Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 118

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Optymalizacja podatkowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Tematyka artykułu ogniskuje się na zastosowaniu optymalizacji podatku dochodowego od osób prawnych jako kryterium doboru działań marketingowych. Podstawowymi kierunkami tej optymalizacji są: minimalizacja obciążenia podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz minimalizacja ryzyka podatkowego. Minimalizacja obciążenia jest możliwa poprzez dobór takich działań, których koszty według prawa podatkowego są uznawane za koszty uzyskania przychodu. Minimalizacja ryzyka podatkowego polega na minimalizacji możliwości zakwestionowania tych kosztów jako kosztów uzyskania przychodu. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Wybrane metody optymalizacji podatkowej w sektorze MŚP w Polsce
100%
Celem niniejszego opracowania jest prezentacja wybranych metod optymalizacji podatkowej dostępnych w Polsce dla sektora MŚP. Osiągnięciu niniejszego celu ma służyć przyjęta konstrukcja - w pierwszej części obejmująca krótkie omówienie pojęcia optymalizacji podatkowej i jej istoty, w drugiej zaś przedstawienie legalnych metod obniżenia zobowiązań podatkowych. (fragment tekstu)
Zalety reżimów holdingowych i możliwości ich wykorzystania przez holdingi w celu optymalizacji opodatkowania są przedmiotem rozważań w niniejszym artykule. Ze względu na szeroki zakres analizowanej problematyki skoncentrowano się w nim wyłącznie na europejskich reżimach holdingowych. Przedstawiono te rozwiązania konstrukcyjne podatków, które odgrywają najważniejszą rolę przy wyborze państwa, w którym powinna zostać zlokalizowana spółka matka holdingu międzynarodowego. Ponadto, na podstawie danych statystycznych dotyczących amerykańskich i niemieckich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w spółki holdingowe (udziałowe) w latach 2006-2009, wskazano państwa, w których amerykańscy i niemieccy inwestorzy zrealizowali najwięcej tego typu inwestycji. (fragment tekstu)
4
Content available remote Nowe oblicze optymalizacji podatkowej w Polsce
75%
Cel - Przedstawienie istoty optymalizacji podatkowej z uwzględnieniem propozycji zmian w Ordynacji podatkowej dotyczących klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Metodologia badania - W opracowaniu wykorzystano metodę analizy źródeł, dokumentów, wyroków sądowych oraz metodę dedukcji i indukcji. Wynik - W artykule wykazuje się, że proponowane zmiany w Ordynacji podatkowej wprowadzające klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania stanowią o nowym obliczu optymalizacji podatkowej w Polsce. Oryginalność/wartość - Oryginalne przedstawienie idei klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania jako nowego oblicza optymalizacji podatkowej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wykorzystanie zagranicznego zakładu w międzynarodowym planowaniu podatkowym
75%
Cel - Celem niniejszego artykułu jest scharakteryzowanie i wyjaśnienie konsekwencji podatkowych działań dokonywanych z wykorzystaniem zagranicznego zakładu. Przeanalizowano przyczyny decydujące o wyborze poszczególnych mechanizmów i scharakteryzowane ich rodzaje. Metodologia badania - W opracowaniu wykorzystano następujące metody badawcze: studia literatury przedmiotu, orzecznictwa i interpretacji podatkowych oraz analizę przepisów prawa dotyczących zagranicznego zakładu. Wynik - Wynikiem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na możliwość wykorzystania zagranicznego zakładu w międzynarodowym planowaniu podatkowym. Oryginalność/wartość - Artykuł prezentuje wartości poznawcze w zakresie sposobów i technik planowania podatkowego z wykorzystaniem zagranicznego zakładu. