Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 134

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Opcje realne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Opcje realne stanowią systemowe i zintegrowane podejście do wyceny aktywów rzeczowych (w odróżnieniu od finansowych), w dynamicznym i charakteryzującym się wysokim stopniem niepewności otoczeniu Znajdują zastosowanie w sytuacjach decyzyjnych stwarzających możliwość wyboru kierunku, rodzaju i momentu podjęcia decyzji i dotyczących głównie obszarów oceny projektów inwestycyjnych, wyceny przedsiębiorstw, projektowania strategii przedsiębiorstw. Cechą wyróżniającą opcji realnych jest uwzględnienie w ich wycenie wartości elastyczności decyzyjnej w ramach realizowanego projektu. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały zaprezentowane trudności, jakie napotyka koncepcja opcji realnych w praktycznym użyciu. Autor przedstawił związek elastyczności z efektywnością oraz opisał teorię opcji realnych. Przedstawiono opcje w dwóch płaszczyznach: jako narzędzia analitycznego służącego do wyceny wartości elastyczności decyzyjnej oraz jako dostrzeganie i kreowanie elastyczności w działalności gospodarczej. Wskazano na niedoskonałości opcji realnych, z jakimi w przyszłości będzie musiała się zmierzyć nauka.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest podkreślenie faktu, że we współczesnych organizacjach procesy planowania strategicznego i implementacji strategii nabierają dynamicznego charakteru. W takich warunkach coraz ważniejsze są okazje, elastyczność przedsiębiorstwa, która umożliwia ich wychwytywanie, oraz ryzyko i niepewność otoczenia, które jak się okazuje, stanowią determinanty wykorzystania nowych rozwiązań, jakimi m.in. są opcje realne (rzeczywiste).(abstrakt oryginalny)
4
100%
This article presents a comprehensive process for application of the real options methodology in the investment project analysis and valuation. In the first part of the article some processes proposed in the world literature will be briefly discussed than the authors will present their own proposition of such a process and characterise all its steps.(fragment of text)
Celem artykułu było pokazanie, jakie problemy może sprawić próba wyceny młodego, innowacyjnego przedsiębiorstwa. W sytuacji gdy wartość firmy oparta jest w dużej mierze na przyszłym wzroście tradycyjne metody wyceny mogą jej w pełni nie ujawnić. Zastosowanie tych metod jest możliwe, problem zaś tkwi w procesie estymacji danych do modelu i w wyborze odpowiednich parametrów. Artykuł pokazuje, jakie modyfikacje w metodach wyceny przedsiębiorstwa przy użyciu analizy spółek porównawczych i zdyskontowanych przepływów pieniężnych należy zastosować, by wycena w pełni oddawała specyfikę takich podmiotów. Artykuł przedstawia również alternatywny sposób wyceny młodych spółek z wykorzystaniem opcji realnych oraz omawia najważniejsze parametry modelu wyceny opcji, dostosowane do specyfiki innowacyjnych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Podstawowe metody szacowania zmienności do wyceny opcji realnych
100%
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych metod szacowania parametru zmienności, niezbędnego do wyceny opcji realnych. Zostały opisane i zilustrowane przykładami trzy metody: ekspercka, odpowiednika rynkowego i symulacyjna. (abstrakt oryginalny)
Ocena efektywności inwestycji powinna uwzględniać elastyczność reakcji na zmienne otoczenie. Elastyczność zawartą w przedsięwzięciu można wycenić za pomocą metod opcyjnych. Podstawową trudnością w metodach opcyjnych jest równoczesne występowanie opcji prostych i ich wzajemne oddziaływanie. W artykule przeanalizowany został taki przypadek wyceny opcji złożonej, gdzie złożenie opcji prostych nie wprowadza zależności w drzewie decyzyjnym. Pokazano przykład zastosowania drzew dwumianowych do rozwiązania tego zagadnienia oraz pokazano wpływ zmian wartości projektu na wartość poszczególnych opcji i ich złożenia.
