez koncerny naftowe miary wartości złóż węglowodorów nazywanej wystandardyzowaną wartością zdyskontowanych przepływów gotówki ze złóż ropy i gazu ziemnego (SMOG). Przedsiębiorstwa naftowe notowane na rynkach regulowanych przez Amerykańską Komisję ds. Papierów Wartościowych (U.S. Securities and Exchange Commission - SEC) mają obowiązek raportowania tej wielkości w ramach dodatkowej, nieaudytowanej informacji załączanej do sprawozdań finansowych. Omówiono ewolucję metodologii obliczania SMOG oraz dokonano analizy użyteczności informacji o wartości SMOG z punktu widzenia interesariuszy. Przeprowadzono analizę dostępnej literatury naukowej i biznesowej przedmiotu oraz przeprowadzono porównawczą analizę wpływu wartości SMOG na wycenę rynkową czterech globalnych koncernów naftowych. W konkluzji stwierdzono małą przydatność omawianej miary z punktu widzenia interesariuszy, wynikającą z wielości stosowanych uproszczeń, które sprzyjają powstawaniu problemów związanych z interpretacją otrzymanych wyników. (abstrakt oryginalny)
Jesteśmy jednym z największych i najbardziej nowoczesnych koncernów w Europie Środkowo-Wschodniej. Równolegle z umacnianiem obszarów, w których zawsze byliśmy i jesteśmy silni, aktywnie poszukujemy nowych źródeł wzrostu wartości, komplementarnych wobec naszego podstawowego biznesu. Zgodnie z naszym credo "ORLEN - Napędzamy przyszłość", chcemy odgrywać aktywną rolę w wytyczaniu kierunku i tempa zmian na świecie. (fragment tekstu)
Zbigniew Wróbel wydawał się idealnym kandydatem na prezesa Orlenu. Ci, którzy wtedy go wspierali, nie mieli jednak pojęcia, jak reaguje na wytyczne swych politycznych mocodawców. Dziś najwyższy w historii zysk Orlenu może nie uratować go przed utratą stanowiska.
Od początku XXI wieku badacze stosunków międzynarodowych zastanawiają się, czy możliwe jest włączenie się Chin w liberalny porządek międzynarodowy. W tym artykule skoncentruję się na jednym segmencie tego porządku: porządku rynku ropy naftowej. Kwestionuję argument, że w obecnym stuleciu zmienił się on z "liberalnego kapitalizmu" w kierunku "kapitalizmu państwowego", w wyniku wzrostu znaczenia Chin i chińskich preferencji w tym zakresie. Argumentuję, że Chiny nie zmieniły, ani nie były w stanie zmienić ładu na międzynarodowym rynku ropy. Aby to zademonstrować, analizie poddana została polityka Chin wobec trzech filarów liberalnego porządku rynku ropy naftowej. Pierwszym filarem jest rola Stanów Zjednoczonych jako gwaranta globalnej podaży ropy. Stany Zjednoczone gwarantują bezpieczeństwo naftowe głównie poprzez swoją militarną obecność w Zatoce Perskiej, najważniejszym regionie eksportu ropy, jak również bezpieczeństwo szlaków morskich. Drugim filarem jest struktura własnościowa przemysłu naftowego, gdzie współistnieją przedsiębiorstwa państwowe i prywatne. Trzeci filar to waluta handlu ropą (dolar amerykański) i rynkowy system ustalania cen. Zastąpił on istniejący w latach 1973- -1988 system cen administrowanych przez OPEC. OPEC jest tylko jednym z podmiotów wpływających na poziom cen, który ustala rynek. W latach 2000-2020 Chiny nie kwestionowały żadnego z tych trzech filarów. Państwo to prowadzi politykę merkantylistyczną, ale w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku funkcjonowało w ramach liberalnego porządku na rynku ropy naftowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy transakcji zakupu przez PKN Orlen spółki paliwowej Unipetrol. Dziennikarze postawili wiele zarzutów uczestnikom transakcji - poprzedniemu zarządowi Orlenu i czeskim politykom decydującym o prywatyzacji Unipetrolu. Wątpliwości wzbudziła m.in. rola, jaką odegrał w transakcji czeski biznesmen Andrej Babis. Niejasności wokół tego przejęcia jest sporo. Ale twardych dowodów dla prokuratury wciąż za mało.