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest analiza stawki podatku od towarów i usług jako instrumentu strategii podatkowej przedsiębiorstwa. Metodologia badania - W artykule zastosowano analizę prawa podatkowego i literatury przedmiotu oraz studia przypadku. Wynik - Na podstawie przeprowadzonych studiów przypadku ukazano stawkę podatku od towarów i usług jako element, który może zostać wykorzystany w projektowaniu strategii podatkowej przedsiębiorstwa w poszczególnych sytuacjach. Oryginalność/Wartość - W artykule zastosowano podejście do stawki podatku od towarów i usług jako jednego z czynników kształtujących strategię podatkową przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Dla potrzeb niniejszego artykułu należy przyjąć, że optymalizacja podatkowa to wybór najkorzystniejszej dla małego i średniego przedsiębiorcy formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie zostaną poruszone zagadnienia minimalizacji opodatkowania poprzez działania na granicy prawa.(fragment tekstu)
8
Content available remote Organizacja wirtualna w aspekcie międzynarodowej optymalizacji podatkowej
75%
Artykuł opisuje zagadnienia dotyczące organizacji wirtualnej, będącej jedną ze współczesnych form organizacyjnych. Tytułowa organizacja przyjmuje przeróżne struktury, dzięki którym może dopasowywać się do coraz to nowych przepisów prawa podatkowego. Formy organizacji wykazują dużą elastyczność wobec wymagań rynku i ewoluują w sposób zapewniający wysoką efektywność funkcjonowania. Organizacja wirtualna posiada charakter globalny, a jej działanie poddane jest wpływom różnych reżimów prawnych, co nie pozostaje bez znaczenia dla optymalizacji podatkowej owej struktury. Celem niniejszego artykułu jest próba wskazania cech pozytywnych i negatywnych najbardziej optymalnej struktury organizacyjnej mając na względzie dążenie do obniżenia obciążeń podatkowych(abstrakt oryginalny)
Instrumenty hybrydowe są coraz częściej wykorzystywanym narzędziem w optymalizacji opodatkowania. Głównym beneficjentem tych rozwiązań są podmioty działające transgranicznie. Szczególne ich znaczenie związane jest z tym, że są one najczęściej neutralne podatkowo. Z drugiej zaś strony wykorzystują one luki w prawie podatkowym w poszczególnych ustawodawstwach wewnątrzkrajowych, ale również w prawie unijnym i międzynarodowym. Skutkuje to tym, że są one niezmiernie popularne wśród holdingów. Szczególnie, że ich wykorzystywanie nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji podatkowych.(abstrakt oryginalny)
Podatek dochodowy od osób fizycznych od czasu, gdy został wprowadzony w Polsce, przeszedł bardzo istotne zmiany, a przy tym stał się częstym przedmiotem dyskusji politycznych. Partie i organizacje polityczne zgłaszają wiele propozycji mających na celu poprawę konstrukcji tego podatku. W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy konstrukcja podatku PIT w Polsce faktycznie wymaga korekty. Rozstrzygnięcie tej kwestii uwzględniać będzie gospodarczy wymiar opodatkowania dochodu. Możliwe to będzie dzięki ocenie zgodności konstrukcji tego podatku z postulatami teorii opodatkowania dochodu, a także teorii wzrostu. Zachodzące w polskim opodatkowaniu dochodów osób fizycznych zmiany zostaną także porównane ze zmianami w podatku PIT w innych państwach należących do OECD i UE.(abstrakt oryginalny)
Optymalizacja podatkowa jest świadomym i zgodnym z prawem zachowaniem przedsiębiorstwa, którego celem jest minimalizacja obciążeń podatkowych oraz ograniczenie ryzyka podatkowego. W artykule przedstawiono istotę optymalizacji podatkowej z uwzględnieniem propozycji zmian w ustawie Ordynacja podatkowa dotyczących klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Proponowane zmiany mogą mieć negatywne skutki dla rozwoju przedsiębiorstw, takie jak awersja do wszelkich działań mających na celu zarządzanie płatnościami podatkowymi, a nawet próby nielegalnego uchylania się od podatków, co niewątpliwie wpłynie na szanse rozwoju przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Cel - Celem niniejszego artykułu jest ukazanie, iż optymalizacja podatkowa