Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Options market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem publikacji jest przedstawienie stanu obecnego polskiego i światowego rynku opcji egzotycznych, wskazanie ich udziału w całym rynku opcyjnym, jak również ukazanie tendencji i kierunków rozwoju rynku "opcji drugiej generacji" oraz instrumentów powstających na ich bazie. Autorka zamieściła ogólną charakterystykę obecnego stanu polskiego i światowego rynku opcji egzotycznych oraz najważniejsze instrumenty. Ponadto przedstawiła perspektywy i uwarunkowania dalszego rozwoju rynku opcji egzotycznych w Polsce i na świecie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja i analiza zmian zachodzących na giełdowym rynku opcji, a także uwarunkowań i czynników, które mogły się do nich przyczynić. Poza analizą danych statystycznych, które niestety czasem się od siebie różnią oraz nie zawsze są kompletne, uwzględniono także specyfikę światowych giełd instrumentów pochodnych. W tym kontekście przeanalizowano także sytuację na polskim rynku opcji. Wynikiem badań jest zwrócenie uwagi na problemy rozwoju rynku opcji w kontekście rynku instrumentów pochodnych, a w szczególności polskiego rynku opcji, na którym w ostatnich latach nastąpił znaczący spadek.(abstrakt oryginalny)
Dominacje stochastyczne stosowane są do klasyfikacji projektów inwestycyjnych względem kryteriów związanych z pomiarem ryzyka przez indywidualnego inwestora oraz jego preferencji w określaniu podejmowania ryzykownych zachowań inwestycyjnych. W pracy „Procesy stochastyczne i dominacje stochastyczne w analizach opcji na rynkach finansowych - część II” (G. Trzpiot) przedstawimy możliwość wykorzystania tego podejścia do wyceny europejskiej opcji kupna w zależności od wybranej strategii inwestycyjnej. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie warunków, jakie muszą być spełnione, by można było budować strategie arbitrażowe wykorzystujące fakt braku równowagi pomiędzy rynkiem opcji i kontraktów futures. Szczególny nacisk położony zostanie na organizację rynku polskiego (w zakresie handlu instrumentami i krótkiej sprzedaży) i konsekwencje przyjętych rozwiązań dla budowy strategii arbitrażowych. (fragment tekstu)
W artykule omówiono trzy sposoby wyznaczania zmienności (chwiejności): przez negocjacje, na podstawie danych historycznych oraz poprzez implikowany parametr zmienności. Autorka skupiła się głównie na drugiej metodzie jako bardziej precyzyjnej i najczęściej wykorzystywanej przez inwestorów.
Brak istnienia arbitrażu jest jednym z założeń teorii mających zastosowanie na rynku finansowym. Wiąże się to z wyeliminowaniem sytuacji, w której inwestorzy uzyskiwaliby nieograniczone zyski bez ponoszenia jakichkolwiek nakładów. Na rynku instrumentów pochodnych powyższe założenie występuje chociażby przy wycenie opcji. Zakłada się bowiem, że rynek jest efektywny, czyli nie istnieją możliwości dokonania arbitrażu, który byłby pozbawiony ryzyka. W rzeczywistości z uwagi na występowanie w obrocie tych samych aktywów na różnych rynkach, o różnych notowaniach pojawiają się możliwości dokonania transakcji arbitrażowych. Mają one jednak charakter krótkotrwały i po zajęciu przez inwestorów określonych pozycji dochodzi do wyrównania cen. Opracowanie ma na celu uzyskanie odpowiedzi, czy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w przypadku inwestycji w opcje istnieją możliwości osiągnięcia zysków bez ponoszenia nakładów, czyli z wykorzystaniem arbitrażu. W przypadku opcji zbadanie występowania arbitrażu można oprzeć na parytecie opcji kupna i sprzedaży. Arbitraż ma miejsce wówczas, gdy różnica między ceną opcji kupna i sprzedaży dla walorów z tą samą ceną wykonania i tym samym terminem wygaśnięcia nie odpowiada różnicy między bieżącą ceną wykonania i aktualną ceną waloru bazowego. Zbadane zostaną powyższe różnice i na ich podstawie określona możliwość wykorzystania przez inwestorów arbitrażu jako jednej ze strategii inwestycyjnych. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono następujące zagadnienia: definicja opcji, ich rodzaje oraz wycena; opcje na rynkach międzynarodowych; przyczyny wykorzystania opcji; najważniejsze strategie opcyjne (statyczne, dynamiczne); globalizacja i opcje na rynkach światowych; opcje na rynku polskim - opcje bezkosztowe.