Wycena opcji rzeczywistych obarczona jest wieloma trudnościami natury zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Metody wyceny opcji, które pierwotnie przeznaczone były do wyceny opcji finansowych, bazują na założeniach trudnych do spełnienia w przypadku opcji rzeczywistych. Ponadto dodatkowe parametry wymagane przy wycenie opcji są często trudne do oszacowania. Z drugiej strony wycena opcji rzeczywistych umożliwia wycenę czynników (potencjalnych możliwości), które do tej pory uwzględniane były tylko w analizie jakościowej towarzyszącej formalnej ocenie efektywności inwestycji. Taka kwantyfikacja pozwala obiektywizować sądy dotyczące wartości projektów. Celem artykułu jest identyfikacja trudności związanych z praktycznym zastosowaniem metod opcyjnych. Trudności te podzielono na trzy grupy oraz zaproponowano praktyczne sposoby ich rozwiązywania. (fragment tekstu)
9
100%
Niniejszy artykuł jest poświęcony problemowi doboru parametrów drzewa dwumianowego. Rozdział pierwszy przedstawia istotę problemu. Na podstawie kilku przykładów pokazujących niewłaściwie dobrane drzewa jest zobrazowana waga problemu. Kolejny rozdział przedstawia rozważane w literaturze przedmiotu modele procesów stochastycznych. Wybór odpowiedniego procesu stochastycznego ma decydujące znaczenie dla sposobu obliczania węzłów drzewa dwumianowego, co jest przedmiotem kolejnego rozdziału. Całość kończy przykład obliczeniowy doboru drzewa dwumianowego do rzeczywistego szeregu czasowego przedstawiającego kurs wymiany euro do PLN. Przykład oparto na danych historycznych, dzięki czemu była możliwa weryfikacja procedury. (fragment tekstu)
10
Content available remote Opcje realne i możliwości ich aplikacji we współczesnych przedsiębiorstwach
100%
Autorka podjęła próbę przybliżenia metody opcji rzeczywistych i wskazania realnych możliwości jej zastosowania w zarządzaniu przedsiębiorstwem.
Artykuł ma na celu porównanie portfeli opcji finansowych i rzeczowych. Na początku została przedstawiona definicja i klasyfikacja opcji realnych. Następnie, po przedstawieniu klasycznej teorii portfela finansowego Markowitza, omówiono założenia portfela opcji realnych. Zaprezentowanie wyżej wymienionych zagadnień dało podstawę do określenia najbardziej charakterystycznych różnic między portfelem opcji realnych i finansowych oraz reakcji w nim zachodzących(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest ocena skali oraz zakresu wykorzystania metodyki opcji realnych w praktyce gospodarczej. Zamierzenia autorów zostaną zrealizowane przez sformalizowane i uniwersalne zestawienie studiów przypadków opisanych w literaturze przedmiotu. Celem opracowania jest umożliwienie łatwego, szybkiego i przede wszystkim niskokosztowego dostępu dla decydentów i analityków finansowych do przykładów zastosowania opcji realnych w praktyce inwestycyjnej (ROV - Real Option Valuation). Adresaci artykułu mogą znaleźć w przytoczonych przykładach inspirację do wykorzystania opcji realnych w swojej praktyce biznesowej. Duża liczba przedsiębiorstw zawartych w zestawieniu, a także różnorodność sektorów gospodarki, w których działają, pozwala na sformułowanie wniosku o szerokich możliwościach aplikacyjnych koncepcji ROV, także w polskich realiach gospodarczych, a tym samym szerokim zakresie podmiotów potencjalnie zainteresowanych możliwościami wykorzystania opcji realnych w ich praktyce biznesowej.(abstrakt oryginalny)
Począwszy od lat 90. ub.wieku wraz ze wzrostem zainteresowania problematyką wartości i metod wyceny, analiza opcji rzeczowych zaczęła cieszyć się coraz większym zainteresowaniem środowisk zarówno naukowych, jak i biznesowych. Kluczowym elementem koncepcji opcji rzeczowych jest przeniesienie technik wyceny opcji finansowych do obszaru inwestycji niefinansowych. Mimo podobieństw pomiędzy tymi obszarami zachodzą istotne różnice. Podmiot dysponujący opcją rzeczową może – odmiennie niż w przypadku opcji finansowych – wpływać na wartość instrumentu bazowego, a rynek dla tego instrumentu zazwyczaj nie istnieje i/lub nie spełnia warunku zupełności. Ponadto opcje rzeczowe często mają charakter opcji wspólnych dla większej liczby inwestorów, pomiędzy opcjami zachodzą interakcje, a na ich wartość ma wpływ większa liczba źródeł niepewności. W kontekście powyższych stwierdzeń można sformułować tezę o istnieniu istotnych ograniczeń analogii między opcjami finansowymi i rzeczowymi. Podobieństwo konstrukcji obu rodzajów opcji nie musi automatycznie oznaczać, że techniki wyceny opcji finansowych mogą być bezkrytycznie przenoszone do innej domeny inwestycyjnej. (abstrakt oryginalny)
