Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Opcja walutowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Współczesne przedsiębiorstwa, które chcą się liczyć na zagranicznych rynkach, zwiększają współpracę międzynarodową, przez co są narażone na ryzyko walutowe. Dlatego też coraz częściej posługują się narzędziami służącymi zabezpieczeniu ekspozycji na takie ryzyko. Jednymi z takich narzędzi są instrumenty pochodne, a dokładniej opcje walutowe. Celem artykułu jest ukazanie istoty ryzyka walutowego oraz przedstawienie opcji walutowych jako instrumentu służącego do optymalizowania ryzyka walutowego. Autorka posłużyła się metodą krytycznej analizy literatury oraz prostymi metodami graficznymi obrazującymi badane zjawisko.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ten ma na celu prezentację strategii opcyjnych redukujących lub eliminujących poziom kosztów początkowych, jakie są ponoszone przez przedsiębiorstwo w postaci premii. Koszt ten jest traktowany jako jedna z głównych wad opcji walutowych i stanowi pewną barierę psychologiczną w zastosowaniu tych instrumentów w zabezpieczeniu. (fragment tekstu)
Mierniki oparte na zmienności implikowanej opcji są źródłem informacji na temat nastrojów uczestników rynku czy też zmian w ich postrzeganiu ryzyka. Celem artykułu jest przedstawienie zastosowania zmienności implikowanej strategii 25-delta risk reversal dla opcji na kurs walutowy w ocenie oczekiwań uczestników rynku odnośnie do kształtowania się przeszłej wartości waluty. Pokazano, jak różne wydarzenia (takie jak kryzys na rynku kredytów hipotecznych subprime w USA, upadek banku Lehman Brothers, potężny tajfun na Pacyfiku, referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej) wpłynęły na oczekiwania rynku odnośnie do kształtowania się kursów walutowych w przyszłości. Co ciekawe, w analizowanym okresie poziom zmienności implikowanej 25-delta risk reversal ulegał gwałtownym zmianom. (abstrakt oryginalny)
Walutowa transakcja opcyjna jest umową, pomiędzy nabywcą a sprzedawcą wg której nabywca ma prawo kupna albo sprzedaży określonej ilości waluty wg z góry ustalonego kursu bazowego w ciągu określonego czasu lub terminu. Autorka przedstawiła i omówiła szczegółowo czynniki wpływające na cenę (premię) opcji.
W artykule przedstawiono dwa przykłady instrumentów zabezpieczających przed ryzykiem kursowym. Pierwszy z nich zawiera opis opcji walutowej dla importera oraz kontraktów terminowych, natomiast drugi to wykorzystanie transakcji typu forward dla eksportera.
W styczniu 2004 roku National Australia Bank (Narodowy Bank Australii) ogłosił, iż w wyniku nieautoryzowanego handlu opcjami walutowymi stracił 360 mln AUD. Artykuł jest analizą zanidbań i błędów popełnionych w NAB w procesie implementacji systemu zarządzania ryzykiem.
7
Content available remote Wpływ czasu wygaśnięcia na własność opcji kupna o uwarunkowanej premii
100%
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z opcją kupna o uwarunkowanej premii: charakterystykę instrumentu, funkcję wypłaty, model wyceny oraz analizę wpływu czasu wygaśnięcia na własności opcji. Ilustracja empiryczna zawarta w artykule przeprowadzona jest na podstawie symulacji wyceny opcji wystawionych na EUR/PLN. (abstrakt oryginalny)
8
100%
Opcje walutowe stały się szczególnie popularne w Polsce pod koniec 2008 roku. Te nowoczesne instrumenty pochodne miały, przede wszystkim, zabezpieczać eksporterów przed ryzykiem kursowym. Stały się jednak jednym z najbardziej bezwzględnych narzędzi spekulacyjnych. Celem artykułu jest ocena sytuacji polskich przedsiębiorstw prowadzących działalność eksportowo-importową, które zawarły "zero kosztowe" opcje walutowe z terminem zapadalności po sierpniu 2008 roku.(abstrakt oryginalny)
Zasada racjonalnego inwestowania wynikająca z teorii maksymalizacji oczekiwanej użyteczności stanowi podstawę podejmowania decyzji w warunkach niepewności i ryzyka w nowoczesnych finansach. Wiele dowodów świadczy o tym, że w rzeczywistości często tak nie jest i inwestorzy w podejmowaniu decyzji uwzględniają aspekty psychologiczne. Opisem tej tematyki zajmuje się dziedzina finansów behawioralnych. W referacie wskazane zostały wybrane motywy psychologiczne, m.in. chęć minimalizacji przewidywanego żalu wynikającego z niewłaściwego wyboru, mogące mieć istotny wpływ na podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwach odnośnie do korzystania z opcji walutowych, które stały się poważnym problemem dla wielu firm w latach 2008-2009. (abstrakt oryginalny)
Strategie opcyjne są stosowane przez inwestora w celu ograniczenia ryzyka poniesienia straty wynikającej ze zmienności ceny instrumentu bazowego. Strategię opcyjną można zapisać w postaci funkcji, co umożliwia jej matematyczną analizę. Utworzenie takiego modelu znacznie ułatwia wybranie strategii, która pozwoli na zminimalizowanie straty i zmniejszenie prawdopodobieństwa jego osiągnięcia. Celem pracy jest przedstawienie możliwości wykorzystania takiego modelu do konstrukcji i analizy strategii opcyjnych. (fragment tekstu)
W artykule podkreślono, że w dobie kryzysu gospodarczego negatywne implikacje stosunków umownych dotyczących opcji walutowych stały się istotnym problemem gospodarczym. Wskazano, że niezależnie od roszczeń cywilnoprawnych i administracyjnoprawnych w grę może wchodzić ocena prawnokarna. Rozważono kilka regulacji.
