Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 75

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Operational Programme Human Capital
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W okresie programowania (2007-2013) Polska otrzymała prawie pięciokrotnie więcej środków finansowych z Unii Europejskiej niż w latach 2004-2006. Całość kwoty, jaką przewidziano na realizację Programu, wynosi prawie 11,5 mld EUR, w tym wkład finansowy Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 9,7 mld EUR, a pozostałą część stanowią środki krajowe. Artykuł ukazuje postępy w procesie kontraktacji i wydatkowania w ramach PO KL w latach 2007-2010. Dodatkowo przedstawiono próbę oceny korzyści i barier występujących przy pozyskiwaniu środków w ramach PO KL. Na tej podstawie możliwa będzie zwiększona efektywności kontraktacji i wydatkowania tych środków.(abstrakt oryginalny)
2
100%
W latach 2007-2013 Polska wdraża Program Operacyjny Kapitał Ludzki współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, jednego z instrumentów finansowych polityki spójności Unii Europejskiej. Program częściowo wdrażany jest na poziomie regionów przez instytucje publiczne wskazane przez samorządy województw, jednak kluczowe zasady wdrażania funduszu określane są na poziomie krajowym przez ministra rozwoju regionalnego. Wskazana sytuacja nasuwa pytanie o jakość systemu zarządzania, w szczególności o sposób realizacji zasady partnerstwa i współpracy, stanowiącej jedną z podstawowych metod wdrażania funduszy strukturalnych.(abstrakt oryginalny)
Stan wykorzystania środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce pozwala na podjęcie badań zmierzających do uzyskania odpowiedzi na bardzo istotne pytania, nurtujące niemal wszystkie instytucje i osoby bezpośrednio lub pośrednio zaangażowane w proces dystrybucji i wydatkowania funduszy europejskich. Na czym polegają działania monitoringowe w projekcie? Czym jest ewaluacja i kto za nią odpowiada? W artykule podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na niektóre z tych pytań. Odpowiedzi te powinny stanowić podstawę i punkt wyjścia do szerszej analizy, pozwalającej na przyjęcie odpowiednich rozwiązań regulujących proces wdrażania pomocy wspólnotowej w aktualnym okresie programowania.(abstrakt oryginalny)
Polska od 10 lat jest członkiem Unii Europejskiej. Przez wszystkie te lata korzysta z funduszy strukturalnych. Dostęp do Europejskiego Funduszu Społecznego pozwolił na silniejsze oddziaływanie na krajowy, ale też regionalne i lokalne rynki pracy. Konsekwencją efektywnego wykorzystanie EFS winna być poprawa sytuacji na rynku pracy, między innymi spadek bezrobocia, podniesienie kwalifikacji zawodowych czy wprowadzenie systemów elastycznego zatrudnienia. Możliwe jest to w przypadku racjonalnego zarządzania środkami finansowymi i promowania projektów odpowiadających potrzebom rynku pracy. Artykuł przedstawia podstawowe dane dotyczące rynku pracy w województwie zachodniopomorskim oraz wskazuje założenia konkursowe - kryteria strategiczne i dostępu, obowiązujące dla projektów z zakresu rynku pracy, dzięki czemu można wskazać obszar zdiagnozowanych potrzeb i próby znalezienia inicjatyw pozwalających je zaspokoić.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wpływ polityki Unii Europejskiej na kierunki zmian w polskim systemie edukacji
100%
W opracowaniu podjęta została problematyka obejmująca politykę edukacyjną UE i jej wpływ na przemiany dokonujące się w obszarze edukacji w Polsce. Poruszony problem badawczy dotyczył w szczególności zakresu polityki edukacyjnej UE oraz celów tej polityki i sposobów pomiaru ich osiągania. Jego wyrazem jest postawiona hipoteza badawcza, zgodnie z którą istotne znaczenie dla osiągnięcia przez Polskę wyznaczonych przez UE celów polityki edukacyjnej miało wykorzystanie środków finansowych pochodzących z funduszy strukturalnych Unii. W celu weryfikacji tak sformułowanej hipotezy w pierwszej kolejności dokonano charakterystyki polityki edukacyjnej UE, jej celów i metod stosowanych w ich realizacji. Następnie dokonano analizy stopnia osiągnięcia tych celów przez Polskę i zakresu wsparcia ich realizacji środkami europejskimi. W efekcie przeprowadzonych badań stwierdzono, że zmiany zachodzące w polityce edukacyjnej w Polsce związane były z realizacją celów polityki edukacyjnej UE i przy wsparciu finansowym w ramach funduszy strukturalnych. Ponadto rezultaty badań pozwalają stwierdzić, że Polsce dotychczas nie udało się osiągnąć wszystkich celów polityki edukacyjnej UE określonych przez europejskie wskaźniki odniesieni, aczkolwiek w kontekście poruszanego problemu badawczego pozytywnie należy ocenić komplementarność działań finansowanych ze środków unijnych z celami programów UE.(abstrakt oryginalny)
