Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 582

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Opinion research
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
Czy w Twojej firmie regularnie przeprowadzane badania opinii pracowników straciły swoją moc stanowienia impulsu do zmian, a stały się niewiele znaczącym rytuałem? A może masz poczucie, że istotne problemy trapiące firmę nie znajdują odzwierciedlenia w znakomitych wynikach badania? W wielu firmach, gdzie badania zostały już na stałe wpisane do grafika działań, można zauważyć powyższe zjawiska. Dlaczego tak się dzieje i jak można to zmienić? (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest weryfikacja hipotezy badawczej stwierdzającej, iż funkcjonowanie niezależnych instytutów badania rynku i opinii jest konieczne w rozwoju społeczeństwa i przedsiębiorczości w systemie demokratycznym. Artykuł ma charakter interdyscyplinarny i przedstawia funkcjonowanie branży badawczej w Polsce. Autor wprowadza nową teorię światową według, której instytuty badań rynku i opinii, instytuty badań społecznych, ośrodki badań jakościowych stanowią kolejną po władzy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej, mediów oraz organizacji pozarządowych, władzę kontrolującą wszystkie pozostałe władze i instytucje poprzez realizowane badania i przygotowując analizy oraz raporty. System demokratyczny bez niezależnych instytutów badań rynku, instytutów badań społecznych oraz ośrodków badań jakościowych nie może funkcjonować poprawnie zgodnie z wytyczoną realizacją polityk publicznych. Jest to nowa teoria politologiczna wpisująca się w nauki społeczne stosowane. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań statystycznych przeprowadzonych w kwietniu i w maju 1998 roku w krajach członkowskich UE przez Europejską Agencję Badającą Rynek oraz Opinię Publiczną. Według raportu idea rozszerzenia UE o nowe kraje europejskie spotyka się z pozytywnym odzewem u większości mieszkańców krajów piętnastki.
Omówiono wyniki ankiety przeprowadzonej w dniach 24-29 maja 1996 r. na 1154-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Wyniki wskazują, że społeczne poparcie dla integracji Polski z Unią Europejską w dalszym ciągu jest bardzo duże.
Standardowe badania opinii publicznej Eurobarometr w Unii Europejskiej przeprowadza się kilka razy w roku od jesieni 1973 r. w imieniu X Dyrekcji Generalnej do Spraw Informacji, Komunikacji, Kultury Środków Audiowizualnych Komisji Europejskiej. Artykuł przedstawia wizerunek Unii Europejskiej w opinii badanych.
Strategia rozwoju lokalnego obejmuje wyznaczone cele oraz ogólny sposób działania podmiotu w zakresie najważniejszych i istotnych decyzji dotyczących przyszłości danego terytorium. Strategia rozwoju jako narzędzie zarządzania umożliwia skuteczne postępowanie oraz właściwy wybór rozwiązań i kierunków działań. Opracowanie strategii rozwoju gminy wymaga czynnego uczestnictwa władz gminy, jej administracji, ekspertów zewnętrznych oraz przedstawicieli lokalnych społeczności, a także samorządu powiatowego i wojewódzkiego oraz wojewody.Podstawą skuteczności strategii jest zaakceptowanie jej przez społeczeństwo. Można zdobyć tę akceptację przez włączenie społeczności lokalnej (zwłaszcza władz lokalnych oraz środowisk opiniotwórczych) w proces budowy strategii.Celem niniejszej pracy jest przedstawienie kierunków rozwoju lokalnego wybranych przez mieszkańców gminy Wiślica, w części położonej w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym wraz z otuliną oraz w Solecko-Pacanowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu (98% powierzchni prawnie chronionej). (fragment tekstu)
Theoretical background: One of the factors influencing internal audit effectiveness is the expectation gap understood as the extent to which the function does not meet the expectations of auditees, managers, executives, and audit committee members. Purpose of the article: The purpose of the article was to determine why they perceive internal audit in their organisations as not fulfiling their expectations and how their awareness of this affects internal audit effectiveness. Research methods: This article is a pilot study that uses the results of a critical review of the literature and the findings of the survey of internal audit stakeholders in Poland. Main findings: The article shows that internal audit stakeholders have limited knowledge of the role and responsibilities of internal auditors and the purpose of their work. According to their views, the raison d'être of the internal audit function is fraud detection. This perception of internal audit that emerged in its early years still determines the majority of opinions about its effectiveness.(original abstract)
Autorzy przeanalizowali wyniki badań ankietowych GUS z 1994 roku i CBOS z 1995 roku dotyczących znajomości języków obcych w Polsce, wymagania pracodawców w tym zakresie (w ogłoszeniach prasowych), oferty prasowe dotyczące nauczania języków obcych i na przykładzie języka francuskiego obecne przewartościowanie roli języka.
