Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 537

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizacja i zarządzanie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
W niniejszym artykule zostanie przeprowadzona analiza samego słowa "strategia". Autor zadaje w nim pytanie o to, kto i w jaki sposób tworzy strategię, jakie kluczowe czynniki brane są pod uwagę przy tworzeniu i opisie każdej ze strategii. Omówiono pojęcie strategii z podziałem na strategię zamierzoną - niezamierzoną, strategię reaktywną - proaktywną, strategię przewidywaną - nieprzewidywaną, strategię ex post - ex ante.
W artykule przedstawiona jest hipoteza, że obecnie mamy do czynienia z powstaniem nowej szkoły zarządzania w naukach organizacji i zarządzania. Szkołę tę można nazwać szkołą informacji lub zarządzania informacją.
Jednym z istotnych zagadnień teoretycznych nauk o zarządzaniu jest uporządkowanie epistemologiczne. W pracy przedstawiono spójną koncepcję częściowego uporządkowania zagadnień nauk o zarządzaniu opartą o zasady demarkacji filozofii nauki Kuhna, Lakatosa i Laudana. Zaproponowany paradygmat reprezentatywny pozwala na wyodrębnienie zagadnień transformowanych na języki formalne komputera. Dla tak określonego zakresu problematyki wykazano stosowalność metody naukowej oraz zasad „dobrego paradygmatu". Wprowadzony podział problemów odpowiada kryterium racjonalności demarkacji w nauce wg. Laudana. Przedstawiony układ logiczny demarkacji selekcjonującej dla nauk o zarządzaniu stanowi doskonałe narzędzie, prowadzące do konstrukcji bardziej usystematyzowanych struktur oraz uporządkowania epistemologicznego.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Modele agentowe w sieciowym podejściu do organizacji
100%
W artykule przedstawiono możliwości zastosowania modeli agentowych do badania procesów zachodzących w organizacjach. Zaprezentowano model oparty na dwuwymiarowym automacie komórkowym. Za kluczowy mechanizm przyjęto oddziaływanie liderów poprzez komunikację "z ust do ust" ("word of mouth"), ponieważ jest to decydujące narzędzie w tej sferze. W pracy pokazano przykłady zastosowania wyżej wymienionego modelu do symulowania procesów przywództwa i zmiany w organizacjach.(abstrakt oryginalny)
Komitet Nauk Organizacji i Zarządzania PAN w roku 1997 uznał, że isnieje potrzeba ustanowienia Medalu im. T.Kotarbińskiego, wielkiego polskiego uczonego, filozofa, logika i prakseologa, prezesa PAN w latach 1957-1962, współtwórcy prakseologii, autora "Traktatu o dobrej robocie", dzieła, które stanowi jeden z fundamentów nauki organizacji i zarządzania - prakseologicznej teorii organizacji. W artukule wyjaśniono terminologię pojęcia prakseologia, przedstawiono sylwetkę Tadeusza Kotarbińskiego oraz laureatów Medalu im. T.Kotarbińskiego w latach 1999-2001.
Spor między zwolennikami klasycznej szkoły zarządzania a zwolennikami szkoły działań menedżerskich toczy się już od wielu lat. Jego modelowym przykładem jest kontradykcja pomiędzy koncepcją funkcji menedżerskich reprezentowaną przez Fayola a koncepcją ról reprezentowaną przez Mintzberga. W niniejszym opracowaniu przedstawiono założenia tych koncepcji oraz zaprezentowano głosy w dyskusji nad ich sprzecznościami i podobieństwami. Dodatkowo, bazując na elementach socjologicznych, zaproponowano model metateorii zarządzania, który łączy ze sobą wspomniane dwa odmienne poglądy. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Evolution der Industrieorganisation und -leitung in Polen (1944-1984)
100%