Celem przeprowadzonych w niniejszym artykule badań jest analiza istniejących norm prawnych w kontekście stosowania terminowych instrumentów walutowych. Hipoteza rozważań zawiera się w określeniu: stosowanie opcji walutowych przez instytucje finansowe przed kryzysem finansowym mogło narażać przedsiębiorstwo na nieograniczone ryzyko powstania straty. Rozważania prowadzone przez autora artykułu skupiają się na wskazaniu istoty instrumentów zabezpieczających oraz i zastosowaniu w praktyce, wobec przedsiębiorców. Wykazano istnienie norm prawnych, których zastosowanie mogło ograniczyć ryzyko strat przedsiębiorstw, umożliwiając poprawne rozumienie istoty stosowanych instrumentów terminowych w zawieranych umowach.(abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest przedstawienie modelu w postaci liniowego zadania decyzyjnego, który pozwala na konstrukcję strategii opcyjnej, złożonej z dowolnej liczby instrumentów (opcji), pozwalającej osiągać maksymalny oczekiwany zysk, przy odpowiednich warunkach ograniczających. Oczekiwany zysk rozumiany jest jako oczekiwana suma wypłat ze składowych opcji portfela oraz otrzymywanych premii ze sprzedaży opcji. (fragment tekstu)
Celem artykułu było zobrazowanie istoty walutowej strategii opcyjnej collar w procesie ograniczenia ryzyka zmienności kursu walut w działalności eksportowej polskich przedsiębiorstw. Zaprezentowano podstawy konstrukcji zerokosztowej strategii opcyjnej oraz wskazano przesłanki jej stosowania w przedsiębiorstwie eksportującym. Ponadto, przeprowadzono analizę obecnej sytuacji na rynku opcji walutowych z próbą wskazania możliwych jej przyczyn. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań artykułu są innowacyjne narzędzia finansowe, do których zalicza się niestandardowe opcje walutowe. Wychodząc z założenia, że innowacja jest szczególnym rodzajem współczesnej działalności międzynarodowej, podmioty gospodarcze są zmuszone do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu ryzykiem. Celem artykułu jest wykazanie skuteczności opcji niestandardowych jako narzędzi do budowania strategii osłaniających przed ryzykiem walutowym. Praktyczne zastosowanie rekomendowanych strategii pokazano na przykładzie przedsiębiorstwa BASMAC. Podmiot ten, z uwagi na kontrakty handlowe rozliczane w euro, narażony jest na wahania kursu walutowego, dlatego poszukuje innowacyjnych rozwiązań zabezpieczających własne interesy przed stratą finansową na skutek działania ryzyka kursowego. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Rzeczywiste źródła toksyczności opcji walutowych
84%
Celem artykułu jest pokazanie problemu toksycznych opcji walutowych, jaki miał miejsce wśród polskich przedsiębiorstw w latach 2008 oraz 2009. W okresie tym doszło do zaskakującego zjawiska, które polegało na tym, że polscy eksporterzy ponieśli straty na gwałtownym i silnym osłabieniu krajowej waluty. Sytuacja ta była związana z niewłaściwym wykorzystaniem instrumentów pochodnych. Derywaty, które miały służyć do hedgingu, powodowały ogromne straty. W artykule szczególną uwagę poświęcono(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł dotyczy opcji walutowych, ich konstrukcji, ram prawnych i skutków prawnych tej instytucji, a także szeroko omawia aktualne, tj. wydane na dzień powstania artykułu, orzecznictwo Sądu Najwyższego, Sądów Apelacyjnych i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w tym zakresie. Autor próbuje przedstawić spójną definicję opcji walutowych i ram prawnych tej instytucji w oparciu o porównanie wymienionego orzecznictwa. (abstrakt oryginalny)
Opcje barierowe należą do klasy opcji uwarunkowanych. Dochód z nich zależy od przekroczenia (w okresie ważności opcji) przez cenę instrumentu bazowego ustalonej w momencie zawarcia umowy wartości, zwanej barierą. W analizie kontraktów opcyjnych szczególne znaczenie mają współczynniki delta i gamma. W artykule porównano kształtowanie się wartości analizowanych greckich parametrów zwykłych opcji kupna i barierowych opcji kupna. Ilustracja empiryczna przeprowadzona jest na podstawie symulacji wyceny opcji walutowych wystawionych na EUR/PLN. (abstrakt oryginalny)
Rynek pozagiełdowych opcji walutowych jest częścią rynku walutowego. Podobnie jak rynek natychmiastowy, rynek opcji jest globalny i niepodzielny.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.