Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Opłata adiacencka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem pracy jest ukazanie praktycznych aspektów poboru opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, na skutek dokonanego podziału. Opłata adiacencka, jako świadczenia publiczno-prawne, zasila budżet gminy. Istotą jej poboru jest wzrost wartości nieruchomości, przynoszący korzyść majątkową właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania bądź jest zwolniony z obowiązku jej wnoszenia. Dla realizacji celu pracy dokonano charakterystyki prowadzonych postępowań o ustalenie opłaty w gminie wiejskiej Zielona Góra w latach 2009-2012. W okresie analiz wydano 266 decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej. W roku 2009 liczba ta wynosiła aż 109 decyzji, lecz z roku na rok malała tak, by w roku 2012 osiągnąć zaledwie 39 decyzji. Wzrost wartości nieruchomości ustalony w operatach szacunkowych na cele naliczenia opłaty, spadał w poszczególnych latach z ok. 8% w 2009 r. do ok. 2% w 2012 r.(abstrakt autora)
W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych bezpośrednich przeprowadzonych w pięciu gminach ościennych miasta Koszalin (Będzino, Biesiekierz, Świeszyno, Manowo, Sianów), oraz dwóch gminach nadmorskich Mielna oraz Ustronia Morskiego. Celem opracowania jest określenie kryteriów sprawnego działania systemu opłat adiacenckich w oparciu o badania literaturowe oraz o badania przeprowadzone za pomocą ankiety bezpośredniej na powyższym obszarze, zaprezentowanie rozwiązań stosowanych w celu ulepszenia tego systemu w badanych gminach oraz ukazanie problemów, jakie dotykają gminy w tym aspekcie. Przedstawione badania należy traktować jako wstęp do następnych badań obejmujących teren całego województwa zachodniopomorskiego, co pozwoli na dokładniejszą i pełniejszą analizę sprawności systemu opłat adiacenckich, wraz z ukazaniem kierunków jego usprawnienia. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Ocena naliczania opłat adiacenckich na przykładzie gminy wiejskiej Krokowa
100%
Przedmiotem artykułu jest analiza opłat adiacenckich (OA) stanowiących jedną z grup opłat od nieruchomości. Opłaty te są źródłem pokrycia w całości lub w części kosztów, jakie poniósł Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego w związku z wykonywaniem i realizacją wyodrębnionych zadań własnych. Opłaty adiacenckie mogą być więc skutecznym narzędziem, za pomocą którego gmina może wykonywać swoje zadania inwestycyjne, co może skutkować jej rozwojem gospodarczym. Z drugiej strony OA budzą wiele wątpliwości, co do słuszności ich istnienia, ustalania ich wielkości, sposobu naliczania i zapłaty. Co- raz częściej właściciele nieruchomości odwołują się od decyzji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta do SKO (Samorządowe Kolegium Odwoławcze), kwestionując zasadność ich naliczania, wysokość opłaty. Celem artykułu jest ocena OA naliczanych w gminie wiejskiej Krokowa w latach 2009-2011 związanych ze wzrostem wartości nieruchomości na skutek podziału nieruchomości i budowy infrastruktury technicznej. Celem analizy są OA w kontekście: prawidłowości ich naliczania zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, ich wpływu na budżet gminy, na rozwój infrastruktury gminy, kosztów związanych z ich naliczaniem, liczby naliczanych decyzji i odwołań do SKO.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Opłaty adiacenckie jako źródło zasilania budżetu Łodzi w latach 2005-2007