Autor omawia problemy organizacji i zarządzania przemysłem w 40-leciu Polski Ludowej, dzieląc ten okres na 7 etapów. Pierwszy, obejmujący lata 1944-1948, to etap kształtowania socjalistycznych form organizacyjnych, drugi (1949-1955), to etap centralizacji, trzeci (1956-1963) to etap decentralizacji, czwarty (1964-1970) etap poszukiwania form organizacji i zarządzania sprzyjających intensywnemu gospodarowaniu, piąty (1971-1975) - to etap tworzenia wielkich organizacji gospodarczych oraz nowego systemu ekonomiczno-finansowego, szósty (1976-1980) - etap nawrotu do centralizacji oraz siódmy (1981-1984) to etap wdrażania reformy gospodarczej opartej na samodzielnych, samofinansujących się i samorządnych przedsiębiorstwach (tzw. 3 "S"), uspołecznieniu planowania oraz stosowaniu ekonomicznych narzędzi polityki gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę oceny dorobku nauk o organizacji i zarządzaniu w Polsce z perspektywy obecności jej przedstawicieli na łamach czasopism filadelfijskich z zakresu zarządzania. Zidentyfikowano także najbardziej aktywne ośrodki naukowe w Polsce, biorąc pod uwagę liczbę artykułów opublikowanych przez ich pracowników na łamach czterech polskojęzycznych czasopism z zakresu zarządzania. (abstrakt oryginalny)
W teorii organizacji i zarządzania - dyscyplinie stosunkowo młodej - istnieje szereg dyskusyjnych lub w sposób niepełny jeszcze opracowanych zagadnień. W niniejszym przyczynku dyskusyjnym podjęto próbę określenia pojęcia "organizacja" w różnych znaczeniach i pojęcia "zarządzanie" w szerokim i węższym znaczeniu, starając się znaleźć rozwiązanie wykorzystujące niezmiernie cenny dorobek prakseologicznej teorii organizacji, a równocześnie uwzględniające dorobek ogólnej teorii systemów, który - jak się wydaje - może pozwolić nie tylko na znalezienie wspólnego języka na gruncie ogólnej teorii organizacji - w skali światowej, lecz stworzyć także lepsze możliwości porozumiewania się interdyscyplinarnego. Sprecyzowanie wymienionych wyżej pojęć jest jednakże tylko punktem wyjścia dla omówienia istoty działalności organizatorskiej i dokonania klasyfikacji tej działalności. (fragment tekstu)
Audyt wewnętrzny jest częścią systemu zarządzania jednostkami sektora finansów publicznych. Prawidłowe sformułowanie istoty, zadań i zakresu audytu ma wpływ na zastosowanie odpowiednich metod i procedur pozwalających racjonalnie i skutecznie gospodarować środkami publicznymi. Prawidłowo zdefiniowane obszary badań audytowych pozwalają na dobór metod badawczych, przy czym podstawowym kryterium wyznaczjącym zakres badań są zidentyfikowane rodzaje i zakresy ryzyka. Procedury i organizacja audytu wewnętrznego umożliwiają jednolite prowadzenie badań oraz ich komunikowanie odbiorcom w celu oceny działań i podejmowania prawidłowych decyzji. (fragment tekstu)
Artykuł składa się z trzech części. W podpunkcie pierwszym przedstawiono kalendarium Instytutu Organizacji i Zarządzania. W podpunkcie drugim przedstawiono wizerunek założyciela wieloletniego Dyrektora Instytutu prof. Alfreda Czermińskiego. W trzeciej części zaprezentowano opis formacji naukowej "Sopocka Szkoła Zarządzania", która wywodzi się z Instytutu Organizacji i Zarządzania i jest utożsamiana z prof. Alfredem Czermińskim oraz jego wychowankami. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono istotę oraz typologię pojęcia zależności organizacyjnej. Omówiono genezę pojęcia "zależności organizacyjnej" oraz przyczyny (źródła) uzależnienia
Zasoby pracy należy traktować jako ważniejsze od pozostałych. Każda organizacja ma właściwy sobie zasób wiedzy gromadzonej w dokumentach i doświadczeniach pracowników, wiąże się to z pamięcią organizacji. Istota problemu tkwi w rodzajach pamięci i przydatności nagromadzonej w ten sposób wiedzy.
W artykule dokonano próby zestawienia prawideł postępowania z metodami. Nazwano je Prawami Metodyki i szczegółowo omówiono.
