Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Opinion mining
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Badanie opinii konsumentów stanowi interesujący i dynamicznie rozwijający się trend badawczy. Skutkuje to intensywnym rozwojem specjalistycznych metod i technik analizy danych. Ich wykorzystanie w obszarach czy to analizy opinii czy też analizy sentymentu wspomaga decydenta ograniczając nakłady niezbędne do analizy zgromadzonycch danych. Artykuł prezentuje probe systemazycaji i kategoryzacji podejść metodycznych wykorzystywanych w obszarze opinion mining zawierając jednocześnie zestaw wytycznych niezbednych do poprawnego wyboru odpowiedniej metody dla analizowanego problemu.(abstrakt oryginalny)
Ontologie udowodniły, że stanowią skuteczne narzędzie zarządzania i konceptualizacji wiedzy dziedzinowej. W przeciwieństwie do baz danych ontologie, reprezentując idee "otwartego świata", pozwalają budować modele wiedzy o charakterze szeroko dostępnym i gotowym do ponownego wykorzystania i łączenia. Rozwój narzędzi informatyki spowodował, ze implementacja praktyczna ontologii pozwala opracować model wiedzy, który jest nie tylko otwarty, lecz jednocześnie zrozumiany przez oprogramowanie komputerowe/czytany maszynowo zachowując jednocześnie możliwości tzw. tagowania semantycznego, co stwarza duży potencjał wykorzystania tejże wiedzy w sieci Internet. W artykule prezentowana jest próba budowy ontologii dla obszaru technik i metod opinion mining. Opracowana taksonomia oraz przedstawiona ontologia wyraźnie ukazują możliwości praktyczne zarówno w obszarach samej konceptualizacji wiedzy dziedzinowej jak też wyszukiwania i dostępu do zgromadzonej wiedzy dziedzinowej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza i porównanie doświadczeń turystów odwiedzających trzy parki narodowe w Polsce. Autorzy skupili się na następujących pytaniach: Jakie są doświadczenia osób odwiedzających parki narodowe w Polsce? Czy walory przyrodnicze parków narodowych mają wpływ na ich unikalne doświadczenia, czy też obszary cenne przyrodniczo nie są dla nich ważne? Autorzy zastosowali mieszane metody: ilościowe (text mining, analiza korespondencji) i jakościowe (analiza treści). Dane do analizy stanowiły opinie użytkowników serwisu TripAdvisor. Analiza recenzji z TripAdvisora wskazała, że najważniejszymi doświadczeniami turystów uzyskanymi w badanych parkach narodowych było: docenianie przyrody i aktywność fizyczna. Pozostałe grupy doświadczeń odzwierciedlone w recenzjach to: estetyczne, kontaktów, napięcia i ekscytacji. Stwierdzono, że przyroda jest dla turystów najważniejszym walorem parków narodowych. Badania wskazały także na tendencję wśród turystów do dbania o zdrowie i chęć regeneracji sił fizycznych na terenach o wybitnych walorach przyrodniczych. (abstrakt oryginalny)
Celem badań omawianych w artykule była analiza opinii konsumentów w zakresie opakowań napojów bezalkoholowych, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej obecnie popularnych na rynku krajowym wód mineralnych i soków owocowych. Badanie preferencji jest istotnym ogniwem procedury projektowania opakowań. Mieści się ono w ramach szczegółowej analizy sytuacji rynkowej, obok takich analiz, jak: analiza konkurencji, analizy strategii marketingowej produktu i producenta, analizy punktów sprzedaży, w których produkt będzie sprzedawany, i analizy systemu identyfikacji marki oraz opakowań. Badania preferencji konsumentów stanowią pierwsze ogniwo w procedurze projektowania opakowań. Tylko szczegółowa analiza oczekiwań konsumentów na temat opakowania, z uwzględnieniem zaproponowanych obszarów tematycznych, z całą pewnością pozwoli