75%
W referacie omówiono zmiany dotyczące naliczania opłat adiacenckich, wprowadzone ustawą z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz zmianie niektórych innych ustaw. Na podstawie analizy decyzji o naliczeniu opłat adiacenckich i umorzeniu postępowań, wydanych w Łodzi w latach 2005-2007, dokonano próby określenia znaczenia tych opłat w budżecie gminy, jak również skutków finansowych spowodowanych zmianą górnej stawki procentowej opłaty adiacenckiej z tytułu podziału nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Na mocy ustawy z 20.07.2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw zostały istotnie zmienione regulacje dotyczące przedawnienia opłaty adiacenckiej. Między innymi wprowadzono nowe brzmienie art. 98a ust. 1, czego skutkiem było usunięcie z przepisu 3-letniego terminu, w którym może zostać ustalona opłata adiacencka. W to miejsce normodawca wprowadził 3-letni termin na wszczęcie postępowania w przedmiocie ustalenia opłaty adiacenckiej. Analogiczna zmiana dotyczy art. 145 ust. 2 ustawy. W artykule przedstawiono liczne argumenty w obronie tezy, że nowa norma przepisu nie definiuje już terminu przedawnienia ustalenia opłaty, lecz określa wyłącznie termin, w którym może zostać wszczęte postępowanie. W publikacji wyrażone zostały również wątpliwości co do konstytucyjności przepisów intertemporalnych przewidujących stosowanie nowych regulacji do podziałów, które zostały zatwierdzone ostateczną decyzją lub prawomocnym orzeczeniem sądowym. (abstrakt oryginalny)
Autor publikacji przybliża kwestie związane ze sporządzeniem operatów szacunkowych na potrzeby ustalania opłat planistycznych i adiacenckich. Zwraca uwagę na kontrowersje metodologiczne w kontekście różnych sposobów wyceny i nieczytelnych procedur związanych z określeniem wartości. Jednocześnie wskazuje właściwy z punktu widzenia definicji ustawowych algorytm postępowania i konieczność zmian w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
Od 22 sierpnia 2017r. znaczącym zmianom uległa treść Ustawy o gospodarce nieruchomościami. W poniższym artykule przedstawiono analizę zmian dotyczących art. 148 ust. 4 tej ustawy, odnoszącego się do zasad uwzględniania nakładów właścicieli nieruchomości objętych opłatą adiacencką z tytułu budowy urządzeń infrastruktury technicznej. Dokonano zestawienia zasad naliczania przedmiotowej opłaty, na różnych etapach funkcjonowania Ustawy, ze szczególnym uwzględnieniem roli nakładów, jakich dokonują na inwestycje strukturalne właściciele nieruchomości obejmowanych tą opłatą. Analizie poddano także strukturę formalną podziału obciążeń z tytułu budowy infrastruktury technicznej i związanego z nimi podziału ewentualnych korzyści, stanowiących podstawę naliczenia opłaty adiacenckiej. Wyniki analizy zilustrowano przykładem rachunkowym. W wyniku przeprowadzonej analizy wykazano, że zmiany wprowadzone do Ustawy o gospodarce nieruchomościami w sierpniu 2017 roku zmieniły pozycję właścicieli nieruchomości, współfinansujących koszty budowy elementów infrastruktury technicznej oraz głównych inwestorów, a ponadto wprowadziły zróżnicowanie w sposobach obliczania wartości tego typu nakładów względem rozliczenia nakładów użytkowników wieczystych.