Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  One-person business
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Coraz więcej firm zamiast zatrudnienia na podstawie umowy o pracę proponuje dotychczasowym pracownikom zarejestrowanie działalności gospodarczej i dalszą możliwość zarobkowania w takiej formie. Przedstawiono opinie, czy zastępowanie stosunku pracy relacją firma - osoba prowadząca działalność gospodarczą to stały trend, czy chwilowa moda; czy takie rozwiązanie niesie korzyści firmom i zatrudnionym ludziom, czy tworzy sytuacje patologiczne; czy może stanowić zagrożenie dla przyjętych w Polsce norm prawnych oraz systemu ubezpieczeń społecznych.
Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej. Od ponad 30 lat obserwowany jest dynamiczny rozwój liczby przedsiębiorstw w Polsce. Jednocześnie Polacy są najszybciej starzejącym się społeczeństwem UE. W związku z powyższym w najbliższym czasie w wielu przedsiębiorstwach może wystąpić problem z zapewnieniem ciągłości funkcjonowania podmiotów gospodarczych w przypadku śmierci przedsiębiorców. W artykule podjęto próbę oceny implementacji instytucji zarządu sukcesyjnego przedsiębiorstwem osoby fizycznej do polskiego prawa w pierwszą rocznicę wprowadzenia nowych rozwiązań dla przedsiębiorców. W tym celu dokonano analizy jej wykorzystania przez przedsiębiorców. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano jeden ze sposobów oceny jednoosobowej działalności gospodarczej. Wyjaśniono, na czym polega specyfika funkcjonowania przedsiębiorstw jednoosobowych i zarządzania takimi przedsiębiorstwami. Wymienione w artykule kategorie ekonomiczne stanowią istotne mierniki, które mogą znaleźć zastosowanie w analizie opłacalności działania jednoosobowej firmy. Rozważania teoretyczne zostały poparte przykładem z praktyki. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano porównania obciążeń publiczno-prawnych przedsiębiorstwa zorganizowanego w postaci działalności gospodarczej osoby fizycznej obowiązujących w Polsce i Czechach. Następnie na podstawie studium przypadku zilustrowano korzyści i koszty związane z przeniesieniem jego siedziby z Polski do Czech. W szacunkach uwzględniono poza daninami publicznymi także koszty związane z organizacją przedsiębiorstwa w nowym miejscu oraz rezydencją podatkową w Polsce. W zakończeniu podjęto próbę uogólnienia wykonanych szacunków, wskazując dla jakich warunków związanych z rozmiarem i charakterem działalności korzystne jest jej prowadzenie na terenie Republiki Czeskiej.(abstrakt oryginalny)
Do tej pory nie istniała możliwość bezpośredniego przekształcenia jednoosobowej firmy osoby fizycznej w spółkę kapitałową prawa handlowego. Przepisy ustaw właściwych w tej materii nie zawierały odpowiednich regulacji. Przedsiębiorcy radzili sobie z tym, jak mogli - wnosząc do wcześniej założonej przez siebie spółki kapitałowej aportem przedsiębiorstwo; sprzedając przedsiębiorstwo na rzecz nowo założonej spółki; likwidując działalność, a następnie zakładając spółkę; darując spółce majątek używany przy prowadzeniu działalności etc. Rozwiązania takie były kosztowne i skomplikowane. Rodziły też wiele problemów, polegajacych głównie na niemożności sukcesji niektórych praw należących do przedsiębiorcy (osoby fizycznej) przez inny podmiot, którym w tym przypadku była spółka prawa handlowego. Poza tym przedsiębiorca mający zamiar prowadzić działalność w zmienionej formie organizacyjno-prawnej musiał, dla przeniesienia swoich długów (m.in. zobowiązań wynikających z umów) do spółki kapitałowej, uzyskać zgody wierzycieli, co niejednokrotnie było trudne lub wręcz niemożliwe. Od 1 lipca 2011 r. możliwe jest bezpośrednie przekształcenie się przedsiębiorcy (osoby fizycznej) w spółkę kapitałową, ale jednoosobową. Dopiero po przekształceniu w spółkę możliwe jest wejście do niej kolejnych udziałowców (akcjonariuszy).(fragment tekstu)
Artykuł stanowi refleksję nad naturą samozatrudnienia. Zjawisko to budzi duże kontrowersje, zarówno wśród naukowców, jak i w praktyce gospodarczej. Dla niektórych jest ono formą przedsiębiorczości. Samozatrudnieni traktowani są jako jednoosobowe firmy, produkujące dobra i świadczące usługi. Inni traktują samozatrudnionych jako pracowników, a samo zjawisko jako elastyczną formę pracy. W artykule przeprowadzono analizę zjawiska samozatrudnienia w oparciu o teorie mikroekonomii, w celu ustalenia kryteriów, które pozwoliłyby na przypisanie samozatrudnienia do odpowiedniej grupy: producentów lub pracowników. Przeprowadzone badania jakościowe pokazały, że jednym z istotnych kryteriów może być stosunek samozatrudnionego do obsługi klientów, których nie jest on w stanie obsłużyć z wykorzystaniem posiadanych środków produkcji. Kryterium to pozwala na podział samozatrudnionych na producentów-przedsiębiorców i pracowników. Może więc być podstawą do tworzenia typologii samozatrudnienia.(abstrakt oryginalny)
