Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Operating costs of housing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Niniejszy artykuł dotyczy istoty wpływu czynników, związanych z różnymi źródłami ciepła, na wycenę nieruchomości. Podstawowym celem opracowania jest ukazanie, że zastosowany system ogrzewania ma wpływ na koszty utrzymania i eksploatacji budynku. Postawiono tezę, że rodzaj użytego źródła ciepła w celu ogrzewania nieruchomości jest czynnikiem istotnie wpływającym na wartość, ponieważ jego efektywność oraz ogólna charakterystyka może znacząco wpływać na wysokość kosztów użytkowania budynku. Z tego powodu wskazane jest, aby sposób ogrzewania obiektów budynkowych był atrybutem uwzględnianym w trakcie wyceny dokonywanej przez rzeczoznawcę majątkowego.(abstrakt oryginalny)
Pokazano przykład sytuacji, w której część użytkowników obiektu dokonuje jego modernizacji w celu zmniejszenia bieżących kosztów eksploatacji. Sformułowano problem nowego podziału kosztów eksploatacji między użytkowników, uwzględniającego uzyskane oszczędności. Zaproponowano sposób rozwiązania tego problemu oraz przykład obliczeń. Opracowano tabelę wartości współczynników podziału kosztów dla różnych wartości parametrów tego problemu. (abstrakt oryginalny)
Cel artykułu: analiza cech charakterystycznych konsumentów energii, które wpływają na ich stosunek do działań energooszczędnych w zależności od rodzaju posiadanego mieszkania. Rodzaj wykorzystanej metodologii badawczej/podejścia badawczego: badanie sondażowe, w którym wzięło udział 560 osób. Główne wyniki badań/analiz: na podstawie badań określono poziom zainteresowania oszczędzaniem konsumentów energii, właściwości postępowania z pieniędzmi konsumentów energii, ich stosunek do jakości towarów, do realizacji procesu zakupu energii i społeczną aktywność. Implikacje praktyczne: dzięki uzyskanym wynikom określono cechy zestawu instrumentów służących aktywizacji zachowań energooszczędnych stosowanych wobec różnych grup konsumentów energii. Implikacje społeczne: na tej podstawie uzasadniono skuteczność stosowania tych instrumentów w zależności od typu posiadanego mieszkania. Kategoria artykułu: badawczy. (abstrakt oryginalny)
Zmieniające się warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki mieszkalne, powodują, iż koszty ich utrzymania stale rosną i w pewnym sensie nie można ich zoptymalizować. Autorka w pierwszej części artykułu przedstawia wybrane zmiany w obowiązujących przepisach techniczno-budowlanych, a następnie wskazuje na konsekwencje tych zmian skutkujące wyższymi kosztami utrzymywania i dodatkowymi obowiązkami dla właścicieli i zarządców nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest analiza kręgu podmiotów odpowiedzialnych za pokrycie kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnej we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach mieszkaniowych. W pierwszej części artykułu wskazano źródło obowiązku ponoszenia tych kosztów przez właścicieli lokali, w zarysie przedstawiono także rodzaje ponoszonych kosztów. W dalszej części omówiono regulacje określające podmioty, na których ciąży odpowiedzialność za zapłatę należności związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Z uwagi na wątpliwości interpretacyjne dotyczące kręgu tych podmiotów zostało poddane analizie zagadnienie różnicy pomiędzy umową użyczenia i stosunkiem prekaryjnym. (abstrakt oryginalny)
6
84%
It is interesting to compare maintenance costs of children between countries with similar yet different family policy regimes because this could yield valuable lessons for researchers and policy-makers and also for the sake of methodological development. In this study, we aim to conduct a comparative analysis of the equivalence scales in Austria, Italy, Poland and France taking into account the age of children. To this end, we use data from the European Income and Living Condition (EU-SILC) to calculate equivalence scales for mono- and duo-parental households for the first and second child. The four countries share common European cultural context, yet differ with respect to social environment, in particular to family policy. We apply the Engel estimation method proposing the share of housing spending in total expenditures as a tool to obtain commodity-specific equivalence scales. Our results are consistent with other studies showing that the cost of a first child is higher than that of a later child. The scale values are not the same across all the countries concerned, with the highest cost observed in Italy and the lowest in Poland. (original abstract)