Głównym przedmiotem zainteresowania w niniejszym artykule jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) w perspektywie 2007-2013 w Polsce, który objął całość interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce, a zasadniczym celem artykułu jest przybliżenie rezultatów wykorzystania środków PO KL. Na początku przedstawiono teoretyczne koncepcje efektywności i skuteczności w naukach ekonomicznych i naukach o zarządzaniu. W dalszej części wyjaśniono wytyczne PO KL w perspektywie 2007-2013 w Polsce oraz dokonano przeglądu rezultatów w zakresie realizacji celów strategicznych tego programu. Następnie zaprezentowano makroekonomiczne modele oceny wykorzystania środków PO KL. W końcowej części przedstawiono wyniki badań dotyczące skuteczności wsparcia realizowanego w ramach komponentu regionalnego PO KL(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem publikacji jest analiza błędów, jakie popełniają jednostki samorządu terytorialnego w województwie lubelskim, składające dokumentację aplikacyjną do poszczególnych działań Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W artykule przedstawiono uchybienia, które są najczęściej popełniane przez beneficjentów, zarówno w warstwie formalnej, jak i merytorycznej, oraz te, które mają kluczowe znaczenie dla odrzucenia wniosku przez Komisję Oceny Projektów.(abstrakt oryginalny)
Być może właściwe byłoby wdrożenie nowego wniosku pilotażowo w jednym województwie. Niestety, żadne działania przygotowawcze tego typu nie zostały podjęte. Regionalne Ośrodki EFS nie znają nowego wniosku o dofinansowanie. Instytucje Pośredniczące również nie planują uruchomienia systemowego wsparcia. Oznacza to, że w pierwszym półroczu 2011 roku zdecydowanie zahamowany zostanie proces naboru wniosków o dofinansowanie. W dłuższej perspektywie jakość przygotowanych projektów może się pogorszyć, gdyż w jeszcze większym stopniu projektodawcy będą korzystać z zewnętrznych firm przygotowujących wnioski o dofinansowanie co, jak wykazało badanie, negatywnie wpływa na wykonalność projektów. Umacniać się będzie również pozycja dużych firm i instytucji wyspecjalizowanych w realizacji projektów, mających wystarczające zasoby i kompetencje. (abstrakt autora)
W artykule opisano mechanizmy wydatkowania środków UE na przykładzie projektu pt. "Młodość + Aktywność = SUKCES". Projekt trwał rok (od grudnia 2012 r. do listopada 2013 r.) i był zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). W artykule omówiono zagadnienia związane z funduszami unijnymi, PO KL, założenia projektu i dokumentacji konkursowej, a także przebieg i rezultaty projektu. Jest to studium przypadku, prezentujące doświadczenia Autora, który był koordynatorem omawianego projektu(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest podsumowaniem analizy dotyczącej wsparcia sektora ekonomii społecznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 (Poddziałanie 7.2.2 Wsparcie ekonomii społecznej). Analiza została przeprowadzona na czterech poziomach: I - strategicznym: Program Operacyjny Kapitał Ludzki, II - strategiczno- wdrożeniowym: Szczegółowy Opis Priorytetów PO KL; System Realizacji PO KL, III - wdrożeniowym: Plany Działań, IV - projektowym: Dokumentacja konkursowa, projekty. W opracowaniu opisano warunki dotyczące wsparcia eko- nomii społecznej, które stworzono w ramach PO KL na etapie programowania poprzez zapisy PO KL oraz Szczegóło- wego Opisu Priorytetów PO KL. Analiza dotyczy także procesu implementacji programu w zakresie planów działania, dokumentacji konkursowych, kryteriów wyboru, a także przykładowych projektów. Autor wskazuje, że dotychczas wydatkowane środki pozwoliły na zrealizowanie szeregu indywidualnych projektów, jednak nie przyczyniły się do stworzenia funkcjonalnego systemu wsparcia ekonomii społecznej. Podkreśla także zasadność - z punktu widzenia efektywności wydatkowania środków publicznych - zbudowania, wdrożenia i wypromowania takiego systemu wsparcia ekonomii społecznej, który na terenie całego kraju pozwoli na korzystanie ze zbliżonego katalogu usług przy zachowaniu minimalnych standardów. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zajęto się Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki wdrażanym na poziomie regionu, jakim jest województwo podlaskie. Tezą artykułu jest stwierdzenie, iż POKL jest ważnym instrumentem pozwalającym na tworzenie nowych miejsc pracy w województwie. Jako hipotezę przyjęto pytanie, czy bez istnienia POKL w województwie podlaskim byłoby możliwe stworzenie dodatkowo ponad 7 tys. nowych miejsc pracy? Weryfikacja hipotezy została przeprowadzona na podstawie metody badawczej, polegającej na porównaniu i interpretacji danych udostępnionych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Departament Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. (fragment tekstu)