11
Content available remote Wykorzystanie franchisingu w finansowaniu działalności koncernów paliwowych
63%
Turbulentne otoczenie przedsiębiorstwa wymusza na zarządzających poszukiwanie jak najbardziej efektywnych sposobów działania. Aby osiągnąć ten cel, należy dążyć do dywersyfikacji ryzyka i wykorzystywania różnorodnych źródeł finansowania działalności. Jednym ze sposobów prowadzenia działalności, spełniającym przedstawione kryteria, jest franchising. Wielkość sieci franczyzowych działających w Polsce, mierzona liczbą jednostek, jest bardzo zróżnicowana: od gigantów, takich jak sieci sklepów spożywczych po systemy, w skład których wchodzi kilka bądź kilkanaście jednostek. Celem prezentowanego materiału jest wskazanie wykorzystania franchisingu na rynku paliwowym. Franczyza staje się bowiem coraz popularniejszym rozwiązaniem na rynku dystrybucji detalicznej paliw. Podczas gdy łączna liczba stacji paliw w Polsce systematycznie się zmniejsza, ilość obiektów działających w ramach systemów franczyzowych dynamicznie rośnie. (abstrakt oryginalny)
Nowadays Russian oil industry development faces to the problems of oil depletion, mineral resource base deterioration and hard to recover reserves growth. International experience shows that one of the effective solutions of this problem can be small and medium enterprises' creation. Small oil companies are able to develop marginal oil-wells in difficult geological conditions. The research of problems, state of the art and development prospects of small oil enterprises in Russia is carried out in the article. The investigation of innovative capacity and small oil companies' ability to develop hard to recover reserves are studied. Special attention is paid to the matter of the small oil business' operation in the context of current situation and economic slump. Efficiency and high performance indexes of small enterprises in this sector were proved.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje rozwój transatlantyckich powiązań globalnych korporacji naftowych - jako jednego z filarów północnoatlantyckiego systemu bezpieczeństwa. Pokazuje perspektywę historyczną ich działalności po obu stronach Atlantyku, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju wzajemnych powiązań w zakresie wydobycia i przetwarzania węglowodorów, a następnie badań i postępu technologicznego. Analizie zostały poddane ostatnio występujące zjawiska, wskazujące na znaczące przesunięcie układu sił na rzecz ośrodków amerykańskich. Uznając wpływ powszechnie znanych trendów, takich jak wzrost znaczenia narodowych korporacji naftowych krajów producenckich oraz "rewolucji łupkowej" w Stanach Zjednoczonych, podkreślono istotne znaczenie amerykańskich sukcesów w rozwoju technologicznym i innowacjach jako głównych czynników sprawczych analizowanego zjawiska. Europa, jako jak niezdolna do dorównania drugiej stronie w zakresie potencjału w omawianych dziedzinach, ryzykuje utratę znaczenia w transatlantyckich relacjach. W konsekwencji osłabieniu ulegnie zarówno znaczenie starego kontynentu dla głównych uczestników globalnego rynku węglowodorów, jak i poziom jego bezpieczeństwo energetycznego. Rozpoczęte negocjacje w sprawie Transatlantyckiego partnerstwa w dziedzinie handlu i inwestycji stwarzają Europie szansę na odwrócenie tego zagrożenia - jeśli wyrównane zostaną różnice w ochronie własności intelektualnej, finansowania innowacji oraz powstaną warunki do budowy wspólnej platformy infrastruktury paliwowej.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano pozytywny wpływ jednej z inwestycji nazwanej Program 10+, zarówno na wyniki operacyjne gdańskiego koncernu, jak i rynek paliwowy w Polsce. Program ten został przeprowadzony w Grupie LOTOS S.A. Wybór charakterystyki tego przedsięwzięcia i jego korzystnego wpływu na otoczenie ma związek m.in. ze skalą tej inwestycji oraz poniesionymi na nią nakładami finansowymi (5,5 mld zł). Z tego względu uznano ją za największą, jakiej dokonano w polskiej gospodarce po 1990 roku. (abstrakt oryginalny)
Rosja aspiruje do przejęcia naftowego przywództwa na świecie. Terytorium byłego ZSRR i Zatoka Perska są już równorzędnymi źródłami tego surowca. Rosyjskie koncerny Yukos i Łukoil wchodzą na rynki zdominowane dotąd przez dostawców arabskich. Planom Rosji sprzyja amerykańska polityka energetyczna, której celem jest uniezależnienie się od ropy z Iraku.
O polski rynek walczą wszystkie wielkie koncerny paliwowe, rodzimy Orlen SA i Rafineria Gdańska. Konkurenci rywalizują jednak o klienta nie ceną, lecz działaniami marketingowymi. Promocje i potężne kampanie reklamowe w mediach stały się codziennością.
Funkcjonowanie Przedsiębiorstwa Poszukiwań i Eksploatacji Złóż Ropy Naftowej i Gazu Petrobaltic w okresie transformacji gospodarczej autor poprzedził historyczną odsłoną rozwoju przemysłu naftowego w Polsce. Zasadnicza część to jednak omówienie genezy, obecnego kształtu i perspektyw rozwoju wspomnianego przedsiębiorstwa oraz jego planowanych inwestycji w postaci elektrociepłowni "Władysławowo".
Artykuł to krótki case-study na temat tworzenia wizerunku koncernu naftowego Orlen, począwszy od wymyślenia nazwy, która budziłaby pożądane skojarzenia, przez czynniki kształtujące rynkowy wizerunek, do aktualnej pozycji rynkowej. Zdaniem autorki, tożsamość firmy tworzona jest na dwóch płaszczyznach: wizualnej (corporate design) orak kulturowej (corporate culture/behaviour). Elementy te nadają jej wyjątkowy charakter i wyznaczają drogę do osiągnięcia znaczącej pozycji na rynku. Niejednokrotnie, podkreśla autorka, stanowią też wartość samą w sobie i to często przewyższającą kapitał firmy.
19
63%
Artykuł prezentuje wykorzystanie koncepcji macierzy strategicznej Ansoffa na przykładzie przedsiębiorstwa naftowego BP Angola, które zmaga się z negatywnymi skutkami dużych spadków cen jakie miały miejsce w 2015 roku, a spowodowane były wzrostem liczby nowych znacznie tańszych źródeł energii. W artykule, na podstawie dostępnej literatury przedmiotu, dokonano próby odpowiedzi na pytanie, czy BP Angola powinna kontynuować zaangażowanie w produkcję wyłącznie ropy naftowej i gazu, czy powinna również zaangażować się w wykorzystywanie nowych źródeł energii. W artykule przedstawiono również analizę SWOT dla BP Angola, zastosowanie macierzy strategii Ansoff'a w odniesieniu do BP Angola oraz zalecane opcje strategiczne dla tej firmy. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ocenę sytuacji PKN Orlen. Autorzy zastanawiają się czy dynamika tej spółki przeniesie się ze zmian personalnych na wyniki biznesowe.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.