Celem badań jest określenie wpływu ewentualnych zmian w zakresie opodatkowania nieruchomości, sprowadzających się do wprowadzenia podatku od wartości nieruchomości, na koszty eksploatacji nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Aby osiągnąć cel, w artykule dokonano krytycznej analizy literatury przedmiotu oraz przeprowadzono analizę symulacyjną na przykładzie dwóch wspólnot mieszkaniowych zlokalizowanych w różnych częściach miasta Krakowa. W ramach symulacji uwzględniono kilka wariantów stawki podatku. Starano się również zidentyfikować stawkę podatku od wartości, która byłaby neutralna z punktu widzenia kosztów eksploatacji nieruchomości przynajmniej dla połowy badanych lokali mieszkalnych. (abstrakt oryginalny)
Stan faktyczny przedstawia się następująco: podatnik - kontrolowana przez samorząd spółka - prowadził inwestycję w postaci budowy wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Budowa lokali mieszkalnych została zlecona i zrealizowana przez przedsiębiorcę budowlanego (zewnętrzny podmiot), który za świadczone usługi wystawia dla spółki jako inwestora faktury za faktycznie wykonane usługi. Lokale mieszkalne będą następnie przedmiotem odpłatnej dostawy na rzecz osób fizycznych, na cele mieszkaniowe, z tym że dostawa będzie poprzedzona zawarciem umowy najmu, podczas trwania której najemcy - przyszli właściciele - będą uiszczać na rzecz wnioskodawcy opłaty, na które będą składać się raty zaliczkowe, opłaty eksploatacyjne oraz wszelkie koszty związane z utrzymaniem lokalu. Inwestycja jest realizowana w ramach specjalnego programu, który oprócz spółki gwarantuje także gmina. (fragment tekstu)
W procesie podejmowania decyzji o budowie domu jednorodzinnego należy uwzględnić wiele zmiennych o charakterze kosztowym, które będą wpływać na całkowity poziom kosztów użytkowania budynku w długiej perspektywie czasowej. Metodą, która może wspomóc ten proces jest Life Cycle Costing (LCC), dlatego też głównym celem niniejszego artykułu jest przeprowadzenie analizy kosztów użytkowania domu jednorodzinnego z wykorzystaniem LCC przy uwzględnieniu aspektów środowiskowych, które mają istotne znaczenie w kształtowaniu jakości życia indywidualnych gospodarstw domowych oraz społeczności lokalnych. W tym kontekście poszukuje się odpowiedzi na następujący problem badawczy: W jaki sposób kalkulować i obniżać koszty użytkowania domu jednorodzinnego w perspektywie cyklu jego istnienia przy uwzględnieniu obecnych i perspektywicznych uwarunkowań energetycznych i środowiskowych? By zrealizować powyższe zamierzenia badawcze w pierwszej części artykułu przedstawiono teoretyczne podstawy kalkulacji kosztów utrzymania budynków jednorodzinnych wraz z opisem wykorzystania metody LCC. Następnie zaprezentowano studium przypadku, w ramach, którego skalkulowano długoterminowe koszty utrzymania budynku jednorodzinnego oraz wskazano proekologiczne możliwości ich obniżenia. (abstrakt oryginalny)
W artykule niniejszym przedstawiono wyniki badań kosztów eksploatacji zasobów mieszkaniowych miasta Sanoka. Materiał faktograficzny obejmuje cały uspołeczniony zasób mieszkaniowy - państwowy, podległy Sanockiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Mieszkaniowej (SPGM) i spółdzielczy, podległy Spółdzielni Mieszkaniowej w Sanoku (SM). W sferze nieuspołecznionej przeprowadzono sondażowe badania kosztów eksploatacji czterech - zróżnicowanych pod względem, wieku i standardu - budynków prywatnych. Jest to wprawdzie mała próba, lecz wybrane obiekty są właściwie typowe dla całej zbiorowości nieuspołecznionych obiektów mieszkalnych w Sanoku. (fragment tekstu)
Zaprezentowane w przedmiotowym referacie dane są oparte na opracowaniach statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących budżetów gospodarstw domowych, kosztów utrzymania zasobów mieszkaniowych i gospodarki mieszkaniowej. Wydatki na mieszkanie obejmują koszty utrzymania mieszkań oraz opłaty za media, tzn. koszty mieszkaniowe sensu stricto, bez kosztów wyposażenia mieszkań. Ze względu na charakter referatu przeważa w nim faktografia, a komentarz słowny ograniczono do najniezbędniejszego - zdaniem autora - minimum. W referacie podano również pewne informacje z przedmiotowego zakresu dla innych krajów rozszerzonej Unii Europejskiej na podstawie dostępnej bazy statystycznej. (fragment tekstu)
