Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 143

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organisational flexibility
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote Gender a elastyczność organizacji
100%
W artykule omówiono wpływ polityki gender na elastyczność organizacji. Po przedstawieniu istoty, definicji i typologii elastyczności organizacji scharakteryzowano problemy związane z gender. Następnie odniesiono się do relacji zachodzących pomiędzy polityką gender a elastycznością organizacji. (abstrakt oryginalny)
Autor, po systematyzacji otoczenia epistemologii, zdiagnozował zakresy znaczeniowe pojęcia elastyczności, a następnie zidentyfikował proces paradygmatycznej recepcji tego terminu i dokonał jakościowego podsumowania rozważań. (abstrakt oryginalny)
Nawiązując do pojawiających się ze strony zarówno teoretyków, jak i praktyków zaleceń dla współczesnych organizacji, które wskazują na potrzebę bycia elastycznym, w niniejszym artykule zaprezentowano wyniki przeprowadzonych w praktyce badań dotyczących pojmowania elastyczności organizacji na tle pojęć obecnych w literaturze przedmiotu. Cel (głównie poznawczy) niniejszego artykułu sprowadza się do pokazania złożoności, bogactwa desygnatu pojęcia elastyczności organizacji (przedsiębiorstwa).
Globalizacja i turbulencja otoczenia wymusza koncentrację na cechach stanowiących o sukcesie firmy. Według Krupskiego to elastyczność, przedsiębiorczość i innowacyjność. Konieczność bycia konkurencyjnym wynika ze wzrostu ilości przedsiębiorstw sektora, wprowadzającego konkurencyjność gospodarki, ale również spadek zyskowności firm. Elementem mogącym stanowić o sukcesie organizacji jest elastyczność. Świadomość posiadania możliwości budowania przewagi konkurencyjnej dzięki elastyczności organizacji musi wychodzić od jej jednoznacznego zdefiniowania i wskazania możliwości jej identyfikowania w organizacji. (fragment tekstu)
W dobie globalizacji coraz więcej przedsiębiorstw wybiera fuzje i przejęcia jako sposób rozwoju. Zarządzający dochodzą do wniosku, że tylko dzięki ich przeprowadzeniu będą mogli utrzymać oraz poprawić pozycję kierowanej przez siebie firmy na krajowym i międzynarodowym rynku. Osiągnięcie sukcesu takiego przedsięwzięcia jest uzależnione głównie od elastycznego podejścia do dokonujących się zmian i ustawicznego procesu wdrażania nowych rozwiązań. Elastyczność w tym kontekście oznacza gotowość, umiejętność i chęć do przeprowadzenia zmiany na wszystkich poziomach łączących się organizacji. W procesie fuzji Daimler Benz z Chrysler Corporation zabrakło tej elastyczności. Autorka koncentruje się na opisaniu braku kluczowych czynników sukcesu w procesie przeprowadzenia tej fuzji, która była największą transakcją w historii przemysłu motoryzacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu poruszenie zagadnienia elastyczności organizacji w sektorze usług medycznych w Polsce. Próba odpowiedzi na pytanie czy analizowany sektor kieruje się zasadami elastyczności, będzie podjęta poprzez analizę działalności wybranych prywatnych placówek medycznych w Polsce. W dobie dynamicznych zmian otoczenia konkurencyjnego elastyczność jest bardzo istotną cechą organizacji. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Elastyczność organizacji a turbulentne otoczenie
80%
Współcześnie wszystkie organizacje funkcjonują w stale i gwałtowanie zmieniających się warunkach otoczenia, które w mniejszy lub większy sposób wpływa na ich działania. Otoczenie to, obecnie bardziej nieprzewidywalne, zaskakujące, zwane coraz powszechniej burzliwym i turbulentnym, charakteryzuje się dużą zmiennością, konkurencyjnością, silną pozycją klientów oraz ma tendencje do przyspieszania. Zmiany zachodzące w otoczeniu dotyczące sfery politycznej, ekonomicznej, gospodarczej i społecznej, a także technologicznej i ekologicznej, wymuszają na organizacjach ciągłe dostosowywanie się o niego poprzez stosowanie odpowiednich procesów dostosowawczych. Wymagania współczesnego rynku oraz turbulentne otoczenie zmuszają organizacje do ciągłego monitorowania zachodzących zmian oraz do dużej elastyczności działania i szybkiej reakcji na pojawiające się sygnały z otoczenia. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono pewną metodę analizy elastyczności przedsiębiorstw, w wyniku, której można dokonać ich klasyfikacji i uporządkowania. Metoda ta wykorzystuje pojęcie wektora elastyczności przedsiębiorstwa na podstawie, którego (metodami taksonometrii) utworzono syntetyczny miernik elastyczności. W pracy zaproponowano pięć różnych mierników elastyczności, do ich konstrukcji wykorzystano nowe, bez-wzorcowe metody radarowe, jak również metodę opartą o dwa wzorce. Mierniki te mogą służyć do klasyfikacji i porządkowania przedsiębiorstw pod względem elastyczności. (abstrakt oryginalny)
