Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1262

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 64 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organisation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 64 next fast forward last
Podejście procesowe oznacza całkowite przeorientowanie organizacji z funkcji na procesy, a więc odejście od dotychczas stosowanej filozofii działania opartej na podziale pracy na powtarzalne czynności. Idea podejścia procesowego sprowadza się do identyfikacji, zrozumienia, ponownego przemyślenia i zmiany procesów gospodarczych prowadzących do znacznego wzrostu wydajności mierzonej za pomocą kosztów, jakości oraz czasu wykonania. Zwrot w kierunku zarządzania procesowego jest odpowiedzią na wyzwania stawiane przez współczesny rynek, pozwala na sprawne i skuteczne realizowanie celów przedsiębiorstwa. Stając w opozycji do tradycyjnego podejścia funkcjonalnego, podejście procesowe daje przekrojowe spojrzenie na organizację, ukazując ją jako zbiór realizowanych procesów tworzących konkretną wartość dla klienta. Dynamika procesów umożliwia zaś organizacjom dostosowywanie się do zmian generowanych przez zmieniające się otoczenie. Organizacja procesowa stanowi najbardziej zaawansowaną formę spośród rozwiązań organizacyjnych stosowanych we współczesnych przedsiębiorstwach. Jest to taka organizacja, która w całym swoim myśleniu akcentuje i podkreśla znaczenie procesów, ukazując je w opozycji do hierarchii, ze szczególnym naciskiem na wyniki i satysfakcję klienta . W klasycznej organizacji miarą efektywności były osiągnięcia poszczególnych działów funkcjonalnych, podczas gdy w organizacji procesowej miarą jest wartość, jaką te same funkcje zintegrowane w ramach procesów wnoszą dla klienta. (fragment tekstu)
Sterowanie rozwojem organizacji powinno odbywać się w taki sposób, aby zapewnić jednoczesne tworzenie wartości dla jej odbiorców i przechwytywanie tej wartości przez biznes. Pierwsze z działań przez innowacje ma kreować przyszłe strumienie przychodu. Drugie koncentruje się na wzroście efektywności przez dopasowanie istniejących komponentów modelu biznesowego. Optymalizacja tych dwóch imperatywów stanowi podstawę dla odnowy strategicznej i sukcesu organizacji. W tekście zaproponowano autorską koncepcję procesu odnowy strategicznej obejmującą cztery etapy: wyzwolenie zmian, formowanie koncepcji, dokonanie zmian oaz weryfikację i formalizację zmian. Następnie etapy te przeanalizowano przez następujące kryteria: sposób realizacji odnowy obejmujący kwestie regulacyjne oraz kształtowanie wartości odnoszące się do eksploracji i eksploatacji.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Usługi cloud computing we wspomaganiu działalności organizacji wirtualnej
100%
Dynamiczny postęp w technologii informacyjno-komunikacyjnej wpływa na przekształcenia dotychczasowych przedsiębiorstw oraz sprzyja powstawaniu nowych form organizacyjnych takich jako organizacja wirtualna. Model organizacji wirtualnej jest formą dynamicznej i sieciowej kooperacji niezależnych podmiotów, które łączą swe zasoby dla realizacji określonego celu. Głównym czynnikiem umożliwiającym współpracę podmiotów zgrupowanych w ramach organizacji wirtualnej są różnorodne środki i narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnej. Organizacja wirtualna może korzystać z różnorodnych aplikacji, technologii i rozwiązań informatycznych dla wspomagania swej działalności. Współcześnie popularnym modelem dostarczania technologii i rozwiązań teleinformatycznych są usługi cloud computing. Generalnie usługi cloud computing polegają na eksploatacji różnorodnych zasobów IT przez klienta/klientów udostępnionych w przestrzeni wirtualnej przez zewnętrzną organizację. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie możliwości zastosowania usług cloud computing w działalności organizacji wirtualnej. Aby zrealizować tak postawiony cel, wcześniej omówiono problematykę technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w organizacjach wirtualnych oraz przedstawiono pojęcie i istotę usług cloud computing. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie propozycji systemowego modelu organizacji wspierającej realizację procesów odnowy organizacyjnej. Punktem wyjścia w artykule uczyniono charakterystykę odnowy organizacyjnej, co w dalszej części pozwoliło na zaprezentowanie autorskiej propozycji systemowego modelu organizacji oraz jego elementów składowych.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote W gąszczu organizacyjnych zdolności