opracować takie optymalne opakowanie, które odniesie sukces rynkowy i wzbudzi zainteresowanie u potencjalnego nabywcy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie i analiza opinii lektorów języka obcego na temat zakresu stosowania przez studentów niesłyszących i słabosłyszących powierzchniowych i głębokich strategii uczenia się języka obcego. W badaniu zastosowano skalę Strategie uczenia się studentów niesłyszących i słabosłyszących na lekcjach języka angielskiego (SUSNS-JA, za: N. Aharony 2006), która oceniono strategie stosowane przez 35 studentów z wadą słuchu. Wnioski z badań wskazują, że ponad 70% studentów zna i często stosuje zarówno głębokie jak i powierzchniowe strategie uczenia się. Jednocześnie wyniki wskazują na konieczność udzielenia wsparcia pozostałej grupie osób (30% studentów) i nauczania na lektoracie nie tylko treści językowych, ale także strategii uczenia się języka obcego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza opinii i oczekiwań przedstawicieli przedsiębiorstw handlowych dotyczących przyjęcia wspólnej waluty (euro). Stąd pytanie badawcze: "Czy polscy przedsiębiorcy obawiają się ograniczenia handlu zagranicznego w wyniku przystąpienia do strefy euro?". Za prof. dr. Henrichem Bortisem z Uniwersytetu we Fryburgu przyjęto tezę: "Polska powinna mieć czas do namysłu, zanim będzie kontynuować dalszą integrację z Europą, a zwłaszcza zanim przystąpi do strefy euro. Przyjęcie euro istotnie spowoduje, że Polska nie będzie mogła realizować zagranicznej polityki handlowej, a zwłaszcza polityki walutowej". (fragment tekstu)
Zasada prawdy obiektywnej powinna być realizowana w  każdym postępowaniu podatkowym, w tym także w przypadkach szacowania dochodu na podstawie przepisów o cenach transferowych. Specyfiką tego rodzaju postępowań jest oparcie decyzji na ustaleniach kontrfaktycznych: odbiegających, w sposób zamierzony i prawnie zdeterminowany, od zdarzeń (transakcji), które rzeczywiście miały miejsce. Sądy administracyjne powinny mieć możliwość skorzystania z opinii biegłego w zakresie oceny prawidłowości ustaleń dokonanych przez organy podatkowe. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja i ocena znaczenia instrumentów merchandisingu w instytucjach bankowych oraz analiza opinii klientów na temat działań merchandisingowych w sektorze bankowym. Badanie przeprowadzono wykorzystując kwestionariusz ankiety internetowej. Działania w zakresie merchandisingu w bankach są zauważalne i istotnie wpływają na kreowanie wizerunku. W ocenie respondentów mocną stroną banków są schludnie ubrani pracownicy oraz atrakcyjne umeblowanie, natomiast brak miejsc siedzących, słaba dostępność miejsc parkingowych, brak automatów z napojami czy brak toalet to elementy negatywnie wpływając na budowanie przyjaznego otoczenia klienta.(abstrakt autora)
Analiza opinii konsumenckich jest obszarem badań, który może mieć znaczą-cy wpływ na rozwój działalności biznesowej. Wiele podejść do automatycznej analizy opinii konsumenckich opartych jest na podobieństwie lub też odległości między dokumentami tek-stowymi. Powstaje więc problem, która z miar podobieństwa dokumentów tekstowych (lub ich odległości) jest najlepsza w przypadku charakterystycznego rodzaju tekstów, jakimi są opinie konsumentów. Głównym celem pracy jest przeprowadzenie analizy doboru optymal-nego zestawu słów istotnych podczas obliczania podobieństwa (odległości) dokumentów tekstowych stosowanych na potrzeby automatycznej analizy opinii konsumenckich. Do ob-liczeń wykorzystane zostały: język R, program RapidMiner oraz arkusz kalkulacyjny.(abstrakt oryginalny)