12
Content available remote Analiza wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie łódzkim
75%
Artykuł przedstawia rozważania na temat wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 (POKL) w województwie łódzkim oraz identyfikacje problemów powstałych podczas jego realizacji. Analiza oraz identyfikacja problemów zostały sporządzone na podstawie danych zastanych m.in. sprawozdań z realizacji Priorytetów komponentu regionalnego w ramach PO KL, badań ewaluacyjnych publikowanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz obserwacji własnej wywodzącej się z praktyki zawodowej. (abstrakt oryginalny)
Z jednej strony, kapitał ludzki jest istotnym czynnikiem budowania innowacyjnej gospodarki, z drugiej - rozwój innowacji wpływa na proces kształtowania zasobów kapitału ludzkiego. Tak jest w przypadku innowacji społecznych, które mogą oznaczać zmiany w zachowaniu poprzez wprowadzanie nowych wartości, pomysłów, projektów, a te z kolei umożliwiają odmienne rozwiązywanie problemów społecznych oraz przynoszą pozytywne rezultaty w funkcjonowaniu jednostek i grup społecznych. W procesie tworzenia i rozwoju innowacji społecznych istotną rolę odgrywają decydenci polityczni. Działania te są obecne w szeregu inicjatyw politycznych Komisji Europejskiej od wczesnych lat 90. Innowacyjność była jednym z ważniejszych aspektów agendy lizbońskiej, w której umieszczono wiedzę w centrum rozwoju gospodarczego i społecznego, i pozostaje centralnym elementem strategii Europa 2020, choć ujęta w innym kontekście. Unia Europejska stworzyła wiele instrumentów finansowych wspierających innowacyjne praktyki w odniesieniu do kwestii społecznych i socjalnych. Najważniejszymi środkami wsparcia dla innowacji społecznych są jednak fundusze strukturalne, głównie Europejski Fundusz Społeczny. W perspektywie finansowej 2007-2013, w ramach każdego programu operacyjnego szczególną uwagę zwracano na wspieranie działalności innowacyjnej i włączanie jej do głównego nurtu polityki, co było zaleceniem Komisji Europejskiej dla wsparcia z tego funduszu. W Polsce w latach 2007-2013 jedynym programem współfinansowanym z tego funduszu był program Kapitał Ludzki. Celem artykułu jest analiza projektów innowacyjnych współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO Kapitał Ludzki 2007-2013 oraz powstałych w ich wyniku innowacji społecznych. W tym celu przeprowadzono badania, przede wszystkim w oparciu o bazę projektów Krajowego Systemu Informatycznego SIMIK 07-13 (stan na dzień 31.03.2015 r.) oraz informacje Krajowej Instytucji Wspomagającej dla Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. (abstrakt oryginalny)
Funkcjonowanie w warunkach turbulentnego otoczenia wymusza wzrost znaczenia człowieka i kreatywności w przedsiębiorstwie. Nowy paradygmat zarządzania wymaga zwrócenia uwagi na działania nakierowane na wzrost zaangażowania pracowników, poczucia więzi, zaufania. Jednym z rozwiązań zapewniających sukces w tym zakresie jest zagwarantowanie wszystkim pracownikom właściwych dla nich ścieżek rozwoju zawodowego. Kompleksowe wdrożenie w przedsiębiorstwie zasad uczenia się przez całe życie wymaga jednak dużego nakładu środków, których źródłem mogą być fundusze strukturalne. Możliwość ich pozyskania przez podmioty gospodarcze w dużej mierze zależy jednak od jakości przyjętych rozwiązań w zakresie wyboru projektów. W artykule przedstawiony zostanie obowiązujący w Polsce system wyboru projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki obejmującego całość alokacji Europejskiego Funduszu Społecznego w drugim okresie programowania. Analizie poddane zostaną kluczowe zdaniem autorki, cechy tego systemu, determinujące jakość i liczbę składanych aplikacji projektowych. Całość rozważań zostanie zilustrowana przykładami zapisów zawartych w obowiązujących dokumentach oraz statystykami wybranych konkursów(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie sposobów i efektywności wykorzystania środków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie w latach 2007-2015 oraz zarysowanie perspektyw na kolejny okres finansowania. Po krótkim wprowadzeniu w podjętą problematykę w części pierwszej artykułu przedstawiono obszary realizacji PO KL w woj. podkarpackim. Następnie zaprezentowano wybrane efekty wdrażania PO KL na Podkarpaciu. Całość kończy syntetyczne podsumowanie prowadzonych rozważań, połączone ze wskazaniem na nowe możliwości działań w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020 współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. (fragment tekstu)