Problemem przedstawionym w opracowaniu jest zagadnienie zmiany w kierunku centralnej realizacji zadań i funkcji w przedsiębiorstwie świadczącym usługi budowy, konfiguracji oraz utrzymania sieci telekomunikacyjnej. Celem pracy jest ocena wpływu centralizacji na wybrane mierniki podstawowych procesów organizacji usługowej. W konsekwencji na podstawie analizy zebranych wyników już na początku zmiany możliwa będzie techniczna reorganizacja procesów. Oceny wpływu centralizacji na kluczowe obszary działalności organizacji dokonano przez analizę porównawczą podstawowych mierników dla okresów przed i po tej zmianie. Do dogłębnego poznania działania oraz wykonania procesów wykorzystano studium przypadku. (abstrakt oryginalny)
A turbulent environment and very limited ability to make accurate forecasts triggers the need for building highly responsive organizations. What is more, there is much pressure exerted on the costs' reduction as one of the aftermaths of the crisis 2008+. The main goal of the article is to make a contribution to the stream of research devoted to creating capabilities needed for being lean and agile as response to contemporary challenges. The design of this research is based on in-depth literature review. The system approach was deployed to include lean and agile, both concepts and practices, under one consistent model. The detailed problem under discussion was meeting logistics requirements of customers. The Ashby Law suggests having differentiated responses to turbulent environment than only lean and agile. This also affects meeting requirements of customers in the supply chain. The originality of this work lies in showing the implications of identifying logistics requirements of customers for contributing to full flexibility within the system under discussion. The consequences of the Ashby Law for reactive and proactive behaviours of agents within the system should be further discussed in future research. (original abstract)
11
Content available remote Elastyczne zarządzanie projektami szkoleniowymi
80%
Powszechna krytyka wydatkowania środków finansowych na projekty szkole-niowe zarzuca wielu organizacjom małą skuteczność szkoleń i wystawia niską ocenę efektywności polityki szkoleniowej. Liczne badania rynku usług szkole-niowych1 potwierdzają brak analizy potrzeb szkoleniowych w kontekście "po-trzeby wygenerowania wartości biznesowej". Badania własne autora2 1 Zob. Raport "Badanie Benchmarków Efektywności i Jakości Polityki Szkoleniowej", przeprowa-dzone przez Polish Society for Training & Development za 2012 r. w ponad 130 firmach w ośmiu województwach Polski, Raport "Rynek usług szkoleniowych", Altkom 2009. potwier-dzają, że nierzadko cele projektów szkoleniowych powstają w oderwaniu od zasady: "Generowanie wartości biznesowej jest tak naprawdę jedynym wy-znacznikiem sukcesu projektu" [Wysocki, 2013, s. 73]. Dlatego tak ważne jest, aby firmy prowadziły praktykę analizowania potrzeb szkoleniowych w nawią-zaniu do potrzeby poprawy wyników biznesowych, a nie wyłącznie z perspek-tywy uzupełniania luki kompetencyjnej swoich pracowników. W wielu przedsięwzięciach projektowych w obszarze działań szkoleniowych, ukierun-kowanych na rozwój kadr przedsiębiorstw wyznaczane cele są zbyt ogólne, a ich osiągnięcie w ograniczony sposób wpływa na cele i rezultaty biznesowe firmy.(fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono pojęcia podstawowe i techniki badawcze: równowaga, zmienność równowagi, postacie elastyczności, wyznaczniki funkcjonowania systemu wytwórczego, model elastyczności oraz mechanizm elastycznego funkcjonowania systemu wytwórczego.