Od wieków posiadanie mieszkania stanowi nie tylko jedną z najważniejszych potrzeb człowieka, ale coraz częściej spełnia liczne dodatkowe funkcje. Zmiany potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa na przestrzeni lat wynikają zarówno ze zjawisk społecznych, kulturowych i stylu życia ludności, ale również z ewolucji modelu rodziny w Polsce. W artykule autor stara się ukazać zmiany jakie miały miejsce na przestrzeni lat zarówno w wielkości gospodarstw domowych jak i warunkach mieszkaniowych ludności, a także ich wpływ na strukturę i wielkość wydatków mieszkaniowych w budżetach gospodarstw domowych w zależności od liczby osób w gospodarstwie w okresie 1994-2012. Źródło informacji stanowiły dane z Narodowych Spisów Powszechnych oraz Budżetów Gospodarstw Domowych publikowane przez GUS. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Ewolucja poziomu i struktury kosztów utrzymania mieszkań na przykładzie Polski
84%
Standard mieszkaniowy w miastach w Polsce ulega stopniowej poprawie. Jest to związane z budowaniem nowych mieszkań oraz modernizacją budynków wybudowanych wcześniej. Jednak analizując wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku i porównując sytuację mieszkaniową ludności w mieście i na wsi, zdecydowanie gorzej wypada wieś, pomimo znacznej poprawy od 1989 roku. Należy również wziąć pod uwagę, że wzrost liczby izb w mieszkaniu oraz przeciętnej powierzchni użytkowej na 1 osobę doprowadził do poprawy standardu mieszkaniowego, ale z drugiej strony spowodował też wzrost kosztów utrzymania mieszkań.(fragment tekstu)
Autorka przedstawiła genezę wspólnot mieszkaniowych i omówiła podstawy prawne do prowadzenia rachunkowości we wspólnotach mieszkaniowych w 1998 roku oraz zmiany jakie wprowadzono w 2001 roku. Na koniec zwróciła uwagę na potrzebę wyodrębnienia kosztów wspólnoty mieszkaniowej, zwłaszcza funduszy remontowych.
W artykule przedstawiono analizę kosztów eksploatacji budynku projektowanego w standardzie "niemal zeroenergetycznym", przy różnych wariantowych rozwiązaniach technologicznych ogrzewania i wentylacji wspomaganych systemem fotowoltaicznym (trzy warianty technologiczne). W następstwie przeprowadzonych analiz zarekomendowano wybór wariantu technologicznego przy zastosowaniu kryterium ekonomicznego opartego na minimalizacji rocznych kosztów eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono rozważania teoretyczne nad wykorzystaniem ciepła odpadowego ze schładzania mleka do celów grzewczych, na tle wybranych konwencjonalnych technologii produkcji ciepła w wiejskim budynku mieszkalnym. W artykule przedstawiono także przybliżone wyniki rachunku kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Wykorzystanie ciepła odpadowego z procesów technologicznych jest jednym z elementów ograniczania zużycia paliw, które z roku na rok stają się coraz droższe, a w szerszej perspektywie przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego przez zmniejszanie emisji CO2 do atmosfery. Ciepło odpadowe z procesu schładzania mleka stanowi istotne źródło energii cieplnej w bilansie energetycznym gospodarstw rolnych, w których prowadzi się chów bydła mlecznego. Na rynku krajowym od wielu lat są dostępne systemy umożliwiające odzysk energii cieplnej odbieranej od chłodzonego mleka i wykorzystywanej do przygotowania ciepłej wody użytkowej, którą - w zależności od jej ilości i potrzeb - można wykorzystać do celów produkcyjnych w oborze lub w gospodarstwie domowym. Z przeglądu literatury wynika natomiast, że brakuje szerszych informacji na temat wykorzystania ciepła odpadowego ze schładzania mleka w instalacjach centralnego ogrzewania. Dlatego celem artykułu jest uzupełnienie wiedzy w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Na przykładzie województwa jeleniogórskiego autor przeanalizował problematykę gospodarki mieszkaniami czynszowymi (komunalnymi i zakładowymi) i zasygnalizował konieczne przemiany zwłaszcza dotyczące prywatyzacji i akcjonalizacji opłat czynszowych pokrywających ich eksploatację.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.