Większość rozważań dotyczących przedsiębiorczości koncentruje się na początkowych etapach procesu przedsiębiorczego. Duży nacisk jest kładziony na rozpoznanie szansy i tworzenie nowych przedsięwzięć, natomiast mało uwagi poświęca się kwestii opuszczenia przedsięwzięcia. Badania empiryczne dotyczące przedsiębiorczej porażki są rzadkie, trudno jest także w literaturze przedmiotu znaleźć jasne kryteria porażki. Większość badaczy stosuje takie kryteria jak zaprzestanie działalności lub bankructwo w doborze przypadków do badań nad porażką. Takie podejście powoduje, że rozważane są niewłaściwe przypadki: analiza obejmuje wszystkie sytuacje rezygnacji z przedsięwzięcia, niezależnie od ich wyników, bądź dotyczy tylko tych przedsięwzięć, które poniosły straty. Tymczasem porażka jest tylko jedną z kategorii rezygnacji z przedsięwzięcia. Porażka musi być rozważana w powiązaniu z celami i oczekiwaniami przedsiębiorcy. Wielu właścicieli przedsięwzięć, którzy zdecydowali zakończyć swoje przedsięwzięcia, uznawali je za sukces w momencie ich opuszczenia. Zrozumienie porażki jest niezbędne dla wyjaśnienia procesu tworzenia kolejnych przedsięwzięć przez przedsiębiorców wielokrotnych. Doświadczenie porażki może być poważną przeszkodą dla przyszłych działań przedsiębiorczych. Autorzy proponują zastosowanie rozumowania kategoriami opcji realnych jako logiki ułatwiającej przedsiębiorcom opuszczanie przedsięwzięć w warunkach sukcesu oraz uczenie się przez porażkę. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione podstawowe zasady stosowania metody opcji realnych (ROM) do oceny projektów realizowanych przez przedsiębiorstwa. Posługując się przykładem kredytu zaciągniętego na trzy lata, autor pokazuje i wyjaśnia, dlaczego ROM jest znacznie skuteczniejszym i lepszym narzędziem analizy przedsięwzięć niż metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF). Ponadto podkreśla, że z metodologicznego punktu widzenia ROM nie jest trudniejszy do stosowania niż DCF, a dodatkowo uelastycznia proces decyzyjny i daje większą swobodę działania kadrze zarządzającej w przyszłości, w trakcie realizacji przedsięwzięcia. (abstrakt oryginalny)
Autorzy rozpoczęli od wyjaśnienia czym jest koncepcja opcji realnych oraz natura rozumowania kategoriami opcji realnych. W dalszej części omówili warunki, w jakich można uzyskać korzyści ze stosowania opcji realny. Na zakończenie przedstawili, jak wykorzystać koncepcję opcji realnych w przedsiębiorstwach uczących się. Zdaniem autorów, umiejętne wykorzystanie logiki opcji realnych pozwala orientować przedsiębiorczość organizacyjną, uświadamia potrzebę organizacyjnego uczenia się, pozwala na lepsze działanie po odniesionych sukcesach i po poniesionych porażkach.
In this paper we offer an alternative framework for examining why risk matters in the decisions of economic agents, and how the agent's risk attitude affects his decisions. This "Threshold Theory" framework is based on a real options approach and the observation that in many situations an agent faces one or more thresholds in the payoff function. These thresholds influence the agent's risk attitude. The theory's predictions help to explain many anomalies that the standard expected utility model cannot. Threshold Theory can also model behavior in contexts such as individual investor decisions, corporate governance and other agency problems. Further, we examine CEO decisions as a function of time to the CEO's retirement to test predictions of the Theory. (original abstract)
Niniejsze opracowanie jest próbą analizy wybranych teorii bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Spośród wielu koncepcji BIZ w przekonaniu autora dokonano wyboru najistotniejszych teorii poświęconych temu zagadnieniu. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano kategorie elastyczności strategicznej i jej rolę w budowaniu przewagi konkurencyjnej współczesnych organizacji. Zwrócono uwagę przede wszystkim na wymiary elastyczności strategii produktowych (elastyczność zasobów i koordynacji), a także na narzędzie podejmowania decyzji strategicznych w formie opcji rzeczowych, dzięki którym możliwa jest ewaluacja elastyczności strategicznej.(abstrakt oryginalny)
Złożoność nowoczesnych projektów sprawia, że zarządzanie ma kluczowe znaczenie. Niestabilne środowisko XXI w. oznacza, że ważne jest, aby podjąć właściwą decyzję w odpowiednim momencie. W trakcie realizacji projektu konieczne jest podjęcie wielu decyzji osadzonych w czasie. Ponadto często ocena tych decyzji zależy od wielu kryteriów. W celu rozwiązania takich sytuacji pojawiają się dwa podejścia: wielokryterialne drzewo decyzyjne i wielostanowe opcje realne (MSRO). W pracy porównano obszary zastosowań, ograniczenia i zalety tych metod. W rezultacie stwierdzono, że metoda MSRO jest bardziej specyficzna i może być stosowana tylko w sytuacjach, w których istnieją opcje realne.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.