powinna być elementem strategii każdego przedsiębiorstwa. W opracowaniu omówiono pojęcie i istotę optymalizacji podatkowej oraz wskazano przesłanki jej stosowania w przedsiębiorstwie. Następnie wskazano miejsce optymalizacji podatkowej w procesie zarządzania przedsiębiorstwem i omówiono strategię podatkową. Następnie przeanalizowano ryzyko podatkowe i w tym kontekście wskazano na konieczność zarządzania podatkami. Metodologia badania - W opracowaniu wykorzystano metodę analizy literatury przedmiotu z zakresu prawa podatkowego, nauk ekonomicznych i nauk o zarządzaniu oraz metodę dedukcji i indukcji. Wynik - Każde przedsiębiorstwo powinno świadomie zarządzać swoimi finansami uwzględniając przy tym kwestię obciążeń podatkowych i podejmować działania mające na celu optymalizację wysokości opodatkowania. Oryginalność/wartość - Oryginalne przedstawienie optymalizacji podatkowej jako elementu zarządzania finansami przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W prezentowanym artykule autor opisuje, ocenia i formułuje prognozy związane z procederem tzw. optymalizacji podatkowej w Centrach Usług Finansowych typu offshore (OFC), zwanych popularnie rajami podatkowymi. W tekście prezentuje się liczne ujęcia definicyjne, cechy i typologie jurysdykcji tego typu oraz najważniejsze raporty i analizy związane ze skutkami finansowymi ich funkcjonowania, łącznie z badaniami OECD, Tax Justice Networks oraz International Consortium of Investigative Journalist (ICIJ). Diagnozie podlegają też działania wybranych rządów w świecie, z USA, Wielką Brytanią, Francją i Rosją na czele, idące w kierunku zwiększenia nadzoru, kontroli i transparentności podatkowej w rajach oraz ograniczenia procederu "szkodliwej konkurencji podatkowej" ("harmful tax competition"), jak i wnioski wynikające z tego dla Polski.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Wybrane metody optymalizacji podatkowej przedsiębiorstw
75%
Optymalizacja podatkowa to pojęcie bardzo często postrzegane pejoratywnie, mylone jest bowiem ze zjawiskiem uchylania się od podatków. Tymczasem są to dwa odrębne pojęcia, które różni przede wszystkim stosunek do obowiązującego prawa. Przez uchylanie się od podatków należy rozumieć celowe działanie podatników polegające na świadomym wprowadzeniu w błąd organów podatkowych, aby zmniejszyć wysokość należnych podatków lub całkowicie wyeliminować konieczność ich płacenia. Optymalizacja podatkowa to przemyślana polityka podatkowa przedsiębiorstwa, której celem jest efektywne zmniejszenie obciążeń podatkowych firmy....Zwiększający się z roku na rok fiskalizm państwa sprawia, że przedsiębiorstwa, które chcą efektywnie funkcjonować na rynku powinny przeanalizować możliwości zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą zredukować wymiar płaconego podatku. Polscy przedsiębiorcy są coraz bardziej tego świadomi, choć braki w wiedzy kadr zarządczych firm, zwłaszcza mikro- i małych przedsiębiorstw sprawiają, że z reguły nie wykorzystują w pełni wszystkich możliwości obniżenia opłat podatkowych.(fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie możliwości internalizacji negatywnych efektów zewnętrznych generowanych przez banki za pośrednictwem wprowadzonego w Polsce na początku 2016 roku podatku bankowego. Przeprowadzone na potrzeby niniejszej pracy badania uwzględniają adaptacyjną odpowiedź banków na wprowadzoną daninę (optymalizacja podatkowa) oraz łączne skutki tejże odpowiedzi poprzez grupową aktywność, m.in. na rynku międzybankowym oraz rynku krajowego długu skarbowego. Empiryczna ocena skutków wprowadzenia podatku bankowego oraz ewaluacja jego potencjału do internalizacji negatywnych efektów zewnętrznych została dokonana na podstawie danych statystycznych z lat 2015-2017. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie dostępnych dla przedsiębiorców rodzinnych sposobów optymalizacji ciężarów podatkowych, dotyczących różnych obszarów działalności. Autor stawia tezę, że pomimo braku specjalnych preferencji podatkowych dla firm rodzinnych, możliwe są inne metody optymalizacji podatkowej. Zostaną więc wskazane te, które są specyficzne, w związku z faktem, że dochody są uzyskiwane przez członków rodziny, jak i powszechnie dostępne dla przedsiębiorców. Analiza zostanie poprzedzona wskazaniem na niektóre - dyskutowane w literaturze - zagadnienia dotyczące opodatkowania rodziny, barier dla przedsiębiorców, wynikających z systemu podatkowego oraz zastosowania optymalizacji podatkowej. (fragment tekstu)
