Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 101

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Operative controlling
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Zakres zainteresowania podmiotów gospodarczych sposobami kształtowania cash flow i płynności finansowej świadczy o rzeczywistej roli kategorii finansowych w zarządzaniu firmą. Rentowność i płynność są w gospodarce rynkowej wyrazem działania zorientowanego na wynik ekonomiczny i finansowy. Przedsiębiorstwa działające w gospodarce rynkowej muszą być zorientowane na osiągnięcie pożądanej płynności finansowej, ponieważ jej utrata może stanowić czynnik decydujący o wyeliminowaniu danego podmiotu z rynku. Doświadczenia w pełni rozwiniętych gospodarek rynkowych wskazują, że główną przyczyną bankructw i upadłości firm nie jest ponoszenie przez nie strat, lecz utrata płynności finansowej". Analizując Cash flow statement należy wskazać trzy sfery działalności każdego przedsiębiorstwa: sferę działalności operacyjnej, sferę działalności inwestycyjnej oraz sferę działalności finansowej. Podstawowy strumień pieniądza (nadwyżka) generowany jest w działalności podstawowej, tzn. operacyjnej. Najogólniej rzecz ujmując działalność operacyjna dotyczy sprzedaży rzeczy lub usług produkowanych przez daną firmę w ramach jej działalności statutowej. Zasadniczymi podmiotami, w których koncentruje się działalność operacyjna przedsiębiorstwa to, w zdecentralizowanym przedsiębiorstwie, centrum przychodów i centrum kosztów. Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja organizacyjnych instrumentów controllingu w zarządzaniu Cash flow i płynnością finansową na poziomie operacyjnym. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono podstawowe zasady projektowania rozwiązań controllingowych funkcjonujących w przedsiębiorstwie, w tym pojęcie projektowania, a także jego zasady oraz etapy. Zostały również omówione możliwe do wykorzystania rozwiązania informatyczne uzależnione od wielkości przedsiębiorstw oraz ich możliwości finansowych. (abstrakt oryginalny)
Strategiczny controlling ma pomagać kierownictwu przedsiębiorstwa w realizacji długofalowych zamierzeń, mających wyraz w trwałych korzyściach ekonomiczno-finansowych. Artykuł analizuje uwarunkowania i cechy controllingu strategicznego i operatywnego.
Celem artykułu było przybliżenie istoty prowadzonych badań oraz opracowanej metody i narzędzia wspomagającego dobór rozwiązań informatycznych controllingu operacyjnego w małych i średnich przedsiębiorstwach. (fragment wstępu)
5
Content available remote Ewolucja controllingu w praktyce amerykańskich i europejskich przedsiębiorstw
75%
Celem artykułu jest przedstawienie rozwoju i stanu controllingu w praktyce na przykładzie przeprowadzonych przez zagranicznych i krajowych naukowców badań empirycznych i obserwacji różnorodnych podmiotów gospodarczych w następujących krajach: USA, Niemcy, Francja, Austria, Szwajcaria oraz Polska. Wyniki dokonanych pomiarów pozwalają określić, w jakim zakresie controlling był stosowany przez przedsiębiorstwa oraz jak był przez nie postrzegany. (fragment tekstu)
6
Content available remote Narzędzia controllingu operacyjnego w firmie doradczo-szkoleniowej
75%
W artykule opisano narzędzia controllingu operacyjnego, które wdrożono w firmie doradczo-szkoleniowej GDS FALCO. Stanowią one jeden z efektów prac autora zatrudnionego jako wysoko wykwalifikowany personel w ramach projektu "Region Otwarty na Innowacje", finansowanego z Unii Europejskiej. W projekcie zastosowano następujące metody badawcze: studium przypadku, analizę dokumentacji, wywiad swobodny oraz prototypowanie z wykorzystaniem arkusza Ms Excel. Na opisane w pracy narzędzia controllingu operacyjnego składają się powiązane ze sobą: moduł rejestracji umów z możliwością oceny rentowności projektu na poziomie marży pokrycia uwzględniającej koszty zmienne, moduł planowania i rejestracji wydatków stałych, moduł prognozowania przepływów pieniężnych oraz moduł raportowania służący do wielowymiarowych analiz przychodów i rentowności. Zostały one pozytywnie ocenione przez kierownictwo i są wykorzystywane w procesie zarządzania firmą(abstrakt oryginalny)
Omówiono problematykę stosowania polityki bilansowej, sposoby kształtowania sprawozdania finansowego, czyli narzędzia polityki bilansowej, jej cele, ograniczenia oraz warunki skuteczności. Wskazano również korzyści, jakie może osiągnąć przedsiębiorstwo dzięki wprowadzeniu polityki bilansowej do controllingu.