W działalności gospodarczej wszystkich podmiotów na rynku ogromne znaczenie odgrywa wiedza, kompetencje i umiejętności, które pozwalają przedsiębiorcom odpowiednio wykorzystać potencjał tkwiący w różnych zasobach materialnych i niematerialnych. Determinantą sukcesu jest m.in. kapitał ludzki, zarówno właściciela jak i pracowników. Dane statystyczne potwierdzają rosnący poziom wykształcenia pracujących na własny rachunek. Najistotniejszą rolę w tworzeniu miejsc pracy mają przedsiębiorcy z wykształceniem wyższym. Ponadto wykształcenie sprawia, że działania przedsiębiorcy są skuteczniejsze w utrzymaniu i rozwoju prowadzonej działalności. Barierą w rozwoju działalności staje się nasilający się problem pozyskania pracownika o odpowiednich kwalifikacjach. (abstrakt oryginalny)
1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy tzw. Polskiego Ładu, czyli największej reformy systemu podatkowego ostatnich lat. Początkowo wydawało się, że nowe przepisy są ukierunkowane na walkę z niekontrolowanym rozwojem samozatrudnienia, które stało się popularną, a zarazem często nadużywaną formą wykonywania pracy zarobkowej w Polsce. Głównym zadaniem opracowania będzie odpowiedź na pytanie, czy nowo wprowadzone regulacje mogą okazać się skutecznym środkiem zapobiegającym fikcyjnemu samozatrudnieniu, czy też wprost przeciwnie, będą promować samozatrudnienie wśród uczestników rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Samozatrudniony nie jest i nie może zostać pracownikiem. Identyczne zastrzeżenie dotyczy pracownika, który postanowił lub został zmuszony do prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej na własny rachunek. Z tego względu, zdaniem autorów opracowania, pomysł przekraczania granicy między prawem gospodarczym a prawem pracy w obecnym stanie prawnym nie może zostać zrealizowany. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie przepisów Polskiego Ładu wzbudziło liczne wątpliwości osób prowadzących działalność gospodarczą. Regulacje te spowodowały podjęcie przez wielu przedsiębiorców decyzji o zakończeniu prowadzenia działalności bądź przekształceniu prowadzonej dotychczas jednoosobowej działalności gospodarczej w inne formy, aby uniknąć niekorzystnego opodatkowania. Wśród osób decydujących się na przekształcenie swojej działalności dominowała decyzja o przekształceniu jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W swoim artykule pragnę pochylić się nad pobudkami przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz nad procedurą takiego przekształcenia. (abstrakt oryginalny)
W artykule skupiono się na modelowaniu zależności przychodów pieniężnych gospodarstw jednoosobowych na Słowacji od pewnych zmiennych. Główny cel prac badawczych stanowiła budowa odpowiedniego modelu regresji, za pomocą którego możliwe byłoby ilościowe określenie stopnia wpływu wybranych zmiennych na przychody badanych gospodarstw. W artykule zaprezentowano wyniki badań opartych na danych z Badań Budżetów Gospodarstw Domowych, przeprowadzonych przez Urząd Statystyczny Republiki Słowackiej w 2012 r. Podstawowym celem monitorowania budżetów domowych jest dostarczenie niezbędnych informacji na potrzeby analizy i kontrolowania sytuacji społecznej gospodarstw, w tym zwłaszcza struktury ich dochodów i wydatków. W 2012 r. badaniem objęto 4704 słowackich gospodarstw domowych, przy czym 1098 z nich stanowiły gospodarstwa jednoosobowe (23,3% całkowitej liczby gospodarstw badanych w 2012 r.). Do badań wykorzystano analizę wariancji, testy równości średnich brzegowych oraz analizę korelacji i regresji. Niezbędne obliczenia przeprowadzono za pomocą oprogramowania SAS Enterprise Guide.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zasady prowadzenia działalności gospodarczej przez jednoosobowe firmy - na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zawarto informacje na temat warunków jakie muszą spełnić właściciele jednoosobowych firm, aby stali się pracownikami.