Powołanie 1 stycznia 2009 r. nowej uczelni utworzonej z połączenia Politechniki Szczecińskiej i Akademii Rolniczej w Szczecinie, poza rozszerzeniem oferty dydaktycznej o nowe kierunki i specjalności studiów, stwarza perspektywy nowych koncepcji technologicznych, obejmujących nauki zarówno techniczne, jak i przyrodnicze. W pracy przedstawiono analizę opinii osób studiujących w tym czasie na temat zaobserwowanych zmian w organizacji pracy oraz w nauczaniu. Ponieważ cechy wyłonione na podstawie kwestionariusza ankiety miały charakter jakościowy, cechy zależne zaś wyrażone zostały w skali porządkowej, dlatego do oceny stopnia zadowolenia z połączenia obu uczelni zastosowano uporządkowany model probitowy.(abstrakt oryginalny)
11
84%
Analiza opinii konsumenckich jest obszarem badań, który może mieć znaczący wpływ na rozwój działalności biznesowej. Narastająca liczba opinii dostępnych w sieci wytworzyła potrzebę ich automatycznej analizy i przetwarzania. Zagadnienie to zyskuje na popularności zarówno wśród badaczy, jak i wśród przedsiębiorców, dla których opinie konsumentów stanowią źródło informacji biznesowej. Głównym celem pracy jest przeprowadzenie analizy automatycznej klasyfikacji opinii z wykorzystaniem metody opartej na wzorcach. Podstawową zaletą tego podejścia jest możliwość identyfikowania całych zwrotów w opiniach. Takim związkom frazeologicznym przypisywane jest nacechowanie agregowane następnie do sentymentu całej opinii. Pozwala to na identyfikację w opiniach charakterystycznych struktur, których konstrukcja determinuje interpretację ich nacechowania. Dotyczy to zarówno polaryzacji, jak i siły nacechowania. Wykorzystane podejście zostanie porównane z podejściami dotychczas wykorzystywanymi w badaniach(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie i analiza opinii konsumentów na temat usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Artykuł bazuje na wynikach badania własnego - ankiety prowadzonej techniką CAWI. Na podstawie uzyskanych opinii zostały wytypowane główne zalety korzystania z usług biur nieruchomości, jak również omówiono główne ich wady. Jako podsumowanie przestawiono analizę ewentualnych zachęt, które mogą być stosowane przez menedżerów i eksponowane w komunikacji marketingowej w celu zachęcenia potencjalnych klientów do skorzystania z usług biura nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
Zintegrowane systemy informatyczne zarządzania (ZSIZ) odgrywają obecnie kluczową rolę w różnego rodzaju organizacjach. Rozwój sieci komputerowych spowodował, że aktualnie systemy służące wspomaganiu zarządzania są systemami rozproszonymi, funkcjonującymi właśnie w sieci komputerowej, głównie w internecie. Rozpatrywane systemy pozwalają na zbieranie i przetwarzanie bardzo dużej ilości informacji, ale również znacznie ułatwiają zarządzanie wiedzą w organizacji, np. umożliwiają automatyczne wyciąganie wniosków na podstawie posiadanych informacji. Z tego też względu w niniejszym artykule przyjęto zasadę, że informacja pozyskana m.in. z zasobów internetowych jest traktowana jako wiedza, ponieważ celem funkcjonowania ZSIZ jest przede wszystkim generowanie nowej wiedzy na podstawie posiadanej informacji oraz zarządzanie tą wiedzą. Obecnie przetwarzanie wiedzy w omawianych systemach nabiera coraz większego znaczenia. Jednak wiedza zawarta w ZSIZ jest z reguły ustrukturalizowana, a w systemach tych są używane różnego rodzaju metody przetwarzania wiedzy ustrukturalizowanej. Coraz częściej jednak przedsiębiorstwa wykorzystują wiedzę nieustrukturalizowaną, przede wszystkim właśnie zawartą w cyberprzestrzeni, która daje możliwość uzyskania większej elastyczności i konkurencyjności organizacji. Wiedza nieustrukturalizowana