100%
Celem artykułu jest nakreślenie na podstawie ekstensywnego przeglądu literatury wyzwań ontologicznych, epistemologicznych i metodologicznych odnoszących się do szczegółowych kategorii zdolności organizacyjnych. Kluczowy wniosek przeprowadzonych rozważań sprowadza się do konstatacji, iż z jednej strony zdolności organizacyjne stanowią źródło wielu niespójności ontologicznych, epistemologicznych i metodologicznych, a z drugiej strony są one idiosynkratyczne, heterogeniczne, zdeterminowane dotychczasową ścieżką rozwoju i wypracowane na bazie wewnętrznych zasobów. Wydaje się, iż stanowi to przyczynę ciągłego zainteresowania tym zagadnieniem badaczy reprezentujących różne dziedziny i dyscypliny naukowe.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Semantyczne zarządzanie procesami biznesowymi w organizacjach rozproszonych
100%
Organizacja jest środowiskiem funkcjonowania różnorodnych procesów biznesowych (mających charakter informacyjny bądź materialny), które tworzą jej dynamiczną strukturę. Zadaniem procesu jest przekształcenie czynników produkcji (informacji, materiałów, energii) w dobra i usługi, które stanowią tzw. wektor wyjścia procesu. Celem funkcjonowania procesu jest zaspokojenie potrzeb klienta1. Zarządzanie procesami biznesowymi (Business Process Management - BPM) jest elastyczną koncepcją o szerokim zastosowaniu, służącą coraz częściej nie tylko do integracji między różnymi aplikacjami w przedsiębiorstwie, ale także do wspomagania realizacji ponadobiektowych procesów biznesowych w ramach organizacji rozproszonych. Międzyorganizacyjne procesy biznesowe w dobie rozwoju technologii informacyjnej i globalizacji gospodarki stają się ważnym polem badawczym. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie roli technologii informacyjnej oraz wskazanie możliwości wykorzystania rozwiązań semantycznych w systemach zarządzania procesami biznesowymi w warunkach, gdy proces biznesowy realizowany jest przez wiele niezależnych, współpracujących ze sobą organizacji. (abstrakt oryginalny)
Wszelkie rozwiązania organizacyjne są bez wątpienia wytworem swojej epoki, odzwierciedlając jej realia i aktualne uwarunkowania. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym ludzkości następuje ewolucja uwarunkowań determinujących rozwiązania organizacyjne. Wybór odpowiedniej konstrukcji organizacji zawsze uzależniony był od poziomu sił wytwórczych, warunków działania oraz możliwości intelektualnych realizatorów podejmowanych przedsięwzięć. Należy przy tym zauważyć, że to wzrost potencjału intelektualnego człowieka prowadzi do wzrostu jego możliwości realizacyjnych, a także odmiennego postrzegania warunków funkcjonowania. (fragment tekstu)
Doskonałość należy do grupy pojęć, które mimo, że są powszechnie znane i używane to jednocześnie są bardzo trudne do zdefiniowania. Arystoteles twierdził, że doskonałe jest to co zupełne, zawiera wszystkie części, a także osiągnęło swój cel. Na miano doskonałego zasługuje, więc to, co spełnia wszystkie funkcje, do których zostało stworzone. Innymi cechami, którymi się charakteryzuje są: harmonijność, budowa według jednej, właściwej zasady, zgodność oraz prostota (niezłożoność). Kategoria doskonałości znajduje zastosowanie, poza wspomnianym już wcześniej językiem potocznym, w naukach przyrodniczych, matematyce, fizyce, chemii, a także sztuce, teologii i teorii moralności. Została ono zauważone także w ramach nauk z zakresu organizacji i zarządzania. Na rynku wydawniczym pojawiły się pozycje omawiające koncepcje działania i zarządzania doskonałego. Wśród nich wymienić warto następujące tytuły: Poszukiwanie doskonałości w biznesie W poszukiwaniu doskonałego zarządzania*, Zarządzanie doskonałe*. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest syntetyczne zdefiniowanie pojęcia otwartej komunikacji wewnętrznej w organizacjach i odróżnienie jej od innych typów komunikacji wewnątrzorganizacyjnej. W oparciu o rozległą analizę literatury tematu zaprezentowano kryteria różnicujące komunikację w organizacjach i zaproponowano typologię systemów komunikacji wewnętrznej opartą na modelu wartości konkurujących. Spośród czterech typów przedstawiono charakterystykę, funkcje i zalety otwartej komunikacji wewnątrzorganizacyjnej. Artykuł porusza również najważniejsze aspekty aplikacyjne otwartej komunikacji; jej ograniczenia i zagrożenia oraz warunki niezbędne do wdrożenia takiego modelu. Słowa kluczowe: satysfakcja z pracy, czynniki, determinanty satysfakcji z pracy(abstrakt oryginalny)
