Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizacja ochrony zdrowia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest prezentacja rozwiązań big data w procesie zarządzania organizacjami z naciskiem na ukazanie ich zastosowania w zarządzaniu organizacjami służby zdrowia. Artykuł porusza kwestie zastosowania big data w wielorakich obszarach działalności organizacji, łącznie ze wsparciem procesu decyzyjnego i udoskonaleniem jego efektywności. Rozwiązania big data przynoszą organizacjom, które je wdrożyły, wiele różnorodnych korzyści i mogą być elementem przyczyniającym się do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej organizacji. Niniejszy artykuł przeglądowy przedstawia istotę rozwiązań big data wraz z przykładową architekturą, przedstawia również korzyści zstosowania big data w zarządzaniu organizacjami i podmiotami służby zdrowia. Opisuje metody i techniki przetwarzania dużych wolumenów danych dla celów analitycznych. Na bazie przeglądu literatury, analizy raportów McKinseya, Big Data Executive Survey, badań i studium przypadku firm IBM i Intel prezentuje praktyczne przykłady zastosowań big data w służbie zdrowia.(abstrakt oryginalny)
Przytoczono kilka definicji controllingu. Omówiono etapy jego wdrożenia w jednostkach służby zdrowia. Przedstawiono główny cel controllingu, którym jest stworzenie odpowiednich warunków umożliwiających zakładowi opieki zdrowotnej samofinansowanie, co sprzyja ciągłości jego funkcjonowania oraz długotrwałej egzystencji.
Celem artykułu jest przegląd wybranych trendów demograficznych i epidemiologicznych dotyczących europejskich społeczeństw. Artykuł koncentruje się na wpływie zdefiniowanych trendów na system finansowania i organizowania ochrony zdrowia. Dyskusja została poprowadzona w oparciu o analizę komparatywną statystyk międzynarodowych odnoszących się do regionu Europy, w tym przede wszystkim krajów Unii Europejskiej. Artykuł wieńczą konkluzje na temat priorytetowych kierunków zmian w finansowaniu i organizowaniu ochrony zdrowia. (abstrakt oryginalny)
This study aims to demonstrate how senior leadership applies to high-reliability organizations' functions when managing the Coronavirus pandemic in healthcare organizations and extend the current research by focusing on identifying which functions are more important for the leadership when managing crises in healthcare organizations. To achieve the aim of the study, a qualitative research approach was applied with well-known statistical analyses. Descriptive statistics were applied to determine the characteristics of variables. A correlation matrix shows the relationship between variables, while explanatory factor analyses were employed to determine the reliability of the variables. Ordinary least square regression analysis was used to emphasize the relationship between the role of leadership and different functions in high reliability healthcare organizations in Turkey. It has been found that the role of leadership has a positive and significant relationship with organizational safety, organizational trust, collective mindfulness, flexibility, and communication functions. In addition, the importance of leadership in healthcare organizations will improve many functions in an effective and professional manner, which is reflected in the reduction of the spread of Coronavirus which has been found among workers and in different environments. (original abstract)
Artykuł dotyczy problemu uwarunkowań rehabilitacji osób niepełnosprawnych na szczeblu gminy w kontekście reformy administracyjnej. Podstawowym założeniem jest rehabiltacja kompleksowa, polegajaca na prowadzeniu chorego od chwili powstania kalectwa do momentu pełnej jego integracji ze społeczeństwem. Jej realizacja wymaga ścisłej współpracy niepełnosprawnego i jego rodziny ze świadczącymi pomoc placówkami oraz całą społecznością lokalną. Zadaniem gminy ma być promowanie, organizowanie i koordynowanie działań w tym zakresie.