Zmienność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność (czyli to, co określamy mianem świata VUCA) w dzisiejszych czasach w sposób szczególny odciskają się na życiu każdego z nas. W wielu firmach normalne działanie stanęło pod znakiem zapytania. Czy w takich warunkach warto decydować się na badania opinii pracowniczych? Pytamy menedżerów zajmujących się zarządzaniem kadrami. (fragment tekstu)
Artykuł powstał na podstawie materiałów uzyskanych w badaniach terenowych prowadzonych przez pracowników i studentów Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w lipcu 1996 r. w jednej z gmin województwa krakowskiego. Problematyka badawcza dotyczyła poznania opinii mieszkańców o perspektywach rozwoju i zagrożeniach ekologicznych ich społeczności. Do badań została włączona również problematyka związana z rozwojem turystyki i poglądami mieszkańców na zagadnienie integracji Polski z Unią Europejską.
Przedstawiono wyniki sondaży dotyczące opinii Polaków odnośnie kosztów i zysków związanych z integracją Polski z Unią Europejską oraz wpływu UE na zachowania i zjawiska w Polsce m.in. na przestępczość, przedsiębiorczość, religijność, życzliwość wobec siebie.
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badania opinii respondentów na temat roli państwa w gospodarce na przykładzie Polski poprzez: wskazanie koncepcji dominujących (socjalizmu, interwencjonizmu, liberalizmu, keynesizmu), segmentację respondentów oraz ocenę istotności wpływu cech respondentów na przynależność do poszczególnych klas. Analizą objęto 991 respondentów, zgromadzono 11 892 obserwacji 12 zmiennych obserwowanych mierzonych na skali dychotomicznej. W analizie wykorzystano modele klas ukrytych oraz modele regresji klas ukrytych, a ich estymację przeprowadzono za pomocą pakietu poLCA oraz programu R. Na tej podstawie sformułowano wnioski: w świetle przyjętych kryteriów informacyjnych najlepiej dopasowanym modelem do danych empirycznych jest podział na 4 klasy: 1 - 31%, 2 - 26%, 3 - 6%, 4 - 37%; w klasie 1 i 2 dominuje przekonanie, że państwo powinno pełnić rolę państwa opiekuńczego m.in. poprzez rozbudowę systemu socjalnego (socjalizm) i tworzenie nowych przedsiębiorstw państwowych (keynesizm); respondenci z klasy 3 opowiadają się za gospodarką liberalną; a w klasie 4 dominują respondenci "niezdecydowani"; żadna ze zmiennych towarzyszących nie wywiera istotnego wpływu na przynależność respondentów do poszczególnych klas(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych we wrześniu i październiku 2004 r. wśród 84 rolników województwa kujawsko-pomorskiego. Badani rolnicy byli pełni obaw i często wyrażali pesymistyczne opinie na temat możliwości konkurencyjnych; ich sceptycyzm dotyczył jednak bardziej ich własnych gospodarstw niż polskiego rolnictwa na wspólnym rynku UE. Badani uważali, że polskie rolnictwo jest w stanie sprostać konkurencji innych krajów Unii Europejskiej. Takie postawy były wyrażane częściej przez osoby lepiej wykształcone. Wielu respondentów jednocześnie negatywnie oceniało udział Polski w międzynarodowym handlu artykułami rolnymi. Badani właściciele gospodarstw w większości bali się, że sami nie będą w stanie sprostać silnej konkurencji po wstąpieniu do UE. Największe obawy mieli rolnicy z gospodarstw o średniej powierzchni. Wielu badanych rolników obawiało się problemów ze zbytem swych produktów, zwłaszcza wobec konieczności konkurowania z farmerami UE oraz limitowania produkcji. Badani sceptycznie też oceniali możliwości powiększenia rynku zbytu po wstąpieniu do Unii, chociaż raczej nie obawiali się utraty swojej pozycji na rynku rolnym. (abstrakt oryginalny)
Autor analizuje postawy jednego z najważniejszych podmiotów w grze o członkostwo w UE - społeczeństwa. Aby odpowiedzieć na pytanie czy członkostwo Polski w Unii jest realne, przeanalizowano proces decyzyjny przy przyjmowaniu nowych członków oraz wyniki badań opinii publicznej w Polsce i innych krajach.