Organization and management, by means of knowledge and intellect, improve the performance and efficiency of all resources. They stimulate people's creativity and their devotion to the improvement of sales and financial results, reduction of costs, as well as enhancing company's position on the market. The management system should be the source of these attributes, although it requires constant reconstruction and many reforms.(fragment of text)
11
Content available remote Adamiecki's Metaphors of Organization
80%
The article examines the phenomenon of metaphors in scientific management in Poland. It notes that the belief of incorporating metaphors in science is credited to postmodernist orientation. It mentions Karol Admiecki the Polish pioneer of scientific organization wherein his works proved that metaphors in management sciences was as early as the starting of this knowledge field. It details the four metaphoric references to organization in the scientific organization and management.(original abstract)
Utrzymywanie równowagi w systemie społecznym wymaga odpowiedniego ukształtowania systemu poznawczego regulatora i jest silnie zależne od jakości procesów informowania. Głównym celem regulacji jest zabezpieczenie ciągłości procesów, a jej skuteczność zależy od wiedzy regulatora i ciągłego dopływu odpowiedniej informacji. Wszelkie zniekształcenia tych procesów ograniczają, zarówno skuteczność regulacji, jak i efektywność wykorzystania zasobów społecznych (naturalnych, ludzkich itp.). Dla poniesienia sprawności systemu regulacji autor zaleca wspieranie procesów metapoznawczych podmiotu, podejmującego decyzje, w określonym miejscu systemu.(abstrakt oryginalny)
13
80%
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z relacjami wertykalnymi. Dążono do znalezienia odpowiedzi, czy przełożeni i podwładni są partnerami, czy też paradoksalnie - przeciwnikami? Szukając jej, podjęto próbę osiągnięcia 3 celów badawczych i zweryfikowania hipotezy, iż sposób traktowania podwładnych przez przełożonych jest kluczową determinantą zadowolenia odczuwanego przez pracowników. Dane pierwotne poddano analizie korespondencji. Jej wyniki potwierdziły postawioną hipotezę. W artykule analizie poddano także 6 innych zmiennych, badając charakter i siłę zależności między nimi i zadowoleniem respondentów oraz ich gotowością do rekomendowania pracodawcy. Pozwoliło to na hierarchiczne uporządkowanie zidentyfikowanych zależności i wyciągnięcie istotnych wniosków końcowych cechujących się znaczną wartością poznawczą i aplikacyjną.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zarysowanie koncepcji uwarunkowań pierwotnej selekcji rutyn organizacyjnych, przy czym uwaga koncentruje się tutaj na mechanizmach endogenicznych - wyłoniono endogeniczne uwarunkowania selekcji pierwotnej, nakreślając przy tym luki i perspektywy badawcze. Zidentyfikowano następujące pytania badawcze: czy intraczynniki behawioralne oraz kulturowe mają mikroinercyjny czy mikroreorientacyjny wpływ na charakter rutyn organizacyjnych, co wyraźnie odkrywa lukę badawczą, oraz czy i w jaki sposób behawioralne i kulturowe mechanizmy egzemplifikują się w szybkości dostosowania organizacji do zmian (adaptacyjność), oryginalności rozwiązań organizacyjno-zarządczych i strategicznych i unikatowości organizacji przekładającej się na podnoszenie konkurencyjności? Wyłoniono uwarunkowania selekcji pierwotnej i sprowadzono je do dwóch grup, a mianowicie: grupa behawioralnych intraczynników - tzw. selekcja menedżerska: postawy - rutyny, intencje menedżerów, oraz grupa kulturowych intraczynników - tzw. selekcja kulturowa. Artykuł ma charakter teoriopoznawczy, a zastosowaną metodą są badania literaturowe i rozważania autorów.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Próba identyfikacji quasi-pełnej treści pojęcia "zatrudnialność
80%