W rozdziale pierwszym przedstawiamy kluczowe koncepcje i ich powiązania z postrzeganiem organizacji jako złożonego systemu. Odwołujemy się w nim do dorobku wielu badaczy, poczynając od publikacji z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kończąc na najnowszych. Uwzględniamy dwa nurty badań - europejski i amerykański. Opisujemy sposoby modelowania systemów złożonych, które mogą uwzględniać na jednym biegunie - pewność, determinizm, poziom operacyjny, poprzez modelowanie uwzględniające uwarunkowania, a więc rodzaje dynamiki zmian i/lub ich ewolucyjną zmienność, kończąc na drugim biegunie, tj. modelowaniu rzeczywistości o rozmytych granicach, niepewności. Dla kontrastu - przedstawiamy przykład modelowania matematycznego systemu społecznego, który może być adaptacyjnym, samoorganizującym się. Przebiegające w nim procesy cechują się nieciągłymi zmianami ich stanów. Rozdział drugi poświęcony jest rozważaniom epistemologicznym, a w szczególności skonfrontowaniu nauki o złożoności z filozofią modernistyczną i postmodernistyczną, a więc w sferze badań ze strukturalizmem i behawioryzmem. Uzasadniamy, że złożoność należy rozpatrywać z obu perspektyw. W rozdziale trzecim omawiamy organizację jako system złożony - społeczny. Wiąże się to z typologią teorii rozwoju, poziomem integracji i zróżnicowania systemów, kluczową rolą kultury dla rozwoju systemów społecznych. W dalszej części tego rozdziału podejmujemy problem działalności biznesowej, ekosystemów biznesu, odwołując się do wyników badań empirycznych. Na tych podstawach, w rozdziale czwartym piszemy o zarządzaniu rozpatrywanym ze względu na strategię. Zwracamy uwagę na ewolucję postrzegania strategii, która prowadzi do traktowania jej jako konstrukt społeczny, a nie prosty instrument opisywania przyszłości i osiągania przyszłych celów. Rozdział piąty zawiera opis metodologii i metod stosowanych w badaniach i projektowaniu systemów. Punktem wyjściowym jest projektowanie interaktywne. W systematyce metod ważną rolę odgrywają metody nakierowane na rozwiązywanie problemów powstających w systemach społecznych. Książkę kończy rozdział szósty, w którym formułujemy wnioski dla menedżerów płynące z nauki o złożoności wykorzystywanej przez nauki o organizacji i zarządzaniu. (fragment tekstu)
Przybliżono sylwetkę i dorobek naukowy Aleksandra Rotherta, prekursora naukowej organizacji.
Na postawie studium literatury autorzy przedstawili nurt strukturalny i personalistyczny w sytuacyjnej teorii organizacji i zarządzania.
W ujęciu systemowym wszelkie organizacje, są traktowane, jako systemy otwarte o charakterze społeczno-technicznym, zorientowane celowo. Między systemami i podsystemami zachodzą liczne powiązania, poprzez które system mają możliwość wywoływania reakcji innych systemów lub podsystemów. Samoregulacja systemów ma zapewnić regulacyjne warunki trwania i realizację w możliwie najsprawniejszy sposób celów przedsiębiorstwa. Systemowa koncepcja logistyki nastawiona jest na osiągnięcie zamierzonych celów. Przepływy materiałów zachodzą w trójwymiarowej przestrzeni, której osiami są wartość, czas, przestrzeń podlegające wzajemnemu subsydiowaniu. Trójwymiarowa przestrzeń wypełnia się relacjami występującymi w czterowymiarowej Einsteinowskiej czasoprzestrzeni, a sprecyzowana jest określonym sianem podmiotu w punkcie "tu teraz". Stan podmiotu jest wynikiem uwarunkowań i relacji przestrzennych oraz wyobrażeń, co do przyszłości podmiotu i otoczenia. Podstawą samoregulacji i sprawności jest dążność do stanu symetrii zasobów, stanów i przebiegu procesów. Płaszczyzna odzwierciedlenia przebiega między granicami systemów wzajemnie się stykających. Powiązanie elementów systemem sprzężeń zwrotnych powoduje wniesienie do tego układu zakłóceń burzącego idealny obraz, odbicia w continuum czasoprzestrzeni. Zakłócenia te uwarunkowane są użytecznością formy, miejsca, czasu. Stąd realizacja sprawnego przepływu zasobów w łańcuchach logistycznych wymaga symetrii systemów w miejscach styków systemów i dążenia do asymetrii na poziomie regulatorów. (abstrakt oryginalny)
A formal plenary sitting of the Committee on Organisational and Management Sciences of the Polish Academy of Sciences was held on 12 June 2019 at the Warsaw School of Economics to commemorate the 50th anniversary of its establishment and existence. The sitting's motto was Past - Present - Future. The Committee on Organisational and Management Sciences of the Polish Academy of Sciences was established by the resolution of the Presidium of the Polish Academy of Sciences of 3rd June 1969. (fragment of text)
20
Content available remote Neoevolutionism - the new Paradigm of the Social Sciences?
100%
The neoevolutionary paradigm in the social sciences is in the initial stage of development, although the idea of social Darwinism having been discredited, this is actually its second beginning. It seems however, that neo-Darwinism, closely related to evolutionary psychology, has in the last few decades achieved significant cognitive successes, which make it more respected by philosophers of science. The paper analyses relations between the quickly-developing neoevolutionary paradigm and other paradigms of the social sciences. The basis for the analysis is the suggestion by G. Burell and G. Morgan to divide the social sciences into four paradigms. (original abstract)
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.