Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Opłaty komunalne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Prognozowanie zmian wytwarzania odpadów komunalnych
100%
Gospodarowanie odpadami to obecnie jeden z istotniejszych problemów funkcjonowania skupisk ludzkich. Prognozowanie ilości wytwarzanych odpadów na podstawie dotychczas stosowanych metod w sytuacji znacznych zmian w otoczeniu społeczno-gospodarczym okazuje się podejściem mało dokładnym. W literaturze przedmiotu proponuje się uwzględnienie w tym celu wielu różnych czynników zróżnicowanych geograficznie. Celem pracy jest prognozowanie zmian wytwarzania odpadów uwzględniające wpływ różnych czynników o charakterze społeczno-ekonomicznym w układzie województw w Polsce. W pracy porównano wyniki uzyskane na podstawie dotychczas stosowanych w tym celu metod polegających na ekstrapolacji danych historycznych za pomocą modeli trendu z wynikami uzyskanymi na podstawie modeli regresji wielorakiej uwzględniających wpływ wielu różnych czynników.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w prawie unijnym i polskim
100%
The subject of the article is an analysis of objective and subjective area of price charged for waste management in EU and Polish law. The article answers the question whether the principle polluter pays requires that the price charged for waste management would be charged from those who produce them or preferably it is about the charge for performing a public task which charges all of users of waste management system(original abstract)
Realizacja obowiązku ustawowego zapewnienia czystości i porządku w gminie wciąż budzi wiele wątpliwości prawnych i prowadzi do rozbieżności w stosowaniu przepisów prawa. Nieodmiennie problemy te dotyczą opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, również w zakresie ustalenia podmiotu uprawnionego do ich wymierzania i poboru. Aktualna linia orzecznicza sądów administracyjnych wyklucza powierzanie zadań w zakresie wymiaru i poboru opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi spółkom miejskim, co rodzi nie tylko problemy natury technicznej, ale przede wszystkim z zakresu postępowania podatkowego. Warto więc zastanowić się nad konsekwencjami prawnymi pozbawienia spółek gminnych statusu organu wymierzającego opłatę śmieciową. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest kompleksowym opracowaniem poświęconym zasadzie odpłatności za usługi z zakresu użyteczności publicznej, a zwłaszcza jej cywilnoprawnym aspektom. Problematyka ta stała się w ostatnich latach bardzo aktualna, gdy po 1.01.2018 r. weszła w życie nowa ustawa - Prawo wodne i nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Toczą się na tym tle spory sądowe zwłaszcza między gminami lub spółkami komunalnymi a spółdzielniami mieszkaniowymi. Używane w prawie polskim pojęcie usług z zakresu użyteczności publicznej można uznać za synonim używanego w prawie unijnym pojęcia usług w ogólnym interesie gospodarczym. Specyfika tego rodzaju usług jest podkreślana w prawie polskim oraz unijnym. W szczególności głównym celem ich świadczenia nie jest generowanie zysku, lecz zaspokajanie zbiorowych potrzeb danej społeczności, np. kanalizacja, dostarczanie wody, utylizacja odpadów i ścieków. Zdaniem autora specyfika świadczenia usług z zakresu użyteczności publicznej nie prowadzi jednak do przełamania naczelnej cywilistycznej zasady, że usługi są odpłatne. (abstrakt oryginalny)
W przeszłości czynności gromadzenia, wywozu, składowania czy dystrybucji odpadów komunalnych (utylizacja odpadów) nie były kojarzone z logistyką. Współcześnie procesy związane z gospodarką odpadami na trwale wpisały się w zakres logistyki, a problematyka wywozu i utylizacji odpadów komunalnych oraz oczyszczania śmieci jest w literaturze przedmiotu zasadniczym obszarem logistyki miejskiej. Stanowi ona jednocześnie wyznaczniki ekologicznej orientacji koncepcji logistyki miasta i gminy, stąd często mówi się też o ekologistyce (zob. Gołembska 2006: 300 i n.). Obecnie gospodarowanie różnorodnymi odpadami komunalnymi, stanowi duży problem polskiego społeczeństwa, a szczególnie zarządzających miastami i gminami oraz zaangażowanych w tym obszarze przedsiębiorstw. Właśnie z tego powodu dużą uwagę powinno się skupiać na pojęciu, jakim jest logistyka odpadów komunalnych, co jest przedmiotem tego artykułu(fragment tekstu)
Wprowadzenie w życie racjonalnych zasad polityki taryfowej może stymulować zmiany zarówno w przedsiębiorstwach komunalnych, jak i u odbiorców usług. Należny jednak pamiętać, że taryfy są ważnym, ale nie jedynym instrumentem polityki ekonomicznej w gospodarce komunalnej. Dlatego też nawet najbardziej racjonalna polityka taryfowa nie spełni założonych celów, jeżeli nie będzie zintegrowana z innymi instrumentami polityki gospodarczej w tej dziedzinie. Niezbędne są więc kompleksowe zmiany w systemie ekonomiczno-finansowym przedsiębiorstw komunalnych stymulujące ich proefektywnościowe zachowania.
Organizacja usług komunalnych należy do zadań własnych gminy. W artykule przedstawiono zakres oraz sposób organizacji i świadczenia usług komunalnych, a także porównano taryfy opłat i cen oraz dochody i wydatki budżetowe, związane z sektorem usług komunalnych, w pięciu małych miastach województwa łódzkiego. Z danych wynika m.in., że usługi wodno-kanalizacyjne, oczyszczania miasta, utrzymania zieleni oraz odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych są w tych miastach standardem, choć wyraźne różnice występują w gęstości sieci przesyłowych oraz w poziomach upowszechnienia usług. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono genezę przedsiębiorstw użyteczności publicznej, problematykę monopolu naturalnego jako wyznacznika pozycji przedsiębiorstwa użyteczności publicznej na rynku, reguły działania takich przedsiębiorstw w stosunku do poziomu obciążenia ludności opłatami za świadczone usługi, przekształcenia własnościowe w przedsiębiorstwach komunalnych i kierunki tych przekształceń również w aspekcie wysokiej inflacji.
Celem opracowania jest przedstawienie - na przykładzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie - problemu rentowności w jednym z wielu przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Przedstawiono kształtowanie się taryf opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków i ich wpływ na rentowność w latach 1987-1991. Omówiono zagadnienie specyfiki taryf opłat i ich społeczny i ekonomiczny aspekt, system taryfowy i jego wpływ na rentowność.
Omówiono zasady ustalania opłat za usługi komunalne (dostawę wody i odprowadzanie ścieków) w różnych okresach po wojnie, a także obecnie po przekazaniu tych uprawnień samorządom lokalnym.
Przedstawiono opracowane przez Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w 1995 roku "Założenia polityki komunalnej państwa". Omówiono uwarunkowania polityki komunalnej: zakres i stan infrastruktury komunalnej, stan organizacyjny, cenotwórstwo; cele polityki komunalnej w miastach i na wsi; podstawy polityki komunalnej; główne kierunki polityki komunalnej: kształtowanie standardów usług komunalnych, przekształcenia organizacyjno-prawne, doskonalenie układu kompetencyjnego organów administracji rządowej i samorządowej, kształtowanie cen za usługi komunalne, tworzenie systemu finansowania inwestycji w sektorze komunalnym, monitoring usług komunalnych; działania wspierające realizację polityki komunalnej i prace legislacyjne.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.