Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Olimpiada
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
100%
inał III edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach, organizowanej z inicjatywy Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, odbył się w dniach 17-18 marca 2017 r. w auli dawnego budynku BUW. Współorganizatorami Olimpiady, w której biorą udział uczniowie szkół średnich z terenu całej Polski, są uczelnie ze wszystkich województw: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Zielonogórski. Współorganizatorem eliminacji warszawskich jest Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.(abstrakt oryginalny)
2
100%
W połowie marca na Uniwersytecie Warszawskim, w auli dawnego BUW-u, odbyła się IV edycja Olimpiady Wiedzy o Mediach. Olimpiada jest organizowana z inicjatywy Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, biorą w niej udział uczniowie szkół średnich z terenu całej Polski. Współorganizatorami Olimpiady są uczelnie ze wszystkich województw: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Zielonogórski. Współorganizatorem eliminacji warszawskich jest Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. (fragment tekstu)
Igrzyska olimpijskie odbywające się w roku 2004 w Atenach stanowią pewną inspirację do powrotu do początków kształtowania się organizacyjnych form ruchu olimpijskiego w Polsce po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Przedstawiono proces powstawania Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich, a następnie jego przekształcenia w Polski Komitet Olimpijski, ze szczególnym uwzględnieniem wkładu wielu działaczy sportowych w nadanie krajowej i międzynarodowej rangi tej organizacji. (abstrakt oryginalny)
Omówiono czynniki, które zadecydowały, że Chiny będą gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Zwrócono uwagę na skalę inwestycji związanych z Olimpiadą.
5
Content available remote Russia and Its International Image : from Sochi Olympic Games to Annexing Crimea
75%
The aim of the article is to analyze the change of the Russian Federation's international image in the light of two significant events: the Olympic Winter Games in 2014 in Sochi and the annexation of Crimea. According to the first hypothesis, one of the main aims for hosting the Olympic Games was to improve the international prestige of Russia. Shortly after the Olympics Russia increased its activity in Eastern Ukraine, which resulted in the annexation of the Crimean Peninsula. Therefore the article is also aimed to investigate whether by annexing Crimea Russia squandered the possible positive effects of hosting the Olympics in terms of its international image.(original abstract)
13 sierpnia 2004 r. oczy całego świata zwrócone będą ku Grecji. To tego dnia odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich - największej sportowej imprezy świata. Przez 16 dni miliardy widzów na naszej planecie - jak co cztery lata - emocjonować się będą zmaganiami sportowców, zarówno tych wybitnych, jak i też tych nieco słabszych. I chociaż igrzyska rozgrywane są już od końca XIX wieku, to jednak w ciągu ponad 100 lat od ich wskrzeszenia całkowicie zmieniły one swój charakter. Zmiany te polegają nie tylko na niebywałym wzroście liczby uczestników i konkurencji olimpijskich czy zwiększającej się roli kobiet w ruchu olimpijskim, ale przede na wszystkim ogromnej komercjalizacji igrzysk, które stały się niezwykłym przedsięwzięciem medialnym. Sumy płacone przez stacje telewizyjne za prawa do transmisji igrzysk osiągnęły niebotyczne rozmiary. Międzynarodowy Komitet Olimpijski sprzedał prawa do transmisji z olimpiady w Atenach za blisko 1,5 mld dolarów. (fragment tekstu)
XIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się od 8 do 19 lutego 1984 r., wciąż budzą nostalgiczne wspomnienia mieszkańców Bośni i Hercegowiny, a zwłaszcza mieszkańców stolicy. Choć był to schyłkowy moment trwania Jugosławii, władze komunistyczne włożyły wiele wysiłku w promowanie atmosfery "braterstwa i jedności". Wkrótce jednak wybuchła wojna, a powojenny kształt, jaki przybrało państwo bośniackie, spowodował permanentny kryzys polityczny, społeczny i gospodarczy. W rezultacie Serbowie, Chorwaci i Bośniacy nie mogą się zgodzić co do wspólnej historii i wspólnych bohaterów. Jednym z nielicznych miejsc wspólnych jest mit XIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich, w związku z czym ówcześni idole sportu (Jure Franko, Katarina Witt, Jayne Torvill i Christopher Dean) mogliby wypełnić luki w prawie pustym bośniackim aparacie symbolicznym. (abstrakt oryginalny)
8
75%
W artykule podjęto temat konsekwencji pełnienia roli gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich dla miasta. Postawiono pytania badawcze: Jakie są korzyści, a jakie koszty podjęcia się organizacji mega wydarzenia? Jakie skutki dla turystyki w Krakowie ma aplikowanie przez miasto o prawo do organizowania XXIV ZIO i XIII Igrzysk Paraolimpijskich w 2022 roku? Odpowiedzi na pierwsze pytanie dostarcza kwerenda literatury. Przegląd źródeł wtórnych prowadzi do wniosku, że każdy przypadek miasta goszczącego był inny i należy go rozpatrywać w ujęciu całościowym: gospodarczym, politycznym, społecznym, środowiskowym, sportowo-rekreacyjnym, marketingowym i turystycznym, w dodatku w krótkim i długim okresie. Zgłoszenie kandydatury Krakowa do organizacji Igrzysk w 2022 roku tworzy zarówno czynniki pull (poprawa dostępności komunikacyjnej miasta, zgodnie z teorią sygnalną komunikowanie światu otwartości i kompetencji organizacyjnych Krakowa, kształtowanie jego wizerunku) jak i push (motywacja odwiedzin jednego z miastkandydatów) determinujące popyt turystyczny w Krakowie już obecnie i w najbliższych latach.(abstrakt autora)
W czerwcu 1937 r. odbyła się w Warszawie 36. Sesja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, na której dyskutowano o żywotnych problemach międzynarodowego ruchu olimpijskiego. Z okazji Sesji Warszawę odwiedziło 27 członków MKOl. Byli to ludzie należący do ścisłych elit ówczesnych społeczeństw - arystokraci, przemysłowcy, intelektualiści. Dla dostojnych gości zorganizowano nie tylko przestrzeń do obrad, ale również zaoferowano im bogaty program zwiedzania Warszawy oraz kilka dodatkowych wycieczek po Polsce. Przedmiotem niniejszego artykułu będzie analiza programu towarzyszącego i turystycznego 36. Sesji MKOl w celu stworzenia u gości obrazu II Rzeczpospolitej jako państwa przyjaznego sportowi i olimpizmowi, ale również gościnnego, wyrafinowanego i nowoczesnego. W ten sposób tekst ma szansę stać się przyczynkiem do szerszego spojrzenia na problem wykorzystania turystyki kulturowej jako narzędzia budowania wizerunku państw europejskich w okresie międzywojennym. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem podjętych tu analiz są wybrane działania skierowane na identyfikację oraz rozwijanie zdolności uczniów w szkołach ogólnodostępnych w Bułgarii. W szczególności uwaga zostanie zwrócona na zmiany, jakie aktualnie dokonują się pod wpływem nowych regulacji prawnych w zakresie organizacji zajęć pozalekcyjnych i olimpiad przedmiotowych oraz innowacji w przygotowaniu nauczycieli do pracy z uczniami zdolnymi. Celem postawionym w artykule jest przedstawienie możliwości rozwoju zdolności uczniów z perspektywy pedagogicznej. Międzynarodowe badania porównawcze dowodzą, że w systemach szkolnych różnych krajów wykorzystywane są podobne zbiory metod oraz form pracy i opieki nad uczniami zdolnymi. Różnice wynikają z odmienności kulturowych, dominujących ideologii edukacyjnych, tradycji oświatowych, możliwości finansowania działań oraz kompetencji i motywacji nauczycieli. (fragment tekstu)
Zgodnie z przewidywaniami, XXIX Letnie Igrzyska Olimpijskie w Pekinie stały się areną, na której celebrowano chiński nacjonalizm. Jednakże nie był to nacjonalizm szowinistyczny, antagonizujący, "gorący". Chińczycy postawili na nacjonalizm w rozumieniu anglosaskim, pozytywny, bardziej kojarzony z chłodnym zaznaczaniem wspólnoty, jedności narodowej. Sposób świętowania igrzysk olimpijskich można też interpretować jako wyraz afirmacji bogactwa kulturowego Chin - zarówno w wymiarze przestrzennym, w tym różnorodności etnicznej, jak i czasowym, pod kątem rozciągłości historycznej cywilizacji chińskiej. (fragment tekstu)
