Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 192

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organisation environment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Przedmiotem artykułu jest dyskusja nad wpływem otoczenia na zdolność uczenia się przedsiębiorstwa. Przytoczono wyniki badań empirycznych wskazujące na niewielki wpływ niepewności otoczenia na kształtowanie zdolności uczenia się przedsiębiorstwa. Bazując na doniesieniach literaturowych, dokonano analizy i interpretacji wyniku empirycznego oraz nakreślono kierunki dalszych badań nad związkiem między otoczeniem a zdolnością uczenia się przedsiębiorstwa(abstrakt oryginalny)
Myślą przewodnią opracowania jest metafora - od otoczenia wioski lokalnej (od otoczenia świata zwierząt) do otoczenia wioski globalnej (do otoczenia świata maszyn). Za pomocą postępu technicznego i społecznego zilustrowano wykładniczy kształt zmian cywilizacyjnych. Fundamentem tych zmian są permanentne procesy dezintegracji i integracji zachodzące we wszystkich płaszczyznach życia społeczno-gospodarczego. Historyczny proces kształtowania otoczenia organizacji przedstawiono na tle zmieniających się epok cywilizacyjnych. Omówiono przyczyny i rozwój współczesnego otoczenia organizacji oraz przyszłe uwarunkowania i kierunki jego zmian. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Strategiczne czynniki rozwoju determinantami bezpieczeństwa finansowego firmy
100%
Ze względu na złożoność problemów współczesnego zarządzania organizacjami, w artykule Autorzy próbowali udowodnić, że otoczenie organizacji w znaczący sposób determinuje jego rozwój, funkcjonowanie i bezpieczeństwo finansowe. Badania zostały wykonane przy wykorzystaniu metod scenariuszowych i ekstrapolacji trendów. Dzięki zaproponowanym metodom możliwym było zbadanie składników makrootoczenia organizacji w kontekście ich strategicznego wpływu na jego funkcjonowanie. Z przeprowadzonych badań scenariuszy stanów otoczenia jednoznacznie wynikało, że w większości analiz znaczącą rolę odgrywają sfery: międzynarodowa, ekonomiczno - polityczna oraz konkurencyjna. (abstrakt oryginalny)
There is no set of constructs or measurement tools in the subject literature that would be widely accepted. In this paper three dimensions of the organisation's environment namely dynamism, hostility, and complexity, were reviewed. These dimensions are common to most environment research but, especially on the native background, only a few researchers have attempted to synthesize these dimensions in the one research approach. The aim of the paper is synthesis of three dimensions of the organisation's environment and an empirical verification of whether the existing business practice dimensions of the organisation's environment correspond to the dimensions laid down and proposed on the theoretical level. In the paper, three dimensions of the organisation's environment - dynamism, hostility, and complexity were characterised, a research tool developed for measuring them was presented. The approach uses data from a sample of fifty-three new technology-based firms in Poland. Factor analysis was used to explore the viability of these environmental dimensions. The results of the conducted research indicate that the organisation's environment is a multidimensional construct and could be described by dynamism, hostility and complexity. (original abstract)
W artykule przeprowadzono badanie otoczenia organizacji na tle zmian cywilizacyjnych. Przyjęto, że otoczenie organizacji kształtowane jest przez zmiany w trzech sferach działalności ludzkiej, a mianowicie: w sferze natury, w sferze bytu społecznego i duchowego oraz w sferze bytu materialnego. Wyodrębniono trzy okresy zmian w otoczeniu organizacji: okres pierwszy - otoczenie wioski lokalnej (epoka agrarna), okres drugi - transformacja otoczenia lokalnego w globalne (epoka industrialna), okres trzeci - otoczenie wioski globalnej (epoka informacyjna i epoka ekologiczna). Następnie przedstawiono historyczną analizę zmian otoczenia w poszczególnych sferach w rozwoju cywilizacyjnym. Hipotez_ opracowania jest twierdzenie, że w rozwoju cywilizacyjnym dysharmonia - w triadzie sfer kształtujących zmiany otoczenia organizacji - ulega przyspieszeniu i wywołuje wzrost jego burzliwości. Historyczna analiza zmian otoczenia organizacji pozytywnie zweryfikowała przyjęta hipotezę. W kolejnym opracowaniu weryfikacji zostanie poddana hipoteza w ujęciu prospektywnym. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zastosowanie terminu adaptacja w naukach organizacji i zarządzania. Przedstawiono definicję tego pojęcia w ujęciu cybernetyki i ogólnej teorii systemów. Następnie wybrano dwa rodzaje adaptacji: adaptację bierną oraz adaptację czynną i wskazano na ich związek z sukcesami i porażkami firmy.
Celem artykułu jest wskazanie roli kultury organizacyjnej i społeczeństw w aspekcie międzynarodowym. Autorka przedstawiła osiem najczęściej analizowanych w problematyce międzynarodowej rozstrzygnięć kulturowych i ich wpływ na praktykę zarządzania. Wśród założeń kulturowych podkreślono: stosunek do środowiska, natura ludzkich działań, natura prawdy i rzeczywistości, stosunek do natury ludzkiej, stosunki z innymi, przestrzeń, język, czas.