wspiera więc w znacznym stopniu wiedzę ustrukturalizowaną organizacji. Głównie jest to wiedza zapisana w języku naturalnym, a więc wiedza przetwarzana symbolicznie (a nie numerycznie), np. opinie użytkowników forum na dany temat. Z reguły wiedza ta jest zawarta w różnego rodzaju dokumentach tekstowych. Celem artykułu jest opracowanie metody analizy opinii klientów o produktach z wykorzystaniem architektury kognitywnego programu agentowego (agenta kognitywnego), który funkcjonuje w ramach podsystemu CRM w prototypie kognitywnego zintegrowanego systemu informatycznego zarządzania. (fragment tekstu)
14
67%
Obecnie współczesne organizacje stosują różne narzędzia analityki biznesowej, takie jak analiza opinii w celu ulepszenia funkcjonalności biznesowej i wspierania procesów decyzyjnych. Analiza opinii pozwala na zebranie i analizę opinii dotyczących poszczególnych produktów i usług. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja znaczenia analizy opinii i jej obszarów zastosowań, w tym korzyści wynikających z tych aplikacji we współczesnych organizacjach. Artykuł przedstawia także praktyczne przykłady i studia przypadków dotyczące zastosowań tejże analizy w różnorodnych obszarach działalności biznesowej.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Wykorzystanie metod automatyzacji tekstu w analizie opinii konsumenckich
67%
Analiza opinii konsumenckich jest obszarem badań, który może mieć znaczący wpływ na rozwój działalności biznesowej przedsiębiorstwa. Jest też narzędziem, które może dostarczyć istotnych informacji mających wpływ na wizerunek firmy, co ma duże znaczenie dla firm działających na bardzo konkurencyjnym rynku. Wielu konsumentów przed dokonaniem wyboru towaru lub usługi przeszukuje Internet w poszukiwaniu opinii innych użytkowników sieci. Znalezione rekomendacje często odgrywają decydującą rolę podczas podejmowania decyzji. Aby nadążać za zmieniającymi się oczekiwaniami klientów, warto postawić na badania ich opinii. Narastająca liczba opinii dostępnych w sieci wytworzyła potrzebę ich automatycznej analizy i przetwarzania. Zagadnienie to zyskuje na popularności zarówno wśród badaczy, jak i wśród przedsiębiorców, dla których opinie konsumentów stanowią źródło informacji biznesowej. Dzięki stale rosnącej potrzebie dostępu do opinii klientów, a co za tym idzie - wiedzy i informacji, które można z nich czerpać, narzędzia umożliwiające automatyzację procesu pozyskiwania z nich kluczowych i strategicznych informacji zyskują na znaczeniu. Problem ten wymaga nieco innego spojrzenia na dane i doboru określonego sposobu ich analizowania za pomocą technik eksploracji danych, zwłaszcza tekstowych. Głównym celem pracy jest przeprowadzenie analizy automatycznej klasyfikacji opinii z wykorzystaniem eksploracyjnych metod analizy tekstu oraz metody opartej na wzorcach. Wykorzystane podejścia zostaną porównane z tymi dotychczas stosowanymi w badaniach. Wykorzystanie informacji pozyskanych z opinii klientów przyczynia się do zwiększenia wiedzy pracowników na wszystkich szczeblach organizacji, zapewnia dostęp do odpowiednich informacji we właściwym czasie, dzięki czemu wpływa na trafność podejmowanych decyzji biznesowych. (abstrakt oryginalny)
Celem badań jest analiza opinii konsumentów na temat reklamy internetowej i jej wpływu na podejmowane decyzje zakupowe w Internecie. Osiągnięcie celu umożliwiły badania przeprowadzone w grupie 120 osób. Ankietowanymi były osoby na co dzień korzystające z sieci. Badania ukazały negatywne nastawienie konsumentów do promocji w Internecie. Najlepiej przyjętą formą reklamy online okazały się porównywarki cen. Z kolei reklamą, której respondenci unikają, są głównie e-mailing oraz bannery reklamowe. Kategoria, w ramach której badani najczęściej robią zakupy w Internecie, to odzież/obuwie/dodatki. Przedstawicielki płci żeńskiej dodatkowo kupują produkty z kategorii biżuteria oraz kosmetyki, z kolei mężczyźni gustują w artykułach z kategorii RTV/AGD, telefony i komputery. (abstrakt oryginalny)