Coraz bardziej powszechne jest obecnie propagowanie i realizacja zasad zrównoważonego rozwoju, który polega na rozsądnym gospodarowaniu zasobami naturalnymi i rozwijaniu form turystyki przyjaznej środowisku oraz respektującej lokalną kulturę i tworzących ją mieszkańców. Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej przyniosło znacznie większe możliwości rozwoju mieszkańcom wsi poprzez stworzenie dodatkowych programów pomocy wspieranych ze środków publicznych i UE. Według danych Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w 2006 r. na Dolnym Śląsku z usług gospodarstw agroturystycznych skorzystali głównie mieszkańcy większych aglomeracji miejskich, takich jak: Wrocław, Warszawa, Poznań, Katowice, Kraków. Artykuł zawiera wyniki badań przeprowadzonych w styczniu 2008 r. na celowo dobranej próbie respondentów w liceach ogólnokształcących, na uczelniach wyższych, w zakładach pracy, parkach i klubach na terenie Wrocławia. W badaniach posłużono się metodą sondażu diagnostycznego, stosując technikę ankiety i wykorzystując kwestionariusz ankiety jako narzędzie badawcze. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono korzyści jakie przynoszą sondaże opinii i nastrojów w firmie oraz podstawowe błędy popełniane w trakcie tej diagnozy. Zaproponowano wzór ankiety do badania opinii pracowników w firmie.
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w 2002 r. przez Placówkę Badawczą Empirycznej Ekonomiki Socjalnej z Kolonii. Dotyczyły one sytuacji gospodarczej w 2001 roku w Polsce, w Czechach i na Węgrzech oraz nastawienia społeczeństw tych krajów do członkostwa w Unii Europejskiej. Załączono dane dotyczące oczekiwanych następstw członkostwa w UE.
Jednoczenie się Europy to proces o niebywałej skali złożoności, a dominacja problemów politycznych, prawnych czy gospodarczych powoduje, że często umyka naszej uwadze fakt, że to także doniosły proces kulturowy, wymagający głębokich przemian mentalnych. W ocenach społecznych bilans pięcioletniego członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest zdecydowanie bardziej korzystny, niż przewidywano przed akcesją. W społecznej świadomości zaciera się pamięć o obawach i niepokojach, gdy częściej dostrzegano korzyści, jakie odniesie nie Polska, a kraje Piętnastki. W miarę upływu lat wygasają emocje budowane do niedawna na niezweryfikowanych wyobrażeniach towarzyszących nam przed akcesją. Pogłębia się zdolność rzeczywistej kalkulacji korzyści i kosztów, rośnie identyfikacja z europejskim otoczeniem. Z pewnością czynnikiem ułatwiającym adaptację był fakt, że pierwsze lata obecności Polski w Unii Europejskiej przebiegały w warunkach wyjątkowo korzystnego otoczenia gospodarczego. Odnotowany od jesieni 2008 roku wzrost sceptycyzmu, będącego następstwem pogarszającej się sytuacji gospodarczej, nie zmienił faktu, że Polacy nadal należą do grapy obywateli unijnych w zdecydowanej większości opowiadających się za członkostwem, a powszechność takich ocen lokuje nas pod tym względem na jednej z najwyższych pozycji wśród mieszkańców Unii (UE-27 - 53%, Polska - 65%).(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.