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie przedstawia warunki i zasady wprowadzenia opłaty adiacenckiej przez gminy. Na podstawie analizy aktów prawnych oraz orzecznictwa autor prezentuje procedury obowiązujące przy wprowadzaniu opłaty z perspektywy organów administracji i właściciela. Wskazuje podstawy prawne, na które może się powołać organ gminy podczas wprowadzania opłaty oraz możliwości skutecznego jej uniknięcia przez właściciela nieruchomości, ponadto zwraca uwagę na zasadność naliczania opłaty z ekonomicznego punktu widzenia oraz warunki i konsekwencje ich uiszczania w systemie ratalnym. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Opłata adiacencka z tytułu podziału nieruchomości - stadium przypadku
75%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie problematyki dotyczącej oploty adiacenckiej na ile gospodarki nieruchomościami ze szczególnym uwzględnieniem instytucji opłaty adiacenckiej z tytułu podziału nieruchomości Opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości zwane opłatami adiacenckimi mogą stanowić spore źródło dochodów dla samorządów. Jednakże skomplikowany charakter uregulowań prawnych w tym zakresie. długotrwałość i zawiłość procedur postępowania oraz negatywny stosunek społeczny do tego instrumentu Jest przyczyną trudności w ich pozyskiwaniu. Sytuacja taka jest w konsekwencji źródłem niechęci do egzekwowania opłat przez organy samorządowe, a doświadczenie współpracy z gminami na terenie powiatu poznańskiego pokazuje, że wiele samorządów nie decyduje się na wprowadzenie takiego instrumentu do polityki finansowej. (fragment tekstu)
10
Content available remote Opłaty adiacenckie, uwarunkowania prawne i warsztatowe
75%
Opłata adiacencka to opłata ustalana w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym podziałem nieruchomości, budową urządzeń infrastruktury technicznej lub scaleniem i podziałem nieruchomości. Opłaty adiacenckie mają charakter daniny publicznej są dochodem gminy. (fragment tekstu)
11
Content available remote Analiza opłat adiacenckich na przykładzie gminy Słupsk
75%
Przedmiotem artykułu jest analiza opłat adiacenckich (OA) stanowiących jedną z grup opłat od nieruchomości. Z założenia opłaty te są źródłem pokrycia - w całości lub w części - kosztów, jakie poniósł Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego w związku z wykonywaniem i realizacją wyodrębnionych zadań własnych. Opłaty adiacenckie mogą być więc skutecznym narzędziem, za pomocą którego gmina może wykonywać swoje zadania inwestycyjne, co może skutkować jej rozwojem gospodarczym. Z drugiej strony OA budzą wiele wątpliwości, co do słuszności ich istnienia, ustalania ich wielkości i sposobu zapłaty. Coraz częściej właściciele nieruchomości odwołują się od decyzji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta do SKO (Samorządowe Kolegium Odwoławcze), nie zgadzając się z ich naliczaniem. Celem artykułu jest analiza OA naliczanych w gminie wiejskiej Słupsk w latach 2006-2010 związanych ze wzrostem wartości nieruchomości na skutek podziału nieruchomości i budowy infrastruktury technicznej. Celem analizy są OA w kontekście: prawidłowości ich naliczania zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami (istnienie uchwały rady gminy o naliczaniu tej opłaty, wzrost wartości nieruchomości oraz czas naliczania), ich wpływu na budżet gminy, na rozwój infrastruktury gminy, liczby naliczanych decyzji i odwołań do SKO. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono krytyczną glosę do wyroku WSA dotyczącego objęcia właścicieli nieruchomości opłatą adiacencką.
