Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Open source
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Opracowanie to ma na celu pokazanie, że projekty programistyczne rozwijane na zasadach wolnego oprogramowania mogą stanowić ciekawą alternatywę, a często także poważną konkurencję dla oprogramowania rozwijanego (i sprzedawanego) komercyjnie. (fragment tekstu)
Oprogramowanie otwarte (open source software, OSS) to nowy sposób tworzenia systemów informatycznych. Istotą tej kategorii oprogramowania jest dostępność kodu źródłowego, pozwalająca wszystkim zainteresowanym na modyfikowanie i poprawianie oprogramowania. Zezwolenie na nieograniczoną dystrybucję i modyfikowanie umożliwia tworzenie programów w sposób zdecentralizowany przez wszystkie zainteresowane strony. Obecnie oprogramowanie to jest wspierane przez największe firmy produkujące oprogramowanie, takie jak IBM czy Sun Microsystems. Liczne są też doniesienia o udanych wdrożeniach oprogramowania otwartego w przedsiębiorstwach.Oprogramowanie otwarte stało się już przedmiotem licznych badań, przy czym większość z nich koncentruje się raczej na fenomenie tworzenia tego oprogramowania: motywacji twórców, koordynacji projektów itp. Znacznie mniej tekstów dotyczy wykorzystania oprogramowania otwartego w przedsiębiorstwach, najczęściej poprzestając na prostym pomiarze stopnia użytkowania oprogramowania open source. Zagadnienie określenia przyczyn akceptowania bądź odrzucania oprogramowania otwartego przez organizacje jest poruszane stosunkowo najrzadziej. Prezentowany artykuł jest próbą wypełnienia tej luki i przedstawia wyniki badania statystycznego, którego celem było określenie czynników determinujących akceptację oprogramowania otwartego w polskich organizacjach i instytucjach publicznych. (fragment tekstu)
Niniejsza praca rozwiązuje problem projektu wydajnej i skalowalnej architektury systemu integracyjnego oraz doboru odpowiednich komponentów do jej praktycznej realizacji. Na podstawie przeprowadzonej analizy porównawczej różnych realizacji platform integracyjnych, bazujących na zaproponowanej architekturze wskazano, że w celu zastosowania modelu przesyłania komunikatów typu punkt-punkt najszybszym brokerem integracyjnym jest RabbitMQ, w połączeniu z protokołem AMQP. Dla modelu przesyłania komunikatów publikuj-subskrybuj, brokerem, który najszybciej przesłał określoną liczbę wiadomości jest Apache Kafka, z własnym dedykowanym protokołem.(abstrakt oryginalny)
Rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych determinuje stałe doskonalenie przez producentów oprogramowania programów aplikacyjnych oferowanych na rynku oprogramowania. Prowadzi to do pojawiania się nowych wersji (generacji) produktów programowych, osadzonych na wydajniejszych i "rozszerzonych" platformach technologicznych, z większymi możliwościami funkcjonalnymi oraz lepszymi walorami użytkowymi. W artykule zaprezentowano najnowsze generacje wybranych systemów klasy e-CRM. Najbardziej zaawansowane technologicznie to produkty klasy open source i systemy dostępne z poziomu przeglądarki internetowej. (abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest prezentacja wyników badań i próba odpowiedzi na pytanie, czy wolne i otwarte oprogramowanie oraz etyka hakerska mogą być podstawą infrastruktury edukacyjnej, a tym samym elementem aktywizacji przedsiębiorczości studentów. Dodatkowo, praca zawiera próbę wskazania istoty etyki hakerskiej. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problematyka badawcza zaprezentowana w niniejszym artykule dotyczy możliwości wykorzystania wolnego i otwartego oprogramowania do realizacji procesu dydaktycznego. Szczególną uwagę zwrócono na praktyczność stosowanych narzędzi oraz aktywizację przedsiębiorczości studentów. W ramach badania wykorzystano metodę obserwacji uczestniczącej, która stała się podstawą do zbudowania studium przypadku. PROCES WYWODU: Artykuł składa się z czterech części. Pierwsza opisuje informacje dotyczące etyki hakerskiej oraz jej źródeł. W drugiej części zaprezentowano zagadnienia związane z wolnym i otwartym oprogramowaniem oraz możliwościami wykorzystania go do aktywizacji przedsiębiorczości. W kolejnej części autor przedstawia zagadnienia odnoszące się do przedsiębiorczości oraz sposobów jej rozpatrywania. Ostatnim elementem artykułu jest prezentacja wyników badań. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Analiza przeprowadzonych badań wskazuje możliwość wykorzystania wolnego i otwartego oprogramowania w procesach edukacyjnych. Tym samym istnieje możliwość wykorzystania tego oprogramowania do wzbudzenia zachowań przedsiębiorczych. Przeprowadzone badania empiryczne dowiodły, że studenci wykazują chęć używania wolnego i otwartego oprogramowania (81% respondentów). Autor wykorzystał niniejsze badanie jako podstawę do dalszych działań w tym obszarze. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Kształtowanie postaw przedsiębiorczych należy traktować jako niezbędny element nowoczesnego kształcenia. Artykuł analizuje główne kierunki oraz obszary w zakresie wykorzystania wolnego i otwartego oprogramowania. Szczegółowymi badaniami należałoby objąć różne grupy studentów, na różnych kierunkach studiów.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęta została problematyka różnych aspektów rozwoju systemów analitycznych w sektorze małych i średniej wielkości przedsiębiorstw (MŚP), z wykorzystaniem narzędzi open source, a w szczególności bibliotek języka Python. Głównym celem artykułu jest wskazanie na przykładzie środowiska języka Python, że w oprogramowaniu open source tkwi duży potencjał, który może być wykorzystany do rozwijania i eksploatacji systemów analitycznych w firmach sektora MŚP. Autor wyraża przekonanie, że firmy sektora MŚP nie tylko mogą, ale powinny rozważać wdrożenie strategii konkurencyjnych opartych na wysokiej jakości danych pozyskiwanych z systemów analitycznych. W tym celu mogą skutecznie rozwijać systemy analityczne w oparciu o oprogramowanie open source i metody wypracowane przez naukę o danych. Artykuł zawiera również identyfikację barier, przed którymi stają MŚP, decydując się na inwestowanie w technologie informacyjne. Kluczowym aspektem badawczym w artykule jest analiza funkcjonalności bibliotek języka Python, na podstawie której autor wykazuje, że poszczególne komponenty środowiska Python mogą wspomagać rozwój każdej warstwy systemu analitycznego, a zatem mogą one stanowić kompletną i solidną podstawę realizacji strategii opartej na wysokiej jakości danych pozyskiwanych z tego typu systemu w firmach sektora MŚP.(abstrakt oryginalny)
W artykule został omówione zagadnienia wpływające na bezpieczeństwo teleinformatyczne podmiotu publicznego, ze szczególnym podkreśleniem problemu niezależności podmiotów publicznych od dostawców rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa informacyjnego. Z tego względu podstawowym celem i myślą przewodnią artykułu jest zwrócenie uwagi na to, jakie znaczenie dla bezpieczeństwa informacyjnego podmiotu publicznego ma nieuwzględnienie na etapie opracowywania materiałów przetargowych kwestii zagwarantowania niezbędnego poziomu niezależności tego podmiotu od ww. dostawców.(fragment tekstu)
Celem rozważań jest przedstawienie najważniejszych wniosków wynikających z przeprowadzonych badań empirycznych nad wpływem wolnego i otwartego oprogramowania (WOO) na działalność polskich przedsiębiorstw. Badania te starają się wypełnić lukę dotyczącą braku analiz potencjalnych i realnych możliwości wykorzystania WOO w praktyce gospodarczej, w tym w prywatnych przedsiębiorstwach. Generalna konkluzja z przeprowadzonych badań brzmi następująco: mimo, że WOO jest wykorzystywane przez polskie przedsiębiorstwa stosunkowo szeroko, to tylko nieliczne z nich zdają sobie sprawę z tego, że mają do czynienia właśnie z tego typu oprogramowaniem. Stosowanie wolnego i otwartego oprogramowania wpływa na poprawę sprawności funkcjonowania wszystkich podmiotów gospodarczych wyodrębnionych ze względu na liczbę pracujących, przede wszystkim takich, w których funkcjonuje wyodrębniona komórka IT oraz ma miejsce szerokie wykorzystanie komputerów w procesach produkcji i zarządczych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest wykorzystanie modelu biznesowego open source do dokonania odnowy organizacji. Autor na początku przedstawia możliwości komercyjnego wykorzystania projektów open source i pokazuje, że przedsiębiorstwa w oparciu o te projekty mogą tworzyć pewien innowacyjny model biznesowy działalności. Następnie autor pokazuje korzyści, jakie daje wprowadzenie tego modelu biznesowego oraz jego znaczenie dla programów odnowy organizacji. Ostatecznie autor pokazuje obszary nie związane z tworzeniem oprogramowania komputerowego, w których wykorzystane mogą być zbliżone do open source modele biznesowe.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono charakterystyczne cechy działalności organizacji funkcjonujących w oparciu o model open source w konfrontacji z dotychczas stosowanymi koncepcjami zarządzania. Określono główne założenia tego innowacyjnego modelu biznesowego, a także przeanalizowano korzyści, jakie organizacje odnoszą w wyniku wdrożenia modelu zarządzania open source do praktyki gospodarczej.