Podatnicy podejmują próby minimalizowania obciążeń podatkowych legalnymi, ale także nielegalnymi metodami. Nie możemy negować prawa podatników do dążenia uiszczania jak najniższych podatków, jednak trzeba uświadomić sobie, że skala tego zjawiska jest już duża, a jego dynamika będzie rosła. To z kolei wpłynie negatywnie na stan finansów publicznych. Celem tego artykułu jest analiza przyczyn i skutków, jakie rodzi zjawisko minimalizowania obciążeń podatkowych. W konsekwencji upowszechniania się wiedzy o sposobach minimalizowania obciążeń podatkowych przez podatników i dostępności doradztwa w tym zakresie zjawisko to stanie się jeszcze bardziej powszechne. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie definicji i założeń teorii optymalnego opodatkowania oraz wybranych narzędzi optymalizacji obciążeń podatkowych w wymiarze fundamentalnym i kompleksowym. Dokonano analizy wybranych narzędzi umożliwiających obniżenie lub uniknięcie obciążeń podatkowych przedsiębiorstw. Materiał badawczy będący przedmiotem analizy stanowiły literatura przedmiotu z zakresu nauk ekonomicznych oraz opracowania dotyczące możliwości kształtowania zobowiązań podatkowych przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
Cel - określenie postaw mikro i małych przedsiębiorstw wobec optymalizacji podatkowej. Metodologia badania -badania ankietowe przeprowadzone w okresie styczeń-luty 2018 roku wśród mikro i małych przedsiębiorstw funkcjonujących na terenie województwa pomorskiego. Jako technikę badawczą wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego. Jako narzędzie badawcze wykorzystano kwestionariusz ankiety opracowany przez autorkę niniejszego artykułu, pełniący rolę instrumentu pomiaru. Wynik - otrzymane wyniki pozwoliły na określenie świadomości polskich mikro i małych przedsiębiorstw w zakresie optymalizacji podatkowej, określenie stopnia wykorzystania instrumentów optymalizacji podatkowej przez mikro i małe przedsiębiorstwa, a także zidentyfikowanie przesłanek i barier stosowania optymalizacji podatkowej w badanych podmiotach. Oryginalność/Wartość - Literatura, dotycząca optymalizacji podatkowej jest niezwykle bogata, jednak temat nie został dotychczas wystarczająco rozwinięty, zwłaszcza w kontekście wykorzystania optymalizacji podatkowej w mikro i małych przedsiębiorstwach. O nowatorskim charakterze podjętych badań świadczy fakt, iż do tej pory nie podjęto się zbadania mikroekonomicznych podstaw behawioralnych mi-kro i małych przedsiębiorców wobec optymalizacji podatkowej. (abstrakt oryginalny)
Cel opracowania stanowi poszukiwanie odpowiedzi, czy istnieje możliwość budowy strategii podatkowej wobec podatków lokalnych i jakie są jej uwarunkowania strategiczne. Metodologia badania - W opracowaniu zastosowano metodę opisową, analizy obowiązujących aktów prawnych dotyczących podatków lokalnych, jak również dla potwierdzenia tezy, że podatki lokalne stanowią istotne obciążenie kosztowe przedsiębiorstw, dokonano analizy szeregów czasowych danych zagregowanych dotyczących udziału podatków lokalnych w dochodach ogółem gmin. Oryginalność/Wartość - Efektem rozważań jest wskazanie na uwarunkowania zachowań strategicznych przedsiębiorstw oraz wskazanie na wyznaczniki balansowania między płynnością i rentownością w ujęciu celu strategii podatkowej wobec podatków lokalnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.