Artykuł porusza istotny problem ograniczeń prawnych, jakie obowiązujące przepisy narzucają jednoosobowym spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością. W pierwszej części autor bada obowiązujące normy dotyczące jednoosobowych spółek oraz przyporządkowuje je celem właściwego zakwalifikowania ich w systemie prawa. W drugiej części, autor mierzy się z celowością istnienia wymienionych obostrzeń w funkcjonowaniu jednoosobowych spółek, analizuje pozorność zastosowanych rozwiązań oraz wskazuje na istotne kierunki zmian koniecznych do zniesienia ograniczeń nakładanych na jednoosobowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.(abstrakt oryginalny)
W świetle ustawy o swobodzie działalności gospodarczej osoby fizyczne mogą prowadzić działalność gospodarczą jednoosobowo, występując wówczas samodzielnie jako przedsiębiorcy. Instytucja ta, jako najpowszechniejsza forma podejmowania działalności gospodarczej w Polsce, wypełnia znaczny fragment przestrzeni rynku pracy. Wymagania formalne prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej są właściwie minimalne. Forma ta wydaje się wygodna dla początkującego przedsiębiorcy. Jednakże rozrastająca się jednoosobowa działalność gospodarcza może nieść za sobą szereg ryzyk prawnych bądź finansowych. W artykule wskazano na węzłowe problemy związane z funkcjonowaniem jednoosobowej działalności gospodarczej w kontekście uregulowań prawnych w Polsce. Jako przykłady minimalizacji ryzyka zaproponowano rozwiązania w postaci mediacji, oceny wiarygodności finansowej kontrahenta, zabezpieczenia wierzytelności oraz przekształcenia w spółkę prawa handlowego.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest próba ustalenia charakteru prawnego uchwały zgromadzenia wspólników jednoosobowej spółki z o.o. w oparciu o analizę poglądów doktryny na temat charakteru prawnego uchwał korporacyjnych organów osób prawnych oraz specyfikę zgromadzenia wspólników spółki jednoosobowej.
W opracowaniu zaprezentowano wyniki finansowe jednoosobowych spółek hodowli roślin i zwierząt Agencji Nieruchomości Rolnej na tle zbiorowości gospodarstw prowadzących sprawozdawczość dla GUS w latach 2006-2009. Przeanalizowano zmiany w strukturze rachunku zysku i strat oraz osiąganych wynikach finansowych przez te dwie zbiorowości. Przeprowadzona analiza wykazała znaczne różnice spowodowane odmienną specyfiką działalności przedsiębiorstw hodowlanych. Uzyskiwane wyniki finansowe w latach 2006-2009 spółek ANR należy uznać za zadowalające z punktu oceny pomnażania wartości właścicielskiej. (abstrakt oryginalny)
W pracy dokonano analizy pozorności w przypadku, gdy jedyny wspólnik (osoba fizyczna) jednoosobowej spółki z o.o. wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników oraz jednocześnie jest jedynym członkiem zarządu. Podjęte w kontekście art. 83 k.c. rozważania wymagały zajęcia stanowiska co do wadliwości uchwały, a także skutków zastrzeżenia formy szczególnej do dokonania czynności prawnej między jedynym wspólnikiem, a reprezentowaną przez niego spółką. Ponadto zwrócono uwagę, że pozorowanie czynności prawnych dokonywanych między jedynym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką jednoosobową z o.o. może prowadzić do naruszenia interesów wierzycieli, którzy w tej sytuacji będą raczej skłonni dochodzić roszczeń na podstawie skargi pauliańskiej, co nie jest do końca prawidłowe.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia przyczyny oraz strukturę samozatrudnienia w Polsce.
Autor artykułu postanowił sprawdzić, co operatorzy GSM mogą zaproponować osobie prowadzącej małą firmę w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, która potrzebuje ośmiu aktywacji wraz z telefonami komórkowymi. Jaki ma wybór, co może wynegocjować?
W artykule przedstawiono definicje pojęć "samozatrudnienie" i "samozatrudniony" stosowanych przez instytucje polskie i międzynarodowe oraz wykazano ich niejednoznaczność. W związku ze wzrastającą rolą takiej formy zatrudnienia w gospodarce, autorzy postulują modyfikację klasyfikacji grup osób samozatrudnionych, ujednolicenie stosowanych pojęć oraz przedstawienie propozycji definicji tej kategorii pracy na potrzeby polskiej statystyki publicznej. Dla zobrazowania omawianego zjawiska wykorzystano dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.