Artykuł przedstawia obecną oraz postulowaną sytuację polskich przedsiębiorstw w zakresie projektowania infrastruktury informatycznej. Ukazuje dynamikę i rozwój odłamu wolnego oprogramowania, nieograniczonego komercyjnymi licencjami, uświadamia, jak bardzo w ostatnich latach rozwinął się rynek oprogramowania opartego na licencji Open Source. Wskazuje na elementy, jakie powinna wziąć pod uwagę kadra zarządzająca przedsiębiorstwem przy planowaniu infrastruktury informatycznej. Pokazuje błędy, jakie najczęściej są popełnianie przy planowaniu zakupów związanych z oprogramowaniem w przedsiębiorstwie. Wskazuje na konkretne przykłady i ich zastosowanie w komercyjnych rozwiązaniach. Podpowiada, jak w dobie kryzysu sięgnąć po oszczędności w sektorze IT przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Crowdsourcing jako efektywna forma współpracy
61%
Crowdsourcing stanowi zupełnie nową formę współpracy, która przy wykorzystaniu Internetu angażuje dużą zbiorowość ludzi tworzących wspólnie unikalny zasób wiedzy i dzięki temu pozwala skutecznie i efektywnie rozwiązywać problemy, tworzyć nowe wartości, oceniać i sortować różne treści czy przewidywać przyszłe wyniki. Zastosowanie strategii crowdsourcingu pozwala na uzyskanie optymalnego w skali globalnej efektu, a dodatkowo prowadzi do zmiany niektórych podstawowych założeń ekonomii. Głównym celem niniejszego opracowania jest identyfikacja przyczyn wysokiej efektywności i skuteczności crowdsourcingu. Analiza obejmuje także kwestie definicji crowdsourcingu z uwzględnieniem znaczenia dodatkowych terminów z nim związanych i zwróceniem uwagi na potrzebę ich doprecyzowania oraz czynniki, które umożliwiły rozwój tej formy współpracy. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Tragedia zasobów niczyich a gospodarka internetowa
61%
Niniejszy artykuł porusza problematykę efektywności wspólnoty w kontekście słuszności tezy Garretta Hardina oraz właściwości cyfrowych zasobów tworzonych w cyberprzestrzeni Internetu. Artykuł podzielono na dwie zasadnicze części. Pierwsza część dotyczy falsyfikacji twierdzenia Hardina oraz weryfikacji tezy głoszącej, że zamierzone działania wywołują niezamierzone skutki ze względu na fakt, że dobra których dotyczą są niczyje. Druga część pracy porusza kwestie związane z właściwościami cyfrowych zasobów oraz czynnikami mającymi istotne znaczenie w aspekcie efektywności wspólnego wykorzystania zasobów. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Jaki system Business Intelligence wybrać i zastosować? A może Open Source?