Artykuł jest wstępną analizą uwarunkowań ekonomicznych systemów ochrony zdrowia w Hiszpanii i Portugalii. Opisane są w nim ich struktury organizacyjne oraz wymienione podmioty w nich funkcjonujące. Przedstawione są zmiany na przestrzeni ostatnich lat w sytuacji gospodarczej obu krajów (w tym wpływu na nie światowego kryzysu finansowego, jaki rozpoczął się w roku 2008) oraz konsekwencje, jakie zmiany te miały dla polityki ochrony zdrowia. W artykule podane są podstawowe dane liczbowe odnoszące się do obu systemów oraz opisane są niektóre rozwiązania organizacyjne służące podnoszeniu ich efektywności. Przedstawione są również ich elementy wywodzące się sprzed transformacji demokratycznej, obniżające tę efektywność. Prawdopodobnie najważniejszy z nich to odrębne "podsystemy" ochrony zdrowia dla niektórych grup zawodowych (w tym dla przykładu pracowników administracji, sądownictwa i wojska), które współpracują z powszechną opieką zdrowotną, ale też utrudniają jej jednolite i klarowne działanie. Prawdopodobnie w dużej mierze, na skutek pozostawienia tych elementów w obu systemach i związanego z tym braku dostatecznej optymalizacji ich działania, Portugalia znajduje się dopiero na trzynastym miejscu, a Hiszpania aż na dziewiętnastym miejscu w europejskim rankingu systemów ochrony zdrowia Health Consumer Index (badającym te systemy przy użyciu pięćdziesięciu szczegółowych kryteriów). Godna dokładniejszych badań i przeniesienia do polskiego systemu ochrony zdrowia jest "stała recepta", stosowana od lat w Hiszpanii, znacznie obniżająca obciążenie lekarzy pracą niezwiązaną bezpośrednio z leczeniem, a w konsekwencji ich niedobór. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza tematykę zrównoważonego zarządzania strategicznego w organizacjach ochrony zdrowia. Na wstępie wskazano na konieczność zarządzania strategicznego w organizacjach ochrony zdrowia związaną z ich funkcjonowaniem w warunkach gry rynkowej. Przed koniecznością konkurowania stają dzisiaj nie tylko organizacja okołozdrowotne, zajmujące się produkcją leków czy sprzętu medycznego ale również i te świadczące bezpośrednie usługi zdrowotne. Z uwagi na specyfikę działania tych organizacji związaną z ich wpływem na życie i zdrowie ludzi, konieczne jest uwzględnienie w ich strategii nie tylko czystej kalkulacji biznesowej, ale również czynników związanych z ekologią oraz odpowiedzialnością społeczną. Sukces wdrożenia strategii zrównoważonej będzie zależał o dojrzałości procesowej organizacji ochrony zdrowia, gdyż to ona świadczy o posiadaniu właściwej wiedzy, umiejętności oraz organizacji pracy umożliwiających to wdrożenie. Badania przeprowadzone w zakresie diagnozy dojrzałości procesowej organizacji ochrony zdrowia wykazały, że są one gotowe do wdrażania strategii zrównoważonych, a główne działania doskonalące w tym zakresie powinny skupić się na czynnikach związanych z obszarem ochrony środowiska.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia zagadnienia dotyczące konstruowania systemu świadczeniowego związanego z ryzykiem niesamodzielności (potrzeby długoterminowej opieki). Omówiono w nim modelowe rozwiązania dotyczące organizacji i finansowania systemu przyjęte w Holandii, Niemczech i Austrii, aby na ich tle sformułować propozycje ukształtowania systemu opieki długoterminowej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest próba diagnozy stanu zarządzania jakością usług zdrowotnych na przykładzie wybranych organizacji lecznictwa zamkniętego, a także wskazanie sposobów i możliwości poprawy oraz doskonalenia procesów zarządzania jakością usług zdrowotnych w organizacjach tego typu. Podstawą takich działań powinien być pomiar świadczonych usług w ujęciu procesowym. Pomiar procesów i ich wyników wymaga opracowania wskaźników pomiaru procesów