Miejsce zamieszkania jest w Polsce jednym z istotniejszych czynników różnicujących szeroko pojęte szanse życiowe obywateli. Miejsce zamieszkania - nasza "mała ojczyzna" - w warunkach polskich może determinować szanse na sukces, obok wykształcenia jest czynnikiem lokującym na drabinie hierarchii społecznej. Jesteśmy społeczeństwem o niskim stopniu migracji wewnętrznych - "awans" często odbywa się wielopokoleniowo, tj. przez stopniowe przenoszenie się w strukturze przestrzennej regionu - kraju. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami, jednym z ważniejszych są trudności mieszkaniowe, kolejnym sytuacja na lokalnym rynku pracy. Szansą na przełamywanie barier rozwoju lokalnego są realizowane w ostatnich latach w ramach funduszy europejskich programy wspierające rozwój i poprawę infrastruktury oraz programy wspierające rozwój kapitału ludzkiego, a tym samym kierowane bezpośrednio do społeczności lokalnych. (fragment tekstu)
The purpose of this article is to demonstrate and illustrate the results of spending meas- ures in Poland of European Social Fund (ESF), which supports human resource develop- ment and, in particular, the systematic improvement of employee qualification. A start- ing point is the presentation of the European Social Fund in Poland. Then the Human Resource Development (HRD) is defined and analyzed from a few theoretical perspectives. In the following part of the article an analysis of progress is made in implementation of the strategic objectives of the Human Capital Operational Program (HCOP) and then the results of the implementation of the European Social Fund in Poland are presented. The final section shows conclusions and future research directions. (original abstract)
Głównym przedmiotem zainteresowania w niniejszym artykule jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) w perspektywie 2007-2013 w Polsce jako narzędzie polityki spójności, a zasadniczym celem artykułu jest przybliżenie efektów tejże polityki w wymiarze społecznym. Na początku przedstawiono zakres znaczeniowy oraz cele polityki spójności Unii Europejskiej na lata 2007-2013. W dalszej części dokonano charakterystyki Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w perspektywie 2007-2013 w Polsce. Następnie zaprezentowano efekty polityki spójności w wymiarze społecznym w Polsce, akcentując obniżenie stopy bezrobocia oraz zwiększenie wskaźników zatrudnienia jako kluczowe wskaźniki pomiaru spójności społecznej. W prowadzonych rozważaniach wykorzystano studia literaturowe z obszaru polityki spójności oraz badania empiryczne dotyczące Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, których wyniki zostały opublikowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Zastosowanie Programu Operacyjnego "Kapitał Ludzki" na rynku mediów
75%
The article is devoted to the Operation System "Human Resources" and its usage in media. The first part of it concerns the main issues in field of management, motivation and trainings which are the foundation of improving work effects. The second part concerns problems with usage of Operation Program "Human Resources" in media market. The issue of the future of management at media market in various areas is also developed(original abstract)
20
Content available remote Pozyskiwanie funduszy unijnych przez organizacje non profit
75%
Fundusze unijne stały się trwałym elementem wspomagającym rozwój gospodarczy i społeczny w Polsce. Wśród potencjalnych projektodawców mogących ubiegać się o nie są organizacje non profit. Dlatego też celem referatu jest zaprezentowanie doświadczeń tych organizacji w korzystaniu z funduszy strukturalnych, wskazanie na możliwość skutecznego udziału tych podmiotów w wykorzystywaniu funduszy unijnych oraz wskazanie utrudnień w ich pozyskiwaniu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.