61%
W artykule podjęto próbę rozważenia możliwości wyboru i zastosowania systemu Business Intelligence klasy Open Source zamiast systemu Business Intelligence udostępnianego na rynku przez dużego, znanego producenta oprogramowania, jak Oracle, Microsoft, IBM czy SAP. W tekście przedstawiono krótką charakterystykę systemów Business Intelligence, powstanie i rozwój systemów Business Intelligence klasy Open Source oraz ich zalety i wady. Przeprowadzono przykładową analizę SWOT, która może być pomocna przy wyborze systemu Business Intelligence.(abstrakt oryginalny)
15
61%
Niniejsze opracowanie jest jedynie przyczynkiem do szerszej dyskusji, jednak wynika z niego, że teoria praw własności Demsetza, ukazująca rynkowe zalety tworzenia silnych ram własnościowych, w sposób ograniczony odnosi się do dóbr o charakterze nierywalizującym. Dowodem na to jest reakcja rynkowo-społeczna skutkująca powstaniem wolnego i otwartego oprogramowania oraz modeli biznesowych, które sprawiają, że firmy włączające się w powiększanie domeny publicznej zyskują m.in. na produktach zależnych sprzedawanych komercyjnie. Jednocześnie obserwowane zjawiska zachodzące na rynku oprogramowania nie pozostają bez wpływu na wzrost gospodarczy, a endogeniczny model wzrostu P. Romera wydaje się odpowiednią teorią tłumaczącą mechanizm oddziaływania takich zjawisk jak OSS na wzrost gospodarczy. Warto jednocześnie zaznaczyć, że część zjawisk ekonomicznych związanych ze społeczną produkcją oprogramowania ma głębsze korzenie, sięgające filozoficzno-etycznych przyczyn ekonomicznej działalności człowieka i może skłaniać do rewizji roli egoizmu jako czynnika motywacji. (abstrakt autora)
Purpose: The aim of this paper is to analyze possibilities of using automatic emotion analysis in project management. Design/methodology/approach: The approach adopted involves literature review, analysis of data availability and availability of IT tools. Then, an attempt was made to adapt these elements for use in project management. Findings: The paper discusses three fundamental research questions that arise in the context of using machine learning methods to analyze emotions in projects. The first of them concerned what data can be used for analysis. It was established that electronic communication in projects implemented in the open source formula is publicly available and susceptible to text analysis. The second question concerned the methods that can be used in the analysis of emotions. Here it was established that machine learning methods may be useful due to the problems described in the literature with the use of dictionary methods. The third question concerned the purposes for which the analysis of emotions can be useful. In response to this question, it was established that recognizing particularly destructive emotions, such as anger, can be useful in effective project management. Research limitations/implications: The presented work is limited only to conceptual digressions on the possibility and usefulness of using methods of automatic emotion detection in project management. In future studies, these concepts should be verified on real data. Originality/value: The novelty of paper is an attempt to define a framework for the use of known methods of automatic emotion detection in project management.(original abstract)
Okres ostatnich 50 lat jest uznawany jako czas dynamicznych przeobrażeń ekonomicznych i społecznych, które wpływają na architekturę relacji biznesowych na ogromną skalę. Przedsiębiorstwa mierzą się z ciągłą presją turbulentnego otoczenia, a w konsekwencji ich struktury podlegają zmianom ukierunkowanym na elastyczność, innowacją i redukcją kosztów. Model open source, jako przykład organicznej i otwartej struktury sieciowej zbudowanej na wiedzy, który ma już na koncie sukcesy rynkowe, może być postrzegany jako inspiracja dla firm poszukujących sposobu na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej opartej na zasobach, będących poza granicami organizacji. (abstrakt oryginalny)
Proces tworzenia pomysłu oprogramowania, poddawanie go publicznej dyskusji, a następnie zaangażowanie ogólnoświatowej społeczności programistów w jego udoskonalanie to idea powstawania oprogramowania zwanego open source. Dzięki temu rodzą się znakomite rozwiązania, przeznaczone również do profesjonalnych zastosowań. Tego typu software chętnie wykorzystywany jest w celach biznesowych, pozwalając zaoszczędzić firmom na zakupie produktów komercyjnych, jako że ich darmowe odpowiedniki dobrze spełniają swoją rolę. Codziennością stało się korzystanie z języka skryptowego PHP, aplikacji bazodanowej MySQL, systemu operacyjnego Linux, pakietu biurowego Open Office czy przeglądarki Mozilla. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono metodę przetwarzania obrazu wykorzystującą algorytmy zawarte w bibliotekach programistycznych typu open source. Opisano zasadę działania kluczowych funkcji i zaproponowano metodę radykalnej redukcji informacji, polegającej na odfiltrowaniu tła. Przedstawiono sposób wyznaczenia prędkości, gabarytów i typu pojazdu na podstawie analizowanego obrazu. Na zakończenie przedstawiono koncepcję wykorzystania systemu analizy obrazu do sterowania ruchem na skrzyżowaniu ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów ciężkich.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu zapoznanie czytelnika z tematyką oprogramowania open source. Przedstawia historię rozwoju oraz podstawowy model tworzenia tego rodzaju kodu. Wyjaśnia, dlaczego rozwój tego oprogramowania był jednym z ważnych źródeł rozwoju internetu i e-biznesu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.