Autor w swoim artykule opisuje wyniki poszczególnych reprezentacji narodowych na olimpiadzie w Pekinie i na tym tle szacuje, czy wynik reprezentacji był nie do przyjęcia (jak twierdzą kibice), dobry (jak twierdzą działacze) czy też przeciętny. (fragment tekstu)
Wysoce konkurencyjna gospodarka globalna wzmaga tendencję poszukiwania nowych możliwości inwestycyjnych, mogących wygenerować impulsy rozwojowe w przestrzeni miejskiej. Jednym z tego typu przykładów jest organizacja igrzysk olimpijskich, która postrzegana jest jako ogromny projekt inwestycyjny realizowany w miastach-gospodarzach. Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie były szeroko dyskutowane i analizowane, ze względu na bardzo ambitne plany rozwoju społeczno-gospodarczego i infrastrukturalnego dzięki organizacji wydarzenia. Na podstawie powyższych obserwacji, w artykule przyjęto dwa główne cele badawcze. Pierwszym z nich jest ocena dziedzictwa olimpijskiego w Londynie na podstawie krytycznego przeglądu literatury. Drugim celem badawczym jest ocena sytuacji gospodarczej Londynu jako olimpijskiego miasta-gospodarza na tle wybranych miast globalnych, opierając się na wybranych wskaźnikach ekonomicznych. W artykule zastosowano zarówno metody jakościowe, jak i ilościowe takie, jak krytyczny przegląd literatury oraz podstawowa statystyka opisowa zaprezentowana za pomocą serii wykresów oraz tabeli z uśrednionymi wskaźnikami ekonomicznymi jak stopa wzrostu PKB oraz stopa bezrobocia. Na podstawie przeglądu literatury i dokonanej analizy można stwierdzić, że plan wykorzystania organizacji Igrzysk Olimpijskich w Londynie oraz samo wydarzenie sprzyjały rozwojowi gospodarczemu oraz miejskiej regeneracji, w szczególności we wschodniej części miasta, jednakże pozytywnym skutkom towarzyszyły również negatywne efekty, m.in. w sferze społecznej i gospodarczej. Z kolei komparatywna analiza sytuacji gospodarczej Londynu jako miasta-gospodarza i pozostałych miast globalnych stanowiących grupy porównawcze pokazała, że w przyjętym zakresie czasowym, dynamika zmian wybranych wskaźników ekonomicznych jest relatywnie podobna w grupie miast europejskich, Ameryki Północnej oraz Australii, podczas gdy miasta azjatyckie jako grupa porównawcza zanotowały względnie lepszą sytuację gospodarczą mierzoną przyjętymi wskaźnikami w przeważającej części zakresu czasowego 2005-2018. (abstrakt oryginalny)
The purpose of this study was to investigate the management of Lawn Bowls Indonesia's national team. This research is a qualitative and descriptive study. Data collection techniques using observation, interviews, and document analysis. The data validity technique uses two triangulation techniques, namely data triangulation and method triangulation. Data analysis was carried out in four stages namely: data collection stage, data reduction stage, data presentation stage, conclusion drawing stage. The results showed that the management role of Lawn Bowls was already good. This has been proven in the application of the four main functions in management including Planning, Organizing, Directing, Controlling. The condition of the infrastructure owned by Lanw Bowls Indonesia is good even though the field does not meet the standards. Lawn Bowls Indonesia coaches have done a good job as a trainer. Lawn Bowls Indonesia coaches also prioritize discipline towards athletes or players. Aside from being a motivator for athletes to always be diligent in practicing, maintaining body condition and stamina as well as the drive to continue to excel. The source of coaching funds is still supported by the Ministry of Youth and Sports through the Indonesian National Paralympic Committee (NPC). The nutrition law for Indonesian bowls has been fulfilled. This is because the athlete's diet has been prepared and controlled directly by Lawn Bowls Indonesia's management. Meeting energy needs through carbohydrate consumption, through protein consumption and through fat consumption. Lawn Bowls Indonesia's Achievements In the event, the Lawn Bowls sports branch won 15 medals consisting of 5 gold, 4 silver, 6 bronze. It has been proven that Lawn Bowls Indonesia is ranked 2nd in the 2018 Asian Paragames event in Jakarta.(original abstract)