8
Content available remote Wiedza i ontologie w temporalnych systemach inteligentnych
75%
W artykule przedstawiono kwestie temporalnego ujęcia wiedzy o dziedzinie ekonomicznej. Omówiono problematykę wiedzy temporalnej i inteligentnych systemów temporalnych, reprezentacji ontologii temporalnej oraz przedstawiono system PROTON - system wnioskujący dla temporalnych ontologii i baz wiedzy.(abstrakt oryginalny)
W literaturze ostatnich lat szczególną pozycję zajmuje analiza systemów współpracy między różnymi podmiotami jako elementów kreowania systemów sprawnego funkcjonowania i efektywnego konkurowania. W różnych gałęziach przemysłu, podobnie jak w obszarze rolno-przetwórczym, od lat osiemdziesiątych XX w. zaobserwowano wśród podmiotów gospodarczych zwiększoną skłonność do tworzenia układów kooperacyjno-koordynacyjnych10. W ich efekcie pojawiały się różne formy formalnej integracji pionowej czy poziomej przedsiębiorstw, a także integracji nieformalnej i tworzenie łańcuchów dostaw. Przeprowadzone badania w obszarze biznesu końskiego, dotyczące analizy potencjalnych łańcuchów dostaw kreowanych w poszczególnych jego obszarach, wykazały jednak, iż tego typu zjawiska występują jedynie w ograniczonym zakresie. Podmioty uczestniczące w biznesie końskim, choć podejmują współpracę, pozostają w dużym stopniu autonomiczne, a nawet konkurują z kooperantami w obszarach niezwiązanych bezpośrednio ze sferą współ- pracy. Ważnym elementem decydującym o możliwościach kooperacyjnych są relacje osobiste i stosunek społeczeństwa. Wszystko to sprawia, że potencjalnym obszarem rozważań o relacjach w biznesie końskim stają się układy sieciowe. Konfrontacja wyników przeprowadzonych obserwacji z publikacjami dotyczącymi biznesu końskiego stała się podstawą do podjęcia w pracy badań, których głównym celem jest przedstawienie konfiguracji sieci podmiotów gospodarczych uczestniczących w systemie biznesu końskiego, z jednoczesnym zdefiniowaniem biznesu końskiego oraz zaproponowaniem uniwersalnego modelu gospodarstwa końskiego, a także uwzględnieniem zmienności pod wpływem różnych typów użytkowania koni. Problem okazał się złożony, biorąc pod uwagę, iż w literaturze polskiej brak jest opracowań na ten temat, a literatura zagraniczna podejmuje jedynie wybrane wątki.(fragment tekstu)
Centralna administracja publiczna jest częścią systemu politycznego, ale ma znaczącą autonomię w jego ramach. Badania empiryczne dowodzą, że centralna administracja publiczna jest raczej elastycznym narzędziem do osiągania celów wykreowanych w systemie politycznym. Analiza głównych składowych pokazała, że są dwa style adaptacji centralnej administracji publicznej do jej otoczenia: operacyjno-strategiczny i personalno-polityczny. Pierwszy jest pozytywnie skorelowany ze wskaźnikami organizacji uczącej się, drugi ma na nie wpływ przeciwdziałający. (abstrakt oryginalny)
W artykule skoncentrowano się na zasobach wiedzy oraz ich znaczeniu dla elastyczności organizacji. Szczególną uwagę poświęcono kwestii nadmiaru zasobów wiedzy. Opisano również wpływ otoczenia organizacji na jej elastyczność.
Autorka omówiła temat w trzech punktach. W pierwszym przedstawiła organizację, jako szczególny typ systemu, którego otoczenie tworzą elementy nie wchodzące w jego skład, ale oddziaływujące na stan systemu (podejście systemowe). W drugim punkcie omówiła podejścia w definiowaniu otoczenia (otoczenia dalsze i bliższe, koncepcja stakeholders, model rynków, marketing relacji). W ostatnim punkcie autorka przedstawiła dwa nowe podejścia charakteryzujące rolę otocznie w organizacji: ekologię populacji oraz teorię instytucjonalną.
Stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w obszarze monitorowania otoczenia staje się dla współczesnych organizacji koniecznością. Jak wynika z teorii zarządzania, same organizacje dążą do tworzenia takich struktur, które pozwalają im na dostosowywanie się do potrzeb otoczenia. Toteż coraz częściej możemy mówić o organizacjach elastycznie zarządzających swoimi zasobami, tak aby maksymalizować zaspokajanie potrzeb otoczenia. Odpowiedzią na powyższe problemy organizacji jest powstawanie informatycznych rozwiązań, które umożliwiają monitorowanie otoczenia organizacji w celu wczesnego rozpoznawania ryzyka, ale również szans, z których organizacja może skorzystać. Jednym z takich narzędzi są inteligentne systemy wieloagentowe, których funkcjonowanie autorki pokrótce omówiły. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano główne wyzwania w zakresie komunikacji marketingowej uczelni wyższych w obliczu zmian następujących w otoczeniu rynkowym. Autor prezentuje główne wyzwania stojące przed szkolnictwem wyższym w Polsce w najbliższych latach. Wskazuje na olbrzymie znaczenie komunikacji marketingowej w odpowiedzi na te wyzwania. W szczególności wskazuje konieczność szerszego spojrzenia na potrzeby studiujących osób oraz budowę nowego wizerunku w kierunku realizacji aktywnej współpracy ze środowiskiem gospodarczym oraz komunikacji wewnętrznej skłaniającej naukowców do podjęcia nowych zadań. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote How Can an Enterprise Survive Competition? Information Management Requirements
75%
Otoczenie organizacji stanowi szczególne wyzwanie dotyczące komunikacji i przepływu informacji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Świat staje się coraz bardziej międzynarodowy i to powoduje, że sieć informacji o światowym zasięgu musi zostać stworzona. Usługom musi towarzyszyć wysokiej jakości informacja. Również uczenie się będzie rozumiane jako zadanie na całe życie. Żeby sprostać tym potrzebom rozwoju społeczeństwa, musi nastąpić zmiana w zarządzaniu, szczególnie jeśli chodzi o sprzedawcę i konsumenta. Artykuł przedstawia wpływ warunków otoczenia na przetrwanie organizacji. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Etapy w koncepcjach wczesnego rozpoznania zmian w otoczeniu organizacji
75%
Współczesne organizacje działają w otoczeniu charakteryzującym się dużą złożonością, wysoką dynamiką i w konsekwencji rosnącą nieciągłością. Duża ilość zmiennych, wchodzących we wzajemne interakcje, kreuje nieoczekiwane rezultaty, a gwałtowność i wysoki stopień nowości zachodzących zmian implikuje trudności w predykcji stanów otoczenia. (...) Celem niniejszego artykułu jest przegląd koncepcji wczesnego rozpoznania zmian w otoczeniu organizacji, zaproponowanych w literaturze przedmiotu, w poszukiwaniu uniwersalnych etapów działań w ramach systemów wczesnego rozpoznania. (fragment tekstu)
Współczesna ekonomia podkreśla szczególne znaczenie otoczenia instytucjonalnego dla dynamizowania i usprawniania procesów gospodarczych zachodzących w różnych skalach (państwa, regionu, gminy). Instytucje wpływają na realne procesy gospodarcze bezpośrednio, jak i pośrednio w wyniku uruchamianych przez nie bodźców w sferze społeczno-politycznej, aksjologicznej i wiedzy. Jednym z komponentów zinstytucjonalizowanych sieci koordynacji gospodarki krajowej, jak i lokalnej jest administracja publiczna. Będąc elementem systemu politycznego, sama stanowi strukturę instytucjonalną, której stawiane są określone wymogi społeczne, techniczne i profesjonalizacji działania. Jakość infrastruktury administracyjnej wpływa na poziom ryzyka i koszty prowadzenia działalności gospodarczej na danym terenie, z tego względu poddawana jest ona przekształceniom o innowacyjnym charakterze. Ich istotą jest zmiana zachowania, stylu działania, a także stosowanych technik i technologii w odpowiedzi na potrzeby rynku i odbiorców usług administracji publicznej. (fragment tekstu)
Wzrastająca konkurencja oraz gwałtowny rozwój nowych technologii sprawiają, że problemy, przed którymi stają firmy, wymagają poszukiwania nowych dróg i rozwiązań w zakresie skutecznego zarządzania. Jednym z takich rozwiązań staje się podejście do pracowników w przedsiębiorstwie jako do twórczego i produktywnego potencjału organizacji. Od właściwego doboru pracowników zależny będzie sukces organizacji i jej rozwój. To działanie pozwoli na wykorzystanie w pełni potencjału ludzkiego, tworzenia zintegrowanych zespołów roboczych, ujawniania właściwych postaw wyrażających się w zadowoleniu z pracy i stabilizację kadr. U podstaw takiego rozumienia znajduje się przekonanie, że wspólne wartości i cele spajają kulturę. Kultura zrzeszeń o charakterze ekonomicznym jest nieodłącznym elementem większej kultury, jest częścią organizmu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote "Projekt w sieci" jako podejście w zarządzaniu projektami
75%
Celem publikacji jest analiza zarządzania projektem, prowadzona z perspektywy ontologii sieci. Podjęte rozważania teoretyczno-poznawcze ukierunkowano na poszukiwanie możliwości osadzenia projektu w środowisku sieciowym. W tym względzie poszukiwano odniesień w obszarze charakterystyki struktury podmiotowej sieci i przestrzeni relacji sieciowych. (fragment tekstu)
Celem tego artykułu jest dokonanie prezentacji badań własnych dotyczących zasobów i ich roli w rozwoju innowacyjnych MŚP w Polsce z uwzględnieniem znaczenia innowacji otwartych (open innovation). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.