leczenia oraz wskaźników rezultatów leczenia, co może stanowić obiektywną podstawę oceny świadczonych usług zdrowotnych przez podmioty lecznicze. Opracowane wskaźniki mogą być wykorzystane do oceny efektywności pracy szpitali - efektywności oddziałów szpitalnych i efektywności pracy personelu medycznego. Ocena efektywności pracy placówek ochrony zdrowia wydaje się być konceptualnie i metodycznie kwestią rozpoznaną, rozpracowaną, czyli prostą. Jednak studia literatury przedmiotu i przeprowadzone wywiady z kierownictwem wybranych podmiotów medycznych uświadomiły członkom zespołu badawczego, że materia w tym względzie jest złożona. Wynika to z niejednoznacznych założeń rozumienia tej kategorii efektywności, jej pochodnych, w części nakładających się, a także poziomu i zakresu badania tego zjawiska w konkretnej placówce. (fragment tekstu)
12
Content available remote Organizacja i finansowanie służby zdrowia w Republice Czeskiej
84%
W artykule przedstawiono podstawy prawne organizacji służby zdrowia w Republice Czeskiej. Omówiono szczegółowo kompetencje poszczególnych podmiotów tworzących system ochrony zdrowia. Zaprezentowano także źródła finansowania służby zdrowia, przede wszystkim system ubezpieczenia społecznego, a także wielkość i strukturę wydatków na ochronę zdrowia (abstrakt oryginalny)
W warunkach rosnącej turbulencji otoczenia organizacje publiczne zmuszone są do poszukiwania nowych strategii działania. Jedną z proponowanych w literaturze strategii jest wykorzystanie podejścia zasobowego. Artykuł przedstawia wyniki badań przeprowadzonych wśród publicznych podmiotów leczniczych, których celem było zidentyfikowanie orientacji strategicznej organizacji oraz horyzontów czasowych myślenia i podejmowania decyzji o zasobach. Analiza uzyskanego materiału wskazuje, iż w badanych organizacjach dominuje podejście zasobowe. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie dotyczy oceny systemu zarządzania w placówkach ochrony zdrowia. Celem zrealizowanych badań naukowych było dokonanie oceny stopnia dojrzałości systemu zarządzania w organizacjach z sektora ochrony zdrowia oraz weryfikacja hipotezy, że poziom dojrzałości systemu zarządzania w wybranych podmiotach leczniczych jest stosunkowo niski, tj. nie przekracza 30%, oraz hipotezy, że dojrzałość systemu zarządzania w publicznych podmiotach leczniczych jest wyższa niż w niepublicznych. Do gromadzenia danych wykorzystano metodę badań sondażowych. Kwestionariusz ankietowy rozdysponowany został uczestnikom studiów podyplomowych skierowanych do kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi oraz uczestnikom studiów podyplomowych z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia. Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że poziom dojrzałości systemu zarządzania w wybranych podmiotach leczniczych nie jest niski, ponieważ wyniósł ok. 51%. Analiza wyników wykazała jednak, że dojrzałość systemu zarządzania różni się w zależności od rodzaju własności badanych podmiotów, tj. publicznych i prywatnych. Różnica ta jest wyraźnie zauważalna i zaskakująca. Dojrzałość systemu zarządzania w podmiotach publicznych oszacowana została na 48%, w niepublicznych zaś na 56%. To oznacza, że zdaniem ankietowanych w publicznych podmiotach leczniczych dojrzałość jest niższa niż w niepublicznych(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest analiza zmian zachodzących w organizacji opieki zdrowotnej w Polsce oraz zróżnicowania zatrudnienia w służbie zdrowia, co może stanowić wskazówkę dla kształtowania polskiego systemu ochrony zdrowia. Przedstawiono zarys systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz ewolucję opieki zdrowotnej w Polsce. Autorki omówiły również wojewódzkie zróżnicowanie zatrudnienia w ochronie zdrowia w latach 1995-2005.