Cel - celem artykułu jest analiza opinii pracowników samorządowych jednostek budżetowych na temat sporządzanych sprawozdań zarówno obligatoryjnych, jak i raportów wewnętrznych. Metodologia badania - na potrzeby opracowania posłużono się badaniami ankietowymi i metodami statystyczno- -analitycznymi. Wynik - w opracowaniu prezentuje się wnioski z oceny przez ankietowanych jakości i przydatności sprawozdań finansowych i budżetowych, a także raportów wewnętrznych sporządzanych na potrzeby zarządzania samorządowymi jednostkami budżetowymi. Oryginalność/Wartość - w artykule wskazuje się na znaczne obciążenia sprawozdawcze jednostek budżetowych, a także postrzeganie przez ankietowanych możliwości zastosowania obligatoryjnych sprawozdań i raportów wewnętrznych w zarządzaniu tymi jednostkami. Słowa kluczowe: obligatoryjne sprawozdania budżetowe i finansowe, raporty wewnętrzne, samorządowe jednostki budżetowe (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badania dotyczącego oceny Polski jako celu podróży turystycznych. Badanie przeprowadzono na próbie 463 turystów uczestniczących w wycieczkach objazdowych po Polsce w 2013 r. Podstawowym celem badania była analiza opinii turystów na temat jakości usług turystycznych oferowanych w ramach pakietów wakacyjnych, a także poziomu satysfakcji turystów związanego z uczestnictwem w imprezie turystycznej. W badaniu wyszczególniono elementy kształtujące doświadczenie klienta, które następnie zostały ocenione przez turystów. Autorka przyjęła założenie, że na poziom satysfakcji turystów biorących udział w zorganizowanej imprezie turystycznej ma wpływ wiele czynników, do których należą zarówno elementy programu wycieczki, usługi świadczone przez touroperatora, jak i środowisko zewnętrzne. Wnioski sformułowane na podstawie przeprowadzonego badania dotyczą konieczności rozwijania współpracy podmiotów uczestniczących w kształtowaniu produktów turystycznych, tworzeniu infrastruktury turystycznej oraz zapewnianiu dogodnych warunków dla turystów. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem pracy jest ocena wpływu tłumaczenia maszynowego na automatyczną analizę opinii konsumenckich. W kolejnych rozdziałach pracy najpierw scharakteryzowana została automatyczna analiza opinii konsumenckich, a następnie krótko opisane zostało tłumaczenie maszynowe. W kolejnych krokach omówione zostały opinie o produktach i usługach. W dalszej części zaprezentowano wyniki analizy symulacyjnej będącej próbą oceny wpływu tłumaczenia maszynowego na dokładność automatycznej analizy opinii konsumenckich. Pracę kończą wnioski oraz dalsze plany badawcze. W badaniach do automatycznego tłumaczenia wykorzystana została aplikacja Google Translate. Obliczenia dokonywane były z wykorzystaniem aplikacji RapidMiner.(abstrakt oryginalny)
W historii marketingu nigdy nie było, jak obecnie tak szerokiego dostępu do opinii konsumentów o markach. Dziwi więc fakt, iż tak niewiele firm wykorzystuje potencjał narzędzi do monitoringu internetu, tym bardziej, że dane te nie są wcale trudne do zebrania. Tym niemniej coraz trudniej mieć kontrolę nad tym, co dzieje się w social mediach. Nie sposób także wykorzystać wszystkich nadarzających się okazji komunikacyjnych. I tu pomocny okazuje się monitoring internetu. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.