Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 236

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Opinia publiczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Od końca lat 80-tych Komisja Europejska przygotowuje coroczny raport na temat transformacji gospodarczej, będący zestawieniem wyników badań opinii publicznej przeprowadzonych w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Autor analizuje w/w raport Komisji Europejskiej z 1995 r. Przedstawia opinie respondentów z państw EŚW na temat rozwoju systemu demokratycznego, kierunków przemian w sferze gospodarki rynkowej, przestrzegania praw człowieka, przyszłych stosunków ich krajów z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.
2
Content available remote Przesłanki i zakres interwencji publicznej w transporcie miejskim
80%
Celem pracy jest określenie przesłanek i zakresu interwencji publicznej w transporcie miejskim. Podstawą artykułu jest teza, że transport miejski jest działalnością wymagającą interwencji publicznej. Za przesłanki interwencji publicznej w transporcie miejskim uznano użyteczność publiczną tego transportu oraz dążenie do realizacji za jego pośrednictwem celów polityki transportowej i społecznej. Omawiając zakres interwencji publicznej w transporcie miejskim, przedstawiono działania i instrumenty umożliwiające sprawne jego funkcjonowanie i rozwój w realizacji celów polityki transportowej.(abstrakt oryginalny)
Praca dotyczy konstrukcji i sposobu -wykorzystania ilościowego wskaźnika agregującego informację zawartą w wielowymiarowej bazie danych jakościowych. Przykładem takich baz danych są oceny jakościowe pozyskane na drodze badań ankietowych, sondaży itp., dotyczące bezpośrednio niemierzalnych zjawisk ekonomicznych albo społecznych. W artykule rozważono szczegółowo przydatność takiego wskaźnika do analizy zmian aktywności gospodarczej w sektorze budowlanym w Polsce.(abstrakt oryginalny)
The European Union as a sui generis political system has had its political myths from the beginning of its existence. However, as political myths are not static but are subject to change as groups in the society come up with alternative explanations, countermyths started to emerge already in the 1980s. In our days, we witness competing views - myths and countermyths - on the EU that are presented in politics. In this paper I examine the use of these competing views on the EU in the 2018 Hungarian electoral campaign. I conclude that while FIDESZ and its leader Viktor Orbán applied all countermyths of the EU in his speeches, opposition parties did not talk at all about the European Union, thus leaving the positive myths about the EU unheard during the campaign.(original abstract)
Przedstawiono wyniki badań statystycznych przeprowadzonych w kwietniu i w maju 1998 roku w krajach członkowskich UE przez Europejską Agencję Badającą Rynek oraz Opinię Publiczną. Według raportu idea rozszerzenia UE o nowe kraje europejskie spotyka się z pozytywnym odzewem u większości mieszkańców krajów piętnastki.
Omówiono wyniki ankiety przeprowadzonej w dniach 24-29 maja 1996 r. na 1154-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Wyniki wskazują, że społeczne poparcie dla integracji Polski z Unią Europejską w dalszym ciągu jest bardzo duże.
Standardowe badania opinii publicznej Eurobarometr w Unii Europejskiej przeprowadza się kilka razy w roku od jesieni 1973 r. w imieniu X Dyrekcji Generalnej do Spraw Informacji, Komunikacji, Kultury Środków Audiowizualnych Komisji Europejskiej. Artykuł przedstawia wizerunek Unii Europejskiej w opinii badanych.
8
Content available remote Predstavleniâ o "Perestrojke" v sovremennom rossijskom obŝestve
80%
Celem artykułu jest prezentacja wyników badań opinii publicznej, realizowanych na przestrzeni lat 1995-2015 w odniesieniu do wpływu pieriestrojki na nastroje społeczne w Rosji. Pieriestrojka, mimo upływu 30 lat od jej rozpoczęcia, wciąż znacząco oddziałuje na nastroje społeczne zarówno w Rosji, jak i w pozostałych państwach obszaru poradzieckiego. Większość mieszkańców tego kraju przyjmuje, że pieriestrojka była nieudanym eksperymentem, kosztownym przedsięwzięciem, które przyniosło Rosji więcej szkód niż pożytku. Zdecydowanie mniej osób deklaruje odmienne stanowisko - pieriestrojka była przełomowym wydarzeniem, niezakończonym eksperymentem, okresem duchowego odrodzenia społeczeństwa.(abstrakt oryginalny)
Opinia publiczna jest czymś ". Opinia publiczna jest wyłącznie czymś ludzkim. Może być albo pro-ludzka, albo anty-ludzka. Tertium non datur. Jest to problem najpierw ściśle etyczny, gdyż - jak mówi Veritatis splendor- między wolnością człowieka a prawem Bożym ma żywą siedzibę w "sercu"osoby, czyli w jej sumieniu. W głębi sumienia - pisze Sobór Watykański II- człowiek odkrywa prawo, którego sam sobie nie nakłada, lecz któremu winien być posłuszny i którego głos wzywający go zawsze tam gdzie potrzeba, do miłowania i czynienia dobra, a unikania zła, rozbrzmiewa w sercu nakazem: czyń to , tamtego unikaj.(fragment tekstu)
10
Content available remote Teoria agenda-setting a nowe media
80%
Problem zmian w środowisku medialnym związany z rozwojem nowych mediów należy do największych wyzwań badawczych dla teorii agenda-setting. Biorąc pod uwagę problem aktualności teorii ustanawiania agendy w środowisku komunikacji internetowej i nowych mediów, rozważania i analizy proponowane w opracowaniu są prowadzone w celu uzyskania odpowiedzi pytanie, czy w związku z rozwojem nowych mediów ogólny wpływ mediów (tradycyjnych i nowych, czy inaczej - horyzontalnych i wertykalnych) na opinię publiczną ulega wzmocnieniu czy osłabieniu. (abstrakt oryginalny)