Cel - Na podstawie przeprowadzonych wcześniej przez autora badań dotyczących odchyleń cen opcji na WIG20 od określonych relacji wynikających z arbitrażu stwierdzono, że liczebność takich odchyleń wyraźnie się zmniejszyła, a także zmniejszyła się istotnie skala odchyleń, co przybliża rzeczywistość polskiego rynku opcji do założeń teorii wyceny arbitrażowej. Celem pracy w tym kontekście jest porównanie skuteczności hedgingu delta z zastosowaniem opcji na WIG20. Metodologia badania - Punktem odniesienia dla analiz wykonanych na podstawie danych z 2015 roku są wyniki uzyskane z analiz przeprowadzonych dla danych z 2007 roku. Do porównań skuteczności hedgingu delta zastosowano oszacowaną wartość zagrożoną (Value at Risk) dla portfeli niezabezpieczonych i zabezpieczonych w tych dwóch okresach badawczych. Wynik - Na podstawie badań można stwierdzić wzrost skuteczności hedgingu delta związany z rozwojem polskiego rynku opcji. Oryginalność/Wartość - Wyniki badań zwracają uwagę, że pomimo ciągle niskiej płynności polskiego rynku opcji zachodzące zmiany jakościowe poprawiają skuteczność zastosowania opcji w hedgingu.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Rodzaje i własności pojedynczych opcji kupna
63%
Szybsze tempo handlu i globalizacja transakcji finansowych wywołują zmienność warunków rynkowych, co z kolei powoduje wzrost ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z powyższym, zarządzanie ryzykiem ma kluczowe znaczenie dla zarządzania wartością przedsiębiorstwa. W zarządzaniu ryzykiem opcje są atrakcyjnym instrumentem finansowym. W artykule przedstawiono zagadnienia związane z rodzajami opcji pojedynczych (binarne, o uwarunkowanej premii, z luką) oraz opisano współczynnik delta opcji pojedynczych.
Efektywność rynków papierów wartościowych w Polsce i na świecie jest zagadnieniem szeroko opisywanym w literaturze. Cieszy się niezmiennym zainteresowaniem analityków giełdowych. Klasyczne modele rynku kapitałowego wymagają realizacji wielu, często czysto teoretycznych, założeń wynikających po części z hipotez rynku efektywnego. Brak efektywności rynku przyczynił się do krytyki modeli rynku kapitałowego, np. modelu wyceny opcji Blacka-Scholesa.Z powodu sporów o poprawność stosowania modeli autorzy tego artykułu większą wagę przyłożyli do badania zależności między implikowanymi parametrami zmienności a zmiennością historyczną, która również świadczy o efektywności rynku.Rynek opcji na giełdzie papierów wartościowych w Polsce jest bardzo młody, choć już wyraźnie widać, że jego powstanie i rozwój spowodowały istotne zmniejszenie zainteresowania inwestorów warrantami notowanymi na giełdzie.Artykuł ma na celu zbadanie efektywności giełdowego rynku opcji w Polsce na przykładzie opcji indeksowych. (fragment tekstu)
Wysiłki wyprowadzenia modelu wyceny opcji giełdowej podejmowane były przez wielu naukowców. Największy sukces odnieśli dwaj amerykańscy naukowcy Fisher Black i Myron Scholes, którzy w 1973 roku jako pierwsi wyprowadzili i opublikowali model pozwalający na oszacowanie ceny prostej opcji kupna w warunkach równowagi rynkowej. Robert Merton, już w 1973 roku, określił formułę B-S jako znaczący przełom w podejściu do problemu wyceny opcji. Dziś wiadomo, że model wyceny opcji autorstwa Blacka-Scholesa traktuje się jako jedno z największych osiągnięć współczesnych finansów. Niniejszy artykuł stanowi próbę rekonstrukcji naukowego procesu dochodzenia do modelu równowagi. Celem zaprezentowanej analizy jest poznanie wcześniejszych koncepcji wyceny opcji oraz wyjaśnienie, na czym polegał przełom w metodologii wyceny opcji. Artykuł podzielono na cztery części. Część pierwszą stanowi wstęp. Część druga poświęcona została charakterystyce modeli poprzedzających model B-S. W celu podniesienia przejrzystości tej części artykułu część drugą rozpoczyna wprowadzenie, w którym zasygnalizowano zasadnicze podobieństwa i różnice pomiędzy opisywanymi modelami. Część trzecia zarezerwowana została dla modelu Blacka-Scholesa. W części czwartej znajdują się podsumowanie i wnioski. (fragment tekstu)
12
Content available remote Opcje o odwrotnie uwarunkowanej premii
63%
W artykule przedstawiono własności opcji o odwrotnie uwarunkowanej premii: funkcję wypłaty, wpływ wybranych czynników na cenę opcji oraz kształtowanie się wartości greckich współczynników: delta, gamma, vega, theta, rho. W artykule porównano własności opcji zwykłych i tych o odwrotnie uwarunkowanej premii. Ilustracja empiryczna zawarta w artykule została przeprowadzona na podstawie symulacji wyceny opcji walutowych wystawionych na EUR/PLN. (fragment tekstu)