Cel artykułu: Celem artykułu jest określenie wpływu igrzysk olimpijskich na gospodarki: miasta organizującego imprezę, regionu oraz kraju. Poszukiwana jest odpowiedź na pytanie w jaki sposób owa impreza oddziałuje na otoczenie i jakie niesie to za sobą skutki.Metodyka badań: W artykule przyjęto metodę ilościową oraz technikę badania dokumentów i materiałów w postaci artykułów naukowych, oficjalnych dokumentów i raportów IOC oraz materiałów prasowych. Skupiono się w największym stopniu na omówieniu wpływu edycji igrzysk, które odbyły się pod koniec XX i w XXI w., a szczególnie igrzysk w Rio de Janeiro.Wyniki: Z treści poniższego artykułu można wnioskować o znacznym wpływie Igrzysk XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro na gospodarkę miasta, w pewnym, nieco mniejszym stopniu, także na gospodarkę stanu oraz kraju. Wpływ ten ma wydźwięk zarówno pozytywny jak i negatywny.Wkład i wartość dodana: Artykuł daje możliwość zapoznania się z różnymi sposobami określania wpływu igrzysk olimpijskich na gospodarkę oraz pozwala spojrzeć na konkretne efekty tego wpływu w szczególności w odniesieniu do igrzysk z końca XX w. i tych, które odbyły się w XXI w. Z artykułu można dowiedzieć się także, w jaki sposób i jak bardzo Igrzyska w Rio de Janeiro oraz ich organizacja wpłynęły krótkookresowo na miasto, stan oraz cały kraj. (abstrakt oryginalny)
Olimpiada Przedsiębiorczości jest jednym z najważniejszych wydarzeń edukacyjnych adresowanych do uczniów szkół średnich. Problematyka konkursu dotyczy zarówno ogólnych aspektów przedsiębiorczości, jak i zagadnień z zakresu marketingu, zarządzania, rynków kapitałowych czy etyki w biznesie. Celem niniejszego artykułu jest krytyczna ocena tematyki dotychczasowych czternastu edycji Olimpiady Przedsiębiorczości, dokonana w kontekście potrzeb edukacyjnych oraz wyzwań ekonomicznych, napotykanych przez młodych ludzi w dorosłym życiu. Analizie poddano m.in. założenia i programy poszczególnych edycji Olimpiady, wykazy obowiązującej literatury oraz zestawy pytań i zadań konkursowych. Na tej podstawie można stwierdzić, że problematyka konkursu obejmuje zarówno ważne i aktualne zagadnienia z zakresu przedsiębiorczości, jak i treści o ograniczonej przydatności dla uczestników. Autorzy postulują wyeliminowanie tego rodzaju zagadnień z przyszłych edycji Olimpiady, co powinno przyczynić się do zwiększenia zainteresowania młodzieży tą niewątpliwie interesującą i potrzebną inicjatywą edukacyjną. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Turystyka olimpijska. Zarys problematyki
63%
W niniejszym artykule autorzy pragną zwrócić uwagę na zjawisko turystyki olimpijskiej jako wyodrębnionej części turystyki sportowej. Wskazują oni na jej historyczne korzenie, dziedzictwo oraz proces krystalizowania się przez lata. W artykule kwestie podzielono na kilka podrozdziałów, gdzie po wstępnych analizach definicyjnych autorzy próbują określić w drugim podrozdziale ekonomiczno-gospodarcze aspekty turystyki olimpijskiej wskazując zarówno jej korzyści jak i negatywne skutki. Następnie poruszana jest kwestia wpływu turystyki olimpijskiej na przestrzeń miejską wraz z jej przejawami i przykładami zmian oraz najnowszych sposobów radzenia sobie z problemami i błędami z przeszłości. Dalej z kolei, autorzy opisują marketingowe aspekty turystyki olimpijskiej wraz z narzędziami i produktami promującymi igrzyska olimpijskie, a adresowanymi w głównej mierze do turystów. Zbliżając się do końcowej części artykułu, autorzy dotykają jeszcze kwestii zjawiska społecznego jakim niewątpliwie stała się turystyka olimpijska i przyglądają się procesowi zmian jaki towarzyszył i towarzyszy rozwojowi owej turystyki. (abstrakt oryginalny)