Analiza literatury dostarcza różnych określeń pojęcia zatrudnialność (employability). Na bazie idei pełnej treści nazwy Ajdukiewicza autorzy próbują uporządkować zebrane 51 określeń zatrudnialności. Celem opracowania jest identyfikacja quasi-pełnej treści pojęcia "zatrudnialność". Osiągnięcie celu pozwoli także przetestować wartość opracowanego sposobu analizy. Pracę otwiera krótki opis metody analizy. Część zasadniczą tworzą wyniki analizy treści badanej nazwy. Jednym z zasadniczych efektów osiągniętych w badaniu jest wyróżnienie mniej rozwiniętych kierunków badań nad zatrudnialnością. Dyskusja nad otrzymanymi wnioskami kończy opracowanie(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zidentyfikowanie różnic w praktykach zarządzania talentami we współczesnych organizacjach działających w Polsce. Badanie zostało przeprowadzone po raz pierwszy w 2007 roku, a następnie w 2016 roku, odpowiednio w 36 i 78 organizacjach. Narzędziem badawczym był specjalnie zbudowany kwestionariusz ankiety. Badanie miało na celu pozyskanie informacji na temat m.in. istoty talentu oraz procesów zarządzania talentami. Przeprowadzona w tym artykule analiza wskazuje na różnice, jakie wystąpiły w poszczególnych etapach procesu zarządzania talentami, czyli pozyskiwaniu, ocenianiu, wynagradzaniu, rozwoju i utrzymaniu pracowników utalentowanych. Na uwagę zasługuje znaczny wzrost liczby metod wykorzystywanych w pozyskaniu talentów, wzrost liczby firm, które mają programy rozwojowe dla talentów lub są w trakcie ich opracowywania, a także spadek liczby firm, które prowadzą analizę przyczyn odejść pracowników utalentowanych.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Systemy informatyczne w modelu SaaS wspierające proces powstawania organizacji
80%
Gospodarka elektroniczna jest środowiskiem funkcjonowania dla takich podmiotów jak organizacja wirtualna. Organizacja wirtualna na wszystkich etapach swej działalności może stosować różnego typu systemy informatyczne. W artykule na wstępie przedstawiono proces powstawania organizacji wirtualnych, a następnie przybliżono specyfikę modelu SaaS. W dalszych rozważaniach zaprezentowano systemy informatyczne oferowane w modelu SaaS, które mogą znaleźć zastosowanie w procesie powstawania organizacji wirtualnej.(abstrakt autora)
18
80%
Artykuł sygnalizuje główne trendy zmian środowiska biznesu oraz sugeruje wirtualne organizowanie jako odpowiedź na potrzebę elastyczności firm. Prezentacja wybranych modeli organizacji wirtualnych służy do wskazania kluczowych elementów koncepcji.(abstrakt autora)
19
Content available remote Dojrzałość procesowa a wyniki ekonomiczne organizacji
80%
W artykule podjęto próbę określenia wpływu dojrzałości procesów gospodarczych na wyniki ekonomiczne organizacji (przedsiębiorstwa, instytucji). Najpierw przybliżono istotę dojrzałości procesowej organizacji oraz metody służące jej określaniu. Zwrócono uwagę na zarządzanie procesami, które poprzez ciągłe doskonalenie prowadzi do wzrostu dojrzałości i poprawy efektywności organizacji. Zaprezentowano korzyści płynące ze stosowania zarządzania procesami na różnych poziomach dojrzałości. Przedstawiono wyniki badań świadczące o związkach dojrzałości procesowej organizacji z jej kluczowymi wynikami (wskaźnikami) ekonomicznymi. W zakończeniu sformułowano wnioski i zalecenia oraz wskazano kierunki dalszych badań w tym obszarze.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Prof. dr hab.Wacław Pytkowski (1904 - 1989).Uczony i nauczyciel
80%
śycie i twórczość naukowa Profesora Wacława Pytkowskiego przypadały na bardzo waŜne okresy w dziejach Rzeczypospolitej oraz rozwoju nauki. Prof. dr hab. Wacław Pytkowski - herbu "Nowina" urodził się 2 lipca 1904 roku w miejscowości Lubiczyn w powiecie włodawskim na Lubelszczyźnie. Gimnazjum państwowe ukończył w Siedlcach. W wieku 16 lat, jako ochotnik brał udział w wojnie polsko - bolszewickiej 1920 roku. Z pola walki powrócił odznaczony KrzyŜem Walecznych [5]. Następnie podjął studia uniwersyteckie w zakresie matematyki, specjalizując się w statystyce oraz studia rolnicze ze specjalizacją Ekonomiki i Organizacji Gospodarstw u prof. Stefana Moszczeńskiego. Studia rolnicze w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego ukończył z odznaczeniem w roku 1926. W tym teŜ roku rozpoczyna pracę naukową na etacie asystenta w Zakładzie Statystyki Matematycznej, usytuowanym na Wydziale Ogrodniczym SGGW. Zakładem kierował wówczas profesor Jerzy Spława - Neyman, światowej sławy uczony, późniejszy profesor w Uniwersytetach Cambridge i Berkeley.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 64 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.