W artykule podjęto próbę ukazania ewolucji struktur organizacyjnych, od struktur hierarchicznych i pionowych w kierunku koncepcji organicznych, uwzględniających w coraz większym stopniu koncentrację na procesach, wymiar heterarchii, podziału poziomego i sieciowości. Cechy współczesnej gospodarki światowej, jak integracja, globalizacja, otwartość granic oraz rozwój technologii informacyjnych i nowoczesnych koncepcji zarządzania, spowodowały określone zmiany w strukturach organizacyjnych przedsiębiorstw, przede wszystkim w kierunku zwiększenia ich elastyczności i tworzenia warunków sprzyjających generowaniu innowacji. Na podstawie badań przeprowadzonych w 61 firmach high- -tech, działających w Polsce i na rynkach globalnych, określono podstawowe cechy strukturalne organizacji elastycznych, innowacyjnych i opartych na wiedzy.(abstrakt oryginalny)
Pod koniec XX w. elastyczność zaczęto traktować jako imperatyw współczesnej organizacji. Zmianę tę postrzegano nie jako warunek konieczny sukcesu organizacji, lecz jako warunek wystarczający. Kosztom procesu zmian poświęcano więc znacznie mniej uwagi niż perspektywie osiągnięcia dzięki zmianie większych obrotów, udziałów w rynku itp. Artykuł jest próbą dokonania bilansu korzyści i kosztów towarzyszących procesowi zmian. Bilans ten uwzględnia zarówno antycypowane skutki przeprowadzenia zmiany, jak i skutki jej zaniechania. "Widmo kosztów zmiany" eksponowane przez jej przeciwników zostało skonfrontowane z perspektywą utraty początkowych korzyści działania "po staremu".(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono syntetyczne informacje dotyczące postrzegania elastyczności jako cechy współczesnego przedsiębiorstwa, starając się wykazać, iż może ona stanowić determinantę kreowania wartości. Zwrócono w nim uwagę, iż elastyczność oznacza szeroko rozumianą zdolność przystosowania organizacji do zmiennych warunków otoczenia, wyjaśniając, iż popularność tego zagadnienia jest powodowana, obserwowanym od dłuższego czasu, zwiększaniem dynamiki zmian otoczenia, wymuszającym zmiany dostosowawcze w organizacji. To dostosowanie pozwala sprawnie funkcjonować w turbulentnym otoczeniu i stanowi ważny, coraz ważniejszy, komponent budowania konkurencyjności i efektywności przedsiębiorstwa w osiąganiu jego celów. W świetle powyższych informacji celem niniejszego artykułu jest przedstawienie elastyczności przedsiębiorstwa jako jednego z tych czynników, który może determinować sukces przedsiębiorstwa oraz wspomagać kreację wartości.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Exploring the Flexibility of Polish Family Farms during Transition
61%
Celem artykułu jest zbadanie na podstawie danych panelowych uwarunkowań elastyczności polskich rodzinnych gospodarstw rolnych.
Artykuł, zwracając uwagę na to, że "bycie elastycznym" stało się imperatywem działania dla współczesnych organizacji, podejmuje próbę przedstawienia wybranych uwarunkowań realizacji tego zalecenia. Zawiera także propozycję trójwymiarowego modelu poprawy elastyczności organizacji.(abstrakt oryginalny)
Objective: The objective of this article is to empirically investigate whether entrepreneurial self-efficacy moderates the effects of cognitive flexibility, entrepreneurial alertness on entrepreneurial intentions. It is based on social cognitive theory and person-environment fit theory; the present study aimed to identify the impact of cognitive flexibility, entrepreneurial alertness on entrepreneurial intention. Research Design & Methods: The sample of this study comprised 486 respondents from the public sector business schools of Pakistan. Data were gathered using a self-report administered questionnaire, and hypotheses were tested with structural equation modelling. Findings: The results supported the structured hypotheses of the study where cognitive flexibility positively predicts the conditional direct relationship between entrepreneurial alertness and entrepreneurial intentions. Implications & Recommendations: Our study has some practical implications for the researcher, educationist, and policymakers who are directly and indirectly involved in enhancing the growth of entrepreneurship. Contribution & Value Added: A unique technique adopted to run a second-order moderated mediation model through AMOS v.26 in one-shot. This study contributes to the emerging research of cognitive psychology and entrepreneurship fields and concludes that individuals with a high level of cognitive flexibility, alertness, and self-efficacy are more inclined to pursue a career in entrepreneurship. (original abstract)
19
Content available remote Modelowanie elastycznej organizacji pracy
61%
Elastyczna organizacja pracy staje się powoli docelowym systemem pracy. Zasadniczą kwestią jest jednak stworzenie odpowiedniej architektury stosowanych rozwiązań, uwzględniającej kwestie społeczne i ekonomiczne, długo- i krótkookresowe. Artykuł zawiera propozycję modelu elastycznej reorganizacji pracy jako procesu stałego jej doskonalenia w zakresie zadań, czasu i miejsca pracy oraz formy zatrudnienia. (abstrakt oryginalny)
Nowadays organizations are required to be extremely flexible while maintaining the consistency and integrity of actions, which is a difficult task. What management mechanisms are needed for that? In such circumstances, what is the role of the organizational culture? Does it still remain a kind of a "glue" bonding a company into one piece? What are the patterns of behavior that emerge from a new way of doing business in companies? The purpose of this article is to present the challenges posed by the development of culture in virtual organizations and the identification of potential research directions in this area. We hope that the concepts of culture and related problems presented in this paper prove to be an inexhaustible potential for research on collective behavior patterns and their impact on the functioning of the modern organization. (original abstract)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.