Artykuł ma na celu przybliżyć zmiany zachodzące w organizowaniu środowiskowej opieki psychiatrycznej w Polsce. Obecnie opieka psychiatryczna przechodzi znaczącą zmianę w kierunku rozwoju psychiatrii środowiskowej. Tworzona jest na określonym obszarze i dostępna dla każdej osoby, która znalazła się w sytuacji kryzysu zdrowia psychicznego. Istotne staje się wtedy przesłanie moralne psychiatrii środowiskowej, w którym uznaje się podmiotowość każdego pacjenta leczącego się psychiatrycznie, a samo leczenie poszerzone jest o wsparcie środowiskowe w miejscu życia osoby chorej psychicznie. W Polsce model psychiatrii środowiskowej wiąże się z wprowadzeniem zmian w trakcie trwania pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego od 2018 roku, przedłużonego obecnie do 2027 roku. Materiał i metody: Przegląd literatury przedmiotu, uczestniczenie w konferencjach. Wyniki: Zebrane informacje oraz obserwacja pozwalają na głęboką refleksję dotyczącą wprowadzanych zmian w reformie psychiatrii w Polsce. Wnioski: Obecne w podsumowaniu. (abstrakt oryginalny)
Ze względu na to, że podejmowanie jakichkolwiek decyzji przez zarządzających np. szpitalem jest uwarunkowane procesami logistycznymi i wysokością zasobów finansowych to przepływ środków pieniężnych pomiędzy podmiotami świadczącymi usługi zdrowotne a ich płatnikami determinuje zmiany w organizacji i funkcjonowaniu placówek medycznych. Uwzględniając powyższe podstawowym celem artykułu jest przeprowadzenie analizy informacji o przepływie środków pieniężnych (wydatków) pomiędzy szpitalami a ich płatnikami W krajach Europy Środkowej, które mają ubezpieczeniowy model ochrony zdrowia. Badanie dotyczyło roku 2012 i dokonane zostało W oparciu o tablice Systemu Rachunków Zdrowia.(abstrakt oryginalny)
18
84%
Zarządzanie strategiczne w systemie ochrony zdrowia na świecie jest stosowane od ok. 30 lat [Swayne 2012, s. 9]. W Polsce do końca ubiegłego stulecia - praktycznie nie istniało [Kautsch 1996, s. 8], niewielu bowiem menedżerów zdawało sobie sprawę, jak wielkie może ono mieć znaczenie przy kierowaniu placówką oraz jakie oszczędności może przynieść [Drążek 2003, s. 27]. Zgodnie z klasyczną definicją zarządzania, jest to proces obejmujący grupę działań (planowanie, organizowanie, motywowanie i kontrolowanie), zorientowanych na zasoby organizacji - ludzkie, finansowe, rzeczowe i informacyjne [Griffin 2005, s. 6]. Zarządzanie publicznymi placówkami ochrony zdrowia wymaga dodatkowo uwzględnienia specyfiki organizacji publicznych [Frączkiewicz- -Wronka 2009, s. 31](fragment tekstu)
19
Content available remote System opieki zdrowotnej w Niemczech
84%
Celem artykułu jest prezentacja systemu opieki zdrowotnej w Niemczech, jego organizacji i sposobu finansowania. Poznanie rozwiązań w zakresie funkcjonowania i organizacji systemu opieki zdrowotnej w Niemczech może być wykorzystane w procesie przekształceń systemu opieki zdrowotnej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
20
84%
Niniejsza analiza ma na celu wskazanie miejsca ochrony zdrowia w koncepcji zrównoważonego rozwoju w kontekście reform systemu zdrowotnego w Polsce. Ze względu na ograniczoną objętość opracowania analizie poddano wybrane aspekty funkcjonowania systemów ochrony zdrowia oraz wyselekcjonowane wskaźniki zdrowotne. Artykuł przygotowano na bazie publikacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia (Health Consumer Powerhouse), a także publikacji krajowych i aktów prawnych z zakresu organizacji systemu ochrony zdrowia. Wykorzystano dane statystyczne dostępne w bazach WHO, OECD i Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), według ostatnich dostępnych aktualizacji.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.