Procesy kształtowania ładu przestrzennego stanowią fundament polityki zrównoważonego rozwoju samorządów. Celem artykułu jest wskazanie możliwości ich doskonalenia, w oparciu o krytyczną analizę wybranych aspektów tworzenia i wykorzystania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gmin należących do powiatu ziemskiego kieleckiego, ze szczególnym uwzględnieniem: pokrycia nimi powierzchni poszczególnych gmin, wektoryzacji planów zagospodarowania przestrzennego oraz polityki samorządów w zakresie kształtowania opłaty adiacenckiej. Wnioski oparto o analizę danych pierwotnych uzyskanych z gmin oraz wtórnych, agregowanych przez instytucje badawcze. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie opłat, jakimi są obciążeni właściciele nieruchomości lub użytkownicy wieczyści z tytułu zwiększenia wartości nieruchomości, których są właścicielami lub wieczystymi użytkownikami. Na wstępie zdefiniowano podstawowe pojęcia związane z opłatami planistycznymi, nazywanymi także rentami planistycznymi, opłatami adiacenckimi i opłatami z tytułu użytkowania wieczystego. W opracowaniu przedstawione zostały skutki ekonomiczne tych opłat oraz kto i w jakim celu dokonuje wyceny przedmiotowych nieruchomości. W oparciu o akty prawne dotyczące omawianego zagadnienia przedstawiono również kompleksowo procedurę postępowania w zależności od występującej przyczyny wpływającej na zmianę wartości nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote The Betterment Levy and Time Parameter in the Light of Existing Legislation
63%
Ponoszenie opłat lokalnych przez właścicieli oraz użytkowników wieczystych budzi wiele emocji związanych ze słusznością ustalania tych opłat, określania ich wysokości, jak również sposobu zapłaty. Dodatkowo wysokość naliczanych opłat ustawodawca pozostawił w gestii gminy i zależy ona od uchwały rady gminy. Zatem powoduje to duże rozbieżności w naliczanych kwotach w zależności od położenia nieruchomości oraz dodatkowo od daty ich naliczania. Według obowiązujących w Polsce aktów prawnych rozróżnia się następujące rodzaje opłat lokalnych: -opłaty adiacenckie, -opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, -opłaty planistyczne. Tematyka podjęta w niniejszej publikacji dotyczy opłat adiacenckich z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na skutek budowy urządzeń infrastruktury technicznej, rozumianej jako udział właściciela nieruchomości w kosztach przedmiotowej inwestycji. Celem publikacji jest wykazanie istotnego związku pomiędzy wysokością opłaty adiacenckiej a datą jej naliczenia. Zależność ta wynika z faktu, iż poziom cen transakcyjnych jest istotnie sprzężony z czasem. Zmienność cen w czasie efektywnie odzwierciedli się w oszacowanej wartości, a tym samym wpłynie na wysokość ustalonej opłaty.(abstrakt oryginalny)
Autor referatu wskazuje na istotną rolę rzeczoznawców majątkowych w postępowaniu administracyjnym dotyczącym opłat planistycznych i adiacenckich, w celu zmniejszenia powstałych konfliktów pomiędzy wydawcą decyzji, a odbiorcami opłat.
17
Content available remote Opłaty adiacenckie, uwarunkowania prawne i warsztatowe
63%
Autor niniejszego artykułu skupia się na istocie opłaty adiacenckiej w gospodarce nieruchomościami. Przedstawia także rodzaje opłat adiacenckich ze szczegółową charakterystyką.
18
Content available remote Opłata adiacencka z tytułu podziału - "renta podziałowa"
63%
Autorzy artykułu przedstawiają badania na temat naliczania opłaty adiacenckiej z tytułu podziału. Zaprezentowany został model regresji wielorakiej liniowej określający wpływ czynników cenotwórczych na wartość nieruchomości. Model taki pozwala określić wartość rynkową nieruchomości przed i po podziale.
Autor artykułu skupia swoją uwagę na konieczności partycypowania właściciela gruntu w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej zwiększających wartość danej nieruchomości - opłata adiacencka.
Ocena kształtowania ładu przestrzennego przez samorząd terytorialny w ostatnich 30 latach wskazuje na wiele barier prawnych uniemożliwiających efektywne ekonomicznie i społecznie kształtowanie przestrzeni. Do najważniejszych z nich należy niespójny system aktów planowania przestrzennego i wady procedur ich uchwalania, które nie dają możliwości współdziałania organom administracji w polityce przestrzennej, a tym samym współkształtowania zagospodarowania terenu. Ponadto rozpowszechnione przekonanie o prawie własności, które nie bierze pod uwagę jego społecznych funkcji, a także brak wiedzy o kosztach urbanizacji, co z kolei przekłada się na archaiczną formułę opłaty adiacenckiej, zupełnie nieodpowiadającej potrzebom współczesnego demokratycznego państwa prawnego, realizującego zasady sprawiedliwości społecznej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.