Gwałtowny rozwój technologii, powszechność i różnorodność idei technologicznych w otaczającym nas środowisku nie pozostają bez wpływu na formy aktywności człowieka, wliczając w to czynności związane ze sportem, turystyką i rekreacją. Coraz niższe koszty produkcji skomplikowanych i miniaturyzowanych urządzeń i, zatem ich uniwersalność i dostępność powodują zmiany, które wpływają, niestety, pozytywnie lub negatywnie na ideę szlachetnej rywalizacji sportowej. Przy precyzyjnej technice pomiaru czasu można bezbłędnie wskazać zwycięzcę, ale też nadużycie rozwiązań technicznych może prowadzić do zachowania patologicznego, a więc niesportowego. Przybiera to formę tzw. technologii dopingu, takiej jak wówczas, gdy siłę mięśni człowieka wspomaga się wynalazkami (Kowalska, 2011). Artykuł przedstawia niektóre aspekty użycia nowoczesnej technologii w organizacji wydarzeń sportowych, ze szczególnym naciskiem na bezzałogowe statki powietrzne (drony) podczas masowych imprez sportowych, jakimi są igrzyska olimpijskie, z zastosowaniem metody monograficznej i analizy krytycznej literatury. Artykuł przedstawia użycie dronów w takich obszarach jak geodezja i kartografia, nadzór budowlany, kontrola i realizacja projektów inwestycyjnych, monitoring obiektów, bezpieczeństwo imprez masowych, prowadzenie i planowanie poszukiwań i ratownictwa, doręczanie przesyłek, logistyka, ubezpieczenia i ocena szkód czy mobilne hotspoty zapewniające dostęp do usług Internetu na dużych obszarach. (abstrakt oryginalny)
The concept of Olympism, i.e. healthy rivalry of athletes from all over the world, is the fundamental element of the Olympic Games (summer and winter), which are mega-sporting and, mostly as a consequence, touristic events. Unfortunately, with time the idea of Olympism begun to succumb to more profound commercialization and politicization, as sport arenas became a scene to demonstrate power of individual countries. Competition for hosting the Games was always high, due to the assumption that they will bring in investment, boost the economy and increase tourism. To determine whether the Olympics bring profit or loss to the host city, a research that takes into account the cost-revenue analysis, as well impact on tourism is necessary. The main reason for the deliberations shown in this study was the decision of Cracow to apply for hosting of 2022 Winter Olympics and then withdrawal of the bid due to a negative result in a local referendum, which confirms that the society's opinion of the Games have changed. The application process for the host of the WOG 2022 highlights the changes that have occurred in the perception of this global event by the citizens, politicians and authorities. As a result of those changes, 9 months before the vote of the WO 2022 host, only two Asian applicants remain in the competition. Thus, the question arises about the future viability of the Olympics, especially the winter ones, if the current trend will be preserved.(original abstract)
20
Content available remote Igrzyska olimpijskie a marketing terytorialny i bariera społeczna
63%
W światowej literaturze naukowej dominowało przekonanie o wielości zalet związanych z organizacją mega-eventów. Społeczeństwa nastawione były pozytywnie do możliwości przeprowadzenia na swoim terenie największych imprez sportowych jak Igrzyska Olimpijskie. Jednak w ostatnich latach zauważalny jest zdecydowany sceptycyzm obywateli wielu państw wobec tego przedsięwzięcia, objawiający się odrzucaniem organizacji igrzysk referendalną decyzją mieszkańców. Celem niniejszej publikacji jest bliższe przedstawienie zagadnienia marketingu terytorialnego z wykorzystaniem igrzysk olimpijskich w kontekście społeczeństwa. W tym celu dokonany został krytyczny przegląd literatury naukowej, a także badania za pomocą anonimowej ankiety. Wyniki badań pozwalają stwierdzić, że społeczeństwo ciągle dostrzega pozytywne aspekty organizowania igrzysk olimpijskich, jakimi są promocja i turystyka. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.