W artykule opisano proces badania sposobów zarządzania ryzykiem z wykorzystaniem instrumentów pochodnych. Wśród tych ostatnich najbardziej przydatne okazały się opcje standardowe i niestandardowe. W sposób szczegółowy przeanalizowany został jeden z wielu rodzajów opcji niestandardowych - opcje wymiany. Dla tych opcji przeprowadzono badania funkcji wypłaty i znanych modeli wyceny przy stałej zmienności wartości aktywu bazowego. Poza tym opracowano algorytm i modele wyceny europejskiej opcji wymiany o stochastycznym parametrze zmienności wartości aktywu bazowego. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na możliwości stosowania arbitrażu w zakresie opcji jako podstawy właściwej ich wyceny. W szczególności położono nacisk na podstawowe ograniczenia i właściwości cen europejskich opcji kupna oraz opcji sprzedaży wynikające z działań arbitrażowych. (fragment tekstu)
15
Content available remote Zastosowanie różnych strategii inwestycyjnych na rynku opcji w Polsce
63%
Na przykładzie dwóch wybranych strategii opcyjnych w tym artykule chciałam pokazać, czy inwestowanie według tych strategii jest opłacalne. Do analizy został wykorzystany gotowy arkusz do symulacji opcyjnych strategii inwestycyjnych przygotowany przez GPW, na podstawie którego została oceniona strategia. (abstrakt oryginalny)
Opcje są pochodnymi instrumentami finansowymi pozwalającymi na konstruowanie wielu strategii inwestycyjnych. Warunkiem ich budowania jest odpowiednia różnorodność instrumentów i ich płynność. Władze warszawskiej giełdy modyfikują standardy opcji odpowiadając na potrzeby inwestorów. Celem niniejszej pracy jest określenie, czy działania w tym zakresie spowodowały wzrost zainteresowania opcjami indeksowymi na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W badaniach poddano analizie różne parametry rynku opcji m.in. liczbę serii, wolumen i wartość obrotu, a także liczbę otwartych pozycji. (abstrakt oryginalny)
Efekt dyspozycji powoduje, że inwestorzy chętniej i szybciej realizują zyski, zaś w przypadku strat odkładają decyzję o zakończeniu inwestycji w nadziei odrobienia strat. Głównym celem niniejszego badania było ukazanie wpływu efektu dyspozycji na rynek opcji indeksowych. W celu minimalizacji liczby czynników wpływających na decyzję o sprzedaży opcji ograniczono się do specyficznego przypadku, jakim jest liczba otwartych pozycji. Wyniki badania ukazują, że istnieje zależność między liczbą otwartych pozycji a stopą zwrotu na rynku opcji. Okazuje się, że liczba otwartych pozycji w przypadku dodatniej stopy zwrotu rośnie wolniej niż na sesji "spadkowej". (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu analizę oczekiwań inwestorów na podstawie opcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzone w artykule rozważania pozwalają wyodrębnić czynniki leżące u podstaw materializacji ryzyka na pozagiełdowym rynku klientowskim walutowych instrumentów pochodnych. Wśród przyczyn egzogenicznych można wskazać gwałtowne osłabienie się złotego, spadek popytu na dobra eksportowe oraz charakter powszechnie obowiązujących na rynku standardów dokumentacji. Do endogenicznych źródeł problemów można zaliczyć znaczną skalę ryzyka walutowego podejmowanego przez przedsiębiorstwa niefinansowe, ich niedostateczną wiedzę na temat instrumentów pochodnych, a także potencjalne zaniedbania po stronie banków oferujących instrumenty pochodne. W konsekwencji zaburzeń na pozagiełdowym rynku walutowych instrumentów pochodnych nastąpił znaczny spadek obrotów na tym rynku. Ponadto jednym z pośrednich skutków jest publikacja przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji A oraz Rekomendacji I, zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa obrotu. (abstrakt oryginalny)
Opcje realne można zdefiniować jako systemowe i zintegrowane podejście - wykorzystujące dorobek teorii finansów, nauk zarządzania, teorii podejmowania decyzji, statystyki i modelowania ekonometrycznego - do wyceny aktywów rzeczowych (w odróżnieniu od finansowych), w dynamicznym i charakteryzującym się wysokim stopniem niepewności otoczeniu. Opcje realne znajdują zastosowanie w sytuacjach decyzyjnych stwarzających możliwość wyboru kierunku, rodzaju i momentu podjęcia decyzji i dotyczących głównie obszarów oceny projektów inwestycyjnych, wyceny przedsiębiorstw, projektowania strategii przedsiębiorstw. Wycena aktywów rzeczowych prowadzona za pomocą analizy opcji realnych (ROA, Real Options Analysis) stanowić może alternatywę lub rozszerzenie tradycyjnej metody wyceny bazującej na dyskontowaniu strumieni pieniężnych netto (DCF, Discounted Cash Flow). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.