Controlling stanowi efektywne narzędzie zarządzania przedsiębiorstwem, scalające podsystemy informacji i regulacji. Controlling operacyjny jest zorientowany na teraźniejszość i najbliższą przyszłość. Ważnym składnikiem controllingu operacyjnego jest rachunek kosztów. W przeciwieństwie do tradycyjnego rachunku kosztów, który koncentruje się na sprawozdaniach księgowych dla odbiorców zewnętrznych, zarządcze rachunki kosztów koncentrują się na wytwarzaniu sprawozdań dla kluczowych odbiorców wewnętrznych, czyli dla zarządzających. Ideą zarządczych rachunków kosztów jest wytwarzanie i przesyłanie informacji odpowiedniej dla podejmowania decyzji. Do nowoczesnych rachunków kosztów należą: rachunek kosztów zmiennych, rachunek kosztów postulowanych, rachunek kosztów działań. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Operational and Strategic Controlling Tools in Microenterprises - Case Study
75%
Globalizacja i rosnące wymagania płynące z otoczenia powodują, iż osoby zarządzające podmiotami poszukują coraz lepszych rozwiązań pozwalających na usprawnienie i zwiększenie efektywności działania przedsiębiorstw. Jednym z takich narzędzi, coraz częściej stosowanych jest controlling, którego rola w ostatnich latach znacznie wzrosła. Wdrażany jest on już nie tylko w dużych przedsiębiorstwach z kapitałem zagranicznym, ale także coraz mniejsze podmioty dostrzegają pozytywne efekty implikacji zasad i narzędzi controllingu zarówno operacyjnego, jak i strategicznego. Celem artykułu jest pokazanie od strony praktycznej narzędzi controllingu jakie mogą być wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności przez mikroprzedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Controlling operatywny wspiera zarządzanie operatywne, polepszając jego sprawność. Robi to za pomocą procedury planowania operatywnego i budżetowania, stosowania odpowiedniego systemu informacyjnego, wskaźników struktur organizacyjnych i niezbędnych instrumentów.
11
Content available remote Racjonalizacja wykorzystania zasobów transportowych w łańcuchu dostaw
75%
W dobie ciągłej konkurencji rynkowej, koncentrującej się na poziomie obsługi klienta, czasu realizacji zamówień oraz elastyczności dostaw coraz większą rolę odgrywa analiza efektywności procesów logistycznych. Procesy transportowe są kluczowym procesem zapewniającym fizyczne zasilanie przepływu materiałowego w całym łańcuchu dostaw. Niemniej jednak bardzo ważnym aspektem analizy jest ocena wykorzystania zasobów transportowych w ujęciu łańcucha dostaw. W artykule przedstawiono problematykę analizy i oceny efektywności wykorzystania zasobów transportowych. (abstrakt oryginalny)
W przedsiębiorstwach o złożonej strukturze organizacyjnej wdrożenie controllingu operacyjnego jest utożsamiane w pierwszym rzędzie z utworzeniem centrów odpowiedzialności i zastosowaniem do nich metody budżetowania. Rozwiązanie takie umożliwia decentralizację zarządzania. Budżetowanie jest wtedy rozumiane jako metoda zarządzania, polegająca na tworzeniu planów kosztowych i finansowych dla wyodrębnionych jednostek wewnętrznych, koordynacji i integracji (konsolidacji) planów oraz kontroli ich wykonania. Zbudowany system budżetowy ma gwarantować właściwe rozdysponowanie posiadanych środków i utrzymanie dyscypliny w ich wydatkowaniu. Do oceny działalności poszczególnych centrów odpowiedzialności służą mierniki wykonania planu, wypracowana przez centra zysku marża brutto, a także inne mierniki ilościowe i jakościowe. Controlling traktuje się jako system informacyjny, mający na celu dostarczanie wieloprzekrojowej informacji planistycznej i wynikowej. Aby informacyjna funkcja controllingu mogła być należycie wypełniana, konieczne jest zastosowanie odpowiednich technologii informatycznych. W praktyce spotyka się różnorodne systemy informatyczne wspomagające controlling, od prostych opartych na arkuszu kalkulacyjnym do systemów kompleksowych, zintegrowanych, wykorzystujących technologie hurtowni danych i specjalizowane narzędzia analityczne. (fragment tekstu)
13
75%