This article explores President Barack Obama's management of public opinion regarding his policy towards the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL) by analyzing the content of the address delivered on 10 September 2014 concerning the US strategy to defeat ISIL. Set in the context of the Obama administration's approach to American foreign policy and with particular reference to videos released by ISIL showing the execution of US journalists, James W. Foley and Steven Sotloff, the analysis offers insights into how external events affect presidential attention, agendas, and public opinion management. (original abstract)
Rosyjskie społeczeństwo nadal pozostaje społeczeństwem wielokulturowym, obarczonym bagażem doświadczeń socjalizmu. Znana od wielu lat na świecie koncepcja CSR od około dziesięciu lat, jak wskazują źródła, zaczęła rozwijać się również w Federacji Rosyjskiej (FR), prawnym następcy ZSRR, w którym państwo było głównym decydentem w sprawach gospodarczych i społecznych. Celem tego artykułu jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak rozumiane jest pojęcie "społecznej odpowiedzialności biznesu" w rosyjskim społeczeństwie. W artykule, jako metodę badawczą, zastosowano wnioskowanie dedukcyjne(abstrakt oryginalny)
Zniesławienie godzi w godność człowieka, na straży której stoi, obok art. 212 kk, kodeks cywilny, gdyż godność jako dobre imię należy do dóbr osobistych. Zniesławienie, czyli pomówienie, sprowadza się do "podnoszenia" lub "rozgłaszania" zarzutu. Tak więc sprawca przestępstwa, dziennikarz, może być twórcą zniesławiających treści, może powielać zarzuty, które wcześniej podnosił ktoś inny. Zarzuty dotyczą postępowania lub właściwości, a ich prawdziwość należy oceniać przez pryzmat kryteriów obiektywnych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badania opinii pblicznej konsumentów przez ARC Rynek i Opinia o telemarketingu.
15
Content available remote Etyczne i wychowawcze aspekty opinii publicznej
61%
Uważna obserwacja pozwala stwierdzić, że w stosunku do oddziaływań opinii publicznej, brakuje szerokim kręgom społeczeństwa niezbędnego dystansu (także emocjonalnego), postawy krytycznej i pogłębionej refleksji na ten temat. Być może dlatego nie postrzega się na ogół zjawiska opinii publicznej w aspekcie zasad etyki i wychowania. Okazuje się więc, że powierzchowna wiedza na temat opinii publicznej nie wystarcza człowiekowi do twórczego uczestnictwa w jej funkcjonowaniu. Staje się on często stroną pokrzywdzoną a nie pełnoprawnym partnerem. Wskazują na to takie zjawiska we współczesnych społeczeństwach jak nowa mitologia, skażona informacja, spirala milczenia czy praktyka poprawności politycznej. (fragment tekstu)
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w 2002 r. przez Placówkę Badawczą Empirycznej Ekonomiki Socjalnej z Kolonii. Dotyczyły one sytuacji gospodarczej w 2001 roku w Polsce, w Czechach i na Węgrzech oraz nastawienia społeczeństw tych krajów do członkostwa w Unii Europejskiej. Załączono dane dotyczące oczekiwanych następstw członkostwa w UE.
Eurobarometr prezentuje wyniki sondaży opinii publicznej w krajach UE. Sondaże przeprowadzane są dwa razy w roku. Tradycyjnie już przedstawiono wyniki badań statystycznych odnoszące się do planowanego rozszerzenia Unii Europejskiej.
Reputacja jest zjawiskiem złożonym i wielowymiarowym, a najczęściej stosowanymi wymiarami, za pomocą których opisuje się ten konstrukt, są: fachowość (being known for something) oraz sympatia (generalized favorability). Pierwszy z tych wymiarów można więc określać mianem reputacji kompetencji, drugi natomiast mianem reputacji charakteru. Rozróżnienie takie jest istotne ze względu na zniekształcenia procesu oceny społecznej, które w różny sposób wpływają na te dwa rodzaje reputacji. Okazuje się, że otoczenie inaczej interpretuje pozytywne lub negatywne sygnały dotyczące reputacji kompetencji, a inaczej te dotyczące reputacji charakteru. Zestawienie wymiarów dobrej/złej reputacji kompetencji i dobrej/złej reputacji charakteru pozwala określić cztery modelowe sytuacje, w jakich może znaleźć się przedsiębiorstwo. Każda z tych sytuacji wymaga odmiennej strategii sygnalizowania dobrej lub niwelowania złej opinii.(abstrakt oryginalny)
Poniżej zaprezentowano wyniki badań opinii publicznej w związku z wyborami do PE w podziale na pięć tematów: zauważenie w mediach wiadomości o PE i o wyborach, frekwencja wyborcza, charakterystyka osób glosujących i nieglosujących oraz ocena kampanii informacyjnych. Stanowią one podstawę dalszych rozważań na temat roli Eurobarometru w polityce informacyjnej Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Ratownictwo - zawód ratownika od zawsze kojarzy się z niesieniem pomocy, ale czy jest ono atrakcyjne dla młodych ludzi. W artykule przedstawiono wstępne wyniki badań ankietowych, których celem było uzyskanie opinii na temat ratownictwa oraz jego atrakcyjności w ocenie młodego pokolenia Uzyskane wyniki wskazują na dużą świadomość ankietowanych co do konieczności posiadania pewnych cech niezbędnych do wykonywania zawodu ratownika. Młodzi ludzie dostrzegają również, że zawód ratownika nie jest z pewnością dla każdego z nas.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.