Artykuł wpisuje się w problematykę zwiększania efektywności procesów w dzisiejszych przedsiębiorstwach. Stara się ukazać możliwości jakie płyną dla przedsiębiorstwa z zebrania i wykorzystania informacji do efektywnego kierowania działalnością operacyjną przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest ukazania związku pomiędzy zastosowaniem narzędzi controllingu operacyjnego w przedsiębiorstwie, a osiąganymi przez niego wynikami w działalności bieżącej. Badania przeprowadzone na przedsiębiorstwie wprowadzającym controlling operacyjny w swojej działalności pozwoliły na potwierdzenie hipotezy, że zastosowanie systemu controllingu operacyjnego ma bezpośredni wpływ na wzrost wyniku operacyjnego jednostki. Wskazaną zależność zaobserwowano w ośmiu z dziewięciu analizowanych oddziałów firmy. Badanie zależności przeprowadzone zostało jako porównanie operacyjnych wyników finansowych poszczególnych oddziałów zarówno przed jak i po wprowadzeniu systemu controllingu operacyjnego. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Controlling operacyjny - metodologia wyznaczania ośrodków odpowiedzialności
75%
W artykule przedstawiona została istota koncepcji zarządzania za pomocą centrów odpowiedzialności, jako elementu działań systemowych controllingu operacyjnego. Zaprezentowano podstawową determinantę działań, jaką jest decentralizacja zarządzania, istotę i rodzaje centrów (ośrodków) odpowiedzialności, przyczyny ich tworzenia oraz kryteria wyznaczania. W końcowej części, w oparciu o badania literaturowe i empiryczne, zaprezentowane zostały przykładowe metodologie ich wyznaczania. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Rachunkowość odpowiedzialności. Teoria a praktyka biznesowa
75%
Teoria agencji umożliwia analizę procesów zachodzących w zdecentralizowanej organizacji działającej na podstawie systemu rachunkowości odpowiedzialności. Przekazanie części uprawnień decyzyjnych kierownikom niższych szczebli tworzy relację określaną jako problem agencji. Jego istotą jest konflikt interesów między stronami kontraktu wynikający z odmiennych preferencji oraz asymetrii informacji. Celem opracowania jest prezentacja rozwiązania controllingowego zastosowanego w przedsiębiorstwie obejmującym samodzielne ekonomicznie zakłady, z relatywnie dużą autonomią decyzyjną. Najważniejszymi elementami procedur monitoringowych była funkcjonalna organizacja służb controllingowych spółki, procedury budżetowania operacyjnego i planowania finansowego oraz procedury sporządzania krótkoterminowych projekcji przepływów środków pieniężnych.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie znaczenia pomiaru efektywności w przygotowywaniu przedsiębiorstwa do wdrażania rozwiązań controllingu finansowego. Przedstawione zostały główne zadania controllingu finansowego, narzędzia, za pomocą których może być on realizowany w przedsiębiorstwach, jak również ekonomiczność ich stosowania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie na przykładzie przedsiębiorstwa sektora energetycznego procesu restrukturyzacji majątkowej. Narzędziem, które zostało użyte dla potrzeb przygotowania tego procesu od strony koncepcyjnej, organizacyjnej, technicznej był system controllingu operacyjnego. (fragment tekstu)
18
Content available remote Ocena procedur operatywnego controllingu projektów - wyniki badań 2014-2015
75%
Celem artykułu jest prezentacja wyników autorskich badań z zakresu operatywnego controllingu projektów wykonanych w latach 2014-2015. Obejmowały one swoim zakresem m.in.: analizę stopnia spełnienia oczekiwań respondentów w odniesieniu do procedur controllingu projektów funkcjonujących w badanych organizacjach, identyfikację wad i zalet stosowanych obecnie rozwiązań w tym zakresie oraz weryfikację zakresu i częstotliwości kontroli operatywnych w stosunku do poziomu sprawności realizacji przedsięwzięć.(abstrakt oryginalny)
The article presents an implementation analysis of activities in the field of controlling on the example of Neuroactive. The first part of the work covered the diagnosis of information needs in the field of operational controlling in a consulting and training company. The following research methods were used in the described study: case study, documentation analysis and free interview. The diagnosed needs of Neuroactive include multidimensional analyzes of the structure of revenues and profitability, cash flow planning and the possibility to assess the profitability of the project. The second part of the thesis outlined the concept of an operating controlling system dedicated to a consulting and training company. (original abstract)
W opracowaniu zwrócono uwagę na powiązania występujące pomiędzy controllingiem operacyjnym a controllingiem strategicznym. Przedmiotem rozważań jest budowa modelu, który mógłby odzwierciedlać charakter tych powiązań. W pierwszej części pracy wskazano na różnice między controllingiem strategicznym a operacyjnym. Następnie przedstawiono w formie graficznej główne elementy modelu wraz z relacjami, jakie pomiędzy nimi zachodzą.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.